Dobierzemy rośliny do Twojego akwarium w ramach bezpłatnej usługi doboru roślin         IDŹ DO SKLEPU

Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Podłoże


Nowe podłoże Dark SoilDobór podłoża. Granulaty, żwiry, piaski, substraty i podsypki. + nowy temat

14 lut 2015, 16:39 Nowe podłoże Dark Soil  (#1)  

dark-soil.jpg
(31.29 KiB) Pobrane 15471 razy


Niebawem na rynku pojawi się kolejne podłoże granulowane o nazwie Dark Soil. Wegług informacji dystrybutora, podłoże zostało już przetestowane w kilku akwariach roślinnych, m.in. zbiornikach Piotra Dymowskiego, które niebawem obejrzymy na stronie. Cena podłoża ma oscylować w granicach...

Czytaj więcej »


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 4038
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków


15 lut 2015, 11:41 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#3)  

Producentem jest Japońska firma specjalizująca sie w produkcji wszelkiego rodzaju "soil'i" oraz nawozów.
Pozdrawiam!
Piotrek
Partner roslinyakwariowe.pl


Avatar użytkownika

Piotrek Dymowski
Partner roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 1286
Dołączył: 11 lis 2007, 22:18
Miasto: Warszawa

16 lut 2015, 00:30 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#4)  

Testy przebiegają bardzo pozytywnie.

Pierwszym akwarium jakie wystartowałem na podłożu DarkSoil jest moje akwarium konkursowe na IAPLC 2015. Rośliny takie jak Rotala, Glossostigma czy M. Monte Carlo rosną wręcz "przepysznie" :D jeśli chodzi o parametry nawożenia to oczywiście jest to pełna linia nawozowa Ferka. Akwarium ma około miesiąca.

Kolejnym zbiornikiem który mogę pokazać w całości jest "sześćdziesiątka", w której oprócz podłoża DarkSoil testuję nową lampę LED SKY. Na zdjęciach widać akwarium po tygodniu od założenia rośliny in-vitro wystrzeliły soczyście :wink:
Załączniki
DarkSoil 120cm (1).jpg
DarkSoil 120cm (2).jpg
DarkSoil 60 (1).jpg
DarkSoil 60 (2).jpg
DarkSoil 60 (3).jpg
DarkSoil 60 (4).jpg
Pozdrawiam!
Piotrek
Partner roslinyakwariowe.pl


Avatar użytkownika

Piotrek Dymowski
Partner roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 1286
Dołączył: 11 lis 2007, 22:18
Miasto: Warszawa

20 lut 2015, 08:26 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#5)  

Kiedy będzie dostępne w sprzedaży?mati21
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 17 sty 2011, 17:28
Miasto: Zakopane

24 mar 2015, 08:13 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#6)  

Termin nie jest jest jeszcze bliżej znany. Wprowadzenie na rynek produktu nawozowego nie jest takie proste, niemniej wszystko jest na dobrej drodze :wink:

A poniżej rotale, które odbiły już po przycince
Załączniki
rotala DarkSoil.jpg
Pozdrawiam!
Piotrek
Partner roslinyakwariowe.pl


Avatar użytkownika

Piotrek Dymowski
Partner roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 1286
Dołączył: 11 lis 2007, 22:18
Miasto: Warszawa

27 mar 2015, 23:06 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#7)  

Jak waluty nadal tak będa szalały to chyba o cenie 119 można zapomnieć, a co do podłoża to ostatnio oglądałem parę granulatów i mam wrażenie że to wszystko z jednej fabryki wychodzi tylko opakowaniem się różni.
Jedynie co zauważyłem jeśli chodzi o podłoża wszelakie poza ADĄ, są one jałowe w życie, na żadnym soilu na którym odpalałem krewetkarium, roślinne czy cokolwiek innego nie pojawiły się oczliki i inne żyjątka, tylko na Amazoni. W krewetkariach po dodaniu kilku preparatów życie się pojawia no ale to już suplementacja załatwia sprawę nie podłoże.kaboom
Aktywny użytkownik
 
Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52

28 mar 2015, 09:49 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#8)  

kaboom napisał(a):Jedynie co zauważyłem jeśli chodzi o podłoża wszelakie poza ADĄ, są one jałowe w życie [...]


