Charakterystyka
Pochodzenie: Ameryka Południowa (zachodnie i północne dorzecze Amazonki, południowo-wschodnia Kolumbia, wschodnie Peru i Brazylia)
Środowisko: W naturze zamieszkuje leśne strumienie i mniejsze dopływy, kanały. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością (w szczególności przy ścianach bocznych i tylnej). Warto zastosować ciemne podłoże. Do dekoracji zbiornika można użyć korzeni lub suchych gałęzi. Oświetlenie powinno być zbyt intensywne.
Rodzina: kąsaczowate
Wielkość: 1-5 cm długości
Zachowanie: Ryba o łagodnym i spokojnym usposobieniu. Jest to typowy gatunek ławicowy, najlepiej czuje się w stadzie złożonym z min. 10 osobników. Nadaje się do akwarium jednogatunkowego jak również do towarzyskiego, o ile utrzymywana jest wraz z innymi spokojnymi gatunkami (np. kiryskami, pielęgniczkami).
Wielkość akwarium: średnie (min. pojemność: 54 l; min. długość: 60 cm)
Temperatura wody: 20-26 st.C
Parametry wody:
- pH: 5.5-7.5
- Twardość: 1-12 dGH
- Wymagania odnośnie przygotowania wody: Woda powinna być skutecznie filtrowana i dobrze natleniana. Wymagane są regularne podmiany, ok. 20% wody. Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na nagłe zmiany parametrów wody i temperatury.
Pokarm: Suchy, żywy, mrożony. Odżywiają się małymi bezkręgowcami, glonami, skorupiakami. Aby neony czerwone uzyskały najlepsze wybarwienie i kondycję należy zapewnić im zróżnicowaną dietę, opartą na żywych i mrożonych pokarmach (np. artemia, rozwielitka, wodzień, dafnia).
Cechy
- Jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych.
- Górna część ciała tych ryb jest delikatnie niebieska, brzuch białosrebrzysty. Wzdłuż ciała, od podstawy nozdrzy do podstawy płetwy tłuszczowej biegnie poziomy, opalizujący niebieski pas oraz czerwony pas (od środka tułowia do podstawy płetwy ogonowej).
- Samice posiadają zaokrąglone brzuchy, są większe od samców. Samce mają prostą błękitną pręgę, u samic jest ona wygięta.
- Gatunek narażony jest na dolegliwości związane z tzw. chorobą neonową (plistoforozą) - klasycznym objawem są białe plamy na ciele.
Rozród
Rozmnażanie tego gatunku w niewoli nie jest bardzo problematyczne, należy jednak przestrzegać kilku istotnych zasad. Akwarium rozpłodowe powinno być wypełnione wodą bardzo miękką (dH: 1-2) o odczynie pH około 6.5 i temperaturze 24 st.C. Dno zbiornika zaleca się wyłożyć mchem jawajskim bądź jego sztuczną imitacją bardzo ważne by w akwarium panował półmrok. Najlepsze rezultaty uzyskamy rozmnażając je w parach. Na początku oddzielamy samce od samic i karmimy je żywymi pokarmami, aż do momentu gdy samce intensywnie się wybarwią a samice nabiorą krągłych kształtów. Następnie wybraną parę przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika. Tarło odbywa się następnego dnia rano.
Po tarle rodziców odławiamy a akwarium całkowicie zaciemniamy. Bardzo ważne jest by po złożeniu ikry akwarium było dobrze natleniane w przeciwnym wypadku ikra zapleśnieje. Narybek wylęga się po około dobie a po kilku następnych dniach zaczyna już swobodnie pływać. Do skarmiania wykorzystujemy najpierw bardzo drobny pokarm najlepiej wrotki, następnie przechodzimy na larwy skorupiaków.
Zobacz w sklepie
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Przejdź do wątku na forum