Polecamy

Produkty Tetra do akwarium

Lista artykułów


Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydaniami magazynów Pet Publications. Artykuły, które mogą Was zainteresować dotyczą skał w akwarium, sposobów na schłodzenie zbiornika w czasie upałów oraz artykuł pokrojowy nt. Elatine hydropiper - jednej z najmniejszych roślin akwariowych.


Magazyn Akwarium nr 141

Magazyn Akwarium nr 7-8/2014 (141)

Drodzy Czytelnicy,
 
Mam nadzieję, że wszyscy jesteśmy już wypoczęci, pełni wrażeń po podróżach, zwarci i gotowi do pracy. Bo wrzesień… to dopiero będzie!
 
Najpierw – w pierwszy weekend września (6–7.09) – Łódź i targi Pet Fair. Prenumeratorzy wraz z tym numerem otrzymają zaproszenia na tą imprezę. My też tam będziemy! Zapraszamy na nasze stoisko  Jak zwykle będziecie mogli uzupełnić swoje zbiory literatury akwarystycznej, terrarystycznej, no i zoologicznej, bo na targach wystąpimy również z naszym nowym branżowym miesięcznikiem ZooBiznes – patronem medialnym targów.
 
Potem, po dwóch tygodniach – kolejna impreza: Jurajskie Biotopy 2014 (20–21.09) w Częstochowie.
I po upływie trzech następnych tygodni – ZooBotanika. No, ale to już październik, więc wrócimy do tego we wrześniowym numerze.
 
W tym wydaniu Magazynu Akwarium – wszystko  Trochę o trendach i poprawianiu natury, technice w akwarium morskim, a także wycieczka dookoła świata: Azja, Australia, Afryka (Tanganika) i… Polska, a konkretnie – Wrocław. Bardzo się cieszę, że powstaje tam coś dla nas, coś na skalę europejską. Poczytajcie i pooglądajcie. To będzie świetny powód, aby w październiku upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu – targi i zoo. 
 
Cieszę się, że wracamy do normalnego rytmu pracy, bo pod koniec wakacji zwykle już odczuwam potrzebę powrotu do jakiejś systematyczności. A Wy?
Pamiętajcie o akwarystycznych zdjęciach z wakacji!
 
Hania Stepnowska, Wydawca
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Spis treści

Stałe rubryki: Aktualności (Konkurs KMT), Encyklopedia, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi

Artykuły:
  • Michał Malejko, Hania Stepnowska: Arowana – Chinese dream, cz. 1.
    Portrety gatunkowe arowan australijskich i azjatyckich. Odmiany hodowlane.
     
  • Lechosław Łątka: Rodzaj Simochromis z jeziora Tanganika w akwarium.
    Doświadczenia i praktyczne wskazówki hodowlane znanego hodowcy gatunków tanganickich, tym razem: Simochromis babaulti i Simochromis diagramma.
     
  • Łukasz Kur, Paweł Zarzyński: Akwarium samoobsługowe, czyli jak zastąpić człowieka w akwarium morskim. Rozwiązania techniczne kontrolujące oświetlenie, temperaturę, pompy cyrkulacyjne, dozowanie suplementów mineralnych i karm, uzupełnianie wody czy opóźniające start odpieniacza.
     
  • Paweł Zarzyński: Zrobione w balona – ciekawostka czy okrucieństwo?
    Jak powstają balonowe formy ryb żyworodnych? Jak deformacje wpływają na ich komfort życia. Problemy etyczne i estetyczne.
     
  • Nowe w starym: innowacje we wrocławskim zoo. Fotoreportaż z prac nad powstającym we wrocławskim zoo Afrykarium–Oceanarium i Odrarium


Magazyn Akwarium nr 141

Zeszyty Akwarystyczne nr 53

Skały w akwarystyce
 
Akwarystyka jest dziedziną powiązaną z wieloma naukami przyrodniczymi. Obok biologii, ekologii, chemii i wielu innych dziedzin naukowych swoje miejsce ma też geologia. Nauka ta (z łac. Geos – Ziemia, logos – słowo, nauka), jak sama nazwa wskazuje, jest dziedziną zajmującą się naszą planetą – jej historią, budową oraz procesami, które ją zbudowały i cały czas kształtują.

