Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Południowa (Brazylia, Gujana)
Środowisko: W naturze zamieszkuje wolno płynące leśne strumienie. Są to wody obfite w ściółkę z liści, korzenie drzew i gałęzie, o kolorze herbaty. Mają bardzo małą zawartość składników mineralnych. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, wyposażone w piaszczyste, miękkie podłoże oraz niezbyt intensywne oświetlenie, rozproszone za pomocą roślin pływających. Jako dekoracji można użyć korzenie, gałęzie lub suszone liście (ketapangu, buku, dębu).
Rodzina: samotnikowate
Wielkość: 3-5 cm długości
Zachowanie: Jest to gatunek, który nie tworzy stad. Samce wykazują względem siebie agresywne zachowania. Preferowane jest trzymanie pary osobników lub haremu, złożonego z jednego samca i kilku samic. Większość czasu ryba spędza na dnie zbiornika.
Wielkość akwarium: małe (min. pojemność: 40 l; min. długość: 40 cm)
Temperatura wody: 24-28 st.C
Parametry wody:
- pH: 3.5-6.5
- Twardość: 1-5 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek jest wrażliwy na zmianę parametrów wody. Nigdy nie powinien zostać wprowadzony do niedojrzałego biologicznie zbiornika. Woda powinna być wydajnie filtrowana przez torf oraz regularnie podmieniana w niewielkich ilościach.
Pokarm: Żywy i mrożony (larwy komarów, dafnia, ochotka, artemia).
Cechy
- Samce są większe i intensywniej wybarwione niż samice.
- Charakteryzuje się wiśniowym ubarwieniem z charakterystycznym ciemnym, brokatowym pasem.
Rozród
Gatunek rzadko rozmnażany jest w niewoli. Akwarium tarliskowe musi być wyposażone w liczne jaskinie, groty gliniane lub zrobione z plastikowych rurek. pH powinno wynosić 4.0 – 5.0, przy bardzo niskiej twardości. Przed tarłem ryby obficie karmimy mrożonymi lub żywymi pokarmami. Samce obierają terytorium posiadające jedną lub więcej jaskiń i bronią tej kryjówki przed rywalami. Samce w tym czasie intensyfikują się również w kolorze, ukazując pogrubione, białe końcówki płetw brzusznych, podczas gdy samice przybierają ciemny wygląd z płetwą odbytową intensywnie czerwoną. Gdy samice dojrzewają, zaczynają badać terytoria samców i potencjalne miejsca tarła, zanim zaczną się zaloty. Jaja są składane na sklepieniu wybranej jaskini w ilości 50-100 ziaren.
Samiec chroni je podczas okresu inkubacji. Młode wylęgają się po około 4-5 dniach i opadają na dno jaskini około 2 dni później. Samce często łączą się w pary z drugą samicą podczas inkubacji. W takim przypadku zaleca się odessanie pierwszej partii młodych i do innego pojemnika, gdy wyraźnie już widać, że pływają swobodnie. Po swobodnym pływaniu narybek jest na tyle duży, że natychmiast przyjmuje wylęg artemii i w tym momencie samiec przestaje się już młodymi opiekować. Wtedy należy usunąć dorosłe osobniki lub narybek, aby uniknąć zjedzenia tego ostatniego. Samcowi należy podać dużo pokarmu, ponieważ zwykle nie je podczas opieki nad lęgiem., o kolorze herbaty.
Zobacz w sklepie
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Przejdź do wątku na forum