Nasze akwaria

Najnowszy filmForum roslinyakwariowe.pl

Największe w Polsce forum dyskusyjne poświęcone profesjonalnej akwarystyce dekoracyjnej.
Ten dział Forum przegląda 39 użytkowników:
5 zalogowanych, 0 ukrytych i 34 gości


Reklama

Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie

Kalkulator EIObjawy niedoborów i nadmiarów u roślin.
Wskazówki i systemy nawożenia.
Makro- i mikroelementy.

21 mar 2009, 15:14 Kalkulator EI  (#1)  

Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI, służacy do obliczania składu nawozu i jego dozowania.
Kalkulator uwzględnia wielkość zbiornika i tygodniowych podmian wody, zawartość składników odżywczych dla roślin w wodzie wodociągowej oraz tygodniowy pobór nawozów w stosunku do poboru NO3. Kalkulator nie uwzględnia wzrostu NO3 będącego skutkiem zarybienia zbiornika (bo niby jak?), ale wartość ta bedzie automatycznie ujęta w tygodniowym zużyciu tego składnika, który mierzymy na początku i końcu tygodnia, aby ustalić stopień jego poboru.

Kalkulator jest ustawiony na akwarium 100 litrów, nawożone metodą EI, przy założeniu, że mamy znikome ilości Fe, PO4 i NO3 w wodzie kranowej, a tygodniowy pobór NO3 wynosi 10mg/l na tydzień.

Tabela 1.
Pojemność zbiornika: wpisujemy ilość wody w obiegu (objętośc netto zbiornika)
Podmiana wody na tydzień: podajemy ilość podmienianej wody w zbiorniku w procentach, metoda EI działa najlepiej z 50% podmianą wody, jednak można stosować mniejsze, zaleca się jednak co najmniej 30%.

Tabela 2.
Tutaj wpisujemy składniki naszego nawozu w gramach oraz objętość sporządzanej miesznki w ml. Arkusz automatycznie przelicza je na ilości płaskich łyżeczek do herbaty lub mililitry suchego proszku, jeżeli nie dysponujemy dokładną wagą.
Z boku dla odniesienia, podane są zawartosci składników w popularnych nawozach PMDD+P i TPN+ firmy Tropica. Jezeli przepiszemy te wartosci do składu, to zrobimy, któryś z tych nawozów i kalkulator obliczy ich dawkowanie przy zadanych parametrach.

Tabela 3.
Tutaj nie wpisujemy żadnych danych, mozemy natomiast zobaczyć ilosci pierwiastków makro pochodzące ze związków które użyliśmy, oraz zawartosci procentowe tych składników w użytych solach. Z boku dla porównania, podany jest skład części makro nawozu TPN+.

Tabela 4.
Tutaj wpisujemy skład procentowy użytego nawozu mikroelementowego (domyślnie wpisany skład nawozu "Mikro" firmy Intermag). Wystarczy wpisać zawartości mikroelementów w danym nawozie w procentach (najczęściej podawane na butelkch przez producentów), a arkusz przeliczy je na mg/l i mg/miesznkę oraz ich procentową zawartość w sporządzonym mixie.
Z boku dla porównania składy mikro nawozów PMDD i TPN (dawne TMG).

Tabela 5.
Jednorazowa dawka nawozu: podajemy w ml jednorazową dawkę nawozu, który sporządziliśmy
Dawek na tydzień: podajemy ile takich dawek jak wyżej podajemy w tygodniu.
Pobór NO3 na tydzień: wpisujemy tygodniowy pobór NO3 w mg/l, wartośc ta moze być bardzo zróżnicowana i głównie zależy od ilości masy zielonej w zbiorniku i natężenia światła. Jezeli zaczynamy dozowanie i nie znamy jeszcze tej wartości, to bezpiecznie jest wpisać moim zdaniem 10mg/l NO3, przy tygodniowym dozowaniu nawozu w ilości NO3/tydzień 20-25mg/l.
Aby ustalić tygodniowy pobór NO3 możemy zmierzyć jego poziom po podmianie wody, ale przed pierwszą dawką nawozów, a potem tuż przed podmianą. Z kalkulatora wiemy ile podaliśmy tego składnika na tydzień, więc łatwo policzymy jego zużycie, np:
odczyt NO3 po podmianie: 10mg/l
odczyt NO3 przed podmianą: 25mg/l
w tygodniu podaliśmy: 20mg/l (patrz Tabela 6, dawka NO3 na tydzień)

czyli tygodniowe zużycie NO3 wyniosło: 10+20-25=5mg/l

W miarę, jak zbiornik będzie dojrzewał i zarastał, pobór NO3 moze się radykalnie zmienic.

