Przewodnik - glony w akwarium

Przewodnik - glony w akwarium

Niniejszy poradnik akwarystyczny służy do identyfikacji glonów oraz opisuje skuteczne i nieinwazyjne metody ich zwalczenia w akwariach słodkowodnych.

Zwracamy uwagę iż rozpoznanie gatunku a nawet rodzaju do jakiego należy dany glon jest trudne i obarczone dużym ryzykiem i praktycznie niemożliwe bez dokładnej analizy mikroskopowej. Dlatego w poniższym przewodniku przyjęto klasyfikację glonów na podstawie najczęściej spotykanych odmian w zależności od rodzaju zakwitu, który wywołują w akwarium.


Uwaga: opisane metody walki z glonami dotyczą akwariów roślinnych - zatem nie szkodzą roślinom, ślimakom i delikatnym krewetkom hodowanym w zbiornikach tego typu.

Spis treści:

I. Wstęp - przyczyny powstawania glonów

II.  Przewodnik po glonach akwariowych

III Pomoc w identyfikacji glonów

IV. Instrukcja: czyszczenie szyb i roślin z glonów

V. Mity związane z glonami w akwarium 

I. Wstęp - przyczyny powstawania glonów

W akwariach spotykamy wiele form zakwitów glonowych, przy czym wszystkie są niepożądane ze względu na niskiefwalory estetyczne i ogólną kondycję zbiornika. Najczęściej przyczyną plagi glonów są podstawowe błędy akwarysty, który zapomina iż zarodniki glonów są w każdym akwarium - a za to czy dojdzie do ich nadmiernego wzrostu odpowiada konkurencja pokarmowa i równowaga biologiczna między roślinami wyższymi a glonami.
 

Wyróżniamy 5 ogólnych powodów rozwoju glonów (błędów akwarysty):

1. Niedostateczna filtracja

75% plag glonów jest wywoływane przez skutki mało wydajnej filtracji, która pociąga za sobą nadwyżki jonów amonowych w wodzie (amoniak i jony NH4+) - chętnie wykorzystywanych przez glony (Amoniak jest transportowany biernie przez błony komórkowe, nie wymaga więc nakładów energii na jego transport do komórek).

Obowiązuje tu zasada - nigdy za wiele.

Bardzo dobrze znaczenie filtracji w rozwoju glonów ilustruje przypadek:
Akwarysta posiada 2 akwaria: 100l wyposażone w filtr kubełkowy do 150l i akwarium 300 litrów wyposażone w filtr kubełkowy dedykowany do akwarium 600l.  W mniejszym zbiorniku ma ciągły problem z glonami.
Można sobie tylko wyobrazić jak wielkie było jego zdziwienie gdy na czas restartu akwarium 300l przełożył większy filtr do mniejszego akwarium. W ciągu 3 dni wszystkie glony zrobiły się białe i rozpuściły się!

2. Zbyt częste grzebanie w podłożu

Większość początkujących akwarystów po zasadzeniu roślin i zalaniu zbiornika wodą, przez najbliższe tygodnie intensywnie grzebie w podłożu przesadzając rośliny i zmieniając kompozycję według wskazówek innych lub własnych rozmyślań.

Jest to błąd!

Szkielet aranżacji przygotowuje się na papierze lub w wyobraźni i dopracowuje podczas sadzenia roślin przed zalaniem akwarium wodą. Następnie rośliny powinny być zostawione w spokoju aż do najbliższej przycinki roślin.  To przycinanie i formowanie roślin kształtuje kompozycję wizualną akwarium - nie ich ciągłe przesadzanie, które powoduje przedostanie się żyznego substratu do słupa wody i nagły skok zawartości mikroelementów w wodzie przyczyniający się do wykwitu glonów.

Należy pamiętać iz po przycięciu roślin, fragmenty znajdujące się w toni wodnej należy usunąć z akwarium aby ograniczyć ilość materii organicznej rozpuszczonej w wodzie (COD).

Obejrzyj film instruktażowy roslinyakwariowe.pl: Przycinanie roślin w akwarium
 

3. Nagła zmiana w sposobie oświetlenia

Nagła zmiana sposobu oświetlenia taka jak wydłużenie czasu oświetlenia, jego mocy, źródła światła (np. świetlówki na HQI) czy też jakości (wymiana zbyt dużej ilości świetlówek na nowe w tym samym czasie) przyczynia się do nadmiernego wzrostu glonów.

