Nieduża, denna, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kiryskowatych, ubarwieniem przypomina pandę.
Ciało beczułkowate, koloru białego do różowawo-pomarańczowego.
Dorosłe samice osiągają 5.5cm długości. Samice są bardziej krępe i szersze patrząc z góry, w porównaniu do mniejszych i smuklejszych samców. Dorosłe samice są wyraźnie większe.
Kiryski panda są rybami stadnymi, pokojowo usposobione, delikatniejsze od innych kirysków. Wymagają starannego nadzorowania jakości wody.
W akwarium zaleca się trzymanie min. 6 osobników, preferowane 10 i więcej.Trzymane w większej ilości są śmielsze, wykazują większą aktywność i prezentują ciekawsze zachowania.
Charakterystyka:
Pochodzenie: pochodzi z górnych części Amazonki w Peru. Zamieszkuje zarówno wody białe jak i czarne, dopływy rzek, strumienie.
Środowisko: Zbiornik powinien być nie mniejszy niż 40 litrów z piaszczystym podłożem i dekoracją z korzeni lub suchych powykręcanych gałęzi. Wrażenie naturalnego wyglądu dopełni garść wrzuconych suchych liści np. Dębu, Buku czy Ketapangu. Drewno i liście powinny z czasem zabarwić wodę na kolor słabej herbaty. Stare liście należy co kilka tygodni usuwać, wymieniając na nowe, aby nie gniły i nie zanieczyszczały wody.
Parametry wody:
Temperatura: ok. 24 st.C.
pH: ok. 6.5
Do filtra można dodać woreczek wypełniony torfem, który pomoże w uzyskaniu efektu „czarnej wody”. Oświetlenie powinno być raczej słabe.
Pokarm: Wszystkożerne, ale głównie żywią się pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Żywią się pożywieniem z dna, jednak trzeba przy tym pamiętać, że nie mogą jedynie odżywiać się pozostałościami, które spadną (lub nie) na dno. Należy podawać im również pokarm. Chętnie zjadają żywy i mrożony np. Dafnie, Artemie, Rurecznik czy Ochotkę, lub też suchy (opadający na dno).
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Przejdź do wątku na forum