Polecamy

Produkty Tetra do akwarium

Lista artykułów

Nowe artykuły

Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent…
Obecnie znanych jest kilka metod nawożenia akwariów roślinnych, jednak to GEN (Growthive Excellent Nutrition) jako…
Nowość Qualdrop: PhosEater - absorbent fosforanów
Marka Qualdrop wprowadziła do oferty absorbent fosforanów i krzemianów, którego rolą ma być pomoc w zapobieganiu i…
Czy agama brodata może mieszkać w akwarium?
Agama brodata to jedna z najpopularniejszych jaszczurek hodowanych w polskich domach. Charakteryzuje się unikalnym…
Jak podłączyć nano rurki do dużego filtra
Stajemy czasem przed problemem podpięcia rurek 12/16mm do węży o większej średnicy np. po wymianie filra na większy.…
Nowoczesne i energooszczędne żarówki – propozycje…
Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi, że Twoje akwarium będzie przypominało rafę koralową lub głębiny ciepłych mórz.…
Podświetlane tło z plexi - zrób to sam
Zapraszamy do zapoznania się z projektem DIY (zrób to sam) forumowicza joshua polegającym na budowie podświetlanego tła…
Dyfuzory akrylowe CO2 Twinstar
Zapraszamy do sięgnięcia po najlepsze dyfuzory CO2 na rynku. Wykonane w pełni z akrylu oraz włókien ceramicznych…
Lampy Chihiros WRGB II PRO
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą najwyższych modeli Lamp Chihiros Aquatic Studio. Są one przeznaczone dla…
Zestaw akwarystyczny z szafką. Wygodne…
Akwarium wielu osobom jeszcze do niedawna kojarzyło się z przestarzałą ozdobą, która gościła w polskich domach głównie…
Kule do aranżacji Wabi-Kusa
Do oferty akcesoriów do aranżacji typu wabi-kusa dołączyły ręcznie produkowane kule zaszczepialne, które pozwolą Wam…

Magazyn Akwarium (125)

Magazyn Akwarium nr 1/2013 (125)

 
Szanowni Państwo,

od stycznia br. przestałem pełnić obowiązki redaktora naczelnego Magazynu Akwarium, Akwarium oraz Zeszytów Akwarystycznych. Prowadzenie przez ponad półtora roku tych periodyków było dla mnie wyzwaniem, ale również pasjonującą, niezapomnianą przygodą. Chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim Czytelnikom oraz Autorom tych pism za wspaniałą współpracę, liczne wyrazy sympatii, jak również za szczerą i twórczą krytykę. Jestem przekonany, że pozostaną oni wierni MA, zaś samemu magazynowi życzę w nowym roku wszelkiej pomyślności i wielu ciekawych materiałów.

Paweł Zarzyński

 


Drodzy Czytelnicy,

Bieżące wydanie Magazynu Akwarium wydaliśmy pod moim kierunkiem, ale przy ogromnym wsparciu Redaktora Pawła Zarzyńskiego, a także Redaktora Pawła Czapczyka. Bardzo dziękuję za pomoc.

Redaktor Paweł Zarzyński prowadził nasze pisma akwarystyczne od czerwca 2011 roku, ale w redakcji pracuje od ponad dziesięciu lat. Zawsze był głównym Autorem pisma i jego wielką podporą. Darek Firlej bardzo cenił Jego umiejętności i wiedzę. Ja również i dlatego nie było mi łatwo podjąć decyzję o zmianie. Zadecydowały względy finansowe.

Bardzo dziękuję Redaktorowi Pawłowi Zarzyńskiemu za prowadzenie pism do tej pory, ale nie żegnamy się. Redaktor pozostanie naszym Autorem, jak dawniej i, mam nadzieję, że jak dawniej, będę mogła na Niego liczyć.

Osobiście jestem bardzo wdzięczna Państwu Joannie i Pawłowi Zarzyńskim za pomoc i empatię, jaką okazali w ostatnich tygodniach życia Darka Firleja. I nie mówię o „dobrym słowie”, a konkretnych działaniach, takich jak przetłumaczenie badań, skontaktowanie z dobrą niemiecką kliniką i znakomitymi lekarzami.Tego nigdy nie zapomnę.