Glony jako organizmy proste - jednokomórkowe lub wielokomórkowe, nie tworzące zaawansowanych tkanek, o wiele szybciej niż rośliny wyższe reagują na zmianę środowiska. Reagują szybciej zarówno na czynniki niekorzystne, jak i korzystne i są tu w stanie osiągnąć w pewnym stopniu przewagę nad roślinami wyższymi.

Należy pamiętać iż wszystkie zmiany związane z oświetleniem przeprowadzamy stopniowo, tak aby rośliny mogły zaadoptować się do nowych warunków.
 

4. Nieumiejętne stosowanie nawozów

Należy pamiętać iż glony rosną lepiej w twardej i zasadowej wodzie - dlatego warto jest zadbać o jej jakość np. poprzez zastosowanie gotowych granulatów dla roślin stabilizujących parametry wody lub zastosowanie do podmian wody z filtra odwróconej osmozy (RO).

Oprócz parametrów wyjściowych wody duże znaczenie ma stosowanie nawozów - często w dawkach przekraczających zalecenia producentów a także nieumiejętne nawożenie na własną rękę solami chemicznymi. Źle dobrane proporcje lub kolejność stosowania specyfików mogą mieć niekorzystny wpływ na przyswajalność substancji dostępnej w wodzie.

Duże znaczenie w nawożeniu roślin odgrywa dwutlenek węgla - jego suplementacja do wody akwariowej wpływa na obniżenie pH, poprawienie ogólnej kondycji roślin i pośrednio - przewagę nad glonami. Warto zadbać również o odpowiednią cyrkulację wody, która w gęsto obsadzanym akwarium pozwoli dotrzeć wodzie z rozpuszczonymi substancjami bezpośrednio w pobliże każdej blaszki liściowej.

5. Zbyt mała ilość roślin

Statystyczne akwarium posiada zaledwie 10-15% powierzchni dna porośnięte roślinami. Oznacza to iż w przypadku zachwiania równowagi w akwarium biomasa roślin jest zbyt mała by konkurować z glonami i taki zbiornik jest z góry skazany na inwazję glonów.

Zaleca siię zwiększenie masy roślin aby obejmowała MINIMUM 50% dna akwarium, co sprawi iż stworzymy swego rodzaju filtr biologiczny usuwający nadmiar metabolitów ryb i związków mineralnych z wody.

Przeczytaj więcej nt. przyczyn rozwoju glonów w akwarium
Aby dowiedzieć się więcej jak powinno funkcjonować zdrowe i efektowne akwarium roślinne przeczytaj poradnik: 10 niezbędnych elementów do założenia zdrowego akwarium
 

 

II.Przewodnik po glonach akwariowych:

Zielenice jednokomórkowe - pył na szybie lub korzeniach

Charakterystyka:
tworzą drobny jasnozielony pył porastający całą powierzchnię szyb akwarium, tworzy się efekt podobny do farby w spray'u.
Glony bardzo łatwo schodzą z szyb.

Przewodnik - glony w akwarium


Przyczyny występowania:

Nadmiar mikroelementów rozpuszczonych w wodzie, intensywny wysyp występuje często w przypadku drastycznych zmian w systemie nawożenia - szczególnie mikroelementami.


Zwalczanie:

Wystarczy cotygodniowe przetarcie szyb podczas rutynowej podmiany wody do czasu wypracowania odpowiednich dawek nawozów.
Niektórzy akwaryści pozostawiają osad na szybach na ok 3 tygodnie, który po tym czasie odrywa się i jest wyłapywany przez filtr - ze względów estetycznych jest to jednak metoda dla leniwych.


Zapobieganie:

- ograniczenie przedostawania się światła słonecznego do wnętrza akwarium
- ograniczenie nawożenie mikroelementami, zmniejszenie dawek nawozów do 30% zalecanych przez producenta
Regularne podawanie preparatu tzw. "CO2 w płynie" (równolegle z nawożeniem dwutlenkiem węgla w formie gazowej)
- stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

 

 

Przewodnik - glony w akwarium

Zielenice punktowe (kolonijne)

Charakterystyka:
Porastają powierzchnię szyb w ustabilizowanych akwariach oraz liście wolno rosnących roślin.
Uważane za objaw zdrowego akwarium (zielenice punktowe są wrażliwe na toksyczne metability ryb rozpuszczone w wodzie).

