Rośliny akwariowe - baza wiedzy

Przewodnik - glony w akwarium

Niniejszy poradnik akwarystyczny służy do identyfikacji glonów oraz opisuje skuteczne i nieinwazyjne metody ich zwalczenia w akwariach słodkowodnych.

Zwracamy uwagę iż rozpoznanie gatunku a nawet rodzaju do jakiego należy dany glon jest trudne i obarczone dużym ryzykiem i praktycznie niemożliwe bez dokładnej analizy mikroskopowej. Dlatego w poniższym przewodniku przyjęto klasyfikację glonów na podstawie najczęściej spotykanych odmian w zależności od rodzaju zakwitu, który wywołują w akwarium.


Uwaga: opisane metody walki z glonami dotyczą akwariów roślinnych - zatem nie szkodzą roślinom, ślimakom i delikatnym krewetkom hodowanym w zbiornikach tego typu.

Spis treści:

I. Wstęp - przyczyny powstawania glonów

II.  Przewodnik po glonach akwariowych

III Pomoc w identyfikacji glonów

IV. Instrukcja: czyszczenie szyb i roślin z glonów

V. Mity związane z glonami w akwarium 

I. Wstęp - przyczyny powstawania glonów

W akwariach spotykamy wiele form zakwitów glonowych, przy czym wszystkie są niepożądane ze względu na niskiefwalory estetyczne i ogólną kondycję zbiornika. Najczęściej przyczyną plagi glonów są podstawowe błędy akwarysty, który zapomina iż zarodniki glonów są w każdym akwarium - a za to czy dojdzie do ich nadmiernego wzrostu odpowiada konkurencja pokarmowa i równowaga biologiczna między roślinami wyższymi a glonami.
 

Wyróżniamy 5 ogólnych powodów rozwoju glonów (błędów akwarysty):

1. Niedostateczna filtracja

75% plag glonów jest wywoływane przez skutki mało wydajnej filtracji, która pociąga za sobą nadwyżki jonów amonowych w wodzie (amoniak i jony NH4+) - chętnie wykorzystywanych przez glony (Amoniak jest transportowany biernie przez błony komórkowe, nie wymaga więc nakładów energii na jego transport do komórek).

Obowiązuje tu zasada - nigdy za wiele.

Bardzo dobrze znaczenie filtracji w rozwoju glonów ilustruje przypadek:
Akwarysta posiada 2 akwaria: 100l wyposażone w filtr kubełkowy do 150l i akwarium 300 litrów wyposażone w filtr kubełkowy dedykowany do akwarium 600l.  W mniejszym zbiorniku ma ciągły problem z glonami.
Można sobie tylko wyobrazić jak wielkie było jego zdziwienie gdy na czas restartu akwarium 300l przełożył większy filtr do mniejszego akwarium. W ciągu 3 dni wszystkie glony zrobiły się białe i rozpuściły się!

2. Zbyt częste grzebanie w podłożu

Większość początkujących akwarystów po zasadzeniu roślin i zalaniu zbiornika wodą, przez najbliższe tygodnie intensywnie grzebie w podłożu przesadzając rośliny i zmieniając kompozycję według wskazówek innych lub własnych rozmyślań.

Jest to błąd!

Szkielet aranżacji przygotowuje się na papierze lub w wyobraźni i dopracowuje podczas sadzenia roślin przed zalaniem akwarium wodą. Następnie rośliny powinny być zostawione w spokoju aż do najbliższej przycinki roślin.  To przycinanie i formowanie roślin kształtuje kompozycję wizualną akwarium - nie ich ciągłe przesadzanie, które powoduje przedostanie się żyznego substratu do słupa wody i nagły skok zawartości mikroelementów w wodzie przyczyniający się do wykwitu glonów.

Należy pamiętać iz po przycięciu roślin, fragmenty znajdujące się w toni wodnej należy usunąć z akwarium aby ograniczyć ilość materii organicznej rozpuszczonej w wodzie (COD).

