Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Zielenice punktowe Pomocy...



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



15 mar 2023, 20:20 Zielenice punktowe Pomocy...   (#1)  

Witam. Od dłuższego czasu mam problem z zielenicami punktowymi na roślinach, na szybach i sprzęcie. Są to kropki ciężkie do usunięcia. Podaje parametry może ktoś się coś tu doszuka;
Akwarium 112L
Oświetlenie belka diy
Podłoże ziemia plus żwir
Filtr tetra ex1200plus pełna matrixa
Prefiltr 3x gąbki czyszczone co tydzień przy podmianie. Podmiany 40L wody RO robionej na GH 5 bo po wlaniu podnosi ją do gh 7. Mineralizacja qualdropem. Ostatnio się skończył i robię chwilowo kran z RO w proporcji 24 litry ro + 16 litrów kran wychodzi gh 5.
Parametry z dzisiaj:
PH - 6.8
Gh - 7
Kh - 5
NO3 - 5
PO4 - 0.7
K - 20
CO2 - 20
Fe - 0.05

Mg i Ca mierzone zoolekiem więc nie ma się co sugerować ale wyszło:
Ca - 45
Mg - 6

Aktualnie jedynie azotu podlałem do 5 po było mało i przy podmianie podane 1ml micro ( 100ml intermagu + 400ml RO z czego 1 ml daje 0.049 Fe).

Aktualnie jakby była jakaś blokada bo wszystko stoi może trochę azotu spadło.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka

Avatar użytkownika
LukasTroch
Zainteresowany tematem

Posty: 195
Dołączył: 31 mar 2022, 20:38

Jak często podajesz to mikro??
Tylko przy podmianie czy częściej?

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Teraz podałem do podmiany a tak to raz w miesiącu. Ogólnie czy podaje micro czy go nie podaje to z zielenicami jest tak samo. Więc wydaje mi się że akurat micro w tym wypadku nie robi zielenic. Ale to moja myśl

Avatar użytkownika
LukasTroch
Zainteresowany tematem

Posty: 195
Dołączył: 31 mar 2022, 20:38

Może masz za dużo światła ?
Jeżeli jest możliwość to zwiększ CO2 i fosfor
Z tymi fosforanami to też różnie bywa są przypadki ze trzeba zjechać w dół
Jeżeli masz faktycznie 0,7 mg to w pierwszej kolejności zmniejsz oświetlenie i sprawdź poziom CO2

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Chyba znalazełm przyczyne swoich problemów. Zrobiłem test testu zooleka na fosfor.

W 1 L wody zrobiłem 3 stężenia Fosforu z soli.
W 1 zbiorniku było 1.0mg/l -- test zooleka pokazał 2.0 mg/l
w 2 zbiorniku było 0.20 mg/l --- test zooleka pokazał 1.0 mg/l
w 3 zbiorniku było 0.00mg/l ----- test zooleka pokazał 0.0 mg/L

Skoro w moim przypadku pokazywał w akwarium 0.7 mgl do 1.0mgl czyli miałem cały czas za mało fosforu i stąd ciągła walka z zielenicami. Nie wiem czy to dobry trop ale wydaje mi się że tak. Podałem nawóz zeby wyrównać fosfor na 1.0mg/l a azot do 8mg/l i zobacze jaki bedzie efekt.

Sole i stężenia do testu były mierzone w kalkulatorze zulixa.
w 500ml nawozu 1ml dawał 0.20 PO4 i 0.08 K na 100L
czyli 0.05ml dało 1.0mg/l PO4 w 1L
Poźniej w 1L wody Było dane 0.01 ml co dało 0.20mg PO4
Dozowane było strzykawką insulinówką czyli dokładność 100% :)

Avatar użytkownika
LukasTroch
Zainteresowany tematem

Posty: 195
Dołączył: 31 mar 2022, 20:38

Mamy dwa podobne tematy o zielenicach punktowych w których mówię o podniesieniu fosforu tylko ze to nie niski fosfor jest przyczyną tych glonów tylko za duzo mikro (żelazo ) w stosunku do fosforu
Mamy dwa wyjścia albo zwiększamy podawanie fosforu albo zmniejszamy podawanie mikro
Zmiana nawozu, nawozenia też często skutkuje takimi glonami