Glony nie schodzą łatwo z szyb i głównie tym różnią się od pyłu na szybie akwarium.


fot-gregor16
fot-robalag
msiekd-2
msiekd


Przyczyny występowania:
Nadmiar mikroelementów rozpuszczonych w wodzie, intensywny wysyp występuje często w przypadku drastycznych zmian w systemie nawożenia.

Część akwarystów jako powód występowania nalotu na szybie akwarium podaje zbyt niski poziom CO2 lub niedobór fosforanów w wodzie, praktyka akwarystyczna zaprzecza jednak tym doniesieniom stawiając je pod znakiem zapytania.


Zwalczanie:
Wystarczy cotygodniowe przetarcie szyb podczas rutynowej podmiany wody.

W przypadku kolonii na liściach roślin - należy je odciąć, uważając jednak na to aby pozostawić odpowiednią ilosć liści umożliwiających roślinie dalszą wegetację w akwarium.

Zapobieganie:

  • ograniczenie nawożenie mikroelementami.
  • kontrola poziomu fosforanów w wodzie za pomocą testów na fosfor
  • zastosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

 

Chlorophytaceae - krótkie zielenice nitkowate i pędzelkowate

Charakterystyka:
Glon porastający szyby, rośliny i osprzęt akwarium.
Ma postać dłuższych lub krótszych nitek, które oplatają kolejne liście młodych roślin.
Pierwszym objawem charakterystycznym dla rozwoju nitek jest wyraźny zielony nalot na liściach roślin.

Zdjęcia:


fot-a4
fot-end-2
fot-end
fot-lorak


Przyczyny występowania:
Często jest następstwem zaniedbania regularnego czyszczenia szyb akwarium z zielenic punktowych, i jest kolejną fazą namnażania glonów na szybach akwarium
 

Zwalczanie:
Bardzo dobry rezultat można osiągnąć stosując preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane.

Zapobieganie:
- warto posiadać w akwarium Krewetki Amano, które chętnie jedzą glony niktowate
- stosowanie
lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie

Oedogonium - delikatne krótkie nitki

Charakterystyka:
Glon występujący w postaci łąki delikatnych, jasnozielonych nitek.
Najczęściej porastają korzenie i kamienie, w bardziej zaawansowanym stadium - również rośliny w słabszej kondycji.

Zdjęcia:


fot-maciej-calka-2
fot-maciej-calka
fot-rafalj24


Przyczyny występowania:
Niedobór makroelementów, w szczególności azotanów i CO2.
 

Zwalczanie:
Bardzo dobry rezultat można osiągnąć stosując preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane.

Zapobieganie:
- warto posiadać w akwarium Krewetki Amano, które chętnie jedzą glony niktowate
- stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzieRhizoclonium nitkowate (długie słabe nitki, wata)

Charakterystyka:
porastające rośliny, kamienie i korzenie, często tworza bardzo długie nikti wyglądem przypominające watę.
Łatwo dają nawinąć się na palec i odrywają od powierzchni roślin, jednak mimo regularnego usuwania w bardzo szybkim tempie odrastają.

Zdjęcia:


fot-kociolfigo
fot-marioo18
fot-narybek


Przyczyny występowania:
- tzw. "stara woda", czyli woda bogata w kwasy organiczne pochodzące z metabolitów ryb i rozkładu roślin (COD).
Zbyt mocne oświetlenie.
Przenawożenie żelazem.

Niedobór CO2 (często pojawiają się gdy skończy się gaz w butli)

 

Zwalczanie:
- dobrze sprawdza się dodanie torfu włóknistego do filtra - zawarte w nim garbniki wpływają limitująca na namnażanie się tych glonów.
- korzystne jest zwiększenie dawek podawanego azotu za pomocą nawozu azotowego np. Easy-life Nitro. Musi to być nawóz bez dodatku fosforanów, które w przypadku zakwitu glonów należy ograniczyć.
- jeśli pozwala na to obsada ryb - nalezy wprowadzić do akwarium Krewetki Amano, w ilości min 1sztuki/litr (doraźnie)
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie nitek bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium
- bardzo dobry rezultat można osiągnąć stosując preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane.

