Środowisko: W naturze zamieszkuje dolny bieg Amazonki. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do swobodnego pływania. Najlepszym wyborem będzie drobne i ciemne podłoże.
Rodzina: kąsaczowate
Wielkość: 5-6 cm
Zachowanie: Jest to ryba o łagodnym i towarzyskim usposobieniu, nieco płochliwa. Zaleca się trzymanie jej w stadach np. 6-7 ryb, a najlepszym rozwiązaniem jest stado 20-30 szt. Jest to jedna z najbardziej ławicowych i trzymających się siebie ryb.
Wielkość akwarium: średnie (min. długość: 60 cm)
Temperatura wody: 22-28 st.C
Parametry wody:
pH: 5.5-7.0
Twardość: 2-15 dGH
Wymagania odnośnie przygotowania wody: Woda powinna być filtrowana przez wkład biologiczny lub torf. Filtr powinien pracować delikatnie. Aby zapobiec nagłym zmianom temperatury (na które gatunek ten jest wrażliwy) należy zamontować grzałkę z termostatem. Wymagane są regularne podmiany 10-20% wody.
Pokarm: Suchy (płatki, mikrogranulat), żywy, mrożony (np. rozwielitki, wodzień, oczlik).
Cechy:
Ciało tego gatunku jest wydłużone, w kolorze srebrzysto-białym, czasem z żółto-zielonym odcieniem. Okolice otworu gębowego oraz tęczówki oczu są krwistoczerwone. Płetwa ogonowa ma czarno-biały rysunek - wychodzący od podstawy tej płetwy ciemny pas ciągnie się aż do przednich promieni płetwy odbytowej. Pozostałe płetwy bezbarwne.
Samica jest nieco większa, ma wydatny brzuch. Samiec jest mniejszy i smuklejszy, w przedniej części płetwy odbytowej ma rząd haczyków.
Rozród
Aby prawidłowo rozmnożyć ten gatunek należy przygotować odpowiednie akwarium tarliskowe - o pojemności 50 – 60 litrów, zaciemnione. Woda powinna mieć temperaturę 26 – 28 st.C, być miękka, o pH 5.5-6.5 i twardości 5 dGH. Na dnie akwarium należy umieścić drobnolistne rośliny które będą schronieniem dla składanej ikry.Ryby rozmnażamy w grupie, w której na każdego samca przypada jedna samica. Przed tarłem wybrane osobniki obficie karmimy żywym i mrożonym pokarmem. Po odbytym tarle ryby odławiamy.
Larwy wykluwają się po około 24-36 godzinach. Po około 4 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Młode należy karmić pierwotniakami lub pokarmami dla narybku w płynie. Po podrośnięciu należy przejść na świeżo wylęgnięte larwy solowca, następnie drobny plankton.
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Przejdź do wątku na forum