Co masz konkretnie na myśli?
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11564
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

28 mar 2015, 09:53 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#9)  

Mimo wahań walutowych podłoże na pewno nie będzie droższe :wink:

Priorytetowym zadaniem podłoża typu soil ma nie być nawożenie. Jego głównymi funkcjami są klarowanie wody, obniżanie PH, stabilność akwarium, przyjazne środowisko dla systemu korzeniowego. Nawożenie jest czymś dodatkowym, co nie trwa zbyt długo. Jedynym podłożem które miało "power" przez długi czas była stara Amazonia przed kilku laty, wtedy natomiast mieliśmy duże problemy z klarownością wody, poziomem nh4 itp. Coś za coś. Obecnie nowe typy soil'i cechują się dość szybkim wyjałowieniem, ale co z tego jeśli ich funkcja jest zupełnie inna? :) Opieranie nawożenia głównie na podłożu ma również taki minus że ono stale słabnie i ciężko jest dopasować nawożenie osobom mniej doświadczonym. Za nawożenie odpowiadają substraty pod podłoże, kapsuły oraz nawozy płynne.
Pozdrawiam!
Piotrek
Partner roslinyakwariowe.pl


Avatar użytkownika

Piotrek Dymowski
Partner roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 1286
Dołączył: 11 lis 2007, 22:18
Miasto: Warszawa

28 mar 2015, 12:49 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#10)  

kaboom napisał(a):Jedynie co zauważyłem jeśli chodzi o podłoża wszelakie poza ADĄ, są one jałowe w życie, na żadnym soilu na którym odpalałem krewetkarium, roślinne czy cokolwiek innego nie pojawiły się oczliki i inne żyjątka, tylko na Amazoni. W krewetkariach po dodaniu kilku preparatów życie się pojawia no ale to już suplementacja załatwia sprawę nie podłoże.

miałem krewetkaria na pro soilu, AN Shrimp Soil, oraz podłożu benibachi, na wszystkich pojawiło się jak to określasz "życie" czyli min oczliki, małżoraczki itp. :wink:
Ps i np na prosoilu nie dodawałem żadnych specyfików, z racji tego że trzymałem tam red cherry, nie widziałem sensu używania takowych.

Avatar użytkownika

rafahgd
Stały bywalec
 
Posty: 479
Dołączył: 30 gru 2012, 22:36
Miasto: Möckmühl

04 kwi 2015, 00:32 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#11)  

Piotr Baszucki napisał(a):
kaboom napisał(a):Jedynie co zauważyłem jeśli chodzi o podłoża wszelakie poza ADĄ, są one jałowe w życie [...]


Co masz konkretnie na myśli?

Tylko na Amazoni pojawiają się oczliki tudzież inne stworzonka, bez dodawania preparatów wzbogacających wodę, często stosowanych przy krewetkach. Mam baniaki na różnych podłożach m.in Benibachi, Environment, ADA, kiedyś był RBS, AN Shrimp Soil i jeszcze by coś się znalazło :) Tylko na Amazoni występuje pojawianie się żyjątek w baniaku w którym nie ma ryb, oczywiście nastepuje to po dość długim czasie ale jednak, dlatego wydaje mi się że ADA dodaje do swojego soila ziemię lub muł z rzeki lub morza który zawiera przetrwalniki. W krewetkariach takie żyjątka są pomocne i dlatego używa się preparatów typu Rich Water, Old Sea Mud Powder etc, można wprowadzić je także z preparatami zawierające garbniki czyli wszelkie BLACK WATER. Ponieważ mam troche baniaków i startuję np kilka jednorazowo to mam jakiś podgląd na to co się w nich dzieje, tym bardziej lubię porównywać jak zachowują się te zbiorniki tak samo prowadzone na różnych podłożach, ale zazwyczaj chodzi o krewetki. Wy nie jesteście pewnie w stanie tego wychwycić bo wpuszczacie relatywnie szybko ryby a te jak wiadomo żywy pokarm preferują :)