Obejrzyj film instruktażowy roslinyakwariowe.pl: Przycinanie roślin w akwarium
 

3. Nagła zmiana w sposobie oświetlenia

Nagła zmiana sposobu oświetlenia taka jak wydłużenie czasu oświetlenia, jego mocy, źródła światła (np. świetlówki na HQI) czy też jakości (wymiana zbyt dużej ilości świetlówek na nowe w tym samym czasie) przyczynia się do nadmiernego wzrostu glonów.

Glony jako organizmy proste - jednokomórkowe lub wielokomórkowe, nie tworzące zaawansowanych tkanek, o wiele szybciej niż rośliny wyższe reagują na zmianę środowiska. Reagują szybciej zarówno na czynniki niekorzystne, jak i korzystne i są tu w stanie osiągnąć w pewnym stopniu przewagę nad roślinami wyższymi.

Należy pamiętać iż wszystkie zmiany związane z oświetleniem przeprowadzamy stopniowo, tak aby rośliny mogły zaadoptować się do nowych warunków.
 

4. Nieumiejętne stosowanie nawozów

Należy pamiętać iż glony rosną lepiej w twardej i zasadowej wodzie - dlatego warto jest zadbać o jej jakość np. poprzez zastosowanie gotowych granulatów dla roślin stabilizujących parametry wody lub zastosowanie do podmian wody z filtra odwróconej osmozy (RO).

Oprócz parametrów wyjściowych wody duże znaczenie ma stosowanie nawozów - często w dawkach przekraczających zalecenia producentów a także nieumiejętne nawożenie na własną rękę solami chemicznymi. Źle dobrane proporcje lub kolejność stosowania specyfików mogą mieć niekorzystny wpływ na przyswajalność substancji dostępnej w wodzie.

Duże znaczenie w nawożeniu roślin odgrywa dwutlenek węgla - jego suplementacja do wody akwariowej wpływa na obniżenie pH, poprawienie ogólnej kondycji roślin i pośrednio - przewagę nad glonami. Warto zadbać również o odpowiednią cyrkulację wody, która w gęsto obsadzanym akwarium pozwoli dotrzeć wodzie z rozpuszczonymi substancjami bezpośrednio w pobliże każdej blaszki liściowej.

5. Zbyt mała ilość roślin

Statystyczne akwarium posiada zaledwie 10-15% powierzchni dna porośnięte roślinami. Oznacza to iż w przypadku zachwiania równowagi w akwarium biomasa roślin jest zbyt mała by konkurować z glonami i taki zbiornik jest z góry skazany na inwazję glonów.

Zaleca siię zwiększenie masy roślin aby obejmowała MINIMUM 50% dna akwarium, co sprawi iż stworzymy swego rodzaju filtr biologiczny usuwający nadmiar metabolitów ryb i związków mineralnych z wody.

Przeczytaj więcej nt. przyczyn rozwoju glonów w akwarium
Aby dowiedzieć się więcej jak powinno funkcjonować zdrowe i efektowne akwarium roślinne przeczytaj poradnik: 10 niezbędnych elementów do założenia zdrowego akwarium
 

 

II.Przewodnik po glonach akwariowych:

Zielenice jednokomórkowe - pył na szybie lub korzeniach

Charakterystyka:
tworzą drobny jasnozielony pył porastający całą powierzchnię szyb akwarium, tworzy się efekt podobny do farby w spray'u.
Glony bardzo łatwo schodzą z szyb.

Przewodnik - glony w akwariumPrzyczyny występowania:

Nadmiar mikroelementów rozpuszczonych w wodzie, intensywny wysyp występuje często w przypadku drastycznych zmian w systemie nawożenia - szczególnie mikroelementami.


Zwalczanie:

Wystarczy cotygodniowe przetarcie szyb podczas rutynowej podmiany wody do czasu wypracowania odpowiednich dawek nawozów.
Niektórzy akwaryści pozostawiają osad na szybach na ok 3 tygodnie, który po tym czasie odrywa się i jest wyłapywany przez filtr - ze względów estetycznych jest to jednak metoda dla leniwych.


