Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Południowa (Wenezuela, Gujana, Brazylia)
Środowisko: W naturze zamieszkuje gęsto porośnięte, bagniste wody stojące. Akwarium powinno być wyposażone w niezbyt intensywne oświetlenie i ciemne podłoże. Należy miejscowo obsadzić je gęsto roślinami i pozostawić wolną przestrzeń do swobodnego pływania.
Rodzina: kąsaczowate
Wielkość: 4-5 cm długości
Zachowanie: Ryba łagodna, stadna (należy trzymać min. 6 sztuk). Pływa głównie w środkowej i dolnej części zbiornika. Może być trzymana w akwarium towarzyskim wraz z innymi, mniejszymi i spokojnymi gatunkami.
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 54 l; min. pojemność: 60 cm)
Temperatura wody: 22-28 st.C
Parametry wody:
- pH: 6.0-7.5
- Twardość: 2-20 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek ten jest dość wytrzymały i odporny na zmiany temperatury wody oraz wahania jej jakości.
Pokarm: Suchy, mrożony, żywy.
Cechy
- Ciało jest przezroczyste, o lekkim połysku. Płetwa odbytowa i grzbietowa posiada charakterystyczną żółtą i czarną plamę.
- Samice są nieco większe i bardziej zaokrąglone niż samce.
- Gatunek polecany początkującym akwarystom.
Rozród
Gatunek należący do ryb jajorodnych. Zalecane jest rozmnażanie w osobnym zbiorniku tarliskowym. Woda w nim powinna być bardzo miękka i kwaśna, o temperaturze 27-29 st.C, o lekkim herbacianym zabarwieniu (filtracja przez torf). Akwarium powinno być słabo oświetlone lub zaciemnione. Wyposażamy je w odpowiednie nośniki tarła – rośliny o drobnych liściach, mopy – lub ruszty ikrowe. Tarło możemy przeprowadzić w grupie ryb lub parami. Wymagane jest wcześniejsze rozdzielenie samców od samic i obfite karmienie ich żywymi pokarmami. Wieczorem do zbiornika hodowlanego przenosimy najgrubszą samicę oraz samca intensywnie wybarwionego. Do tarła dochodzi następnego dnia rano.
Samica rozrzuca jaja wśród przygotowanego nośnika ikry (nawet 300-400 ziaren), a samiec je zapładnia. Po zakończonym tarle odławiamy rodziców. Wylęg ikry następuje po 1-1,5 dnia. Po kolejnych 3-4 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Należy pamiętać, że ikra oraz narybek w początkowej fazie są bardzo wrażliwe na światło.
Zobacz w sklepie -f538c0d86a2e5d911cf3fc83c318d569.jpg)
Komentarze do materiału na forum dyskusyjnym
Pokaż komentarze (0) Przejdź do wątku na forum