W samym Magazynie nastąpią zmiany zapowiadane już w artykule wstępnym w numerze grudniowym, ale też i nowe, widoczne już w tym wydaniu. Pojawił niewielki dział „Poczytaj dziecku”. To odpowiedź na zapotrzebowanie akwarystów, którzy czytują nasze pismo „rodzinnie”, ale nie tylko. To będzie miejsce prezentacji pięknych zdjęć Jacka Klonowicza.

Inną zmianą, którą wprowadzam niejako eksperymentalnie, będzie przeniesienie relacji z lokalnych wydarzeń akwarystycznych do „małego” Akwarium. To pismo w ostatnim czasie pozyskało liczbę Czytelników porównywalną z MA (tu również podziękowania dla Redaktora Pawła Zarzyńskiego) i w przeszłości było przekaźnikiem informacji ze środowiska akwarystów. W Magazynie nadal pozostaną informacje wyprzedzające takie wydarzenia - ich zapowiedzi.

Zapraszam do lektury obszernego artykułu o zbrojnikach, a także kolejnej relacji z wyprawy HeikoBlehera, opracowań o gurami, jelcu i zebrasomach.

Serdecznie witam naszych nowych Autorów: Panią Katarzynę Palarską oraz Panów Mateusza Mazurka i Wojciecha Golianka. Mamy już prawie 50 stałych współpracowników!

Pomimo wielu zawirowań, a może właśnie dlatego, że były, jestem ogromnie szczęśliwa, że udało się opanować kryzys i dalej wydawać wszystkie pisma. Numer MA 124 dla nas na szczęście nie okazał się być tym fatalnym i najgorsze już za nami. Pojawiło się wielu nowych, obiecujących autorów i, co również bardzo ważne, nowi reklamodawcy. W prenumeracie i sprzedaży także zauważam progres. To dobre sygnały dla akwarystyki. Mam nadzieję, że to pierwsze jaskółki wiosny…

Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego

Spis treści

 • Heiko Bleher: Kalimantan Tengah, cz. 1
 • Katarzyna Palarska: Zanim kupisz zbrojnika
 • Mateusz Mazurek, Wojtek Golianek: Zebrasomy, kolorowe krówki na rafie
 • Szymon Nagy: Gurami - azjatyckie ciekawostki
 • Maksymilian Przybylski: Jelec - żywe srebro naszych rzek
 • Jacek Klonowicz: Gupik, czyli ikona światowej akwarystyki

 
Magazyn Akwarium (125)

 

Akwarium nr 1/2013 (151)

Szanowni Czytelnicy,

151 numer „Akwarium” otwiera nowy etap w rozwoju pisma. Redaktor Paweł Zarzyński zakończył prowadzenie dwumiesięcznika na 150 jubileuszowym numerze. To zmiana wymuszona realiami obecnego kryzysu i koniecznością ograniczania kosztów. Jest tym bardziej trudna, że nasz mały tytuł w czasie prowadzenia go przez Redaktora Pawła Zarzyńskiego zyskał wielu Czytelników i bardzo dobre recenzje. Sądzę, że był „oczkiem w głowie” Redaktora. To pismo w przeszłości w Polsce przez dłuższy czas stanowiło jedyne źródło wiedzy o akwarystyce i było też podstawową lekturą, jak sądzę, również dra Pawła Zarzyńskiego, a potem – prawdziwym wyzwaniem. Z całą pewnością mu sprostał. Bardzo dziękuję Panu Redaktorowi za ponowne, bardzo udane wprowadzenie pisma na rynek akwarystyczny.

W bieżącym numerze znajdziecie Państwo sześć artykułów oraz relacje z wydarzeń. Polecam materiał młodego, ale już dobrze postrzeganego Autora, Pawła Pomiana, o babkach Stiphodon sp. oraz artykuł o oryginalnym ślimaku zwanym potocznie Black Devil Łukasza Skomoruchy. Warto również przypomnieć sobie, jakie rośliny hodowano dawniej w akwariach – o tym artykuł z serii „Zapomniane a godne polecenia rośliny akwariowe” autorstwa Krzysztofa Bieleckiego. Będzie to bliźniaczy do poznanego już cyklu o „Mało znanych a godnych polecenia roślinach akwariowych”.