Zapobieganie:

- ograniczenie przedostawania się światła słonecznego do wnętrza akwarium
- ograniczenie nawożenie mikroelementami, zmniejszenie dawek nawozów do 30% zalecanych przez producenta
Regularne podawanie preparatu tzw. "CO2 w płynie" (równolegle z nawożeniem dwutlenkiem węgla w formie gazowej)
- stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

 

 

Przewodnik - glony w akwarium

Zielenice punktowe (kolonijne)

Charakterystyka:
Porastają powierzchnię szyb w ustabilizowanych akwariach oraz liście wolno rosnących roślin.
Uważane za objaw zdrowego akwarium (zielenice punktowe są wrażliwe na toksyczne metability ryb rozpuszczone w wodzie).

Glony nie schodzą łatwo z szyb i głównie tym różnią się od pyłu na szybie akwarium.


msiekd
msiekd-2
fot-robalag
fot-gregor16


Przyczyny występowania:
Nadmiar mikroelementów rozpuszczonych w wodzie, intensywny wysyp występuje często w przypadku drastycznych zmian w systemie nawożenia.

Część akwarystów jako powód występowania nalotu na szybie akwarium podaje zbyt niski poziom CO2 lub niedobór fosforanów w wodzie, praktyka akwarystyczna zaprzecza jednak tym doniesieniom stawiając je pod znakiem zapytania.


Zwalczanie:
Wystarczy cotygodniowe przetarcie szyb podczas rutynowej podmiany wody.

W przypadku kolonii na liściach roślin - należy je odciąć, uważając jednak na to aby pozostawić odpowiednią ilosć liści umożliwiających roślinie dalszą wegetację w akwarium.

Zapobieganie:

  • ograniczenie nawożenie mikroelementami.
  • kontrola poziomu fosforanów w wodzie za pomocą testów na fosfor
  • zastosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

 

Chlorophytaceae - krótkie zielenice nitkowate i pędzelkowate

Charakterystyka:
Glon porastający szyby, rośliny i osprzęt akwarium.
Ma postać dłuższych lub krótszych nitek, które oplatają kolejne liście młodych roślin.
Pierwszym objawem charakterystycznym dla rozwoju nitek jest wyraźny zielony nalot na liściach roślin.

Zdjęcia:


fot-lorak
fot-end
fot-end-2
fot-a4


Przyczyny występowania:
Często jest następstwem zaniedbania regularnego czyszczenia szyb akwarium z zielenic punktowych, i jest kolejną fazą namnażania glonów na szybach akwarium
 

Zwalczanie:
Bardzo dobry rezultat można osiągnąć stosując preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane.

Zapobieganie:
- warto posiadać w akwarium Krewetki Amano, które chętnie jedzą glony niktowate
- stosowanie
lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie

Oedogonium - delikatne krótkie nitki

Charakterystyka:
Glon występujący w postaci łąki delikatnych, jasnozielonych nitek.
Najczęściej porastają korzenie i kamienie, w bardziej zaawansowanym stadium - również rośliny w słabszej kondycji.

Zdjęcia:


fot-rafalj24
fot-maciej-calka
fot-maciej-calka-2


Przyczyny występowania:
Niedobór makroelementów, w szczególności azotanów i CO2.
 

Zwalczanie:
Bardzo dobry rezultat można osiągnąć stosując preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane.

Zapobieganie:
- warto posiadać w akwarium Krewetki Amano, które chętnie jedzą glony niktowate
- stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzieRhizoclonium nitkowate (długie słabe nitki, wata)

Charakterystyka:
porastające rośliny, kamienie i korzenie, często tworza bardzo długie nikti wyglądem przypominające watę.
Łatwo dają nawinąć się na palec i odrywają od powierzchni roślin, jednak mimo regularnego usuwania w bardzo szybkim tempie odrastają.