Zapobieganie:
- warto posiadać w akwarium Krewetki Amano, które chętnie jedzą glony nitkowate.
- stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

 

Spirogyra (długie mocne nitki)

Charakterystyka:
Długie mocne nitki, ciężkie do rozerwania palcami.
Przeprowadzają intensywną fotosyntezę i często wydzielają pęcherzyki gazów.
Nie są jedzone przez krewetki i ryby glonożerne.

Zdjęcia:

fot-artur-frankowski
spirogyra-2
spirogyra-3
spirogyra-4
spirogyra


Przyczyny występowania:
niedostateczne filtracja - zwiększenie poziomu jonów amonowych w wodzie
 

Zwalczanie:
- Należy zastosować Niemiecki preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane. Polecamy na glony Spirogyra!
- zwiększenie poziomu dwutlenku węgla
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie glonów bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium
- korzystne jest zwiększenie dawek podawanego azotu za pomocą nawozu azotowego np. Easy-life Nitro. Musi to być nawóz bez dodatku fosforanów, które w przypadku zakwitu glonów należy ograniczyć
- Uwaga: nie skutkuje na nie zaciemnienie akwarium ani dozowanie kwasu borowego do wody

Zapobieganie:
- kontrola poziomu azotanów w wodzie akwariowej za pomocą testów
- umieszczenie w akwarium korzeni lub dodatek torfu do filtra - ten rodzaj glonów nie lubi związków humusowych i garbników w wodzie

 

Euglenophyta - zielony zakwit wody


Charakterystyka:
Charakterystyczne mleczno-zielonkawe zabarwienie wody.
Od zakwitu pierwotniaków różni się kolorem: zakwit glonów jest zawsze zielonkawy, pierwotniaków - mlecznobiały.
 

Zdjęcia:

Fot-MacieyWr
Fot-Mcj123
zakwit


Przyczyny występowania:
Nadmiar makroelementów, głownie fosforanów, przy braku nawożenia dwutlenkiem węgla, lub niewystarczającej dystrybucji CO2 w akwarium.

Nagłe zwiększenie ilości światła - przejście ze świetlówek na HQI lub wymiana zbyt dużej ilości świetlówek na nowe.

Zbyt częste grzebanie w podłożu i uwalnianie skumulowanych w nim fosforanów do słupa wody.
Niedostateczna filtracja biologiczna.
 

Zwalczanie:
Najbardziej efektywny sposób to regularne podmiany wody, zaciemnienie na 3 dni i filtrowanie wody przez lampę UV o dużej mocy.
Zalecamy wymiane części wkładów na watę filtracyjną w celu zatrzymania glonów (wata powinna być wymieniana codziennie) lub filtrację przez filtr okrzemkowy
- zastosowanie preparatu klarującego wodę, który zbija glony w większe fragmenty i umożliwia ich zatrzymanie w wacie filtracyjnej
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie glonów bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium

Zapobieganie:
- ograniczenie przedostawania się światła słonecznego do wnętrza akwarium
- dozowanie dwutlenku węgla do wody.
- stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

 

Rhodophyta - krasnorosty, szantrasje

Charakterystyka:
brunatno-purpurowe pędzelki porastające wolno rosnące rośliny, kamienie, korzenie, ściany akwarium w pobliżu dna, żwir w rogach akwarium, elementy wyposażenia akwarium (najczęściej wyloty filtra). Osiągają długość do 6mm, chodź zdarzają się okazy przekraczające 1cm.

Zdjęcia:


fot-baku86
fot-momores
fot-krakus
fot-radek-borysewicz-1


Przyczyny występowania:
- tzw. "stara woda", czyli woda bogata w kwasy organiczne pochodzące z metabolitów ryb i rozkładu roślin (COD).
- przenawożenie żelazem

- bardzo często krasnorosty występują w akwariach z nieodpowiednią filtracją wynikającą z niedostatecznej mocy filtracyjnej (np. sam filtr wewnętrzny na akwarium 150l) lub słabym rozwojem bakterii nitryfikacyjnych w filtrze.
- niedobór CO2 wywołany brakiem dozowania dwutlenku węgla do wody lub słabą cyrkulacją wody w akwariach zasilanych CO2 (za słaby filtr)
- nieodpowiednie parametry wody (zbyt twarda woda)


Zwalczanie:
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie krasnorostów bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium
- odlanie wody z akwarium i posmarowanie powierzchni porośniętych przez krasnorosty pędzelkiem nasączonym w preparacie ADA Phyton Git
Czytaj więcej w artykule: zwalczanie krasnorostów przy pomocy preparatu ADA Phyton Git