rafahgd u mnie takie życie pojawia się także na jałowych podłożach typu żwir bazalt etc, z prostej przyczyny, używam siatki na krewetki w kilka baniakach, na niej przenoszę życie w róznych formach, równie dobrze możesz to zrobić z roślinami ale w sterylnym baniaku na pewno sie tego nie dochowasz.kaboom
Aktywny użytkownik
 
Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52

04 kwi 2015, 09:52 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#12)  

rafahgd u mnie takie życie pojawia się także na jałowych podłożach typu żwir bazalt etc, z prostej przyczyny, używam siatki na krewetki w kilka baniakach, na niej przenoszę życie w róznych formach, równie dobrze możesz to zrobić z roślinami ale w sterylnym baniaku na pewno sie tego nie dochowasz.


Ciężko mi się ustosunkować do tego, nigdy nie robiłem takich eksperymentów w "sterylnych warunkach", zakładam że Ty przeprowadziłeś takowe, swoją drogą to dość ciekawa sprawa, na którą chyba większość nie zwraca uwagi a jak dla mnie to dość ważny temat. Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika

rafahgd
Stały bywalec
 
Posty: 479
Dołączył: 30 gru 2012, 22:36
Miasto: Möckmühl

05 kwi 2015, 00:50 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#13)  

rafahgd napisał(a):Ciężko mi się ustosunkować do tego, nigdy nie robiłem takich eksperymentów w "sterylnych warunkach", zakładam że Ty przeprowadziłeś takowe, swoją drogą to dość ciekawa sprawa, na którą chyba większość nie zwraca uwagi a jak dla mnie to dość ważny temat. Pozdrawiam :)

Wyszło przez przypadek, założyłem baniak na Amazoni i w zasadzie przez 3 miesiące nic w nim nie pływało poza 3 otosami, pojawiły się różne stworki i było ich coraz więcej dlatego przykuło to moją uwagę, w tym samym czasie wystartowałem 4 baniaki na Banibachi i Environment, pusto w nich do dziś :) a mija już 5 miesiąc, pomimo że są w nich krewetki. Doświadczenie powtórzyłem w kostce 30l, rośliny IN VITRO, RO mineralizowana, czyli w miarę sterylne warunki, po paru tygodniach znów coś pływa :)kaboom
Aktywny użytkownik
 
Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52

16 kwi 2015, 08:16 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#14)  

W podłożu zauważyłem małe żyjątka o których piszecie, ale mówiąc szczerze, to z tego co pamiętam występowały u mnie na każdym podłożu bez względu na producenta :wink:


Mijają dokładnie 2 miesiące od założenia testowego zbiornika na DarkSoil + PowerGround + linia nawozowa Ferka. Akwarium rozwija się całkowicie bezproblemowo.
Spostrzeżenia:
1. Idealna klarowność wody już po zalaniu
2. Brak brązowego zabarwienia wody mimo kilku dniowego moczenia barwiącego korzenia.
3. Całkowity brak glonów na roślinach.
4. Rośliny zdrowe z dość szybko rozwijającym się systemem korzeniowym.

Kilka słów ode mnie. Podłoże idealne dla amatora jak i profesjonalisty. Wybacza błędy, kilka razy przesadziłem z makro, ale i z mikro. Bezproblemowy start nie zniechęca początkującego akwarysty jak bywa/bywało w przypadku soil'i innych marek, gdzie zauważyć możemy intensywny wysyp glonów podczas dojrzewania. Nie rozpada się, nie pyli, bardzo łatwo się w nim sadzi. Myślę że stosunek jakości do oferowanej ceny jest obecnie bezkonkurencyjny :wink:
Załączniki
[DarkSoil + PowerGround + Ferka].jpg
Pozdrawiam!
Piotrek
Partner roslinyakwariowe.pl


Avatar użytkownika

Piotrek Dymowski
Partner roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 1286
Dołączył: 11 lis 2007, 22:18
Miasto: Warszawa

16 kwi 2015, 08:34 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#15)  

kaboom napisał(a):Tylko na Amazoni pojawiają się oczliki tudzież inne stworzonka, bez dodawania preparatów wzbogacających wodę, często stosowanych przy krewetkach.


