Lista artykułów

Nowe recenzje

Lampy Skylight Intense - hit czy kit?
Tetra Air Silent HIT czy KIT ?
Recenzja zestawu Aqualighter PicoSET
Ankieta: jakiej firmy filtr posiadasz?
Recenzja sterownika Chihiros Commander 1

Popularne recenzje

Recenzja filtra Oase Biomaster Thermo 350
Recenzja filtra Tetra EX 400
Recenzja urządzenia Twinstar Mini
Test NO3 Zoolek - recenzja
Recenzja filtra zewnętrznego Aquael ASAP 1600
Sentry ATO - automatyczna dolewka wody

Automatyczna dolewka wody RO

Prawie każdy akwarysta używa wody RO i filtra odwróconej osmozy i każdy kto podmienia wodę z takiego filtra wie jak ona się leje, czyli pooowoooliii ;) Spory problem pojawia się kiedy akwarium jest większe (np. około 200 litrów) - wtedy czas dolewania wody jest na prawdę długi i pewnie nie raz zdarzyło się akwaryście usnąć lub najzwyczajniej w świecie zapomnieć że woda się uzupełnia. Mnie się zdarzyło więc zacząłem testować dolewki aby uniknąć ponownego zalania podłogi.
 
Zacząłem od tego że w filtrze RO zastosowałem nie jedną membranę a trzy, miało to znacząco poprawić przepływ wody, niestety, może i szybciej ale nie wystarczająco szybko (mam tak w akwa 432 l).W akwarium 240 l zamiast 3 membran dołączyłem pompę zwiększającą ciśnienie w instalacji i wydaje mi się to o wiele lepszym rozwiązaniem, ale i tak pomimo zbiornika na wodę przy podmiance około 10- 20 % wody trwało to zbyt długo żeby siedzieć przy akwarium i czekać. Czyli uznałem że z domowego filtra pod zlewem już więcej nie wyciągne.

Chroniąc się przed zalaniem postanowiłem kupić najprostrzą z możliwych dolewek czyli zwyczajny pływak podpięty do instalacji z wodą RO. Zasada prosta, pływak się podnosi, zawór przy pływaku odcina wodę, tyle w teorii.Praktyka, pływak zajmuje dużo miejsca w akwarium, a przy końcowej fazie dolewania kiedy zawór jest prawie do końca dociśnięty woda najzwyczajniej w świecie się rozbryzguje, ciśnienie robi taką małą fontannę, mieszkania nie zalejesz, bo to jednak działa ale woda po szybach cieknie.No to inna automatyczna dolewka...
 

Tu zaczyna się o Sentry ATO Pacific Sun

Przejrzałem w Internecie mnóstwo testów różnych rodzai dolewek i wybór padł na to urządzenie.
 
- po pierwsze, jest bardzo estetycznie wykonane, obudowa z metalu, świeci ładnym światłem,które pulsuje, tam gdzie akwarium stoi w zaciemnionym miejscu to tylko uatrakcyjnia wygląd tegoż zbiornika.Wisi sobie na boku akwarium co też jest dużym plusem ponieważ instalacja tego jest bardzo prosta a i obsługa na wyciągnięcie ręki. Nie zajmuje miejsca w szafce.
 
- po drugie znacznie uprościło podmianki wody.Upuszczam wodę, włączam odpowiedni tryb na dolewanie i idę spokojnie spać. Rano woda jest uzupełniona dokładnie do żądanego poziomu a urządzenie po dolaniu przełącza się automatycznie w tryb czuwania i "najzwyczajniej w świecie" po odparowaniu chociażby pół milimetra wody załącza elektrozawór (wersja z elektrozaworem, ale o tym później) i uzupełnia wodę. Bardzo łatwo jest ustawić czujkę poziomu wody w akwarium, u mnie jest ona bardzo wysoko, jakieś 5 mm od krańca szyby a to dlatego że drażni mnie zawsze w akwariach linia która pojawia się od kamienia na samej górze szyby, dlatego chciałem aby ten poziom wody był jak najwyższy.
 

Obsługa Sentry ATO

Sentry ATO występuje w dwóch wariantach z elektrozaworem (taką mam) i z pompą DC, ponieważ mam pompę przy filtrze wyrównującą , podnoszącą w zasadzie ciśnienie w filtrze RO uznałem że dobrym rozwiązaniem będzie elektrozawór.

Poza tym z tego co się orientuję pompa dc dołączona do zestawu musi być chyba zanurzona w jakimś zbiorniku z wodą, a więc dobra do sumpów. Działa to tak że dolewka jest cały czas w trybie czuwania, kiedy od czujnika w akwarium dojdzie sygnał iż poziom wody się obniżył urządzenie otwiera elektrozawór i woda się dolewa.i powiem szczerze że nie wiedziałem że woda aż tak szybko potrafi z akwarium parować, dolewka włącza ten elektrozawór co około godzinę, dwie. Czyli wody w zbiorniku jest zawsze tyle samo.
 