Zapobieganie:
Regularne podawanie preparatu tzw. "CO2 w płynie" (równolegle z nawożeniem dwutlenkiem węgla w formie gazowej)
Należy monitorować wodę przy pomocy testów COD, informujących o stopniu zanieczyszczenia wody.
Warto wprowadzić do wody dodatkowe szczepy bakterii nitryfikacyjnych oraz zadbać o regularne nawożenie dwutlenkiem węgla
Zmiękczenie wody do podmian poprzez zastosowanie filtra odwróconej osmozy (RO)
Stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.
 

 

Compsopogon

Charakterystyka:
Charakterystyczne niebiesko-szaro-zielone glony porastające wolno rosnące rośliny, korzenie i powierzchnię żwiru.
Ich plecha przybiera rozgałęzioną formę imitującą "drzewko"

Zdjęcia:

fot-jaros
fot-maciejada-1
fot-maciejada-2
fot-maciejada-3
fot-maciejada-4
fot-maciejada-5
fot-radek-borysewicz-2
fot-radek-borysewicz-3
fot-radek-borysewicz


Przyczyny powstawania:
Niski poziom dwutlenku węgla w wodzie

Zwalczanie:
brak potwierdzonych danych

Zapobieganie:
brak potwierdzonych danych

 


Brunatnice

Charakterystyka:
Glony o brązowym zabarwieniu. Porastają szyby akwarium w postaci brązowego nalotu lub liście roślin w postaci małych brązowych kłębków plechy
W odróżnieniu od okrzemek łatwo usuwa się je z z szyb i powierzchni liści.

Zdjęcia:

fot-ckm-2
fot-ckm-3
fot-ckm-4
fot-ckm
fot-osica
fot-silvana


Przyczyny powstawania:

Niedobór oświetlenia.

Zwalczanie:
Należy usunąć je mechanicznie i zwiększyć moc światła.
 

Zapobieganie:
Przy zakładaniu akwarium zaplanować (poradzić się!) odpowiednią moc oświetlenia.

 

Okrzemki

Charakterystyka:

Charakterystyczne jasno brązowe glony. często o złocistym zabarwieniu.
Łatwe do rozpoznania z uwagi na dużą zawartość krzemu w ścianie komórkowej - są twarde gdy próbuje się je rozetrzeć między dwoma płaskimi powierzchniami.

W odróżnieniu od brunatnic ciężko usuwa się je z powierzchni liści.

Preferują zacienione miejsca akwarium.
 

Zdjęcia:

fot-fosforan
fot-loizy
Fot-Marcel1
Fot-Nefrete1
fot-regus
fot-robalag
fot-sebiq
fot-woszu-2
fot-woszu


Przyczyny występowania:

Powstają najczęściej w świeżo założonych akwariach, szczególnie przy słabej filtracji i oświetleniu.

Zwalczanie:

Regularne podmiany wody i usuwanie mechaniczne z powierzchni skał i roślin.
Dodanie szczepów bakterii nitryfikacyjnych i pożywki w celu przyspieszenia procesu dojrzewania akwarium.
Po kilku tygodniach przy zachowaniu powyższych czynności okrzemki znikają samoczynnie.
Są zjadane przez otoski.

Zapobieganie:

Zwiększenie wydajności filtracji (rzadko występują przy stosowaniu wydajnych filtrów kubełkowych).
Uruchamianie nowego bądź restartowanie akwarium na dojrzałym filtrze wraz z częściowym dodatkiem wody zlanej z dojrzałego akwarium.

 

Cyanophyta - Sinice

Charakterystyka:

Sinice nie są glonami, lecz cyjanobakteriami przeprowadzającymi proces fotosyntezy.

Tworzą charakterystyczne, zielonkawe plechy przypominające starą pajęczynę, porastające dywanowo powierzchnię dna i roślin. Często w wyniku intensywnej fotosyntezy wydzielają pęcherzyki gazów.

Bardzo intensywnie pobierają związki azotowe z wody przyczyniając się do zagłodzenia roślin, które przy zakwicie sinic często wykazują niedobory azotu.Bardzo często pojawiają się w warstwie podłoża przy przedniej szybie akwarium, gdzie są jednak niegroźne i łatwe do usunięcia mechanicznie

Ich hharakterystyczną cechą jest zapach, który uwydatnia się po roztarciu w palcach sinicowej plechy.