Podniesienie fosforu powinno pomóc ale żeby uniknąć na przyszłość takich glonów trzeba brać też pod uwagę takie czynniki o których napisałem wcześniej jak CO2 i światło bo mają bardzo duży wpływ na pobieranie mikro i makro
Edyt
Jeszcze jedno fosfor jest szybki dlatego obserwujcie dolne liście bo to na nich zobaczycie pierwsze problemy z fosforem



Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49











Powiązane tematy
  • Potrzebuje pomocy z zulixem

    witam, dawno nie robiłem micro z kalkulatorem zulixa i zapomniałem jak wpisać dawkę jaką będę dawał dziennie do akwarium i czy dając intermag i chelat zelaza to w dwóch okienkach u góry po lewo ma być...

    Wyświetlenia: 543 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Obniżenie ph przy pomocy podłoża Podłoże H.E.L.P. Advanced S

    Witam jak w temacie zakupiłem to podłoże Podłoże H.E.L.P. Advanced Soil ORIGINAL i dodałem go do akwarium ale nie jako główne podłoże nasypałem jakieś 250 ml w jedno miejsce, akwarium 50 litrów( pote...

    Wyświetlenia: 3143 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Nawożenie solami - zielenice, nitki powolny wzrost roślin

    Witam po świętach Mam pytanie do doświadczonych osób które pomogą mi w korygowaniu moich błędów w nawożeniu solami. Moje akwarium: 1. Wymiary 100x40x40 2. Oświetlenie LED 27.4W przez pierwsze 4 tygod...

    Wyświetlenia: 7308 | Odpowiedzi: 46 czytaj więcej...

  • Proszę o pomocy z nawożeniem solami

    Witam, Wystartowałam nowy baniak i widzę jakieś niedobory. Niestety nie znam się na nawożeniu. Wiem tylko że mam twarda wodę w kranie i sprawdzalam na stronie dostawcy takie mam dane: DH 11.8 (z testu...

    Wyświetlenia: 8689 | Odpowiedzi: 64 czytaj więcej...

  • Rozpuszczające się rośliny. Pomocy

    Witam serdecznie. Od tygodnia mam problem z roślinami. Zaczęły się dosłownie robić przezroczyste i rozpuszczać. Nie wszystkie i też nie w całości, w większości przypadków tylko dolne partie. NO3 ok 20...

    Wyświetlenia: 7207 | Odpowiedzi: 65 czytaj więcej...

  • Parametry wody - pomocy

    Witam mam akwarium na ziemi ogrodowej kostkę 91 litrów w miarę mocno obsadzone roślinami nawozone co2 1 b ą bel na sekunde i do tego podaje potas W tym mialem 6 neonki 10 rozbor borneanskich 5 otosk...

    Wyświetlenia: 6232 | Odpowiedzi: 77 czytaj więcej...

  • Dziurawy problem.Pomocy.

    Witam wszystkich i pozdrawiam na forum.Nie chce się rozpisywać tylko szybko przejdę do rzeczy.Mianowicie chodzi mi o dziury w roślinach,a najbardziej u Hygrophila Corymbosa Minima.Oto zdjęcia: 2016111...

    Wyświetlenia: 3146 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Start nawożenia EI - pomocy

    Witam. Chciałem prosić o pomoc w doborze mieszanki nawozowej makro EI. Zbiornik: 240l (ok 200l netto) 120/40/50. Filtracja: chinol HW303B z UV gąbki + keramzyt. Podłoże: ziemia ogrodowa + kulki glina...

    Wyświetlenia: 1371 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Wysokie kh, ph i gh, pomocy !

    Dzień dobry. Udało mi się wreszcie dostać w sklepie testy paskowe z tetry. Zmierzyłam parametry wody : CI² wynosi ok. 0 - 0,8 pH- 8-8,4 Kh ( i tu mnie to bardzo martwi ) 20° d Gh -8°d - 16° d No³ - ok...

    Wyświetlenia: 12641 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Potrzebuje pomocy w ogarnięciu zbiornika (EI)

    Witam, akwarium ma juz około 5 miesiecy, ale nadal nie uporałem sie w 100% z nawożeniem EI. Rosliny : 1× Bacopa australis 4× Tropica 1-2-Grow Eleocharis sp. 'mini' 1× Hydrocotyle tripartita 1× Alter...

    Wyświetlenia: 907 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: A$ i 426 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.