Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne


Jak to jest z tymi skałami od ADADyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat
Od wielu lat interesuje się akwarystyką i zawsze mówiono że skały wapienne nie nadają się do akwarium bo zatwardzają wodę no chyba że mamy biotop który wymaga twardej wody,idę do sklepu kupuję japońskie cuda a tu co przepiękny węglan wapnia.Owszem skały te mają przepiękny kształt,formę i kolorystykę ale to są skrasowiałe formy wapienne na które działała agresywna woda.Teraz pytanie kupujemy podłoże Amazonia które zakwasza wodę i stabilizuje parametry na niskim poziomie podajemy co2 i wsadzamy sobie dwadzieścia kilo skały wapiennej gdzie tu sens.Niestety padamy ofiarami marketingu i mody,sprzedawca który sprzedawał te skały dałby sobie rękę obciąć że to bazalty niestety to nie jest takie proste bazalty nie mają takich form i widać to gołym okiem.buli
Zainteresowany tematem
 
Posty: 153
Dołączył: 27 kwi 2009, 19:24
Miasto: Kraków

Nie widzę w Twojej wypowiedzi pytania, na które sam byś już sobie nie odpowiedział. Czy zgodnie z prawdą? O tym moich kilka słów poniżej.

Nie napisałeś, o którym produkcie ADA jest Twój wywód. Wstaw może zdjęcie, gdyż często można spotkać się z kamieniami 'jak ADA'. Warto również zaznaczyć, iż o wpływie Manten Stone na wodę już wielokrotnie było pisane na forum. Temu problemowi poświęcony był również jeden o ile nie więcej artykułów w AJ (o ile dobrze pamiętam) i w serwisie w którym Takashi Amano odpowiadał na pytania i opowiadał o historii różnych rzeczy, pomysłów - niestety od jakiegoś czasu próbuję ponownie odnaleźć tę stronę www i chyba ona już nie funkcjonuje.

Nie mniej jednak, ja osobiście nie znam żadnego kamienia marki ADA, który miałby coś wspólnego z wapieniem więcej, niż wtrącenia/żyły kalcytu.

Obrazek


O tym, że Manten Stone wywoływały konieczność dodatkowego zmiękczania wody, wiadomo od dawna. Nie bez powodu ADA ma w swojej ofercie produkt zwany 'Softenizer', który nie jest niczym innym niż ładnie wykonaną i przystosowaną do podpięcia w akwarium płuczką Dreschla/bełkotkową itp., z domyślnie złożem w postaci kationitu.

Obrazek

Reasumując, uważam iż w opisanym przez Ciebie przypadku nad wyrost założyłeś iż skały sygnowane logo ADA to skały wapienne, a tym samym, że klienci je kupujący i stosujący podłoże aktywne o właściwościach zakwaszających wodę, są ofiarami marketingu.

Avatar użytkownika

droser
Aktywny użytkownik
 
Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

Nie widzę konieczności wklejania zdjęć gdyż kamienie które pokazałeś również są wapieniami żyłki kalcytu są formą krystaliczną węglanu wapnia występującą w wapieniach.Broń boże nie jest to napaść na firmę ADA bo nigdzie w sprzedaży nie jest napisane jaki to jest rodzaj skały a powinno być napisane że trzeba stworzyć odpowiednie warunki do użytkowania tego produktu.Wybacz ale przy zakupie naturalnych elementów dekoracyjnych do akwarium słodkowodnego powinien być opis dokładny i nie na stronie ADA ale w sklepie gdzie kupujemy.Na koniec jeśli się nie spotkałeś ze skałami wapiennymi od ADY to oświeć mnie jaki rodzaj skał kryje się pod nazwami handlowymi Monten Stone,Seiryu Stone.buli
Zainteresowany tematem
 
Posty: 153
Dołączył: 27 kwi 2009, 19:24
Miasto: Kraków

Chciałem dodać że skałki które kupiłem są bardzo dekoracyjne i wsadziłem je do akwarium na zwykłym żwirze i nie chciałbym żeby mi narobiły bigosu.Nie pamiętam jaką miały nazwę handlową zresztą to nie istotne pochodzą z Japonii i są do akwarium,zresztą ci co kupili tego typu skały pewnie się nie interesują tym jaki to rodzaj skał bo na granulacie pewnie jakoś się to bilansuje.Wydaje mi się że 90% to wapienie i jak one się zachowują na podłożach neutralnych,będę wdzięczny za informacje osób które je stosują w zwykłych zbiornikach bez podłoża aktywnego.buli
Zainteresowany tematem
 
Posty: 153
Dołączył: 27 kwi 2009, 19:24
Miasto: Kraków

buli napisał(a):Nie widzę konieczności wklejania zdjęć gdyż kamienie które pokazałeś również są wapieniami żyłki kalcytu są formą krystaliczną węglanu wapnia występującą w wapieniach.