Zdjęcia:

fot-radek-borysewicz-1
fot-fishu


Przyczyny występowania:

Duże wahania i niedobory azotu w wodzie. Często w przypadku braku nawożenia makroelementami lub jałowym podłożu bez żyznego substratu.

Bardzo charakterystycznym wskazaniem jest wysoki poziom PO4 (np. 1-2ppm) w stosunku do NO3 (0ppm).

Zwalczanie:

Regularne usuwanie mechaniczne powiązane z zaciemnieniem akwarium na okres 5 dni oraz dużymi 50% podmianami wody.<br> W większości wypadków wystarcza usuwanie mechaniczne do czasu ustąpienia plagi.- zwalczanie za pomocą kapsułek Cyanobacteria killer  lub kuracja antybiotykowa (stosować w ostateczności)

Ciekawą dyskusję nt. zwalczania sinic w akwarium znajdziesz tutaj.

Zapobieganie:

Kontrola poziomu azotanów w wodzie akwariowej za pomocą testów.

Regularne czyszczenie filtra i powstrzymanie się przed stosowaniem preparatów zabijających bakterie zamieszkujące filtr

Stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki sinic

III. Pomoc w identyfikacji glonów

Nie jesteś pewien jakie masz glony lub nie potrafisz ich zidentyfikować na podstawie tego przewodnika?

Opublikuj zdjęcie na naszym forum dyskusyjnym tutaj a pomożemy Ci zidentyfikować problem!

IV. Instrukcja: Czyszczenie szyb i roślin z glonów

Mimo tego iż rozpoczynamy walkę z glonami (chemiczną lub poprzez zaciemnienie) - należy przez cały okres kuracji usuwać gony mechanicznie.

Z szyb akwarium usuniemy je za pomocą ekierki, karty kredytowej lub gąbki. Odradzamy czyściki magnetyczne z uwagi na ryzyko przedostania się piasku pod powierzchnię czyścika i zarysowania szyb akwarium.

Twarde rośliny takie jak Anubias możemy oczyścić przecierając powierzchnię liści ostrą gąbką. W przypadku epifitów takich jak Microsorum, Bolbitis - możemy wyciągnąć rośliny z akwarium i doprowadzić do osuszenia powierzchni liści, zaatakowane nim glony zginą.

Zarażone liście innych gatunków roślin należy usuwać odcinając je za pomocą ostrych nożyczek do cięcia roślin.

V. Mity związane z glonami w akwarium


Powinniśmy używać nawozów bez dodatku azotanów i fosforanów, ponieważ powodują wzrost glonów.

Mit: w obecnych akwariach odpowiednio doświetlonych, z wydajną filtracją nie ma potrzeby limitowania makroelementów dla roślin wodnych.

Warunkiem jest jednak dozowanie dwutlenku węgla do wody, który umożliwi roślinom wykorzystanie makroelementów rozpuszczonych w wodzie.

Wodę, która wlewamy do akwarium należy sterylizować w celu usunięcia zarodników glonów

Mit: zarodniki glonów już dawno znajdują się w akwarium - to naturalne i świadczące o tym, że zbiornik jest żywy i funkcjonuje jako ekosystem biologiczny.

Przyniosłem od Kolegi roślinki z jego akwarium i mam teraz plagę glonów

Mit: zarodniki glonów i tak z pewnością miałeś już w swoim akwarium lub dostarczyłeś je wraz z wodą kranową. Musiałeś popełnić błąd, który spowodował rozwój glonów - wróć na początek tego poradnika i odnajdź przyczynę.

Które świetlówki antyglonowe polecacie?

Mit: nie ma czegoś takiego jak świetlówki na glony. To naciąganie akwarystów na kupno produktów, które rzekomo niszczą glony - taka świetlówka przy okazji zabiłaby również rośliny i wszystkie organizmy żywe w akwarium.

Jedyne świetlówki na glony jakie stosuje się w akwarystyce to świetlówki UV, które montuje się w specjalnych szczelnych lampach, poza akwarium - ponieważ zamontowane w pokrywie oświetleniowej będą szkodliwe dla organizmów żywych. Światło UV jest szkodliwe dla skóry i wzroku!

Woda w moim akwarium jest mlecznobiała - jaki to rodzaj zakwitu glonów?