Zdjęcia:


fot-marioo18
fot-narybek
fot-kociolfigo


Przyczyny występowania:
- tzw. "stara woda", czyli woda bogata w kwasy organiczne pochodzące z metabolitów ryb i rozkładu roślin (COD).
Zbyt mocne oświetlenie.
Przenawożenie żelazem.

Niedobór CO2 (często pojawiają się gdy skończy się gaz w butli)

 

Zwalczanie:
- dobrze sprawdza się dodanie torfu włóknistego do filtra - zawarte w nim garbniki wpływają limitująca na namnażanie się tych glonów.
- korzystne jest zwiększenie dawek podawanego azotu za pomocą nawozu azotowego np. Easy-life Nitro. Musi to być nawóz bez dodatku fosforanów, które w przypadku zakwitu glonów należy ograniczyć.
- jeśli pozwala na to obsada ryb - nalezy wprowadzić do akwarium Krewetki Amano, w ilości min 1sztuki/litr (doraźnie)
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie nitek bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium
- bardzo dobry rezultat można osiągnąć stosując preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane.

Zapobieganie:
- warto posiadać w akwarium Krewetki Amano, które chętnie jedzą glony nitkowate.
- stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

 

Spirogyra (długie mocne nitki)

Charakterystyka:
Długie mocne nitki, ciężkie do rozerwania palcami.
Przeprowadzają intensywną fotosyntezę i często wydzielają pęcherzyki gazów.
Nie są jedzone przez krewetki i ryby glonożerne.

Zdjęcia:

fot-artur-frankowski
spirogyra-2
spirogyra-3
spirogyra
spirogyra-4


Przyczyny występowania:
niedostateczne filtracja - zwiększenie poziomu jonów amonowych w wodzie
 

Zwalczanie:
- Należy zastosować Niemiecki preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane. Polecamy na glony Spirogyra!
- zwiększenie poziomu dwutlenku węgla
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie glonów bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium
- korzystne jest zwiększenie dawek podawanego azotu za pomocą nawozu azotowego np. Easy-life Nitro. Musi to być nawóz bez dodatku fosforanów, które w przypadku zakwitu glonów należy ograniczyć
- Uwaga: nie skutkuje na nie zaciemnienie akwarium ani dozowanie kwasu borowego do wody

Zapobieganie:
- kontrola poziomu azotanów w wodzie akwariowej za pomocą testów
- umieszczenie w akwarium korzeni lub dodatek torfu do filtra - ten rodzaj glonów nie lubi związków humusowych i garbników w wodzie

 

Euglenophyta - zielony zakwit wody


Charakterystyka:
Charakterystyczne mleczno-zielonkawe zabarwienie wody.
Od zakwitu pierwotniaków różni się kolorem: zakwit glonów jest zawsze zielonkawy, pierwotniaków - mlecznobiały.
 

Zdjęcia:

Fot-Mcj123
Fot-MacieyWr
zakwit


Przyczyny występowania:
Nadmiar makroelementów, głownie fosforanów, przy braku nawożenia dwutlenkiem węgla, lub niewystarczającej dystrybucji CO2 w akwarium.

Nagłe zwiększenie ilości światła - przejście ze świetlówek na HQI lub wymiana zbyt dużej ilości świetlówek na nowe.

Zbyt częste grzebanie w podłożu i uwalnianie skumulowanych w nim fosforanów do słupa wody.
Niedostateczna filtracja biologiczna.
 

