Charakterystyka
Pochodzenie: Azja (Chiny)
Środowisko: W naturze zamieszkuje rzeki i zbiorniki z dużą zawartością roślin, drzew i skał. Akwarium powinno być wyposażone w piaszczyste lub żwirowe podłoże, ciemnobrązowe, pokryte liśćmi migdałecznika (ketapangu). Należy również zadbać o liczne kryjówki (korzenie, kamienie) oraz drobnolistne rośliny, np. mech jawajski.
Rodzina: Atyidae
Wielkość: 2-3 cm długości
Zachowanie: Najlepiej hodować same krewetki, w grupie min. 6 sztuk (ewentualnie ze ślimakami). Wtedy zobaczymy więcej ich naturalnych zachowań. Jednakże, jeśli chcemy hodować je z rybami, wybieramy bardzo małe gatunki - krewetki nie staną się dla nich pokarmem.
Wielkość akwarium: małe (min. pojemność: 20 l)
Temperatura wody: 21-25 st.C
Parametry wody:
- pH: 6.5-6.8
- Twardość: ok. 6 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek wrażliwy na złą jakość wody - w szczególności na obecność związków azotu i miedzi. Dlatego w akwarium niezbędny jest filtr biologiczny i kamień napowietrzający (są bardzo wrażliwe na brak tlenu w wodzie). Nie należy wprowadzać krewetek do nieustabilizowanych biologicznie zbiorników. Wymagane są regularne, cotygodniowe podmiany wody (ok. 30%).
Pokarm: Glony, pokarmy sztuczne zawierające spirulinę, pokarmy naturalne i sztuczne zawierające karotenoidy, cyklop, artemia. Podawanie pokarmów zawierających karoten powoduje, iż krewetki ładnie się wybarwiają. Krewetki również jedzą resztki pokarmu, szczątki roślin, ale również padlinę np. martwą rybę.
Cechy
- Samice są większe od samców, mają ciemniejszy kolor i zakrzywione podbrzusze.
- Krewetki o ubarwieniu biało- czarnym. W zależności od gradacji ilość koloru białego jest większa lub mniejsza. U wyższych gradacji krewetka ma odwłok biały a czerń pojawia się tylko przy „głowie”.
Rozród
Komentarze
Pokaż komentarze (0) Przejdź do wątku na forum