Lista artykułów
Nowe artykułyCzy agama brodata może mieszkać w akwarium?Agama brodata to jedna z najpopularniejszych jaszczurek hodowanych w polskich domach. Charakteryzuje się unikalnym…
Jak podłączyć nano rurki do dużego filtraStajemy czasem przed problemem podpięcia rurek 12/16mm do węży o większej średnicy np. po wymianie filra na większy.…
Nowoczesne i energooszczędne żarówki – propozycje…Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi, że Twoje akwarium będzie przypominało rafę koralową lub głębiny ciepłych mórz.…
Podświetlane tło z plexi - zrób to samZapraszamy do zapoznania się z projektem DIY (zrób to sam) forumowicza joshua polegającym na budowie podświetlanego tła…
Dyfuzory akrylowe CO2 TwinstarZapraszamy do sięgnięcia po najlepsze dyfuzory CO2 na rynku. Wykonane w pełni z akrylu oraz włókien ceramicznych…
Lampy Chihiros WRGB II PROZapraszamy do zapoznania się z ofertą najwyższych modeli Lamp Chihiros Aquatic Studio. Są one przeznaczone dla…
Zestaw akwarystyczny z szafką. Wygodne…Akwarium wielu osobom jeszcze do niedawna kojarzyło się z przestarzałą ozdobą, która gościła w polskich domach głównie…
Kule do aranżacji Wabi-KusaDo oferty akcesoriów do aranżacji typu wabi-kusa dołączyły ręcznie produkowane kule zaszczepialne, które pozwolą Wam…
Budowa belki Power LED do akwarium 200lZapraszamy do zapoznania się z kolejnym projektem DIY (zrób to sam) zaprezentowanym na łamach Forum. Tym razem Qwasir…
Gatunki najpopularniejszych mchów do akwariumNa pierwszy rzut oka może wydawać się, że mchy akwariowe wyglądają identyczne, ale w rzeczywistości stanowią bogaty…
|
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydaniami magazynów Pet Publications. Artykuły, które mogą Was zainteresować dotyczą skał w akwarium, sposobów na schłodzenie zbiornika w czasie upałów oraz artykuł pokrojowy nt. Elatine hydropiper - jednej z najmniejszych roślin akwariowych.
![]() Magazyn Akwarium nr 7-8/2014 (141)Drodzy Czytelnicy,
Mam nadzieję, że wszyscy jesteśmy już wypoczęci, pełni wrażeń po podróżach, zwarci i gotowi do pracy. Bo wrzesień… to dopiero będzie!
Najpierw – w pierwszy weekend września (6–7.09) – Łódź i targi Pet Fair. Prenumeratorzy wraz z tym numerem otrzymają zaproszenia na tą imprezę. My też tam będziemy! Zapraszamy na nasze stoisko Jak zwykle będziecie mogli uzupełnić swoje zbiory literatury akwarystycznej, terrarystycznej, no i zoologicznej, bo na targach wystąpimy również z naszym nowym branżowym miesięcznikiem ZooBiznes – patronem medialnym targów.
Potem, po dwóch tygodniach – kolejna impreza: Jurajskie Biotopy 2014 (20–21.09) w Częstochowie.
I po upływie trzech następnych tygodni – ZooBotanika. No, ale to już październik, więc wrócimy do tego we wrześniowym numerze.
W tym wydaniu Magazynu Akwarium – wszystko Trochę o trendach i poprawianiu natury, technice w akwarium morskim, a także wycieczka dookoła świata: Azja, Australia, Afryka (Tanganika) i… Polska, a konkretnie – Wrocław. Bardzo się cieszę, że powstaje tam coś dla nas, coś na skalę europejską. Poczytajcie i pooglądajcie. To będzie świetny powód, aby w październiku upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu – targi i zoo.
Cieszę się, że wracamy do normalnego rytmu pracy, bo pod koniec wakacji zwykle już odczuwam potrzebę powrotu do jakiejś systematyczności. A Wy?
Pamiętajcie o akwarystycznych zdjęciach z wakacji!
Hania Stepnowska, Wydawca
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Spis treści
Stałe rubryki: Aktualności (Konkurs KMT), Encyklopedia, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi Artykuły:
![]() Zeszyty Akwarystyczne nr 53Skały w akwarystyce
Akwarystyka jest dziedziną powiązaną z wieloma naukami przyrodniczymi. Obok biologii, ekologii, chemii i wielu innych dziedzin naukowych swoje miejsce ma też geologia. Nauka ta (z łac. Geos – Ziemia, logos – słowo, nauka), jak sama nazwa wskazuje, jest dziedziną zajmującą się naszą planetą – jej historią, budową oraz procesami, które ją zbudowały i cały czas kształtują.
