Charakterystyka
Pochodzenie: Afryka (Kenia, Mozambik, RPA, Somalia)
Środowisko: W naturze zamieszkuje szybko płynące górskie potoki, strumienie, słonawe ujścia rzek oraz delty rzek. Dla ślimaków tych ważna jest wielkość powierzchni dna – im większa tym lepiej. Akwarium powinno być wyposażone w liczne elementy dekoracyjne w postaci korzeni lub kamieni i skał. Najlepiej jest wybrać światło niezbyt intensywne i rozproszone. Zbiornik powinien również posiadać pokrywę.
Rodzina: rozdepkowate
Wielkość: 1,5-3 cm długości
Zachowanie: Ślimak ten jest łagodny i spokojny. Prowadzi nocny tryb życia, a w dzień odpoczywa (często nie zmieniając nawet swojego położenia). Nie nadaje się do trzymania go wraz z rybami, które atakują ślimaki, czyli m.in. z bocjami i kolcobrzuchami.
Wielkość akwarium: małe/średnie
Temperatura wody: 20-26 st.C
Parametry wody:
- pH: 7.0-8.5
- Twardość: średnio twarda - twarda
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Ślimaki tego gatunku tolerują zarówno chłodną jak i ciepłą wodę (w ciepłej wodzie poruszają się szybciej). Filtracja w akwarium powinna być wydajna a woda regularnie podmieniana.
Pokarm: Suchy, mrożony, żywy, roślinny (świeże warzywa). W akwarium żywi się głównie glonami.
Cechy:
- Muszla zabarwiona jest na żółto-brązowo, z czarnymi lub ciemno brązowymi pasami, ułożonymi regularnie (nie spiralnie) wzdłuż skorupy.
- Odróżnienie samca od samicy jest praktycznie niemożliwe.
- Ciało jest szare z ciemniejszymi pręgami.
- Najczęściej w zbiorniku czyści kamienie, korzenie, szyby oraz duże liście. Nie zjada zdrowych i żywych roślin. Gdy do tego jednak dochodzi to znak, że w akwarium zaczyna brakować pokarmu.
- Przypadki gdy ślimaki próbują opuszczać zbiornik może wskazywać na nieodpowiednie parametry wody, niedotlenienie lub brak pożywienia w akwarium.
Rozród
Komentarze do materiału na forum dyskusyjnym
Pokaż komentarze (1) Przejdź do wątku na forum