Po wpisaniu poboru NO3, arkusz automatycznie pokaże przybliżone zużycia tygodniowe innych składników, dla wielu wartosci te bedą dyskusyjne :razz:

Tabela 6
Pokazuje ilosci składników na dawkę i na tydzień naszego mixu, obliczoną na podstawie danych wprowadzonych w Tabeli 5.
W tej tabeli podajemy również ilości składników odżywczych znajdujących się w wodzie kranowej o ile takimi danymi dysponujemy.

Tabela 7
W wierszu "Wartości startowe" (Tydzień 1), podajemy parametry wody w zbiorniku przed stosowaniem nawożenia (o ile je znamy), a arkusz pokaże nam jak będą się zmieniać ich poziomy na skutek nawożenia przy zadanym dozowaniu i zużyciu NO3.

Tabela 8
Pokazane sa tutaj poziomy składników, które ustalą się po kilku tygodniach regularnego dozowania i podmian wody, oraz ich zalecane zakresy.

Autor zezwala na kopiowanie i używanie załączonego kalkulatora dla celów niekomercyjnych. Użycie go w celach komercyjnych wymaga pisemnej zgody autora.

Uwaga wersja Beta, komórki z formułami są niezabezpieczone i łatwo je skasować przez pomyłkę przy wpisywaniu danych. Wypełniaj tylko żółte pola.
Ostatnio edytowano 30 maja 2011, 22:56 przez spider72, łącznie edytowano 8 razy
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Lokalizacja: Wick, Szkocja

21 mar 2009, 15:22   (#2)  

Wygląda fajnie 8)
A czy zaznacza jakoś komórki w przypadku przedawkowania?

No i teges... w tabelach 7 i 8 w przypadku braku pojawiają się wartości ujemne... :?

Jeszcze coś - nie żebym sie czepiał, raczej chce zrozumieć mechanizm....

W tabelach do 6 włącznie jednostką stężenia jest mg/l - natomiast w tabeli 7 już ppm, a nie widzę nigdzie współczynnika opartego na masie molowej.... :? :(
Więc jeszcze seta.. Znakomicie!
Padniemy, ale zgódźcie się,
że z tylu różnych dróg przez życie
każdy ma prawo wybrać źle...
ZaHoryzontem
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył: 18 lut 2009, 23:45

 21 mar 2009, 15:49   (#3)  

ZaHoryzontem napisał(a): A czy zaznacza jakoś komórki w przypadku przedawkowania?


Nie zaznacza, dlatego w tabeli 8 podane są zalecane zakresy, są to zakresy umowne, bo ja czasami mam 40ml/l NO3 i glonów brak.

ZaHoryzontem napisał(a):No i teges... w tabelach 7 i 8 w przypadku braku pojawiają się wartości ujemne... :?

Tak ,to praktycznie nie możliwe, ale pomaga w doborze składu nawozu albo jego dawkowania, dlatego tak to zostawiłem.

ZaHoryzontem napisał(a):W tabelach do 6 włącznie jednostką stężenia jest mg/l - natomiast w tabeli 7 już ppm, a nie widzę nigdzie współczynnika opartego na masie molowej.... :? :(

tutaj 1mg/l=1ppm (part per milion, czyli jedna część na milion), oczywiście jest to tylko prawda przy założeniu, ze 1 litr nawozu waży około 1kg, zmienię to wszędzie na mg/l, żeby było bardziej spójne.

Edit: zmieniłem na mg/l we wszystkich tabelach i wrzuciłem jeszcze raz.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Lokalizacja: Wick, Szkocja

21 mar 2009, 16:05   (#4)  

aaaa... bo ja robiłem kiedyś soft dla laboratorium i tam jakoś mi się wbiło w głowę że ppm dotyczy cząsteczek i określa ile cząsteczek danej substancji znajduje się w jednym milionie cząsteczek roztworu. Ale nie upieram się ze w akwarystyce musi być tak samo :)
Więc jeszcze seta.. Znakomicie!
Padniemy, ale zgódźcie się,
że z tylu różnych dróg przez życie
każdy ma prawo wybrać źle...
ZaHoryzontem
Zainteresowany tematem
 
Posty: 196
Dołączył: 18 lut 2009, 23:45

 10 kwi 2009, 19:57   (#5)  

