Środowisko: W naturze zamieszkuje ujścia rzek i małe laguny na obszarach z piaszczystym lub skalistym dnem. Akwarium powinno mieć odpowiednio przestronne dno z podłożem z miękkiego piasku lub żwiru. Zalecany jest wybór niezbyt intensywnego oświetlenia, rozproszonego za pomocą roślin pływających oraz skutecznego filtra. Jako dekoracji można użyć wszelkiego rodzaju kryjówek, kamieni, skał, korzeni itp. Zbiornik należy przykrywać.
Rodzina: Neritidae (rozdepkowate)
Wielkość: 1,5-1,8 cm długości
Zachowanie: Jest to ślimak o spokojnym usposobieniu, aktywny (wolno się porusza). Większość czasu spędza na zeskrobywaniu pożywienia.
Wielkość akwarium: nano akwarium (min. pojemność: 10 l)
Temperatura wody: 22-28 st.C
Parametry wody:
pH: 6.8-8.5
Twardość: 6-20 dGH
Wymagania odnośnie przygotowania wody: Gatunek ten jest wrażliwy na złą jakość wody i jej niedostateczne natlenienie. Dlatego też zalecane są regularne podmiany części wody oraz zastosowanie dobrej filtracji.
Pokarm: Gatunek roślinożerny - nieustannie oczyszcza zbiornik z glonów, nie uszkadzając przy tym roślin. Możemy karmić go sparzoną sałatą, plasterkami cukinii i ogórka lub specjalnymi pokarmami, zawierającymi spirulinę.
Cechy:
Skorupa jest koloru żółto-zielonego, na całej powierzchni pokryta cienkimi brązowymi paskami.
Dymorfizm płciowy słabo widoczny - samce mogą być nieco mniejsze.
Charakteryzuje się wystającymi przydatkami z muszli (coś w rodzaju kolcami lub „rogami”), które stanowią mechanizm obronny przed naturalnymi drapieżnikami.
Gatunek polecany początkującym akwarystom.
Rozród
Rozmnażanie w akwarium nie jest prostym zadaniem, ponieważ w środowisku naturalnym rozmnażają się one w wodzie słonawej a do tego niezbędne jest stworzenie odpowiednich warunków, które nie zawsze udaje się stworzyć.Gatunek jest jajorodny, często składa białe kapsułki z jajeczkami w akwarium (każda kapsułka mieści około 30 jaj). Jajka są składane zwłaszcza wtedy, gdy środowisko, w którym ślimak się znajduje obfituje w pożywienie. Zdarza się, że z tych jajeczek wykluwają się larwy, jednak nie są w stanie przeżyć w słodkiej wodzie.
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz
Pokaż komentarze Przejdź do wątku na forum