Zwalczanie:
Najbardziej efektywny sposób to regularne podmiany wody, zaciemnienie na 3 dni i filtrowanie wody przez lampę UV o dużej mocy.
Zalecamy wymiane części wkładów na watę filtracyjną w celu zatrzymania glonów (wata powinna być wymieniana codziennie) lub filtrację przez filtr okrzemkowy
- zastosowanie preparatu klarującego wodę, który zbija glony w większe fragmenty i umożliwia ich zatrzymanie w wacie filtracyjnej
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie glonów bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium

Zapobieganie:
- ograniczenie przedostawania się światła słonecznego do wnętrza akwarium
- dozowanie dwutlenku węgla do wody.
- stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

 

Rhodophyta - krasnorosty, szantrasje

Charakterystyka:
brunatno-purpurowe pędzelki porastające wolno rosnące rośliny, kamienie, korzenie, ściany akwarium w pobliżu dna, żwir w rogach akwarium, elementy wyposażenia akwarium (najczęściej wyloty filtra). Osiągają długość do 6mm, chodź zdarzają się okazy przekraczające 1cm.

Zdjęcia:


fot-radek-borysewicz-1
fot-momores
fot-krakus
fot-baku86


Przyczyny występowania:
- tzw. "stara woda", czyli woda bogata w kwasy organiczne pochodzące z metabolitów ryb i rozkładu roślin (COD).
- przenawożenie żelazem

- bardzo często krasnorosty występują w akwariach z nieodpowiednią filtracją wynikającą z niedostatecznej mocy filtracyjnej (np. sam filtr wewnętrzny na akwarium 150l) lub słabym rozwojem bakterii nitryfikacyjnych w filtrze.
- niedobór CO2 wywołany brakiem dozowania dwutlenku węgla do wody lub słabą cyrkulacją wody w akwariach zasilanych CO2 (za słaby filtr)
- nieodpowiednie parametry wody (zbyt twarda woda)


Zwalczanie:
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie krasnorostów bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium
- odlanie wody z akwarium i posmarowanie powierzchni porośniętych przez krasnorosty pędzelkiem nasączonym w preparacie ADA Phyton Git
Czytaj więcej w artykule: zwalczanie krasnorostów przy pomocy preparatu ADA Phyton Git

Zapobieganie:
Regularne podawanie preparatu tzw. "CO2 w płynie" (równolegle z nawożeniem dwutlenkiem węgla w formie gazowej)
Należy monitorować wodę przy pomocy testów COD, informujących o stopniu zanieczyszczenia wody.
Warto wprowadzić do wody dodatkowe szczepy bakterii nitryfikacyjnych oraz zadbać o regularne nawożenie dwutlenkiem węgla
Zmiękczenie wody do podmian poprzez zastosowanie filtra odwróconej osmozy (RO)
Stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.
 

 

Compsopogon

Charakterystyka:
Charakterystyczne niebiesko-szaro-zielone glony porastające wolno rosnące rośliny, korzenie i powierzchnię żwiru.
Ich plecha przybiera rozgałęzioną formę imitującą "drzewko"

Zdjęcia:

fot-radek-borysewicz
fot-radek-borysewicz-3
fot-radek-borysewicz-2
fot-maciejada-5
fot-maciejada-3
fot-maciejada-4
fot-maciejada-2
fot-jaros
fot-maciejada-1


Przyczyny powstawania:
Niski poziom dwutlenku węgla w wodzie

Zwalczanie:
brak potwierdzonych danych

Zapobieganie:
brak potwierdzonych danych

 


Glony brązowe (brunatnice)

Charakterystyka:
Glony o brązowym zabarwieniu. Porastają szyby akwarium w postaci brązowego nalotu lub liście roślin w postaci małych brązowych kłębków plechy
W odróżnieniu od okrzemek łatwo usuwa się je z z szyb i powierzchni liści.

Potocznie nazywane są brunatnicami, choć faktycznie grupa ta dotyczy wyłącznie glonów morskich.

Zdjęcia:

fot-osica
fot-silvana
fot-ckm
fot-ckm-4
fot-ckm-3
fot-ckm-2


Przyczyny powstawania:

Niedobór oświetlenia.

Zwalczanie:
Należy usunąć je mechanicznie i zwiększyć moc światła.
 

Zapobieganie:
Przy zakładaniu akwarium zaplanować (poradzić się!) odpowiednią moc oświetlenia.