Wydaje mi się, że wnioski są błędne - szczególnie biorąc pod uwagę technologię produkcji podłoży granulowanych do akwarium i specyficzne warunki termiczne w jakich przebiega (prażenie, podsuszanie).

Generalnie bezkręgowce przenosimy do akwarium w różny sposób - w wodzie kranowej, z roślinami a nawet na powierzchni ciała ryb. Są zawsze i tylko warunki panujące w akwarium będą miały wpływ na ich występowanie i to na tyle duże, że będą zauważalne.

O ile moim zdaniem nie możemy posługiwać się faktem ich występowania jako dowodem na dobrą jakość podłoża - o tyle na pewno świadczą o dobrych warunkach panujących w akwarium, w którym stanowią część ekosystemu i naturalnego łańcucha troficznego o czym już Koledzy wspominali.

Kaboom:
Jeśli dysponujesz zapleczem o których wspominałeś, możesz przy okazji pokusić się o test na jałowej wodzie z filtra RO i zobaczyć czy coś pojawi się na Amazonii bez wprowadzania dodatkowych czynników z zewnątrz (rośliny, ryby). I porównać to z innym podłożem. To da jednoznaczny wynik.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11564
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

16 kwi 2015, 08:37 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#16)  

Piotrek Dymowski napisał(a):W podłożu zauważyłem małe żyjątka o których piszecie, ale mówiąc szczerze, to z tego co pamiętam występowały u mnie na każdym podłożu bez względu na producenta :wink:


Mijają dokładnie 2 miesiące od założenia testowego zbiornika na DarkSoil + PowerGround + linia nawozowa Ferka. Akwarium rozwija się całkowicie bezproblemowo.
Spostrzeżenia:
1. Idealna klarowność wody już po zalaniu
2. Brak brązowego zabarwienia wody mimo kilku dniowego moczenia barwiącego korzenia.
3. Całkowity brak glonów na roślinach.
4. Rośliny zdrowe z dość szybko rozwijającym się systemem korzeniowym.

Kilka słów ode mnie. Podłoże idealne dla amatora jak i profesjonalisty. Wybacza błędy, kilka razy przesadziłem z makro, ale i z mikro. Bezproblemowy start nie zniechęca początkującego akwarysty jak bywa/bywało w przypadku soil'i innych marek, gdzie zauważyć możemy intensywny wysyp glonów podczas dojrzewania. Nie rozpada się, nie pyli, bardzo łatwo się w nim sadzi. Myślę że stosunek jakości do oferowanej ceny jest obecnie bezkonkurencyjny :wink:

A jak kształtuje się cena tego podłoża?

Avatar użytkownika

kazujama
Aktywny użytkownik
 
Posty: 652
Dołączył: 21 kwi 2014, 10:44

23 kwi 2015, 22:28 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#17)  

Kaboom:
Jeśli dysponujesz zapleczem o których wspominałeś, możesz przy okazji pokusić się o test na jałowej wodzie z filtra RO i zobaczyć czy coś pojawi się na Amazonii bez wprowadzania dodatkowych czynników z zewnątrz (rośliny, ryby). I porównać to z innym podłożem. To da jednoznaczny wynik.

Moim skromnym zdaniem jałowa woda zabije wszystko co żyje.pit333
Poznaje temat
 
Posty: 144
Dołączył: 11 lut 2013, 12:47

11 cze 2015, 20:02 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#18)  

Czy wiadomo może kiedy podłoże pojawi się z sprzedaży?smolar
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył: 30 paź 2010, 14:26
Miasto: Bydgoszcz

ObrazekFirma Elite Aquarium poinformowała nas o wprowadzeniu na rynek nowego granulatu dla roślin akwariowych - DarkSoil marki Ichiban...

