Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Południowa (Wenezuela, Brazylia, Kolumbia)
Środowisko: W naturze zamieszkuje wolno płynące rzeki, rozlewiska i dorzecza, gęsto porośnięte roślinnością. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do swobodnego pływania. Oświetlenie nie może być zbyt intensywne.
Rodzina: kąsaczowate
Wielkość: 3,5 - 5 cm długości
Zachowanie: Jest to gatunek spokojny, łagodny, żyjący w ławicach. Pływa w środkowych partiach zbiornika. Mogą być hodowane zarówno w akwariach jednogatunkowym jak i towarzyskim (najlepsze jest trzymanie ich z gatunkami spokojnymi, np. kiryskami, razborami).
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 70 l; min. długość: 60 cm)
Temperatura wody: 24-29 st.C
Parametry wody:
- pH: 4.0-7.0
- Twardość: 3-10 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Ryby tego gatunku najlepiej czują się w kwaśnej i miękkiej wodzie. Powinna zostać przefiltrowana przez torf. Wymaga są również regularne podmiany wody i sprawdzanie jej jakości.
Pokarm: Suchy, żywy, mrożony. Najchętniej żywi się larwami owadów i drobnymi kręgowcami wodnymi. Dieta powinna być odpowiednio urozmaicona i dostosowana do wielkości otworów gębowych tych ryb.
Cechy:
- Ciało jest wydłużone, srebrzysto ubarwione, przebiega wzdłuż niego szeroki czerwony pas. Nad nim biegnie węższy, połyskujący, niebieski pas.
- W naturze kolorowe pasy służą tym rybom do wzajemnego widzenia się, utrzymywania ławicy i dezorientacji drapieżników.
- Samce są smuklejsze i mniejsze od samic.
- Neon czerwony ze względu na duże odłowy tego gatunku w Brazylii został objęty na okres tarła czasową ochroną prawną i zakazem jego odłowu jak i eksportu! Okres ten wynosi dwa miesiące: maj – czerwiec.
Rozród
Gatunek należy do ryb jajorodnych. Jego rozmnażanie jest trudne. Rozpoczynając rozmnażanie warto stworzyć odpowiednie warunki w akwarium tarliskowym: bardzo miękka, kwaśna (pH 6) woda o temperaturze 26 st.C, obsadzenie drobnolistnymi roślinami. Można do tego celu przefiltrować wodę przed torf lub filtr RO. Neony czerwone powinny być rozmnażane w parach. Na początku oddzielamy samce od samic i karmimy je żywymi pokarmami, aż do momentu gdy samce intensywnie się wybarwią a samice nabiorą krągłych kształtów. Tarło odbywa się o zmroku (do 500 jaj od jednej samicy), wylęg następuje po jednej dobie, a po 5 kolejnych dniach młode swobodnie pływają. Po zakończonym tarle należy pamiętać aby odłowić rodziców (mają one tendencję do zjadania ikry). Na czas żerowania narybku akwarium powinno być zaciemnione.
Zobacz w sklepie

Komentarze
Pokaż komentarze (0) Przejdź do wątku na forum