Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


Reduktor CO2 z rotametrem - modyfikacja



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



Chciałbym się pochwalić moim nowym nabytkiem. Jest to elektrozawór i zaworek precyzyjny do instalacji CO2. Zakup podyktowany oszczędnością gazu, bo ostatnio butla jakoś szybko zleciała.
Przy okazji chciałem sprawdzić, czy da się pozbyć tego całego rotametru. Mam niską szafkę i zawsze musiałem się dużo nagimnastykować przy wyciąganiu butli i/lub filtra. Od rotametru do sufitu szafki był ok. 1cm. Modyfikacja reduktora polega na wykręceniu rotametru i wkręceniu w jego miejsce elektrozaworu. Zamieszczam zdjęcie poglądowe. Nie jestem jego autorem - takie zdjęcie przysłał mi użytkownik Allegro 'mb100', od którego kupiłem sprzęt, i którego usługi gorąco polecam, bo obsługa na bardzo wysokim poziomie, a człowiek miły i komunikatywny.

Obrazek

U mnie wygląda to tak samo. Widzimy tutaj od prawej butlę, reduktor, mufę przejściową (?), elektrozawór wkręcony w miejsce rotametru, zaworek precyzyjny (dławiący) - dużo dokładniejszy niż ten w rotametrze, oraz na końcu - szybkozłączka ze zintegrowanym zaworem zwrotnym. Do tego zamówiłem kabel 230V zasilający oraz wężyk PU pasujący do szybkozłączki.
Uprzedzając pytania: elektrozawór ma 3,5W i pod koniec dnia pracy mogę go bez problemu trzymać w ręku - jest ciepły, ale nie gorący.

Cel - usunięcie nieporęczności spowodowanej rotametrem i oszczędzanie gazu w nocy - osiągnięty :)

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

23 sty 2008, 23:16 Reduktor CO2 z rotametrem  (#2)  

Witam
Ile kosztowa reduktor z przeróbkami. Nie znalazłem na Allegro aukcji z takim reduktorem.

Kansol
Aktywny użytkownik

Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

24 sty 2008, 01:25   (#3)  

Reduktor już miałem. Chodziło o to, aby dokupić do niego elektrozawór i zaworek precyzyjny i wkręcić je w miejsce rotametru. Całość (z mufami) kosztowała 150zł z przesyłką. Nie ma takiej aukcji - należy skontaktować się z użytkownikiem mb100 i powiedzieć o co chodzi - on powie co dalej.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

27 sty 2008, 10:37   (#4)  

Bardzo fajny pomysl ! i duza oszczednosc miejsca w szafce.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

29 sty 2008, 16:31   (#5)  

Od dawna noszę się z zamiarem przerobienia reduktora.
To jest rozwiązanie którego poszukuję od dawna.
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
majes
Zainteresowany tematem

Posty: 284
Dołączył: 08 gru 2003, 11:25
Miasto: Przasnysz

08 lut 2008, 00:51   (#6)  

Mam taki sam reduktor i też chciałem się pozbyć rotametru ale nie mam pojęcia jak go odkręcić i czy w ogóle się da :(. Macie może jakiś pomysł jak pozbyć się rotametru ?

lkorek
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 05 lis 2007, 20:13
Miasto: Lublin

08 lut 2008, 13:58   (#7)  

Rotametr odkręcasz jak śrubę - jest wkręcony na gwint. Pamiętaj, aby wykręcać całość, razem z zaworem (ta metalowa część), a nie tylko plastikowy koniec (też się da). W miejsce rotametru wkręcasz zaworek precyzyjny lub elektrozawór i gotowe.

Cała część po wykręceniu wygląda tak:
Obrazek

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

09 lut 2008, 21:48   (#8)  

Mógłbyś napisać trochę więcej na temat "mufy" redukcyjnej ? Jaki to gwint,gdzie kupić, itd ?
Pokora wobec praw natury.
Robert Ruszczyk
Zapraszam do odwiedzenia bloga, małe formaty

Avatar użytkownika
Robcio
Stały bywalec

Posty: 370
Dołączył: 29 maja 2005, 07:56
Miasto: Łódź

10 lut 2008, 16:03   (#9)  

Robcio, niestety nie mam suwmiarki, więc nie mogę zmierzyć tej mufy :(
Kupowałem jako komplet u mb100 z Allegro:
http://allegro.pl/show_user.php?uid=64322

Napisz do niego, może poda cenę takiej mufy, jeśli można ją kupić osobno.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

gdzie mozna kupic zamówic taki redukto z elektro zaworem na sztywno mocowanym jak tu kolega przedstawial bo ten facet juz sie tym nie zajmuje co wyzej bylo tu pisane..z gory dzieki..pozdrawiam..

traska
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 19 sty 2009, 03:02

06 maja 2010, 10:29   (#11)  

Przerabiał ktoś jeszcze "chinola" ? Też mnie interesuje średnica wewnętrzna gwintu w reduktorze. Mam jedną mufę (OIDP 1/8''), ale do dolnej części rotametru nie pasowała, nie jest to europejski standard i stąd ten problem.