Nie mam pojęcia, skąd przekonanie i upór, że jest to wapień. Może nie przeszedłem najdłuższego przeszkolenia z geologii, jednak nie zauważyłem aby manteny były magicznym wapieniem nie ulegającym reakcji z 10% HCl po podgrzeniu, aby były to wapienie o metalicznym połysku, zawierające miki czy inne skaleniowce, pirokseny.

Moim zdaniem Manteny należą do diorytów lub gabroidów, z naciskiem na gabro, przynajmniej tak wynikało z mojego rozeznania na uczelni.

Jak początkujący użytkownik ujawniasz nieprawdopodobne historie... Producenci nie podają składu żwirków, podłoży, więc czemu mieliby dokładnie opisywać jaki jest skład mineralny danej skały, tym bardziej iż większości osób po prostu by to nic nie powiedziało?

Kupując oryginalne kamienie ADA, nie masz się co obawiać o parametry wody. Taka marka nie może sobie pozwolić na wpadkę (prócz amazonii new:). Inaczej sprawa się ma, kiedy kupujemy kamienie z japonii "JAK ADA MANTEN STONE" albo "SYRIUS STONE PROSTO Z JAPONII", których pełno na serwisie aukcyjnym.

Avatar użytkownika

droser
Aktywny użytkownik
 
Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

No cóż zobaczymy co będzie z parametrami wody i ogólnym stanem mieszkańców,swoją drogą widzę po wczorajszym zakupie skały lunar stone w renomowanym sklepie że to też wapień bo burzy z kwasem jak trzeba.Być może zatwardzanie wody jest na tyle nieduże że wystarczą podmiany wody aby to zniwelować pożyjemy zobaczymy,w każdym razie wygląda to fajnie i szkoda by było nie móc używać tak fajnych form w akwarium roślinnym.buli
Zainteresowany tematem
 
Posty: 153
Dołączył: 27 kwi 2009, 19:24
Miasto: Kraków

Praktycznie każda skała (może poza lawą i łupkiem) będzie podnosić twardość wody co w praktyce nie ma specjalnego znaczenia dla uprawy roślin.Anonim 1811
 

No i o to właśnie chodzi. Krótko i na temat.

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

chester napisał(a):Praktycznie każda skała (może poza lawą i łupkiem) będzie podnosić twardość wody co w praktyce nie ma specjalnego znaczenia dla uprawy roślin.


W szczególności skały magmowe. Nie mam takiego uporu, aby próbować mierzyć się z 'nie wiem, to się wypowiem', zachęcam jednak do poczytania o skałach chociaż na najmniej rzetelnej, wikipedi.

Avatar użytkownika

droser
Aktywny użytkownik
 
Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

Skały magmowe mogą być zarówno kwaśne jak i zasadowe, ich dokładny skład m.in. zawartość krzemionki definiuje jak bardzo są podatne na wietrzenie i bezpośredni wpływ wody (wpływając na jej parametry).

Nie stawiałbym na Gabro, wygląda inaczej (w mojej rodzinnej miejscowości jest punkt wydobycia - znam ten rodzaj skały od dziecka).

Jeśli chodzi o kamienie w akwarium nie ma co wpadać w panikę o ile regularnie podmieniamy wodę. Jeśli natomiast prowadzimy akwarium bez regularnych podmian wody i na żwirze - warto wybrać lawę, mało atrakcyjny granit lub korzenie (choć te ostatnie z uwagi na barwienie wody również w tego typu akwarium nie bardzo się nadadzą).

Oczywiście trzeba mieć także na uwadze rodzaj kompozycji. Gruzowiskowy ragwork wymaga innej pielęgnacji niż aranżacja z niewielkim udziałem kamieni.

Kiedyś już była dyskusja nt. skał do akwarium - warto poeksplorować archiwum forum.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10927
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

droser napisał(a):
chester napisał(a):Praktycznie każda skała (może poza lawą i łupkiem) będzie podnosić twardość wody co w praktyce nie ma specjalnego znaczenia dla uprawy roślin.


W szczególności skały magmowe. Nie mam takiego uporu, aby próbować mierzyć się z 'nie wiem, to się wypowiem', zachęcam jednak do poczytania o skałach chociaż na najmniej rzetelnej, wikipedi.


Miałem na myśli skały dostępne w handlu, może niepotrzebny skrót myślowy ;)

Nie będę się doszkalał z geologii bo od razu bym usnął, ale wiem jak poszczególne rodzaje dostępnych kamieni działają w akwarium co na tym forum jest chyba bardziej przydatne ;)Anonim 1811
 

Piotr Baszucki napisał(a):Skały magmowe mogą być zarówno kwaśne jak i zasadowe, ich dokładny skład m.in. zawartość krzemionki definiuje jak bardzo są podatne na wietrzenie i bezpośredni wpływ wody (wpływając na jej parametry).


I tu pojawia się problem taki, że podobnie jak lawa może wpływać na parametry wody teoretycznie, w praktyce jednak nie odczujemy tego gdyż erozja jest bardzo powolna, a ilość skały w przeciętnym akwarium relatywnie niewielka.