Zabieram się do przejścia na nawożenie solami. Na początek chcę w ten sposób dostarczać makro. Do tej pory w postaci soli dodawałem tylko K2SO4. Teraz chciałbym połączyć ze sobą KNO3 i KH2PO4. Stężenia jakie planuję w moim akwarium to ok 10ppm NO3 i około 1ppm PO4 po każdej podmianie.
Spider72 :arrow: Ułatwiłem sobie wyliczenia Twoim kalkulatorem i wyszło mi, że dla mojego akwarium powinienem zmieszać 34g KNO3 i 4g KH2PO4 w 250ml wody. I tak sporządzony roztwór dodawać 3 razy w tygodniu po 20ml. (To taki wstępny plan, bo jeśli się okaże, że rośliny zużywają więcej lub mniej, to zmienię dawkowanie)
I tutaj mam wątpliwość - wychodzi mi, że przy takim dawkowaniu, właściwie nie muszę dodawać potasu, bo bez problemów uzyskam stężenie na poziomie 20ppm. Czy rzeczywiście gdzieś nie popełniam błędu?
Dodam, że mam akwarium 390l (350l netto) i podmieniam około 30% wody tygodniowo. Wszelkie inne parametry w wątku ze stopki.
Jak uda mi się z makro, to w następnym kroku będzie zabawa z mikro. :)
Mam nadzieję, że nie masz mi za złe, że "zaśmiecam" Twój wątek, ale wydaje mi się, że moje pytanie jest ściśle związane z tym kalkulatorem.
Avatar użytkownika

Trezor
Konto PREMIUM
Konto premium
Posty: 763
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Lokalizacja: Wrocław

11 kwi 2009, 09:00   (#6)  

Jeżeli podajemy KNO3, to nie ma potrzeby dodawania ekstra potasu z K2SO4, gdyż w KNO3 i tak jest go więcej niż potrzeba, K2SO4 podajemy jak mamy dużo NO3 w kranie lub dużą obsadę zwierzęcą zbiornika i nie musimy podawać KNO3, lub podajemy go mniej.
W KNO3 udziały elementów wynoszą;
K 38,7%; NO3 61,3% ; N 13,8%;
jak widzimy, stosunek K : N w tym związku wynosi 2.8 : 1, natomiast stosunek ten w suchej masie rośliny wynosi dla K 1% a dla N 1.5% czyli K : N = 1 : 1.5. Jak widać w KNO3 jest więcej K niż roślinom potrzeba.
Ja podaję dodatkowy potas z K2SO4, bo na moje oko rośliny lepiej rosną, jednak może być to zasługa siarki jaką podaję z tym związkiem, gdyż w miękkiej wodzie, którą mam w kranie, może występować deficyty tego pierwiastka.

Edit:
Tak zerknęłem w Twój wątek i ja na Twoim miejscu dawałbym 25ml Twojego roztworu 3x w tygodniu, bo masz sporo światła i w miarę dużo roślin szybko rosnących.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Lokalizacja: Wick, Szkocja

 


11 kwi 2009, 12:46   (#7)  

Dzięki za odpowiedź i podpowiedź.:)
Czyli jak zwykle matematyka się nie myli, a już zaczynałem wątpić.;)
Po Świętach mieszam sole i jazda.:)
Avatar użytkownika

Trezor
Konto PREMIUM
Konto premium
Posty: 763
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Lokalizacja: Wrocław

14 paź 2009, 15:43   (#8)  

Zmieszłem wczoraj makro wg proporcji podanych w TYM wątku (mój post na 4 stronie). Dopiero dziś wpisałem wartości do kalkulatora i poziom PO4 wychodzi wg niego bardzo wysoki (w tabeli 8 przed podmianą: 6,68, po podmianie: 13,36, w tabeli 7 najniższa wartość to 3,36). Pozostałe poziomy w dopuszczalnym zakresie. Proporcje porównywałem wielokrotnie, wg mnie jest tak jak podane w powyższym wątku. Czy gdzieś jest błąd?
Avatar użytkownika

Uysy
Początkujący
 
Posty: 44
Dołączył: 02 lip 2009, 16:55
Lokalizacja: Katowice

 


14 paź 2009, 15:46   (#9)  

Wydaje mi się, że różnica wynika z tego co również pisałem, w wątku który podajesz. A mianowicie różnica w wartościach pobierania PO4, które są umieszczone w kalkulatorze, a tą podaną w cytowanym wątku.
Avatar użytkownika

Trezor
Konto PREMIUM
Konto premium
Posty: 763
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Lokalizacja: Wrocław

14 paź 2009, 16:13   (#10)  

Chyba na to wygląda, jednak Ty pisałeś o magnezie. A chyba tak wysokie stężenie PO4, jak wyliczone przy moich dawkach, nie jest zbyt dobre? :roll:
Avatar użytkownika

Uysy
Początkujący
 
Posty: 44
Dołączył: 02 lip 2009, 16:55
Lokalizacja: Katowice

 Ten wątek zawiera 122 odpowiedzi...