Mit: jeśli woda w Twoim akwarium jest biała a nie zielonkawa - nabawiłeś się zakwitu pierwotniaków a nie glonów

W moim akwarium na liściach roślin pojawiły się dziwne biały glony (nalot) - są bardzo twarde i cięzko schodzą z liści

Mit: Twoje liście nie są porośnięte glonem - to osad węglanu wapnia, który spowodowany jest brakiem dozowania lub niedoborem CO2 w akwarium. Glony nie mają białego koloru ponieważ posiadają barwniki fotosyntetyczne potrzebne do fotosyntezy.

W moim akwarium pojawiły się dziwne białe glony, przymocowane do powierzchni za pomocą nóżki z której wyrastają białe witki.

Mit: nie ma glonów koloru białego. W Twoim akwarium rozwinęły się stułbie - drapieżne organizmy pochodzenia zwierzęcego, które polują na drobne ryby i krewetki. Często podobnie wyglądają plechy białej pleśni, które wyrastają w świeżych akwariach lub w zbiornikach pozbawionych flory bakteryjnej np. po leczeniu ryb.

 
Inne artykuły

Start zbiornika roślinnego a glony Start zbiornika roślinnego a glony
Szereg ludzi z Aquatic Plants Digest (APD) dyskutowało problem zielonego zakwitu wody w okresie początkowym urządzania nowego akwarium roś...
Jak wyczyścić glony obrastające silikon w rogach akwarium Jak wyczyścić glony obrastające silikon w rogach akwarium
Jak szybko i skutecznie wyczyścić glony w rogach akwarium...czytaj więcej...
Jak czyścić kamienie i korzenie z glonów Jak czyścić kamienie i korzenie z glonów
Każdy akwarystya staje po jakimś czasie przed problemem wyczyszczenia kamieni lub korzeni z delikatnego osadu glonów. Jak prawidłowo zabra...
Metody: kontrola glonów czy uprawa roślin? Metody: kontrola glonów czy uprawa roślin?
Zapraszamy do zapoznania się tłumaczeniem artykułu Toma Barra pt: "Metody: kontrola glonów czy uprawa roślin?" autorstwa naszego Czytelnika.Tekst...
Femanga - najlepszy preparat antyglonowy? Femanga - najlepszy preparat antyglonowy?
Zapraszamy do zapoznania się się doświadczeniami naszych Czytelników z preparatem Femanga Algen Stop General.... Zapraszamy do zapoznania...
Co robić gdy dostanę rośliny z glonami? Co robić gdy dostanę rośliny z glonami?
Nasza redakcja otrzymuje dużo zapytań e-mailowych o sytuację gdy akwarysta otrzyma od kolegi rośliny, które będą porośnięte glonami (...
Jak czyścić szklane akcesoria z glonów? Jak czyścić szklane akcesoria z glonów?
Dyfuzory i szklane rurki można czyścic na 2 sposoby:1.Chemicznie:a. zanurzając dyfuzor lub szklaną rurkę w wodzie utlenionej lub płynu ACE na...
Kontrola wzrostu glonów w akwariach roślinnych Kontrola wzrostu glonów w akwariach roślinnych
Marzec 1996 Oryginał dokumentu (w wersji angielskiej ) znajduje się tutaj : www.cam.org/~tomlins/algae.html lub www.thekrib.com/plants/...
Pomoc w identyfikacji glonów Pomoc w identyfikacji glonów
Jeśli chcesz uzyskać pomoc w identyfikacji glonów skorzystaj z naszego.... Witam proszę o identyfikację czy to są okrzemki? czy jakie...
Jonizator antyglonowy - montaż w pionie? Jonizator antyglonowy - montaż w pionie?
Zapraszamy do obejrzenia materiału Jurijs'a Jutjajevs'a na którym prezentuje zalety pionowego montażu jonizatora...
Poziom PO4, a podłoże aktywne Poziom PO4, a podłoże aktywne
Post od Czytelnika: spotkałem się na jakieś grupie na FB z stwierdzeniem, że w akwarium roślinnym postawionym na podłożu aktywnym powinno...
Jesienna inspiracja ADA Jesienna inspiracja ADA
Zapraszamy do obejrzenia jesiennego inspiracji przygotowanej przez aranżatorów Aqua Design Amano. Tym razem postawili na plażę z...