Charakterystyka
Pochodzenie: Azja Południowo-Wschodnia (Tajlandia, Indonezja, Borneo, Malezja)
Środowisko: W naturze gatunek ten zamieszkuje przejrzyste, płytkie wody płynące (strumienie, dopływy rzek), z żwirowo-kamienistym lub piaszczystym dnem. Przez wody te łatwo przenikają promienie słoneczne co ułatwia tworzenie się bogatokomórkowego biofilmu, który “kosiarki” chętnie zjadają. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością (najlepiej wytrzymałą, jak np. bolbitisy, anubiasy), korzeniami, z dostępną przestrzenią do swobodnego pływania. Podłoże może być zarówno żwirowe jak i piaszczyste. Akwarium powinno być przykryte (ryby tego gatunku potrafią wysoko skakać). Zalecane jest mocne oświetlenie (stymulacja porostu glonów).
Rodzina: karpiowate
Wielkość: do 15 cm długości w naturze (w akwarium ok. 10-12 cm)
Zachowanie: Ryba stadna (zalecane jest jednoczesne posiadanie kilku osobników, min. 6), towarzyska co umożliwia hodowanie jej wraz z wieloma innymi gatunkami ryb. Trzymane pojedynczo mogą sprawiać wrażenie płochliwych i nieśmiałych. Są to ryby wysoce aktywne i szybkie, pływają w luźnych grupach.
Wielkość akwarium: duże (min. pojemność: 200 l; min. długość: 120 cm)
Temperatura wody: 22-26 st.C
Parametry wody:
- pH: 6.0-7.5
- Twardość: 1-15 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Preferowana przez ten gatunek jest woda z silnym prądem, dobrze natleniona, czysta. Należy ją często podmieniać na świeżą.
Pokarm: Suchy (z dodatkiem spiruliny), mrożony, żywy, glony. Karmienie kilka razy dziennie, małymi porcjami, z 1-dniowym “postem”. Należy unikać karmienia pokarmami o wysokiej zawartości białka (przez obniżone zdolności tego gatunku do metabolizowania ich składników i odkładania dużych ilości tłuszczu w tkankach). Dietę kosiarek warto uzupełniać o pokarmy roślinne (np. świeże warzywa).
Cechy:
- Gatunek o srebrzysto-białym ubarwieniu, z biegnącym wzdłuż całego ciała czarnym pasem (pas nie kończy się u nasady płetwy ogonowej co odróżnia ten gatunek od często myloną z nim rybą, tzw. “fałszywą kosiarką”). Płetwy o lekko mlecznej barwie lub całkowicie przezroczyste. Na pysku znajdują się dwa cienkie wąsiki.
- Dymorfizm płciowy bardzo trudny do jednoznacznego określenia (samica może być delikatnie grubsza od samca).
- W sytuacjach stresowych ciało tych ryb traci swój blask, stając się szare.
- Mają słabo rozwinięty pęcherz pławny - nie są w stanie pływać swobodnie w toni wodnej. Muszą więc być w ciągłym ruchu.
- Lubią odpoczywać na szerokich i ciężkich liściach, podpierając swoje ciało na płetwach i ogonie (w tym wypadku zalecane są np. rośliny należące do anubiasów lub cryptocoryn).
Rozród
W warunkach akwariowych gatunek ten nie rozmnaża się. Jest on importowany ze środowiska naturalnego lub rozmnażany z użyciem hormonów.
Zobacz w sklepie
-a6726eec3d9c3a78f0a3e15013ad6d10.jpg)
Komentarze do materiału na forum dyskusyjnym
Pokaż komentarze (2) Przejdź do wątku na forum