Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Oświetlenie


wymieniajcie oswieltenie statecznik elektroniczny zobacz



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



witam wszystkich

statecznik zwykły
mam oświetlenie 2 X 30 pobór prąd 145W :(

zmiana na statenik eletroniczny
3 x 30 a tu nagle zaskocznie pobór jedynie 92W :D
wniosek oczywisty 54W to nie potrzebne ogrzewanie sama oszczedność :D co tu duzo pisać radzę wszystkim wymieniac stare stateczniki nie ma co sie zastanawiać

Zużyta energia w ciągu doby: 0.65 [kWh]
Zużyta energia w ciągu miesiąca*: 19.44 [kWh]
Zużyta energia w ciągu roku**: 236.52 [kWh]

Koszt energii w ciągu doby: 0.26 [zł]
Koszt energii w ciągu miesiąca*: 7.78 [zł]
Koszt energii w ciągu roku**: 94.61 [zł]

*Przyjęto 30 dni
**Przyjęto 365 dni

Pozdrawiam
Wszystkich

krzysztofjj


15 lis 2005, 21:05   (#2)  

Po miesiącu obaw czy moja obudowa wytrzyma grzejące jak diabli cztery stateczniki, zakupiłem dwa stateczniki eletroniczne 2x30W. Jest jak w bajce, nic się nie przegrzewa, a teraz widzę że i rachunek za prąd będzie mniejszy :D
A i obudowa stała sie o wiele lżejsza. Jedynie mój kot jest nie zadowolony z tych zmian - już nie ma tego ciepełka co kiedys 8)
p.s.i nie mogę się przyzwyczaić do tego ze świetlówki włączają się w oka mgnieniu :)
Ostatnio edytowano 15 lis 2005, 22:20 przez filip, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
filip
Zainteresowany tematem

Posty: 213
Dołączył: 10 gru 2003, 23:05
Miasto: Łomianki/Warszawa

15 lis 2005, 21:13   (#3)  

Hmm...
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... php?t=7549

Statecznik elektroniczne emitują niewielkie ilości ciepła i w związku z tym ich skuteczność jest bardzo dobra, czyli większość energii elektrycznej wykorzystują do zasilania lampy, a nie zużywają na “cele własne” czyli grzanie rdzenia jak ma to miejsce w układach indukcyjnych.

filip napisał(a):Jedynie mój kot jest nie zadowolony z tych zmian - już nie ma tego ciepełka co kiedys 8)

Jesteś bez serca :wink: a nie mogłeś mu kupić podgrzewanego materaca?
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

Mam 2 stateczniki elektroniczne do T5. Grzeją się dośc mocno.
Możliwe że nie tak mocno jak magnetyczne, ale dość mocno.

Żeby nie było, że ktoś nie ostrzegał.

Lesnik

lesnik


lesnik napisał(a):Mam 2 stateczniki elektroniczne do T5. Grzeją się dośc mocno.
Możliwe że nie tak mocno jak magnetyczne, ale dość mocno.
Żeby nie było, że ktoś nie ostrzegał.
Lesnik


Spotkałem się już z takimi spostrzeżeniami, ale sam mam zupełnie inne. 3 stateczniki do T8 Elxe238 są ciasno koło siebie i są zaledwie letnie :D . Zakup z www.aqva-light.pl. Prawdopodobnie różne konstrukcje, różnych firm. Swego czasu pokrywa w miejscu zamontowania statecznika konwencjonalnego była gorąca :? .
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

16 lis 2005, 14:57   (#6)  

Również potwierdzam, że elektroniczne grzeją sie dość mocno, ale oczywiście dużo mniej od magnetycznych, gdzie pokrywa sie wręcz topiła.
Mam takie: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=72414488
Są firmy Kuchinox, a raczej to dystrybutor.
Można też kupić w http://www.aqva-light.pl./shop.php?UID_ ... ffd0a9c2bd
Oprócz tego grzania mogę je tylko pochwalić, mają niezależne obwody i można odłączać jedną świetlówkę.
Miałem 3 x 30 W i płaciłem dużo większe rachunki za prąd niż teraz przy elektronicznych 4 x 30 W.
Również polecam.
Tanie stateczniki konwencjonalne to fikcja, albo inaczej - co tanie to drogie.
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

24 lis 2005, 15:44   (#7)  

Wpływ stateczników elektronicznych na wysokość rachunków jest już chyba udowodniony.
A czy może ktoś z szanownych formumowiczów sprawdzał w jakiś wiarygodny sposób ilość światła emitowanego przez świetlówki przy użyciu jednego i drugiego typu stateczników?

Kosek


24 lis 2005, 22:58   (#8)  

Kosek napisał(a):A czy może ktoś z szanownych formumowiczów sprawdzał w jakiś wiarygodny sposób ilość światła emitowanego przez świetlówki przy użyciu jednego i drugiego typu stateczników?