 

Okrzemki

Charakterystyka:

Charakterystyczne jasno brązowe glony. często o złocistym zabarwieniu.
Łatwe do rozpoznania z uwagi na dużą zawartość krzemu w ścianie komórkowej - są twarde gdy próbuje się je rozetrzeć między dwoma płaskimi powierzchniami.

W odróżnieniu od brunatnic ciężko usuwa się je z powierzchni liści.

Preferują zacienione miejsca akwarium.
 

Zdjęcia:

fot-woszu-2
fot-woszu
fot-sebiq
fot-robalag
fot-regus
Fot-Marcel1
Fot-Nefrete1
fot-fosforan
fot-loizy


Przyczyny występowania:

Powstają najczęściej w świeżo założonych akwariach, szczególnie przy słabej filtracji i oświetleniu.

Zwalczanie:

Regularne podmiany wody i usuwanie mechaniczne z powierzchni skał i roślin.
Dodanie szczepów bakterii nitryfikacyjnych i pożywki w celu przyspieszenia procesu dojrzewania akwarium.
Po kilku tygodniach przy zachowaniu powyższych czynności okrzemki znikają samoczynnie.
Są zjadane przez otoski.

Zapobieganie:

Zwiększenie wydajności filtracji (rzadko występują przy stosowaniu wydajnych filtrów kubełkowych).
Uruchamianie nowego bądź restartowanie akwarium na dojrzałym filtrze wraz z częściowym dodatkiem wody zlanej z dojrzałego akwarium.

 

Cyanophyta - Sinice

Charakterystyka:

Sinice nie są glonami, lecz cyjanobakteriami przeprowadzającymi proces fotosyntezy.

Tworzą charakterystyczne, zielonkawe plechy przypominające starą pajęczynę, porastające dywanowo powierzchnię dna i roślin. Często w wyniku intensywnej fotosyntezy wydzielają pęcherzyki gazów.

Bardzo intensywnie pobierają związki azotowe z wody przyczyniając się do zagłodzenia roślin, które przy zakwicie sinic często wykazują niedobory azotu.Bardzo często pojawiają się w warstwie podłoża przy przedniej szybie akwarium, gdzie są jednak niegroźne i łatwe do usunięcia mechanicznie

Ich hharakterystyczną cechą jest zapach, który uwydatnia się po roztarciu w palcach sinicowej plechy.

Zdjęcia:

fot-radek-borysewicz-1
fot-fishu


Przyczyny występowania:

Duże wahania i niedobory azotu w wodzie. Często w przypadku braku nawożenia makroelementami lub jałowym podłożu bez żyznego substratu.

Bardzo charakterystycznym wskazaniem jest wysoki poziom PO4 (np. 1-2ppm) w stosunku do NO3 (0ppm).

Zwalczanie:

Regularne usuwanie mechaniczne powiązane z zaciemnieniem akwarium na okres 5 dni oraz dużymi 50% podmianami wody.<br> W większości wypadków wystarcza usuwanie mechaniczne do czasu ustąpienia plagi.- zwalczanie za pomocą kapsułek Cyanobacteria killer  lub kuracja antybiotykowa (stosować w ostateczności)

Ciekawą dyskusję nt. zwalczania sinic w akwarium znajdziesz tutaj.

Zapobieganie:

Kontrola poziomu azotanów w wodzie akwariowej za pomocą testów.

Regularne czyszczenie filtra i powstrzymanie się przed stosowaniem preparatów zabijających bakterie zamieszkujące filtr

Stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki sinic

III. Pomoc w identyfikacji glonów

Nie jesteś pewien jakie masz glony lub nie potrafisz ich zidentyfikować na podstawie tego przewodnika?

Opublikuj zdjęcie na naszym forum dyskusyjnym tutaj a pomożemy Ci zidentyfikować problem!

IV. Instrukcja: Czyszczenie szyb i roślin z glonów

Mimo tego iż rozpoczynamy walkę z glonami (chemiczną lub poprzez zaciemnienie) - należy przez cały okres kuracji usuwać gony mechanicznie.

