DARMOWA DOSTAWA od 499zł lub przy zakupie minimum 10 roślin akwariowych - zobacz katalog
Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Nowości


Rośliny przestały rosnąć i gniją. Pomocy!Aktualności akwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat
Proszę pomóżcie uratować moje akwarium! :oops:

Wszystko na początku szło dobrze, oczywiście Nurzańce szybko wystartowały, wiadomo, łatwe rośliny. Pistia i Lobelia zaczęły tworzyć nowe liście jak szalone, więc wydawałoby si, że i w samej wodzie jest wszystko, co potrzebne. Mchy dały, nowe geste odrosty, Bacopa i Rotala podobnie. Nawet Mikrozoria wytworzyły nowe "pastorały"...

Minął ponad tydzień i od jakichś trzech dni postępuje katastrofa: rośliny nie tylko zaprzestały rosnąć (oprócz Pistii i Lobelii), ale zaczęły dostawać plamy na liściach.
IMG_0858.JPG
Lobelia i Pistia rosną nadal, ale nawet młode listki gniją.

Nawet u Kryptokoryny daje się je zauważyć, a niektóre liście zrobiły się przezroczyste na brzegach. Tak naprawdę tylko Rotala i Bacopa trzymają się dobrze, ale stoją w miejscu, no i jeszcze Bucephalandry, ale jednak nie wszystkie.
Anubias nana wypuścił nowy piękny liść, ale i na nim pojawiła się dzisiaj brązowa plamka.
poza tym, starsze liście zaczęły jaśnieć (żółknąć?) od środka.
IMG_0875.JPG
W tle Monosolenium Tenerum, które (o dziwo) zaczyna odrastać po katastrofie z zamuleniem.

Anubias barteri dobrze obrazuje, co jest w innych miejscach - zaczyna się robić sito i jaśnieją liście.
IMG_0861.JPG
Na dole są widoczne resztki Eleocharis mini.

Mam dwie Valisnerie, a właściwie, to miałem, bo V. asiatica jeszcze dycha, a V. americana mini twister powoli zaczyna zamieniać się w szlam. V. asiatica dotarła do mnie w katastrofalnym stanie i już cieszyłem si, że tak szybko wydała nowe liście:
IMG_0860.JPG
Nowe liście, które zaczynają brązowieć i gnić na brzegach!

Nawet Hemianthus micranthemoides i Micranthemum Monte Carlo powolutku, ale rosły, a teraz już tylko czekam na koniec. :cry:

Lawa na samym spodzie, na to ziemia, Akadama Ibaraki i żwirek na wierzchu - cała masa jedzenia dla roślinek. Wodę mam bardzo twardą (35 - 40 dGH) i jak dotychczas wymieniłem jakieś 60 l ze 125 l (brutto) na wodę RO. Robiłem testy na obecność żelaza i nie wychodzi mi nawet najmniejsza wartość! Czyżby to była przyczyna apokalipsy? Wstrzymać się chwilowo z podmianami do czasu zakupu chelatu Fe, bo i resztki żelaza z kranówki znikną? Może (dodatkowo?) jest to spowodowane nadmiarem potasu, codziennie podaję 2 ml K2SO4 (50 g/500 ml wody), ale przy tak twardej wodzie to raczej niemożliwe? Problem magnezu też nie wchodzi w grę przy takiej twardości wody? Ponadto testy NO2 i NO3 wykazują odpowiednio ~ 40 i ~ 1,0 ppm, co raczej nie powinno dziwić przy tak świeżym zbiorniku i rozkładzie roślin?
Podsumowując - jeśli to problem z żelazem (a na pewno tak jest w słupie wody), to dlaczego taka klęska z Valisneriami, która czerpie prowiant korzeniami (Rotala i Bacopa jak na razie nie mają problemów)? Może wstrzymać się z potasem (zanim nie przetestuję jego zawartości w wodzie), kupić Fe-EDDHA i do tego czasu wstrzymać się z podmianami? Jakieś inne pomysły?szukamiszukam
Zainteresowany tematem
 
Posty: 181
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35

Tylu akwarystów, w tym bardzo doświadczonych i nikt nie chce pomóc? :shock:

Zauważyłem właśnie, że zamiast Limnobium mam wpisane Lobelia, też na 'l" i tak wyszło bezwiednie...szukamiszukam
Zainteresowany tematem
 
Posty: 181
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35

Ja bym napisał żeby poczekać. To normalne, że rośliny rosną przez pierwsze dni bo mają zapasy ale teraz przeżywają szok zmiany warunków hodowlanych. Myślę, że jest za wcześnie żeby rokować apokalipsę. ;)