Zaloguj się aby przeczytać całą dyskusję lub założ konto i dołącz do nas!Przeczytaj również

Powiązane tematy
 • Kalkulator nawozów

  http://calc.petalphile.com/ Bardzo ciekawa sprawa, uwzględnia również gotowe nawozy (łącznie z ADA na podstawie analizy Toma Barra). Chyba najlepszy kalkulator do tej pory, a już na pewno najfajnie...

  Wyświetlenia: 8130 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

 • Jak nawozić - suche sole (kalkulator)

  Witam. Posiadam baniak 80l i ok 10 gatunków roślin. Światło 10h 0.5w/1l z czego w czwartek dochodzi dodatkowe co podniesie do 0.75w/l. Nawożę rośliny Aqua artem green pro i classic. Wszystko na ziemi ...

  Wyświetlenia: 1012 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

 • Wyliczenia K2SO4 - kalkulator Estimative Index ?

  Poszukuję potwierdzenia moich wyliczeń wg. kalkulatora EI. A mianowicie chodzi tylko i wyłącznie o siarczan potasu K2SO4. Mam sole 100g i rozrabiam to w 1 litrze wody destylowanej (od czego zależy ta ...

  Wyświetlenia: 897 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

 • Kalkulator Zulixa - jak korzystać?

  Witam szanownych użytkowników. Sprawa jest pewnie banalnie prosta, aczkolwiek niemam pojęcia jak urzytkować kalkulator zulixa. Prosiłbym o wyrozumiałość I w miarę łopatologiczne wytłumaczenie jak to d...

  Wyświetlenia: 1760 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

 • Kalkulator Sławińskiego

  Potrzebuje kalkulator Sławińskiego czy jest ktoś w stanie mi udostępnić ?? Dziękuje i pozdrawiam.

  Wyświetlenia: 664 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Kalkulator nawozów mikro

  Poniżej zamieszczam do ściągnięcia mój kalkulator, raczej dla zaawansowanych rośliniarzy, który nazywa się Mikrokalk, bo służy jedynie do obliczania mikro pierwiastków. Ale nie tylko, bo specjalnie zo...

  Wyświetlenia: 255 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Jeszcze jeden kalkulator soli

  Witam, załączam swój kalkulator dla podstawowych soli. Następne wersje również będą tutaj umieszczane jeżeli powstaną. W dymkach pojawiają się podpowiedzi/komentarze. Należy wypełniać tylko białe pol...

  Wyświetlenia: 2808 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

 • Orientacyjny kalkulator poboru składników / Krisppl /

  Witam Potrzebuje pomocy aby określic sposób wyliczenia Ca i Mg względem K tak aby excel pokazywał kiedy mogą się one blokować gdy K jest za duże przy miękkiej wodzie. Kalkulator z pewnością nie spraw...

  Wyświetlenia: 214 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

 • Przelicznik miar i kalkulator

  Przelicznik miar wygląda następująco:) Miary pośrednie i zwielokrotnione (przykłady): 1 łyżeczka do herbaty = 40 kropli = 5 ml = 5 cm3 substancji lekkich (zioła, kakao, kawa) = 3-4 g 1 łyżeczka...

  Wyświetlenia: 47428 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

 • kalkulator EI, pobory składników

  Witam. Aby pozbyć się problemu z wodą w moim baniaku i choć trochę oprzeć nawożenie o kalkulator EI Spidera, mam wątpliwości z tabelą 5, a mianowicie poborów pierwiastków przez rośliny. Nie chcę się...

  Wyświetlenia: 298 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...


Konto Premium


 
  Akwarystom zaangażowanym w rozwój naszego Serwisu umożliwiamy dostęp do pełnej zawartości strony i wszystkich zaawansowanych opcji. zobacz więcej

Serwis roslinyakwariowe.pl

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 38 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. Czytaj więcej


Użytkownicy przeglądający ten dział: Bulion, dwael, freeloaderek, janek.r, lukimaki i 34 gości

x