Z szyb akwarium usuniemy je za pomocą ekierki, karty kredytowej lub gąbki. Odradzamy czyściki magnetyczne z uwagi na ryzyko przedostania się piasku pod powierzchnię czyścika i zarysowania szyb akwarium.

Twarde rośliny takie jak Anubias możemy oczyścić przecierając powierzchnię liści ostrą gąbką. W przypadku epifitów takich jak Microsorum, Bolbitis - możemy wyciągnąć rośliny z akwarium i doprowadzić do osuszenia powierzchni liści, zaatakowane nim glony zginą.

Zarażone liście innych gatunków roślin należy usuwać odcinając je za pomocą ostrych nożyczek do cięcia roślin.

V. Mity związane z glonami w akwarium


Powinniśmy używać nawozów bez dodatku azotanów i fosforanów, ponieważ powodują wzrost glonów.

Mit: w obecnych akwariach odpowiednio doświetlonych, z wydajną filtracją nie ma potrzeby limitowania makroelementów dla roślin wodnych.

Warunkiem jest jednak dozowanie dwutlenku węgla do wody, który umożliwi roślinom wykorzystanie makroelementów rozpuszczonych w wodzie.

Wodę, która wlewamy do akwarium należy sterylizować w celu usunięcia zarodników glonów

Mit: zarodniki glonów już dawno znajdują się w akwarium - to naturalne i świadczące o tym, że zbiornik jest żywy i funkcjonuje jako ekosystem biologiczny.

Przyniosłem od Kolegi roślinki z jego akwarium i mam teraz plagę glonów

Mit: zarodniki glonów i tak z pewnością miałeś już w swoim akwarium lub dostarczyłeś je wraz z wodą kranową. Musiałeś popełnić błąd, który spowodował rozwój glonów - wróć na początek tego poradnika i odnajdź przyczynę.

Które świetlówki antyglonowe polecacie?

Mit: nie ma czegoś takiego jak świetlówki na glony. To naciąganie akwarystów na kupno produktów, które rzekomo niszczą glony - taka świetlówka przy okazji zabiłaby również rośliny i wszystkie organizmy żywe w akwarium.

Jedyne świetlówki na glony jakie stosuje się w akwarystyce to świetlówki UV, które montuje się w specjalnych szczelnych lampach, poza akwarium - ponieważ zamontowane w pokrywie oświetleniowej będą szkodliwe dla organizmów żywych. Światło UV jest szkodliwe dla skóry i wzroku!

Woda w moim akwarium jest mlecznobiała - jaki to rodzaj zakwitu glonów?

Mit: jeśli woda w Twoim akwarium jest biała a nie zielonkawa - nabawiłeś się zakwitu pierwotniaków a nie glonów

W moim akwarium na liściach roślin pojawiły się dziwne biały glony (nalot) - są bardzo twarde i cięzko schodzą z liści

Mit: Twoje liście nie są porośnięte glonem - to osad węglanu wapnia, który spowodowany jest brakiem dozowania lub niedoborem CO2 w akwarium. Glony nie mają białego koloru ponieważ posiadają barwniki fotosyntetyczne potrzebne do fotosyntezy.

W moim akwarium pojawiły się dziwne białe glony, przymocowane do powierzchni za pomocą nóżki z której wyrastają białe witki.

Mit: nie ma glonów koloru białego. W Twoim akwarium rozwinęły się stułbie - drapieżne organizmy pochodzenia zwierzęcego, które polują na drobne ryby i krewetki. Często podobnie wyglądają plechy białej pleśni, które wyrastają w świeżych akwariach lub w zbiornikach pozbawionych flory bakteryjnej np. po leczeniu ryb.