Piotr Baszucki napisał(a):Nie stawiałbym na Gabro, wygląda inaczej (w mojej rodzinnej miejscowości jest punkt wydobycia - znam ten rodzaj skały od dziecka).


Do poszukiwania w kierunku gabra, skłoniły mnie zdjęcia różnych jego odmian, z kilkoma łudząco przypominającymi manteny. Wszystko zależy od składu mineralogiczne. O czym jestem jednak przekonany, Manteny z pewnością są skałami magmowymi.

chester napisał(a):Nie będę się doszkalał z geologii bo od razu bym usnął, ale wiem jak poszczególne rodzaje dostępnych kamieni działają w akwarium co na tym forum jest chyba bardziej przydatne


Faktycznie, wiedza praktyczna jest bardzo przydatna. Ja starałem się jednak chociaż trochę teorii wprowadzić, aby wyprowadzić buli z błędnego przekonania iż Manteny to skały wapienne. Niestety, podróbki dostępne w handlu w żaden sposób nie oddają uroku 'oryginałów', co więcej powodują jak widać niepotrzebną konsternację.

Można by stworzyć na forum jakiś artykuł o skałach ( o ile go nie ma - przyznaję, nie szukałem).

Avatar użytkownika

droser
Aktywny użytkownik
 
Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

Taka uwaga: ADA wielokrotnie podaje, że Manteny i Seyriu mogą powodować zmiany parametrów wody, więc nikt tu niczego nie ukrywa- oczywiście jak pisał Piotr przy regularnych podmianach nie ma zupełnie problemu. Zresztą w galerii w Niigacie wielokrotnie (choćby na filmikach) można było zaobserwować wiszące szkiełka z żywicą jonowymienną.
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika

Grzegorz Guzik
Znający temat
 
Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

droser napisał(a):
Można by stworzyć na forum jakiś artykuł o skałach ( o ile go nie ma - przyznaję, nie szukałem).


To moze napiszesz cos ciekawego? Chetnie opublikujemyAnonim 1811
 

Piotr Baszucki napisał(a):Skały magmowe mogą być zarówno kwaśne jak i zasadowe, ich dokładny skład m.in. zawartość krzemionki definiuje jak bardzo są podatne na wietrzenie i bezpośredni wpływ wody (wpływając na jej parametry).


Lawa zasadowa jest ciężka, zbita, płynie o małej lepkości. Dużo czynników wpływa na to.
Lawa trzewiowa, przeważnie taka jest sprzedawana, ma liczne dziury od gazu, jest lekka a w składzie posiada duże ilości bazaltu, który jak rzuciłem szybko okiem, posiada SiO2 45–55%. Czyli o podbijanie parametrów nie trzeba się martwic.

Avatar użytkownika

Qubson
Stały bywalec
 
Posty: 370
Dołączył: 29 mar 2012, 19:55
Miasto: Podhale

Trochę lipa płacić tyle siana za kamienie ADA i jeszcze martwić się o parametry wody...FFx
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył: 10 cze 2013, 21:29

FFx napisał(a): Trochę lipa płacić tyle siana za kamienie ADA i jeszcze martwić się o parametry wody...


Naprawdę, czy umiejętność czytania ze zrozumieniem stała się taką rzadkością na co wskazują takie posty?

FFx, przeczytaj (o ile to robiłeś) jeszcze raz poprzednią stronę wątku i zastanów się jaki sens ma post, który napisałeś.

Avatar użytkownika

droser
Aktywny użytkownik
 
Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16Powiązane tematy
 • Jak zrobić samodzielnie Riccia Stones

  https://www.youtube.com/watch?v=lRfhgsWvGYs Zapraszam do podpatrzenia jak kamienie wykonuje Oliver Knott. Zobacz produkty marki Aqua-Rebell

  Wyświetlenia: 199 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

 • Zakładanie akwarium ADA - Adam Paszczela

  https://www.youtube.com/watch?v=hYKj-rQOKeI Zapraszam do obejrzenia tutoriala z zakładania akwarium 150x50x50cm na produktach ADA. Aranżację przygotował Adam Paszczela (ADA Polska) w warszawskim sa...

  Wyświetlenia: 988 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • Jak widzicie ustawienie tego korzenia?

  Groźnie się zrobiło, moderator rozlicza z osiągnięć akwarystycznych to niech się coś dzieje ;) Moderacja: Moderatorka 8) Zakładam kostkę 30, ma być w stylu nature. Rozgałęziony korzeń obrośnięt...

  Wyświetlenia: 2319 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

 • ADA Paluda Light

  https://www.youtube.com/watch?v=m0ICDOEg3kg Informacja na stronie producenta: https://dooa.jp/en/products/2020/05/paluda-light/

  Wyświetlenia: 290 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • ADA Amazonia I ver.2

  https://www.youtube.com/watch?v=YHYTNz7jTrc Jedynka ale w wersji 2 ;) A może III ? ;). W każdym razie nowa stara amazonia. :roll:

  Wyświetlenia: 1691 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.