Artykuł ten będzie bardziej skierowany w stronę kilku ściśle powiązanych ze sobą działów tej nauki: geochemii, mineralogii oraz petrografii, czyli nauki o skałach. Każdy, nie tylko akwarysta, na co dzień ma styczność z minerałami i skałami, choć często nie ma nawet o tym pojęcia. Zupę doprawiamy solą kuchenną, czyli halitem, stąpamy po posadzkach z marmuru lub granitu, czy chociażby używamy produktów będących pochodnymi różnych kopalin, jak np. ropa naftowa.
 
Karol Kopeć



Magazyn Akwarium nr 141

Akwarium nr 4/2014 (159)

Drodzy Czytelnicy,
 
Kiedy piszę te słowa, za oknem jest słonecznie i gorąco. Piękne lato, więc o czym innym tu pisać, jak nie o wakacjach właśnie. Marzy mi się podróż w egzotyczne rejony naszego globu. Pamiętam, jak w 2004 roku razem z Darkiem Firlejem brodziliśmy po malezyjskich strumieniach, albo jak zaskoczyła nas burza w buszu… Darek nie rozstawał się z siatką do wyławiania ryb i aparatem fotograficznym. Ja pełniłam rolę pomagiera i podziwiałam… głównie Darka. Najbardziej rozczulało mnie, kiedy, po wykonaniu zdjęcia, delikatnie wypuszczał złowiony okaz z powrotem do wody.
Życzę Wam takich podróży. I takich wspomnień.

 
Przymierzam się do prezentacji nowego cyklu artykułów o największych obiektach akwarystycznych świata. Zbieram zdjęcia, materiały, czytam. Trochę żałuję, że nie ruszyłam z tym wcześniej, bo taki cykl mógłby inspirować do letnich podróży, ale trudno, będzie na przyszłość. Jeśli znajdziecie się w czasie swoich wakacji w jakimś niezwykłym miejscu, które trzeba zobaczyć – napiszcie i o tym, a najlepiej prześlijcie mi zdjęcie. Chętnie napiszę o nim przy Waszej pomocy!
W bieżącym numerze znajdziecie materiał o rybach chronionych hodowanych w akwariach, kolejny o azjatyckich rybkach – tym razem sumikach o przezroczystych ciałach, jest też artykuł o stułbi, o metodach schładzania wody w akwarium w czasie wielkich upałów, portret raka zwanego Yabby oraz materiał o dwóch bliźniaczo do siebie podobnych roślinach. 

Zapraszam do lektury!
Hania Stepnowska p.o. Redaktora Naczelnego
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Spis treści
  • Joanna i Paweł Zarzyńscy - Zagrożone ryby akwariowe
  • Karol Wnyk - Azjatyckie szklaneczki czy duszki?
  • Stułbia
  • Jacek Kowalewski - Chłodzenie wody w akwarium
  • Cherax destructor
  • Przemek Leśniak  - Elatine hydropiper czy Micranthemum sp. „Monte Carlo”?


Magazyn Akwarium nr 141

Zeszyty Terrarystyczne nr 3/2014 (11)

Drodzy Czytelnicy,
 
Pierwszy numer Zeszytów Terrarystycznych wyszedł w 2011 roku jeszcze jako monotematyczny poradnik o agamie brodatej. Już następna książeczka o legwanie zielonym stanowiła regularne czasopismo. W 2012 roku wyszły trzy numery, w tym ostatni – podwójny. Rok 2013 był dla pisma najlepszy – wydaliśmy 4 egzemplarze liczące po 66 s.
 
W tym roku oddajemy Czytelnikom trzeci numer kwartalnika (choć fizycznie jest to numer drugi – pierwsze i drugie wydanie były połączone) i nie ukrywam, że składaliśmy go z wielkim trudem. Problem jest oczywiście w braku redaktora naczelnego, ale w gruncie rzeczy jest to problem finansowy. Pasjonatów terrarystyki i kandydatów na objęcie teki redaktora naczelnego nie brakuje i jest odpowiednia osoba do prowadzenia pisma. Aby tak się stało, Zeszyty muszą zdobyć jednego reklamodawcę. Mam nadzieję, że tak się stanie i kolejne wydanie ukaże się w październiku poprowadzone przez znanego już Wam z łamów pisma autora.
 