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 7530
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Od początku.
Wielkość zbiornika, jakie światło i jak długo swiecisz i zdjęcie całości.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...
gazownik
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2098
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Większość roślin kupowanych w koszyczkach pochodzi z hodowli nadwodnej.Po posadzeniu muszą przejść z formy nadwodnej w formę podwodną dlatego tracą liśćie które po aklimatyzacji zaczną wypuszczać nowe przystosowane do życia pod wodą.Może też być taka sytuacja kiedy parametry wody różnią się od siebie i rośliny początkowo tracą liście.Zachowaj cierpliwość. :wink:mariusz178
Znający temat
 
Posty: 1774
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Dziękuję za odpowiedzi.

Próbuję zachować cierpliwość, ale zwyczajnie się boję, że w końcu wszystkie rośliny wymrą, tak jak się to stało z Valisneria americana mini twister - wątpię, że cokolwiek jeszcze się pojawi nad żwirem. Wiem, że rośliny mogą stracić wszystkie liście i wytworzyć nowe, ale u takiej V. asiatica liście, które wyrosły po utracie starych, zaczynają brązowieć na brzegach. To równierz nie jest powodem do niepokoju? Może to jeszcze nie apokalipsa, ale może jej ewentualny początek, a tego chciałbym uniknąć, jeśli się jeszcze da.

Co z dawkowaniem żelaza, skoro w słupie wody nawet nie ma jego wykrywalnych śladów?

Dalej lać RO i się nie przejmować? :|

Akwarium ma 125 litrów, Multilux Day i Nature 2 x 14 W przez 8 godzin dziennie, światło słoneczne bardzo ograniczone, albo w ogóle jego brak.
Załączniki
1.jpg
Zdjęcie sprzed trzech dni.szukamiszukam
Zainteresowany tematem
 
Posty: 181
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35

Masz tam 2*14w ??
No to dosłownie ogarek...bardzo mało,jeśli rośliny były pędzone pod dużym światłem u jakiegoś 'producenta' to teraz będą potrzebować sporo czasu na aklimatyzację i nie wszystko da radę..
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...
gazownik
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2098
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Bezwzględnie jak masz tak twardą wodę to lej czyste to mineralizowana w twoim przypadku vimi reminamin. Ureguluje ci mikro, potas, wapń oraz magnez. Na razie z makro podawaj baaaardzo ostrożnie fosfor no i co najmniej cotygodniowe podmiany 50 procentowe czystą wodą ro. To prawie na pewno pomoże. Jak pojawią się jakieś glony to przestań podawać fosfor. A i w przyszłości jak chcesz coś ładnie pochodować to oświetlenie co najmniej 0,5 w/l. Mam nadzieję że pomogłem. I pamiętaj o tych podmianach. Koniecznie mineralizowaną wodą RO.Bigorro
Poznaje temat
 
Posty: 65
Dołączył: 14 mar 2017, 22:14

Ogarek, nie ogarek, ale praktycznie wszystkie rośliny, które kupiłem nie potrzebują dużo światła, a takie Micranthemum Monte Carlo okazuje się, że wychodzi spod żwiru. Z kolei już trzy Bucephalandry straciły liście, ale to raczej problem wody... Czy reszta do nich dołączy, nawet nie mogę przypuszczać, bo niektóre zaczęły wypuszczać porządne korzenie. Kłącza są nadal żywe, więc mam jednak nadzieję, że zdołają się zaaklimatyzować.
Niestety te Multiluxy nie mają za dużo czerwonego, planowałem w przyszłości dokupić jakąś taśmę, nie spodziewałem się takiej katastrofy.
Jako mineralizator, to brałem pod uwagę wodę z odrzutu, ale może faktycznie lepiej zainwestować w porządny mineralizator, co sporo by ułatwiło sprawę. Dlaczego w moim przypadku VIMI Reminamin, a nie na przykład Seachem Equilibrium? Sachem sporo droższy, ale czy to usprawiedliwione?
Na razie mam K2SO4 i czekam na Fe-EDDHA, mam nadzieję, że dostanę w poniedziałek.szukamiszukam
Zainteresowany tematem
 
Posty: 181
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35

No i znowu cicho wszędzie i głucho wszędzie. Przecież to chyba najpopularniejsze mineralizatory? :roll:

Jeszcze jedna, ale bardzo ważna sprawa i jednak związana z wodą i solami potrzebnymi roślinom :wink: - czy te mineralizatory będą odpowiednie przy poniższej obsadzie?