Jeżeli chodzi o podmianę wody to bezsensownym było by upuszczanie jej w akwarium w trybie czuwania, ponieważ dolewka cały czas się wtedy włącza i ją dolewa. Robię tak że przed spuszczeniem wody wyjmuję kabel zasilający (jack) z Sentry Ato, dolewka jest wyłączona, zawór zamknięty - ja spokojnie spuszczam wodę.

Po odlaniu tyle ile trzeba włączam ponownie urządzenie , czyli wciskam kabel zasilający. Dolewka się włącza w tryb czuwania i zaczyna dolewać, wtedy trzeba dłużej przycisnąć przycisk na boku obudowy aż nie pojawi się dwukolorowa poświata na "płomieniach" w urządzeniu. Jest to tryb dolewania wody. Dolewka pracuje, ma otwarty elektrozawór aż akwarium się nie napełni i automatycznie przełącza się w tryb czuwania.Jedynym błędem ze strony producenta jest brak przełącznika włącz/wyłącz na obudowie, ułatwiło by to pracę z tym urządzeniem chociaż to wyjmowanie kabelka nie jest aż tak strasznie uciążliwe. Taki jeden minus.
 

Sentry ATO na filmie

Zapraszam do obejrzenia pracy urządzenia na filmie:
 

Opis działania i instrukcja

Kompletny system, składający się z:
- jednostki głównej
- czujnika optycznego
- zaworu elektromagnetycznego lub pompy DC
- podstawki / wsporników
 
Do momentu podłączenia i uruchomienia zestawu dolewka gotowa jest do pracy.
 
Zestaw posiada kilka przydatnych opcji - między innymi zabezpieczenie przed pracą na sucho, inteligentny system "zliaczania" czasu pracy a w przypadku gdy czas dolania jest dużo dłuższy niż średni z ostatnich kilku dni - urządzenie uruchomi alarm dźwiękowy(dotyczy to krytycznych przekroczeń czasu dolewki).
 
Przy pomocy wbudowanego przycisku oraz ekranu z podświetleniem LED użytkownik jest w stanie skonfigurować/dopasować urządzenie do swoich potrzeb.
 

Informacje na wyświetlaczu

- pulsujące niebieskie światło informuje o tym że poziom wody zarejestrowany przez bardzo precyzyjny czujnik optyczny jest właściwy a urządzenie jest w trybie czuwania. Jakiekolwiek obniżenie poziomu wody zarejestrowane przez czujnik spowoduje uruchomienie pompy DC
 
- zielone światło - aktywna dolewka. Czas trwania dolewki ustawiany jest przez użytkownika poprzez OBM(one button menu) - o czym niżej
 
- czerwone światło + sygnał dźwiękowy - alarm nieprawidłowej pracy dolewki. Pojawi się gdy urządzenie nie było w stanie uzupełnić w kreślonym czasie(i określonej ilości cykli) poziomu wody - pompa DC zostaje wyłączona a urządzenie automatycznie wznowi pracę gdy czujnik optyczny ponownie zarejestruje poziom wody lub gdy Sentry zostanie zrestartowane.
 
Gdy właściwy poziom zostanie przywrócony urządzenie ponownie przejdzie w tryb czuwania(urządzenie ponownie będzie świeciło niebieskim, pulsującym światłem).
 
Gdy po upływie 20 cykli dolewki poziom wody nie wróci do poprzedniego - Sentry ATO przejdzie w tryb alarmowy - ekran rozpali się na czerwono informując o problemie dodatkowym sygnałem dzwiękowym(ciągłe, powtarzalne krótkie sygnały dzwiękowe).
 

Konfiguracja Sentry ATO

Urządzenie umożliwia zmianę niektórych parametrów pracy(sygnały alarmowe, czas pracy dolewki itd) za pomocą wbudowanego przycisku. Aby uruchomić tryb konfiguracji należy:
 
- wcisnąć i przytrzymać przycisk przez okres około 5 sekund - wejście w tryb ustawień zostanie potwierdzone trzema sygnałami dźwiękowymi. Trzymając nadal przycisk - puszczając go w odpowiednim momencie(gdy ekran urządzenia jarzy się określoną barwą, które pojawiają się cyklicznie). Poprzez puszczenie przycisku dana opcja “menu”/ustawień zostanie wybrana.
 