Postanowiłam również, że, ponieważ będziemy zamieszczać na łamach „Akwarium” sprawozdania ze spotkań środowiskowych, będę również informować Czytelników o najbliższych imprezach ważnych dla akwarystyki, a zwłaszcza dla hodowców. W najbliższym czasie czekają nas więc następujące wydarzenia:

 

 • 9-17 lutego: Wystawa Ryb Akwariowych (Vystava Akvarijnich Ryb) z udziałem polskich wystawców – Hradec Kralove, Czechy
 • 22-24 lutego: Targi Zoologiczne Animal Market w Poznaniu,
 • 1-3 marca: IV Zlot Morszczaków w Milówce
 • 9-10 marca: Targi Zoo-Park w Lublinie
 • 23-24 marca: Brytyjska Wystawa Dyskowców (British Discus Show 2013) z udziałem polskich wystawców – Doncaster, Wielka Brytania.

 

Serdecznie zapraszam zarówno do odwiedzania wystaw i innych imprez akwarystycznych, jak również do lektury nowego wydania Akwarium.

Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego

Spis treści

 • Paweł Pomian - Babki Stiphodon sp.
 • Adam Kostrzembski - Erythrinus erythrinus, czyli „ryba-wilk” w akwarium
 • Łukasz Skomorucha - Faunus ater w akwarium
 • Łukasz Sobeczko - Hodowla żywych pokarmów w domu, część 1: Artemia, czyli solowiec
 • Zbigniew Strzelecki - Temperatura ciała ryb
 • Andrzej Kociołkowski - II Sympozjum Akwarystyczne w Żychlinie
 • Andrzej Kociołkowski - Wystawa Warszawskiego Zrzeszenia Akwarystów
 • Krzysztof Bielecki - Zapomniane a godne polecenia rośliny akwariowe

 


 

 

Magazyn Akwarium (125)

Pielęgnice z Ameryki Środkowej

Wstęp

Kiedy moja przyszła żona zobaczyła pierwsze pielęgnice amerykańskie w okazałym akwarium wystawowym, zakrzyknęła z zachwytem: „Jakie one mądre! I duże, i piękne. Też chcemy takie mieć, prawda?”. Uśmiechnąłem się pod nosem. Wiedziałem, że to początek wspólnej, pełnej przygód i fascynacji hodowli. Wkrótce potem para pielęgnic nikaraguańskich (Hypsophrys nicaraguensis) zagościła w największym z naszych zbiorników. Pielęgnice zebry (Amatitlania nigrofasciata) szykowały się w tym czasie już do tarła, demolując wystrój pieczołowicie zaaranżowanego wnętrza zbiornika. Z kolei strachliwe dotąd, naraz zaś jakby większe pielęgnice meeki (Thorichthys meeki), otoczone chmarą narybku i przyobleczone w intensywną czerwień, imponująco rozwierały pokrywy skrzelowe, atakując wszystko, co tylko mogłoby zagrozić ich rodzinie. Nie powiem, że to pielęgnice scementowały nasz związek, ale…