Czytaj więcej »


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 4038
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

06 sty 2016, 12:02 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#20)  

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 67076.html

Tutaj opis powyższego zbiornika po prawie rocznym funkcjonowaniu :wink:
Załączniki
DarkSoil Ferka fot.Marcin Wnuk.jpg
Pozdrawiam!
Piotrek
Partner roslinyakwariowe.pl


Avatar użytkownika

Piotrek Dymowski
Partner roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 1286
Dołączył: 11 lis 2007, 22:18
Miasto: Warszawa

09 sty 2016, 16:46 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#21)  

Kolejne akwarium prowadzone na podłożu DarkSoil :wink:

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 66463.html
Załączniki
Akwarium. fot. Marcin Wnuk.jpg
Pozdrawiam!
Piotrek
Partner roslinyakwariowe.pl


Avatar użytkownika

Piotrek Dymowski
Partner roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 1286
Dołączył: 11 lis 2007, 22:18
Miasto: Warszawa

09 sty 2016, 16:48 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#22)  

Kolejne akwarium na podłożu DarkSoil. Temat który będzie aktualizowany na bieżąco :wink:

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 67122.html
Załączniki
1399548_1134262596598291_101735004344955284_o.jpg
Pozdrawiam!
Piotrek
Partner roslinyakwariowe.pl


Avatar użytkownika

Piotrek Dymowski
Partner roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 1286
Dołączył: 11 lis 2007, 22:18
Miasto: Warszawa

25 paź 2016, 19:53 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#23)  

Hej mam taką sprawę może ktoś opisać albo dodać link gdzie jest opisane jak ruszyć na podłożu Dark Soil. W necie jest tego tyle że stracisz godzinę a nic sensownego nie znajdziesz.
Dziękuje.Tomek82
Poznaje temat
 
Posty: 149
Dołączył: 20 wrz 2015, 20:21

25 paź 2016, 20:16 Re: Nowe podłoże Dark Soil  (#24)  

W moim wątku opisałem wszystkie działania "krok po kroku":
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 70244.html
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11564
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków
Powiązane tematy
 • Tanie i dobre podłoże

  Witam Serdecznie, Mam pytanie... Zmontowałem w pracy zbiornik 200L ze sprzętu który został po moim zbiorniku... Ale nie chcę iść w koszta... polećcie coś sensownego ale w rozsądnej cenie.. Sprzęt to...

  Wyświetlenia: 1244 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Podłoże do akwarium - żwirek i siatka elewacyjna

  Witam mam pytanie czy dobry to jest pomysł żeby na dno najpierw nasypać zwirek przykryć go siatka elewacyjna plastikowa a następnie na to nasypać piasek kwarcowy? Wysłane z SM-A515F przy użyciu apl...

  Wyświetlenia: 1157 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Podłoże do medium tech bez Co2

  Witam Zastanawiam się nad restartem lub postawieniem nowego zbiornika ale... Nie chciał bym używać Co2, chciałbym mieszać RO z kranem i zakwaszać jeżeli będzie taka potrzeba Aquacidem aby zbić ph do 6...

  Wyświetlenia: 5866 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...

 • Podłoże aktywne

  Witam mam pytanie czy mogę zasypac aranżację wcześniej w celu przygotowania aranżacji dopiero gdzieś 2tyg bedzie start ,bo czekam na rośliny nic z tym podłożem się nie stanie ?

  Wyświetlenia: 1211 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Czarne podłoże, jakie?

  Szukam czarnego żwiru. Nie chcę bazaltowego bo ma ostre krawędzie i w rzeczywistości jest szare. Czy istnieje jakieś naprawdę bardzo czarne podłoże, czy pozostaje mi tylko barwione? Co byście polecili...

  Wyświetlenia: 4499 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości

Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.