 

 Komentarze do materiału na forum dyskusyjnym


Pokaż komentarze (3044)    Przejdź do wątku na forum


Przeczytaj także

Start zbiornika roślinnego a glony
Start zbiornika roślinnego a glony
Szereg ludzi z Aquatic Plants Digest (APD) dyskutowało problem zielonego zakwitu wody w okresie początkowym urządzania nowego akwarium roś...
Myriophyllum tuberculatum
Myriophyllum tuberculatum
Myriophyllum tuberculatum to czerwono-pomarańczowa odmiana pochodząca z Ameryki południowej. Z uwagi na swój czerwony kolor wymaga...
Egeria densa
Egeria densa
Kosmopolityczna Egeria densa jest dobrą rośliną dla początkujących. Dzięki bardzo szybkiemu wzrostowi pomaga ustabilizować akwarium podczas...
Limnophila aquatica
Limnophila aquatica
Limnophila aquatica pochodzi z Azji. To osiągająca duże rozmiary atrakcyjna roślina łodygowa o jasnozielonych, przepięknie powycinanych liś...
Salvinia natans
Salvinia natans
Salvinia natans to szybkorosnąca roślina pływająca o jasnozielonych liściach pokrytych włoskami. Dzięki dużemu apetytowi na substancje...
Jak wyczyścić glony obrastające silikon w rogach akwarium
Jak wyczyścić glony obrastające silikon w rogach akwarium
Jak szybko i skutecznie wyczyścić glony w rogach akwarium...czytaj więcej...
Jak czyścić kamienie i korzenie z glonów
Jak czyścić kamienie i korzenie z glonów
Każdy akwarystya staje po jakimś czasie przed problemem wyczyszczenia kamieni lub korzeni z delikatnego osadu glonów. Jak prawidłowo zabra...
Metody: kontrola glonów czy uprawa roślin?
Metody: kontrola glonów czy uprawa roślin?
Zapraszamy do zapoznania się tłumaczeniem artykułu Toma Barra pt: "Metody: kontrola glonów czy uprawa roślin?" autorstwa naszego Czytelnika.Tekst...
Femanga - najlepszy preparat antyglonowy?
Femanga - najlepszy preparat antyglonowy?
Zapraszamy do zapoznania się się doświadczeniami naszych Czytelników z preparatem Femanga Algen Stop General.... Zapraszamy do zapoznania...
Co robić gdy dostanę rośliny z glonami?
Co robić gdy dostanę rośliny z glonami?
Nasza redakcja otrzymuje dużo zapytań e-mailowych o sytuację gdy akwarysta otrzyma od kolegi rośliny, które będą porośnięte glonami (...


Poznaj opisy roślin
Myriophyllum tuberculatumMyriophyllum tuberculatum
Myriophyllum tuberculatum to czerwono-pomarańczowa odmiana pochodząca z Ameryki południowej. Z uwagi na swój czerwony kolor wymaga...
Egeria densaEgeria densa
Kosmopolityczna Egeria densa jest dobrą rośliną dla początkujących. Dzięki bardzo szybkiemu wzrostowi pomaga ustabilizować akwarium podczas...
Limnophila aquatica Limnophila aquatica
Limnophila aquatica pochodzi z Azji. To osiągająca duże rozmiary atrakcyjna roślina łodygowa o jasnozielonych, przepięknie powycinanych liś...
Salvinia natansSalvinia natans
Salvinia natans to szybkorosnąca roślina pływająca o jasnozielonych liściach pokrytych włoskami. Dzięki dużemu apetytowi na substancje...
Pistia stratiotes Pistia stratiotes
Pistia stratiotes jest szeroko rozpopularyzowana w tropikach, gdzie z uwagi na szybkie tempo wzrostu jest traktowana jak chwast. Roślina nadaje...
Phyllanthus fluitansPhyllanthus fluitans
Phyllanthus fluitans to roślina pływająca o charakterystycznych czerwonych korzeniach. Podobnie jak inne gatunki pływające o duzychc...

Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowiesklep internetowy
Sklep akwarystyczny

Ładowanie...Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 

 

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje zamówienie).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 

 
Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login