Nie chciałem rozkręcać do póki elektrozawór nie przyjdzie, ale jak nikt nie będzie wiedział to się będę musiał pobawić. Boje się tylko że jak tą chinszczyznę rozkręcę to po skręceniu może już nie działać :D

Avatar użytkownika
pin54
Stały bywalec

Posty: 424
Dołączył: 14 sty 2009, 17:54

06 maja 2010, 10:40   (#12)  

już ktoś tu na forum przerabiał reduktor z rotametrem, tyle że wykręcił sam rotametr (tę rurkę) i zakręcił zaślepką - pozostał mu w układzie ten "precyzyjny" zawór, a dalej standard: elektrozawór, zaworek prec, szybkozłączka.

piotrek_pajak
Aktywny użytkownik

Posty: 523
Dołączył: 08 lis 2009, 21:46
Miasto: Katowice

06 maja 2010, 11:03   (#13)  

W sumie o tym też myślałem, bo też to gdzieś widziałem, ale nie mogłem znaleźć. Być może to nawet lepsze rozwiązanie bo "mniej" miejsca będzie zajmowało, a muszę dołożyć elektrozawór i zmieścić to w tej szafce.

..o ile mi się zmieści butla z drugiej strony, bo pod uwagę biorę obrót całości zegarem w dół.

Obrazek

Avatar użytkownika
pin54
Stały bywalec

Posty: 424
Dołączył: 14 sty 2009, 17:54

09 lut 2013, 11:39   (#14)  

rozumiem ze niestety nie ma możliwości używania tego reduktora bez jego wcześniejszych modyfikacji ?
Na ile koniecznością, a na ile zwykłą modyfikacją jest odkręcenie rotametru i zainstalowanie elektrozaworu, zaworu precyzyjnego i szybko złączki ?

Kupiłem niedawno ten reduktor i myślałem że będzie służył, ale im więcej czytam tym bardziej głowa mnie boli.

Avatar użytkownika
MrLabify
Zainteresowany tematem

Posty: 187
Dołączył: 29 sty 2013, 20:10
Miasto: Kraków

09 lut 2013, 14:06   (#15)  

Możesz spokojnie używać tego reduktora bez elektrozaworu i innych dodatków/modyfikacji.

Avatar użytkownika
Juicy360
Poznaje temat

Posty: 55
Dołączył: 07 lip 2010, 15:00
Miasto: Kraków

09 lut 2013, 15:24   (#16)  

Czyli do tego reduktora nie trzeba kupować zaworka precyzyjnego?

Avatar użytkownika
krzysiekh
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 22 mar 2012, 20:38
Miasto: Olesno / Opolskie

Wspieram stronę kontem Premium

10 lut 2013, 12:17   (#17)  

Do tego reduktora trzeba kupić zaworek precyzyjny...ale to niekoniecznie pomoże ;) Ten reduktor jest do D - a przynajmniej egzemplarz, który ja miałem.
- sam się rozregulowuje
- rotametr pękł - sam, nie było mnie w domu przez tydzień,nikogo nie było, butla nie mogła być uderzona, po prostu pękł, gaz uciekł
- z czasem zaczął przeciekać z każdej strony, jak z jednej uszczelniłem to z drugiej leciało, potem ze środka

Odradzam zakup tego badziewia!

Avatar użytkownika
pin54
Stały bywalec

Posty: 424
Dołączył: 14 sty 2009, 17:54

11 lut 2013, 14:58   (#18)  

kiepsko ze mną w takim razie. Wszystko co kupiłem do akwa okazuje sie pozniej lipne.
Zdecydowałem, że zmodyfikuje ten reduktor tj Kadazan. W innym watku Lewy tez modyfikowal ten reduktor, i to wcale nie głupio, ale nie użył chyba elektrozaworu, przez co butla działa chyba 24/h. Takie rozwiazanie jest jednak moim zdaniem troszke ryzykowne, tymbardziej, ze zaczynam i boje sie o obsade.
Kupujac ten reduktor myslalem ze obejdzie sie bez zaworka precyzyjnego, gdyż ten iglicowy miał być "bardzo dokładny", na swoje potrzeby tj wyzej pisałem bede musial jeszcze raz siegnac do kieszeni :(