W bieżącym wydaniu polecam materiał zapowiadany już wcześniej, o rozmnożeniu biczogona omańskiego – unikalny, ilustrowany autorskimi fotografiami. Miłośnicy gadów znajdą też artykuł o niezwykłym, oryginalnym żółwiu matamata. Ci, którzy uwielbiają podglądać życie płazów i słuchać dźwięków wydawanych przez te zwierzęta, znajdą w bieżącym numerze ciekawy artykuł o kumakach dalekowschodnich.

Mamy też coś wyjątkowego dla hodowców ptaszników – obszerne opracowanie na temat pojemników stosowanych w ich hodowli. Wyjątkowo w tym wydaniu w encyklopedii znajdziecie opis niewielkiego gryzonia – myszoskoczka mongolskiego. Oprócz tego – dwie relacje z terrarystycznych imprez. 

Życzę Wam miłych, pogodnych wakacji i zapraszam do lektury!
Hania Stepnowska, Wydawca

SPIS TREŚCI
  • Agnieszka Madajczyk, Alicja Papiór: Biczogon omański
  • Wojciech Urynowicz: Żółw matamata
  • Wojciech Urynowicz: VI Krajowa Impreza z Okazji Światowego Dnia Żółwia
  • Małgorzata Kurowska: Kumak dalekowschodni
  • Dariusz Krauze: Pojemniki stosowane w hodowli pająków ptaszników
  • Bartosz Kierończyk, Mateusz Rawski: Poznańskie Dni Zwierząt Egzotycznych
 

Przeczytaj także

064l - pbalus
064l - pbalus
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o wymiarach 60x30x36cm forumowicza pbalus. Zbiornik został założony na podłożu Yokuchi, oświetlony jest...
Konkurs The International Aquatic Plants Layout Contest 2024
Konkurs The International Aquatic Plants Layout Contest 2024
Firma Aqua Design Amano ogłosiła rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do tegorocznego konkursu na najładniejsze akwarium roślinne, który...
Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition
Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition
Obecnie znanych jest kilka metod nawożenia akwariów roślinnych, jednak to GEN (Growthive Excellent Nutrition) jako metoda nawożenia, wyróż...
Bacopa salzmannii Purple
Bacopa salzmannii Purple
Bacopa salzmanniii "Purple" ma wyraziste purpurowe liście osadzony na jasnozielonych łodygach co tworzy efektowny i oryginalny kontrast wizualny...
Wielki Atlas Roślin akwariowych w języku polskim
Wielki Atlas Roślin akwariowych w języku polskim
Miło nam poinformować o pojawieniu się w druku polskojęzycznego wydania znanej biblii miłośników roślin wodnych - "Aquarienpflanzen"...
Reduktor CO2 Aqua-art do butli SodaStream
Reduktor CO2 Aqua-art do butli SodaStream
Miło nam poinformować o wprowadzeniu do oferty kolejnych nowości marki Aqua-art, wśród nich znalazł się m.in. redkuktor CO2 bo butli...
Aquael Hypermax 4500T w wersji bluetooth
Aquael Hypermax 4500T w wersji bluetooth
Miło nam poinformować o trafieniu do sprzedaży długo wyczekiwaniej wersji filtra Aquael Hypermax z obsługą z poziomu aplikacji mobilnej....
Nowe wkłady Aquael
Nowe wkłady Aquael
Miło nam poinformować o wprowadzeniu do oferty sklepu najnowszych wkładów rodzimej firmy Aquael. Wśród nich szczególnie dwa zasługują na...
Zakładanie akwarium z czarną lawą
Zakładanie akwarium z czarną lawą
Zapraszamy do obejrzenia pokazu zakładania akwarium o wymiarach 90x45x45cm. W zbiorniku wykorzystano korzeń i czarną lawę wulkaniczną......
Zmiany technologiczne w filtrach OASE
Zmiany technologiczne w filtrach OASE
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami forumowicza Ciechan dotyczącymi zmian technologicznych w nowych filtrach marki OASE... Ostatnio...
Gotowe zestawy materiałów dekoracyjnych w ofercie sklepu
Gotowe zestawy materiałów dekoracyjnych w ofercie sklepu
Często pytacie nas ile skał i korzeni wybrać pod konkretny rozmiar akwarium. Wychodząc naprzeciw najczęściej zadawanym pytaniom przygotowali...
Projekt OASE: The scapers
Projekt OASE: The scapers
Zapraszamy do śledzenia serii filmów OASE, w których trzech najlepszych aquascaperów branży rywalizuje w unikalnym wyzwaniu, w którym całe...