Rejon Ameryki Środkowej, wyodrębniony jako przesmyk między dwoma kontynentami, obfituje w rozmaite typy wód, które są znakomitymi siedliskami ryb słodkowodnych. Z grubsza można tam wyróżnić mniejsze i większe rzeki, biorące swój początek w górzystych lasach deszczowych oraz duże skupiska wody stojącej o kamienistym, żwirowym i/lub piaszczystym dnie. Dwa największe akweny wody stojącej to Jezioro Nikaraguańskie (o powierzchni 8026 km2) i Jezioro Managuańskie (mające 1035 km2 powierzchni). Dochodzą do tego liczne górskie strumienie i potoki, okresowo zalewane niziny, mętne błota i muliste namorzyny, a także napełnione wodą kratery po wygasłych wulkanach. Wielkie jeziora są w całych bez mała podwodnych strefach pozbawione roślin (gdzieniegdzie można tylko dojrzeć skupiska skąpej roślinności) – za to pełno w nich zatopionych głazów, mających rysy i szczeliny, a gdzieniegdzie pni i korzeni. Rzeki z kolei – raz rwące i opadające na skały z wielką siłą, raz zaś tworzące spokojne zatoki i żyzne, życiodajne rozlewiska – obfitują w maksymalnie urozmaicone biotopy. To m.in. z tego rejonu świata pochodzą tak cenione przez akwarystów i ichtiologów sumy, żyworódki i pielęgnice. Te ostatnie tym się różnią od swoich kuzynek z Ameryki Południowej, że – mówiąc w pewnym uproszczeniu – wymagają wody nie miękkiej i kwaśnej ani też przesadnie bogatej w garbniki czy związki humusowe, lecz umiarkowanie twardej i zasadowej. Zresztą parametry fizykochemiczne wody nie odgrywają często decydującej roli i ryby te z reguły doskonale odnajdują się w polskiej kranówce. W akwarium ze środkowoamerykańskimi pielęgnicami należy natomiast zadbać przede wszystkim o wydajną filtrację biologiczną (tzw. nadfiltracja), która uniemożliwi wzrost stężenia związku azotowych i toksyn. Nie wolno przy tym stosować filtrów dennych i systemów podżwirowych, gdyż pielęgnice to ryby silnie kopiące.

dr Paweł Czapczyk


Przeczytaj także

Darmowe wydanie Magazynu Akwarium
Darmowe wydanie Magazynu Akwarium
Zapraszamy do lektury najnowszej kompilacji artykułów publikowanych na łamach Magazynu Akwarium. Dedykowane są one zakładaniu akwarium...
Akademia Magazynu Akwarium 2019 - nagranie
Akademia Magazynu Akwarium 2019 - nagranie
Zapraszamy do obejrzenia pełnej 4-godzinnej wideorelacji z Akademii Magazynu Akwarium, która odbyła się podczas tegorocznych targów Animas...
Magazyn AquaJournal 272
Magazyn AquaJournal 272
Zapraszamy do lektury nowego numeru anglojęzycznej wersji japońskiego pisma AquaJournal wydawanego przez firmę Aqua Design Amano. W aktualnym...
Artykuł RA w Magazynie Akwarium
Artykuł RA w Magazynie Akwarium
Zapraszamy do sięgnięcia po najnowszy numer "Magazynu Akwarium". Znajdziecie w nim nasz artykuł nt. roślin do paletkarium. W aktualnym numerze...
Magazyn Akwarium nr 162
Magazyn Akwarium nr 162
Zapraszamy do zapoznania się z informacją o najbliższym numerze dwumiesięcznika "Magazyn Akwarium". Redakcja zapowiedziała spore...
Magazyn Akwarium jednak nie umarł
Magazyn Akwarium jednak nie umarł
W wyniku sprzecznych i niepełnych informacji portale społecznościowe zdążyły już pogrzebać jedyne akwarystyczne pismo jakim jest "...
Magazyn Akwarium nr 153
Magazyn Akwarium nr 153
Zapraszamy do zapoznania się z treścią aktualnego numeru Magazynu Akwarium (z nowym Redaktorem Naczelnym), zeszytów terrarystycznych i...
Magazyn Akwarium nr 151
Magazyn Akwarium nr 151
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem Magazynu Akwarium, Zeszytu Akwarystycznego i pozostałych publikacji Pet Publications. Jak...
Magazyn Akwarium nr 150
Magazyn Akwarium nr 150
Zapraszamy do zapoznania się z wakacyjną edycją miesięcznika "Magazyn Akwarium". Jak zwykle zaznaczyliśmy dla Was na zielono...
Magazyn Akwarium nr 149
Magazyn Akwarium nr 149
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi numerami Magazynu Akwariów, Zeszytów Akwarystycznych, Zeszytów Terrarystycznych i...
Magazyn Akwarium nr 148
Magazyn Akwarium nr 148
Zapraszamy do zapoznania się z treścią najnowszego numeru Magazynu Akwarium, Zeszytu Akwarystycznego oraz pozostałych wydawnictw Pet Publications...
Magazyn Akwarium nr 145
Magazyn Akwarium nr 145
Zapraszamy do zapoznania się z treścią aktualnego numeru Magazynu Akwarium. Miłośników akwarystyki roślinnej z pewnością zainteresuje...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login