
Charakterystyka
Pochodzenie: Papua - Nowa Gwinea
Środowisko: W naturze zamieszkuje leśne strumienie i potoki, mocno porośnięte roślinnością, przejrzyste, o wartkim przepływie. Akwarium powinno być miejscowo gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do swobodnego pływania. Wymagane są liczne kryjówki wśród korzeni, niezbyt intensywne, rozproszone oświetlenie oraz ciemne podłoże.
Rodzina: tęczankowate
Wielkość: 4-6 cm długości
Zachowanie: Jest to ryba ławicowa (min. liczba osobników to 8-10). Ze względu na to, że w sezonie godowym samce są bardziej natarczywe i aktywne to na 1 samca powinny przypadać ok. 2 samice. Można go trzymać razem z przebywającymi w dolnej części zbiornika gatunkami ryb o niewielkich rozmiarach.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 54 l; min. długość: 60 cm)
Temperatura wody: 24-28 st.C
Parametry wody:
- pH: 7.0-8.0
- Twardość: 5-12 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Ryby tego gatunku najlepiej czują się w wodzie z wyczuwalnym prądem, dobrze natlenionej i ciepłej. Nie powinny być wpuszczane do świeżo zakładanych akwariów, ze względu na ich wysoką wrażliwość na wahania parametrów wody i zanieczyszczenia.
Pokarm: Suchy, mrożony, żywy.
Cechy
- Samce są nieco większe i intensywniej wybarwione w porównaniu do samic. Mają również nitkowo wydłużoną przednią płetwę grzbietową.
- Ciało jest ubarwione na kolor oliwkowo-beżowy, a płetwy są obrzeżone na żółto. Tęczówka oka jest niebieska.
Rozród
Gatunek należący do ryb jajorodnych. Najbardziej efektywnym sposobem rozmnażanie jest umieszczenie ryb, z liczną przewagą samic, w osobnym zbiorniku tarliskowym. Powinno być ono gęsto obsadzone roślinami o drobnych liściach (np. mech jawajski) lub innymi nośnikami tarła (np. mopy włóczkowe). Tarło ryb poprzedzone jest intensywnymi zalotami ze strony samca (może on wykazywać czasami pewną agresję wobec samicy) – rozpościera wówczas swoje okazałe płetwy. Ikra składana jest rano niewielkimi porcjami wśród roślin lub innych nośników tarła.
Proces powtarza się przez kilka kolejnych dni, a pojedynczy samiec, może przystępować do tarła z kilkoma samicami jednocześnie.W tym przypadku codziennie sprawdzamy i przenosimy złożoną ikrę do osobnego, małego naczynia z wodą (np. plastikowego pudełka), gdzie pozostanie do czasu wylęgu. Wylęg następuje po 10-21 dniach (w zależności od temperatury wody). Od razu przystępujemy do karmienia młodych. Narybek rośnie bardzo szybko – karmimy go dwa razy dziennie, pamiętając o utrzymaniu wody w czystości. : Suchy, mrożony, żywy.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Przejdź do wątku na forum