Rasbora brigittae - Razbora Borneańska
Corysoras hastatus - Kirysek Malutki
Pangio semicincta - Piskorek Kuhla
Epiplatys annulatus - Szczupieńczyk Karłowaty
Krewetki nieokreślonej jeszcze odmiany...

Właściwie wszystkie potrzebują miękkiej i lekko kwaśnej wody.

Powoli odbiegam od tematu, ale nie chcę zakładać nowego wątku.szukamiszukam
Zainteresowany tematem
 
Posty: 181
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35

Jak dla mnie stosuj czyste RO, mineralizator by uzyskać odpowiednie parametry pod rybki, twardość obnizaj o 1 stopień dziennie (pomocny będzie kalkulator RO). Co do wyboru mineralizatora to w jego opisie masz jakie wartości i o ile je podnosi, kwestia co ci pasuje. Moim zdaniem jaki nie wybierzesz to i tak będzie lepiej niż obecna kranówka. Pomysł mieszania RO z odpadem jest kiepski. Nie po to masz RO by znów tę wodę z kranu dodawać.
Nie znam się, więc się wypowiem.


Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Kupię VIMI Reminamin, ponieważ wychodzi taniej. :mrgreen: Mieszać kranówki z RO i tak bym nie mógł, bo po testach okazuje się, że Fe także w niej nie jest wykrywalne...szukamiszukam
Zainteresowany tematem
 
Posty: 181
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35

Sytuacja zdaje się stabilizować, raczej nic już nie gnije. Vallisnerie "wyparowały" na 100%, a podobno to taka łatwa roślina miała być. :cry: Wszystko inne zaczęło rosnąć, ale końce młodych listków Mikrozoriów są szkliste. Czytałem, że epifity bardzo potrzebują potasu, ale trochę się przestraszyłem, że przesadzam z dawkowaniem i zaprzestałem dodawanie K2SO4 na jakieś trzy dni. Czy ta przezroczystość rzeczywiście może być spowodowana niedoborem potasu?

Prz okazji parametry wody:

GH 8
KH 5
pH 7,4
NO2 0,1
NO3 5
Fe 0,005 - pewnie od VIMI reminamin, bo od Fe-EDDHA to tylko "ładny" kolor wodyMoże to nie wątek o wodzie utlenionej, ale przy jej stosowaniu trzeba uważać na korzenie roślin pływających - włośniki są niszczone nawet przy niewielkich dawkach! Zastosowałem około 60 ml na 125 l, co nie wydaje się wielką ilością przy tych stosowanych przez innych i niestety wszystkie korzenie Limnobium zaczęły czernieć i tracić włośniki, u Pisii działo się to w mniejszym stopniu, ale jednak. Myślałem, że to przypadek, wszystko i tak marnieje, ale jednak nie, nowe korzenie zostały tak samo zniszczone po zastosowaniu wody utlenionej. Nikt na forum nie pisał o podobnych problemach. :?:szukamiszukam
Zainteresowany tematem
 
Posty: 181
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35

U mnie mikrozoria również mają jeden lub dwa listki z takimi końcówkami ale nigdy się tym nie przejmowałem ponieważ rosną, w nic złego się to nie zmienia. Dla mnie to raczej oznaka braku azotu lub żelaza ale niech się ktoś mądrzejszy wypowie :)Majkel82
Aktywny użytkownik
 
Posty: 621
Dołączył: 05 paź 2017, 09:54

Wyczytałem, że to problemy z potasem, sporo osób tego się trzymało. To tylko kilka osób, anie milion, które się nie mylą, a co jeśli się mylą? :mrgreen:
Pisano też, że po nawożeniu K2SO4 duże liście powinny się wybarwić.
Żelazo to pewnie nie jest, niedawno dałem 0,5 g 6% Fe-EDDHA i jeszcze mam lekko żółtawą wodę. 8)
Dzisiaj ponownie dodałem K2SO4 i będę tak robić przez kolejne dni, zobaczę, co z tego wyjdzie, raczej kumulacja mi nie grozi, bo i w końcu podmiany na RO z VIMI revinamin powinny doprowadzić do jakiejś równowagi. Mam nadzieję, że to nie kłopoty z azotem, bo to miało być akwarium Low tech, a już teraz nieźle żongluję chemikaliami.szukamiszukam
Zainteresowany tematem
 
Posty: 181
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35Powiązane tematy


cron

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.