Artykuł ten będzie bardziej skierowany w stronę kilku ściśle powiązanych ze sobą działów tej nauki: geochemii, mineralogii oraz petrografii, czyli nauki o skałach. Każdy, nie tylko akwarysta, na co dzień ma styczność z minerałami i skałami, choć często nie ma nawet o tym pojęcia. Zupę doprawiamy solą kuchenną, czyli halitem, stąpamy po posadzkach z marmuru lub granitu, czy chociażby używamy produktów będących pochodnymi różnych kopalin, jak np. ropa naftowa. ![]() Akwarium nr 4/2014 (159)Drodzy Czytelnicy,
Kiedy piszę te słowa, za oknem jest słonecznie i gorąco. Piękne lato, więc o czym innym tu pisać, jak nie o wakacjach właśnie. Marzy mi się podróż w egzotyczne rejony naszego globu. Pamiętam, jak w 2004 roku razem z Darkiem Firlejem brodziliśmy po malezyjskich strumieniach, albo jak zaskoczyła nas burza w buszu… Darek nie rozstawał się z siatką do wyławiania ryb i aparatem fotograficznym. Ja pełniłam rolę pomagiera i podziwiałam… głównie Darka. Najbardziej rozczulało mnie, kiedy, po wykonaniu zdjęcia, delikatnie wypuszczał złowiony okaz z powrotem do wody.
Życzę Wam takich podróży. I takich wspomnień.
Przymierzam się do prezentacji nowego cyklu artykułów o największych obiektach akwarystycznych świata. Zbieram zdjęcia, materiały, czytam. Trochę żałuję, że nie ruszyłam z tym wcześniej, bo taki cykl mógłby inspirować do letnich podróży, ale trudno, będzie na przyszłość. Jeśli znajdziecie się w czasie swoich wakacji w jakimś niezwykłym miejscu, które trzeba zobaczyć – napiszcie i o tym, a najlepiej prześlijcie mi zdjęcie. Chętnie napiszę o nim przy Waszej pomocy!
W bieżącym numerze znajdziecie materiał o rybach chronionych hodowanych w akwariach, kolejny o azjatyckich rybkach – tym razem sumikach o przezroczystych ciałach, jest też artykuł o stułbi, o metodach schładzania wody w akwarium w czasie wielkich upałów, portret raka zwanego Yabby oraz materiał o dwóch bliźniaczo do siebie podobnych roślinach.
Zapraszam do lektury! Hania Stepnowska p.o. Redaktora Naczelnego
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Spis treści
![]() Zeszyty Terrarystyczne nr 3/2014 (11)Drodzy Czytelnicy,
Pierwszy numer Zeszytów Terrarystycznych wyszedł w 2011 roku jeszcze jako monotematyczny poradnik o agamie brodatej. Już następna książeczka o legwanie zielonym stanowiła regularne czasopismo. W 2012 roku wyszły trzy numery, w tym ostatni – podwójny. Rok 2013 był dla pisma najlepszy – wydaliśmy 4 egzemplarze liczące po 66 s.
W tym roku oddajemy Czytelnikom trzeci numer kwartalnika (choć fizycznie jest to numer drugi – pierwsze i drugie wydanie były połączone) i nie ukrywam, że składaliśmy go z wielkim trudem. Problem jest oczywiście w braku redaktora naczelnego, ale w gruncie rzeczy jest to problem finansowy. Pasjonatów terrarystyki i kandydatów na objęcie teki redaktora naczelnego nie brakuje i jest odpowiednia osoba do prowadzenia pisma. Aby tak się stało, Zeszyty muszą zdobyć jednego reklamodawcę. Mam nadzieję, że tak się stanie i kolejne wydanie ukaże się w październiku poprowadzone przez znanego już Wam z łamów pisma autora.
W bieżącym wydaniu polecam materiał zapowiadany już wcześniej, o rozmnożeniu biczogona omańskiego – unikalny, ilustrowany autorskimi fotografiami. Miłośnicy gadów znajdą też artykuł o niezwykłym, oryginalnym żółwiu matamata. Ci, którzy uwielbiają podglądać życie płazów i słuchać dźwięków wydawanych przez te zwierzęta, znajdą w bieżącym numerze ciekawy artykuł o kumakach dalekowschodnich.
Mamy też coś wyjątkowego dla hodowców ptaszników – obszerne opracowanie na temat pojemników stosowanych w ich hodowli. Wyjątkowo w tym wydaniu w encyklopedii znajdziecie opis niewielkiego gryzonia – myszoskoczka mongolskiego. Oprócz tego – dwie relacje z terrarystycznych imprez. Życzę Wam miłych, pogodnych wakacji i zapraszam do lektury! Hania Stepnowska, Wydawca
SPIS TREŚCI
![]() Klasyczna 60tka w wykonaniu ADA Zapraszamy do obejrzenia tutoriala ze stajni ADA, prezentującego proces zakładania klasycznej 60-tki, czyli akwarium o wymiarach 60x30x36cm...