Avatar użytkownika
MrLabify
Zainteresowany tematem

Posty: 187
Dołączył: 29 sty 2013, 20:10
Miasto: Kraków

11 lut 2013, 20:32   (#19)  

pin54 napisał(a):Do tego reduktora trzeba kupić zaworek precyzyjny...ale to niekoniecznie pomoże ;) Ten reduktor jest do D - a przynajmniej egzemplarz, który ja miałem.
- sam się rozregulowuje
- rotametr pękł - sam, nie było mnie w domu przez tydzień,nikogo nie było, butla nie mogła być uderzona, po prostu pękł, gaz uciekł
- z czasem zaczął przeciekać z każdej strony, jak z jednej uszczelniłem to z drugiej leciało, potem ze środka

Odradzam zakup tego badziewia!

Mam ten reduktor kilka lat i nic się nie dzieje. Może rzeczywiście trafiłeś lipny egzemplarz. Za 2-3 miesiące "stuninguję" go gdy będę uruchamiał drugie akwarium(usunę tylko rotametr).

premi
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 02 paź 2012, 19:07

14 lut 2013, 01:07   (#20)  

a czy ktoś z was używa systemu z tym reduktorem taki jaki jest na zdjęciu http://sklep.roslinyakwariowe.pl/techni ... -9789.html ?
Na stronie sklepu w komentarzach sa dosc negatywne opinie nt zaworka kątowego
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/techni ... -2220.html
Jak myślicie, czy taki system pozwala na precyzyjna regulacje dozowania CO2 ? Czy może lepiej tj pisałem wczesniej, i tak jak u Kadazana to działa z zaworkiem precyzyjnym ?

Zupełnie nie wiem, prosze o podopowiedzi

Avatar użytkownika
MrLabify
Zainteresowany tematem

Posty: 187
Dołączył: 29 sty 2013, 20:10
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 234499 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • SODASTREAM Reduktor CO2

    Witam, mam butle SODASTREAM, podłączoną pod reduktor od ISTA CO2-foto 1. przez przejściówke TR 21*4, 5/8-18UNF, foto 2. I teraz pytanie? 1- co byście mi za reduktor polecili jakiś inny do tej butli. ...

    Wyświetlenia: 1045 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nowość Aqua-art - reduktor CO2 do butli SodaSystem

    sodastream1.jpg Zapraszam do zapoznania się z nowością w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/reduktor-butli-sodasystem-p-49196.html Kto z Was używa systemu SodaStream z butlą 500g? Jesteśc...

    Wyświetlenia: 751 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Generator CO2 Ziss II - regulacja

    Nie wiem, czy ktoś tu miał generator CO2 Ziss na kwasku cytrynowym? Chodzi mi o regulację tego urządzenia. Producent pisze, że kropelka ma spadać raz na 11 minut. Zastanawiam się, czy mogę przepływ wy...

    Wyświetlenia: 981 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Aquario blue professional modyfikacja elektozaworu

    Witam serdecznie Potrzebuję porady. Posiadam zestaw aquario blue professional z butlą 2kg. Niestety zauważyłem, że trzpień elektrozaworu przepuszcza gaz. https://www.aquario.pl/pl/zaworki-i-elektroz...

    Wyświetlenia: 242 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • CO2 na drożdżach w wersji Dennerle

    Całkiem zgrabnie to wygląda. https://www.youtube.com/watch?v=nTgWr8I3gPM

    Wyświetlenia: 316 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ARKA CO2

    https://www.youtube.com/watch?v=R9WX0GBm6cA Link do opisu w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?keywords=Zestaw+CO2+ARKA&search_in_description=0&inc_subcat...

    Wyświetlenia: 311 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Trudność w ustawieniu stałej ilości podawanego CO2

    Cześć, od dłuższego czasu walczę z ustawieniem odpowiedniej ilości Co2. Wcześniej wymieniałem już na gwarancji reduktor - okazało się, że uciekał gaz na zegarach i wymienili mi na nowy. Teraz mam wraż...

    Wyświetlenia: 504 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak sprawdzić instalację CO2 czy jest szczelna?

    Witam Jakie macie sposoby na sprawdzenie szczelności instalacji CO2? Wczoraj nabiłem butlę a dzisiaj jest pusta. Zastanawiam jak sprawdzić reduktor bo mam podejrzenia że to na nim się ulatnia gaz. Jes...

    Wyświetlenia: 2373 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Kupić CO2 czy oświetlenie

    Cześć, mam pytanie otóż mam w akwarium rośliny wymagające, i zastanawiam się czy najpierw kupić butle Co2 czy zrobić lampe DIY dla roślin. Oświetlenie aktualne to dwie tuby jedna Biała druga z światł...

    Wyświetlenia: 686 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 394 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.