Zobacz to http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=7353

muzzyczek


20 sty 2006, 19:00   (#9)  

Hmmmm kasy zaoszczedzicie tyle ze ledwo wystarczy na dobry statecznik ale osobiscie mam tylko stateczniki elektroniczne

Karpa


21 sty 2006, 19:55   (#10)  

Czy do stateczników elektronicznych do T8 potrzebne są startery

kokos16
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 16 sty 2006, 00:15

21 sty 2006, 19:58   (#11)  

Czy do stateczników elektronicznych do T8 potrzebne są startery


Do stateczników elektronicznych nie :) Ale do zwykłych magbetycznych są potrzebne :wink:
"idziemy dalej by być bliżej..."

Avatar użytkownika
koplek
Stały bywalec

Posty: 445
Dołączył: 02 lis 2004, 14:03
Miasto: Pszczyna

01 lut 2006, 00:44   (#12)  

czyli caly uklad skalada sie ze statecznika i swietlowki ( oczywiscie zrodlo pradu ) do tego trzeba dokupic tylko oprawki mam racje ? :D
hop sa sa

Avatar użytkownika
c4sper
Poznaje temat

Posty: 119
Dołączył: 26 lis 2005, 01:56
Miasto: Miętne

01 lut 2006, 09:18   (#13)  

Kosek napisał:
A czy może ktoś z szanownych formumowiczów sprawdzał w jakiś wiarygodny sposób ilość światła emitowanego przez świetlówki przy użyciu jednego i drugiego typu stateczników?


Zobacz to http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... php?t=7353


Ale nie bierz tego za źródło opiniotwórcze w omawianym tu przypadku, bo artykuł opisuje testy na świetlówkach zasilanych z elektroniki "wyrwanej" z kompaktów zintegrowanych.
Tutaj mowa o statecznikach dedykowanych, gdzie prąd świetlówki jest taki jaki powinien być - wiec w tym przypadku badania luxomierzem mogłyby wskazać że światła jest wiecej niż na takim samym stateczniku konwencjonalnym - dlaczego ?
dlatego że statecznik elektroniczny zasila świetlówke z dużą częstotliwością co przekłada sie na nieznaczne zwiększenie jej jasności. Dla oka również jest róznica - światło nie migocze.
Zalet dedykowanych stateczników elektronicznych jest znacznie wiecej ;)
Obrazek

Avatar użytkownika
loccutus
Poznaje temat

Posty: 56
Dołączył: 03 mar 2005, 14:21
Miasto: Leszno











Powiązane tematy
  • Jak podłączyć statecznik Osram QTP-OPTIMAL

    Witam chce podłączyć 2 świetlówki 15W a po prawej stronie statecznika jest 6 dziurek a kabelków od świetlówek jest 8, czy mógłby mi ktoś pomóc jak to podłączyć. z góry dzięki ps. wrzucam zdjęcie troc...

    Wyświetlenia: 1127 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy dobry statecznik ?

    Chcę do akwarium 112 l dodać dodatkowego światła przy użyciu świetlówek, wybór padł na statecznik Philips HF-S 224/39 TL5 II http://www.lighting.philips.pl/prof/osprzet-oswietleniow...

    Wyświetlenia: 1226 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Uszkodzony statecznik?

    Witam, mam lampę 4x24w która w orginale chodziła na dwóch chińskich statecznikach 2x24w razy dwie sztuki. Po jakimś czasie przestała świecić. Wymieniłem stateczniki na jeden 4x24w,wszystko ładnie chod...

    Wyświetlenia: 1718 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Statecznik 2x54 pomoc w podlaczeniu

    Witam posiadam statecznik 2x54w ale nie moge sobie poradzic z podłączeniem go świetlówki podłączyłem wg schematu ale mam problem gdzie podłączyć zasianie Pomoże ktoś

    Wyświetlenia: 1045 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Statecznik Elektroniczny 2x36w do świetlówek 18w

    C Czy da rade podpiąć statecznik elektryczny 2x36w do świetlówek 18w , 2 lub 4 . J ak bedzie wygladał schemat ? :D

    Wyświetlenia: 1301 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Statecznik 2x36W a świetlówki 18W

    Witam. Czy do statecznika 2x36w mogę założyć lampy 2x18w ? Pozdrawiam.

    Wyświetlenia: 2302 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Statecznik

    Witajcie, Mojemu znajomemu zepsuła się pokrywa a dokładnie padł statecznik, w pokrywie było 2x 30W T8. Mam u siebie statecznik ale nie mam pojecia czy będzie się nadawał do tego typu świetlówek.Pop...

    Wyświetlenia: 775 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pytanie o statecznik

    Witam zmieniły się moje plany wobec zbiornika zamiast 1 dużego postanowiłem założyć 2 kostki jednak mam już na stanie statecznik 2x39w t5 i tu pojawia się moje pytanie czy mogę do niego podłączyć 8x8w...

    Wyświetlenia: 482 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Pytanie o statecznik

    Witam szanownych forumowiczów, Czy do statecznika firmy DMR Lightning TJB-E324P 3x24W można podłączyć tylko dwie świetlówki czyli 2x24W? Pytam bo totalnie się na tym nie znam a nie chciałbym czegoś ...

    Wyświetlenia: 611 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Statecznik

    Witam czy statecznik od modyfikacji pokrywy który bedzie lezal za akwarium na ziemi musi byc do czegos schowany czy moze taki lezec ?

    Wyświetlenia: 989 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 372 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.