![]() 182l - Iwaguni - Marcin Zapraszamy do obejrzenia akwarium Marcina. Zbiornik o klasycznych wymiarach 90x45x45cm oświetlony jest lampą LED Skylight Intense a podłoże...
![]() Eheim Digital - nowa seria sterowana wifi Firma Eheim wprowadziła do oferty nową serię urządzeń sterowanych elektronicznie za pośrednictwem sieci WIFI. Za pomocą dedykowanej strony...
![]() Samotniczek neonowy - Poecilocharax weitzmani Pochodzenie: Ameryka Południowa (Brazylia, Gujana). Środowisko: W naturze zamieszkuje wolno płynące leśne strumienie. Są to wody obfite w ś...
![]() Nowy model filtra Aquael Hypermax z ogrzewaniem i sterowaniem online Firma Aquael wprowadziła do sprzedaży długo wyczekiwany model filtra HYPERMAX z wbudowanym ogrzewaniem i sterowaniem za pomocą aplikacji...
![]() Lipcowa promocja Tetra Zapraszamy wszystkich miłośników akwarystyki do wyjątkowej promocji na produkty marki Tetra! Teraz można zaopatrzyć się w najwyższej jako...
![]() Pielęgniczka Viejita czerwona - Apistogramma Viejita RED MUSK Pochodzenie: Sztucznie wyhodowana odmiana, nie występuje w naturze. Środowisko: Brak naturalnego środowiska.Akwarium powinno mieć niezbyt...
![]() Pielęgniczka Panduro - Apistograma panduro Pochodzenie: Ameryka Południowa (Peru). Środowisko: W naturze zamieszkuje wolno płynące strumienie lub rozlewiska. Są to najczęściej...
![]() Czy agama brodata może mieszkać w akwarium? Agama brodata to jedna z najpopularniejszych jaszczurek hodowanych w polskich domach. Charakteryzuje się unikalnym wyglądem, a jej pielęgnacja...
![]() Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre Pochodzenie: Afryka (Zair). Środowisko: W naturze zamieszkuje jeziora, mokradła, rzeki i strumienie w dorzeczu rzeki Kongo. Akwarium powinno by...
![]() Mech pochodzi z Brazylii. Pokrojem układu gałązek przypomina drzewo iglaste (stąd odniesienie w potocznej nazwie do drzewka świątecznego).... ![]() Cechą charakterystyczną odmiany Echinodorus ‘Aquartica’ są okrągłe, jasnozielone liście. Barwa zachowywana jest bez potrzeby... ![]() Aponogeton madagascariensis pochodzi z Madagaskaru (Afryka). To popularna ciekawostka botaniczna prezentowana w ogrodach botanicznych na całym Ś... ![]() Zapraszamy do zapoznania się z opisem azjatyckiej rośliny Sphaerocaryum malaccense na materiale filmowym przygotowanym przez Forumowicza... ![]() Wielkością oraz kształtem liści przypomina nieco Pogostemon stellatus. Roślina zachowuje swój piękny odcień zieloności nawet przy... ![]() Obecnie w handlu zaczynają się pojawiać zupełnie nieznane gatunki roślin wodnych, które dzięki staraniom doświadczonych akwaryst&... ![]() Elatine hydropiper to najmniejsza dostępna roślina trwanikowa. Jej blaszki liściowe osiągają rozmiary około 2mm i są sporo mniejsze od liś... ![]() Marsilea crenata to paproć pochodząca z Azji, gdzie w naturze rośnie na polach ryżowych. Jej liście są bardzo małe i rzadko przekraczają... ![]() Myriophyllum matogrossense pochodzi z dystryktu Mato Grosso w Brazylii. Posiada dekoracyjne jasnozielone liście o szerokości 5cm i czerwonawe ł... ![]() Glossostigma elatinoides pochodzi z Nowej Zelandii, moda na wykorzystanie tego gatunku w aranżacji akwarium rozpoczęła się wraz z rozkwitem... ![]() Jest kilka odmian tej rośliny. Roślina proponowana przez plantację Tropica pochodzi z Malezji. Charakteryzuje się wąskimi, zielonymi liścmi... ![]() Rotala Bonsai znana pod nazwą Ammania bonsai to kompaktowa forma podobna do Bacopy caroliniany charakteryzująca się atrakcyjnym wyglądem, mał... ![]() Lilaeopsis mauritiana jest mniej wymagająca pod względem oświetlenia od Lilaeopsis brasiliensis. Została odkryta przez Holdera Windelov (zało... ![]() Rotala Bonsai to kompaktowa forma podobna do Bacopy caroliniany charakteryzująca się atrakcyjnym wyglądem, małymi rozmiarami i wolnym tempem... Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowiesklep internetowy
|
![]() | Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej. |