Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Południowa (Peru)
Środowisko: W naturze zamieszkuje wolno płynące strumienie lub rozlewiska. Są to najczęściej miejsca gdzie gromadzi się duża ilość opadłych liści. Akwarium powinno mieć niezbyt intensywne oświetlenie i być gęsto obsadzone roślinami z licznymi kryjówkami (z korzeni, kamieni czy łupin kokosów). Najlepiej jest wybrać ciemne podłoże piaszczyste lub drobny żwir kwarcowy.
Rodzina: pielęgnicowate
Wielkość: samiec - do 8 cm; samica - 4-4,5 cm
Zachowanie: Jest to ryba o spokojnym usposobieniu. W okresie tarła może stać się terytorialna i bardziej agresywna wobec przedstawicieli swojego gatunku. Najlepiej jest trzymać jednego samca z kilkoma samicami, gdyż między samcami często dochodzi do walk.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 70 l; min. długość: 80 cm)
Temperatura wody: 24-28 st.C
Parametry wody:
- pH: 5.0-6.5
- Twardość: do 6 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Należy zapewnić świeżą, silnie filtrowaną (najlepiej przez torf) i napowietrzoną wodę. Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia i nieprawidłowe parametry wody. Zalecane są częste podmiany wody w niewielkich ilościach (10-15%).
Pokarm: Suchy (płatki, granulki), żywy, mrożony (np. wodzień, ochotka, larwy komara).
Cechy
- Samce są większe, srebrzysto-błękitne z żółtawą głową, czerwono obramowaną płetwą ogonową i ciemnymi plamami na bokach. Płetwa ogonowa u nasady posiada ciemną plamę.
- Samice w okresie godowym są barwy miodowej, natomiast poza tym okresem przybierają żółtawy kolor. Ich ciała zdobią różnorodnie rozmieszczone czarne plamy.
Rozród
Gatunek należy do ryb jajorodnych. Gdy są dobrze karmione często przystępują do tarła w zbiornikach ogólnych. Dla uzyskania lepszych rezultatów warto jest jednak przygotować osobne akwarium tarliskowe. Powinno mieć 30 – 40 litrów pojemności, urządzone podobnie jak zbiornik ogólny w którym hodujemy te pielęgniczki. Samica obiera terytorium wokół kryjówki, w której dochodzi do tarła.
Następuje ono w ciemności lub o świcie. Samica składa 30-60 jaj, po czym samiec wraca do ochrony swojego terytorium, pozostawiając samicę do pilnowania jaj i narybku. Samica troskliwie opiekują się ikrą i narybkiem. Samiec w tym czasie żarliwie broni terytorium. Młode wykluwają się po około 2 – 3 dniach i opiekuje się nimi samica. Młode dokarmiamy po około 5 dniach, drobnym planktonem i węgorkami.Samiec może odbywać tarło z kilkoma samicami, każda z nich ma swój rewir i kryjówkę w której składana jest ikra.
Zobacz w sklepie
Komentarze do materiału na forum dyskusyjnym
Pokaż komentarze (0) Przejdź do wątku na forum