Poznaj opisy roślin
Vesicularia dubyana (Christmas moss)Vesicularia dubyana (Christmas moss)
Mech pochodzi z Brazylii. Pokrojem układu gałązek przypomina drzewo iglaste (stąd odniesienie w potocznej nazwie do drzewka świątecznego)....
Echinodorus aquarticaEchinodorus aquartica
Cechą charakterystyczną odmiany Echinodorus ‘Aquartica’ są okrągłe, jasnozielone liście. Barwa zachowywana jest bez potrzeby...
Aponogeton madagascariensisAponogeton madagascariensis
Aponogeton madagascariensis pochodzi z Madagaskaru (Afryka). To popularna ciekawostka botaniczna prezentowana w ogrodach botanicznych na całym Ś...
Sphaerocaryum malaccense Sphaerocaryum malaccense
Zapraszamy do zapoznania się z opisem azjatyckiej rośliny Sphaerocaryum malaccense na materiale filmowym przygotowanym przez Forumowicza...
Pogostemon yatabeanusPogostemon yatabeanus
Wielkością oraz kształtem liści przypomina nieco Pogostemon stellatus. Roślina zachowuje swój piękny odcień zieloności nawet przy...
Mayaca Santarem red Mayaca Santarem red
Obecnie w handlu zaczynają się pojawiać zupełnie nieznane gatunki roślin wodnych, które dzięki staraniom doświadczonych akwaryst&...
Elatine hydropiperElatine hydropiper
Elatine hydropiper to najmniejsza dostępna roślina trwanikowa. Jej blaszki liściowe osiągają rozmiary około 2mm i są sporo mniejsze od liś...
Marsilea crenataMarsilea crenata
Marsilea crenata to paproć pochodząca z Azji, gdzie w naturze rośnie na polach ryżowych. Jej liście są bardzo małe i rzadko przekraczają...
Myriophyllum mattogrossenseMyriophyllum mattogrossense
Myriophyllum matogrossense pochodzi z dystryktu Mato Grosso w Brazylii. Posiada dekoracyjne jasnozielone liście o szerokości 5cm i czerwonawe ł...
Glossostigma elatinoidesGlossostigma elatinoides
Glossostigma elatinoides pochodzi z Nowej Zelandii, moda na wykorzystanie tego gatunku w aranżacji akwarium rozpoczęła się wraz z rozkwitem...
Limnophila aromaticaLimnophila aromatica
Jest kilka odmian tej rośliny. Roślina proponowana przez plantację Tropica pochodzi z Malezji. Charakteryzuje się wąskimi, zielonymi liścmi...
Ammania BonsaiAmmania Bonsai
Rotala Bonsai znana pod nazwą Ammania bonsai to kompaktowa forma podobna do Bacopy caroliniany charakteryzująca się atrakcyjnym wyglądem, mał...
Lilaeopsis mauritianaLilaeopsis mauritiana
Lilaeopsis mauritiana jest mniej wymagająca pod względem oświetlenia od Lilaeopsis brasiliensis. Została odkryta przez Holdera Windelov (zało...
Rotala Bonsai (Ammania Bonsai)Rotala Bonsai (Ammania Bonsai)
Rotala Bonsai to kompaktowa forma podobna do Bacopy caroliniany charakteryzująca się atrakcyjnym wyglądem, małymi rozmiarami i wolnym tempem...

Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowiesklep internetowy

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login