Menu Sentry ATO

- kolor zielony - włączenie/wyłączenie “potwierdzeń” dźwiękowych po zakończonym pojedyńczym cyklu dolewki
- kolor niebieski - wybór czasu trwania dolewki(krótki - ok. 5s, średni - ok. 20s, długi - ok. 40s)
- kolor czerwono-niebieski - tryb manualny “dolania wody” - urządzenie włączy pompę DC/elektrozawór i pozostawi otwarty do momentu gdy czujnik optyczny zarejestruje poziom wody(bardzo przydatne gdy “zalewamy” zbiornik na wodę osmotyczną świeżą wodą - np. po wykonanej podmianie wody w akwarium)
 
Schemat menu:
(wejście w menu - przytrzymaj przycisk ok 5s ) - urządzenie przejdzie w tryb ustawień naprzemiennie wyświetlając różne kolory odpowiadające różnym “sub-menu”. Aby wybrać żądane menu - puść przycisk gdy urządzenie wyświetla określony kolor. Następnie potwierdzenie danej opcji np, włączenie potwierdzenia dźwiękowego następuje poprzez wciśnięcie przycisku gdy ekrean jest zielony(wyświetlana naprzemiennie barwa zielona/czerwona - Włączone/Wyłączone
>zielony (potwierdzenia dźwiękowe) > zielony - WŁĄCZONE > czerwony - WYŁĄCZONE
> niebieski(czas trwania dolewki) > zielony(krótki ok. 5s)> niebieski(średni ok. 20s) > czerwony(długi ok. 40s)
> czerwono-niebieski(tryb ręczny) > automatyczne wyłączenie dolewki po zarejestrowaniu poziomu wody przez czujnik optyczny
 
Po zaniku prądu lub odłączeniu od zasilania urządzenie uruchamia się z domyślnymi ustawieniami: czas dolewki 5s, włączone potwierdzenia dolania wody.
 
Sentry ATO - automatyczna dolewka wody

Komentarze na forum

REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Przeczytaj także
065l - Karol Prus
065l - Karol Prus
Zapraszamy do obejrzenia akwarium forumowicza Karol P, które zostało zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu ADA. Zbiornik prowadzony...
Mineralizator Aquaforest Remineralizer
Mineralizator Aquaforest Remineralizer
Firma Aquaforest wprowadziła do oferty mineralizatory do uzdatniania wody z filtra odwróconej osmozy, dejonizowanej i destylowanej. Preparat...
Mineralizacja RO w filmie Green Aqua
Mineralizacja RO w filmie Green Aqua
Zapraszamy do dyskusji nt. mineralizacji wody poruszonej w najnowszym filmie ekipy Green Aqua. Czy rzeczywiście poruszone w nim kwestie można...
Projekt akwarium 576l z SUMPem
Projekt akwarium 576l z SUMPem
Zapraszamy do obejrzenia projektu akwarium z filtracją opartą na SUMPie ukrytym w szafce pod zbiornikem. Właściciel zbiornika (nyos) przemyś...
Jak zwiększyć wydajność filtra odwróconej osmozy
Jak zwiększyć wydajność filtra odwróconej osmozy
Zapraszamy do obejrzenia filmu omawiającego kwestie zwiększenia wydajności filtra odwróconej osmozy (RO). Czy tego typu modyfikacje wpływaj...
Montaż filtra RO - instrukcja
Montaż filtra RO - instrukcja
Firma Aqua-Art opublikowała film ilustrujący sposób montażu filtra odwróconej osmozy. Poradnik jest świetną instrukcją dla uż...
054l - numer 11 - Mateusz Salawa
054l - numer 11 - Mateusz Salawa
Zapraszamy do obejrzeniaa kolejnej aranżacji Mateusza Salawy z grupy Aquascaping Team Poland. Tym razem prezentuje on akwarium o wymiarach...
Pora na zakup filtra odwróconej osmozy (RO)
Pora na zakup filtra odwróconej osmozy (RO)
Masz problem z uprawą roślin akwariowych, które źle przyswajają związki mineralne w twardej wodzie? A może męczy Cię osad na krawę...
020l - Jarosław Hnat
020l - Jarosław Hnat
Zapraszamy do obejrzenia aranżacji miniaturowego akwarium o wymiarach 36x22x26cm ze szła OptiWhite. Zbiornik funkcjonuje w aktualnej wersji ju...
Aranżacja Jakuba Kobiesy
Aranżacja Jakuba Kobiesy
Zapraszamy do obejrzenia aranżacji Jakuba. Zajmuje się on akwarystyką od kilkudziesięciu lat, jednak od niedawna zainteresował się...
Odwrócona osmoza - jaki filtr RO wybrać?
Odwrócona osmoza - jaki filtr RO wybrać?
W przygodzie każdego miłośnika podwodnych ogrodów przychodzi moment, gdy sięgamy po bardziej wymagające rośliny i stajemy przed...
Filtry odwróconej osmozy
Filtry odwróconej osmozy
Polski producent nawozów dla roślin wprowadził na rynek nowe filtry osmotyczne (RO) o wydajności 380l na dobę. Filtry dostepne są w...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login