Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Południowa (forma dzika, bardzo rzadka). Wszelkie obecnie dostępne ryby są formą hodowlaną, niewystępującą w naturze.
Środowisko: Akwarium należy gęsto obsadzić roślinami i wyposażyć je w liczne kryjówki. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne, a jako podłoże najlepiej jest wybrać drobny żwir lub piasek.
Rodzina: zbrojnikowate
Wielkość: 11-12 cm długości
Zachowanie: Ryba łagodna, spokojna. Samce wykazują terytorializm i mogą być agresywne względem siebie. Najlepiej jest trzymać ten gatunek w parach lub w haremie (2-3 samice). Przebywa głównie w dolnych partiach zbiornika, w ciągu dnia często chowa się w zacienionych miejscach. Aktywny głównie wieczorami i nocą. Nadaje się do akwarium towarzyskiego - nie zaczepia innych ryb.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 54 l; min. długość: 60 cm)
Temperatura wody: 21-26 st.C
Parametry wody:
- pH: 6.0-7.5
- Twardość: 2-20 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek ten jest wrażliwy na jakość i parametry wody. Ważne są regularne podmiany wody i skuteczna filtracja. Nie zalecane jest wpuszczanie tych ryb do nieustabilizowanego zbiornika.
Pokarm: Glonojad złoty żywi się glonami i pokarmem roślinnym. Powinien być karmiony tabletkami ze spiruliną i świeżo gotowanymi warzywami. Czasami można też podawać mrożone lub żywe pokarmy mięsne.
Cechy
- Formie dzikiej przypisano oznaczenie L144, natomiast formie hodowlanej - L4.
- Ciało ma jednolity, jasnożółty lub biały kolor. W zależności od osobnika różni się ono zarówno kształtem jak i odcieniem.
- Samce mają pysk zaopatrzony w liczne kolce (w przypadku zagrożenia samiec je stroszy). Występują one także u samic, jednak są mniej zaznaczone w formie guzków. Samice są mniejsze i bardziej krągłe niż samce.
Rozród
Rozmnażanie tego gatunku należy do łatwych, zarówno w akwarium ogólnym, jak i zbiorniku tarliskowym. Ryby te rozmnażają się głównie jesienią i zimą, w porze deszczowej, gdy woda jest znacznie chłodniejsza. Do tarła stymuluje je podmiana części wody (50-70%) na chłodniejszą, obniżenie jej twardości oraz obfite karmienie. Warto również zadbać o odpowiednio dużą liczbę kryjówek, np. specjalne groty ceramiczne.Samiec wybiera kryjówkę (grotę, doniczkę lub łupinę kokosa), w której ma zostać złożona ikra, a następnie skrupulatnie ją oczyszcza i zachęca samicę do wizyty.
Samica składa w kryjówce od 20 do 200 jaj, po czym zostaje przepędzona przez samca, który przejmuje opiekę nad ikrą. Po 4- 10 dniach następuje wylęg młodych, które przez kolejna 2-3 dni (do zużycia zapasów z woreczka żółtkowego) nie opuszczają gniazda. Po tym czasie zaczynają samodzielnie pływać po akwarium w poszukiwaniu pokarmu. Młode można karmić sproszkowanymi płatkami ze spiruliną lub bardzo rozdrobnionymi (startymi) warzywami.
Zobacz w sklepie
-7ba6402fffd718b629395f882e12cfb7.jpg)
Komentarze do materiału na forum dyskusyjnym
Pokaż komentarze (0) Przejdź do wątku na forum