Polecamy

Produkty Tetra do akwarium

Lista artykułów


Magazyn Akwarium nr 10/2013 (133)

Zeszyt akwarystyczny nr 45

Paweł Czapczyk - Życie na powierzchn. Rośliny pływające.

Rośliny pływające nie tworzą ściśle określonej grupy systematycznej. Należą do nich zarówno imponujący przedstawiciele rodziny rozpławowatych (Pontederiaceae), tacy jak hiacynt wodny (Eichhornia crassipes), jak i gatunki znacznie delikatniejsze i skromniejsze – takie jak paproć wodna o zredukowanych korzeniach i liściach, czyli salwinia pływająca (Salvinia natans). Niektóre z nich mają niebywałą żywotność i siłę przetrwania, jak rzęsa drobna (Lemna minor).

Rośliny pływające pełnią wiele przydatnych funkcji. Po pierwsze, rozpraszają światło, tworząc klimat wewnątrz zbiornika i ośmielając bardziej bojaźliwe gatunki ryb do większej aktywności. Po drugie, pobierają duże ilości związków azotu i fosforu, ograniczając w ten sposób rozwój glonów. Po trzecie, stanowią tworzywo do budowania gniazd przez wielkopłetwy wspaniałe (Macropodus opercularis) i inne ryby labiryntowe. Po czwarte, stają się substratem i miejscem do składania ikry dla wielu innych gatunków ryb. Po piąte, kreują unikalne strefy bezpieczeństwa i bufory ochronne dla narybku, a także środowisko życia dla mikroorganizmów, którymi pożywia się następnie ów maleńki narybek.

Na tym ostatnim polu szczególnie wiele zasług położyła w przeszłości popularna wgłębka pływająca (Riccia fluitans), która niedawno wróciła do łask za sprawą modnego trendu akwarystycznego, czyli tzw. stylu naturalnego. Oczywiście niektóre z roślin pływających, nieodpowiednio pielęgnowane lub pozostawione same sobie, mogą w krótkim czasie całkowicie zmarnieć albo, odwrotnie, rozrosnąć się do tego stopnia, że przykryją całe lustro wody w akwarium. Na widok takiego zjawiska ciśnie się na usta każdego rozeźlonego akwarysty jedno słowo: plaga. Z drugiej jednak strony, zadbany i odkryty zbiornik, dobrze oświetlony i ustabilizowany, ale pozbawiony roślin swobodnie dryfujących na powierzchni wody, wydaje się, może się wydać, czymś niepełnym i niekompletnym



Magazyn Akwarium nr 10/2013 (133)

 

Magazyn Akwarium nr 10/2013 (133)

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

Ci z Was, którzy odwiedzili w tym roku wrocławską Halę Stulecia podczas odbywających się tam w dniach 13-15 września targów Zoo-Botanica, stali się naocznymi świadkami tego, że informacje o kryzysie przeżerającym rodzimy rynek akwarystyczny są, z jednej strony, poniekąd słuszne (wszak akwarystyka jest uzależniona od innych gałęzi gospodarki i ogólnego dobrostanu społeczeństwa), ale – z drugiej strony – mocno przesadzone.

Obok bowiem licznych stoisk z produktami renomowanych firm oraz gremialnej i cieszącej oko prezentacji stowarzyszeń i klubów akwarystycznych odbywały się przecież prestiżowe konkursy i prelekcje. Ostatniego zaś dnia imprezy ze sceny głównej mieliśmy radość ogłosić i powitać laureatów tegorocznej, czyli trzeciej już, edycji Nagrody im. Darka Firleja. Kto w tym roku otrzymał statuetkę konika morskiego? Zajrzyjcie, proszę, na odpowiednie strony w magazynie i czytajcie zamieszczone tam relacje.

Tymczasem nastał październik, a to oznacza większy ruch w branży zoologicznej. W październiku notuje się zwykle większą podaż i większy popyt na artykuły akwarystyczne – inaczej niż w miesiącach letnich. Jesienią częściej zaglądamy po prostu do sklepów zoologicznych i wnikliwiej przypatrujemy się nieznanym sobie wcześniej urządzeniom technicznym. Jesteśmy wreszcie bardziej gotowi testować nowe produkty i pokarmy, a przede wszystkim realistycznie myślimy o aranżowaniu kolejnych zbiorników i wprowadzaniu niehodowanych dotychczas gatunków ryb i roślin.

W tym właśnie miesiącu czeka nas również nie lada gratka w postaci kolejnej, piątej już edycji Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie (to na początku, a dokładnie 5-6 października), natomiast później w Poznaniu (19-20 października) – targi Aqua Zoo oraz IV Międzynarodowe Mistrzostwa Dyskowców.

Właśnie hodowcom dyskowców i paletek (w pierwszym rzędzie) dedykowany jest artykuł dra inż. Wojciecha Góreckiego, ważący racje za i przeciw skarmianiu różnych gatunków ryb podrobami pochodzącymi od zwierząt stałocieplnych. Prawda, że to temat kontrowersyjny? I jakże na czasie. Liczymy po cichu, że tekst ten zapoczątkuje dyskusję albo przynajmniej skłoni któregoś z naszych Autorów lub niepiszących dotąd do MA Czytelników do sięgnięcia po pióro.

Do kategorii lżejszej należy z pewnością wakacyjna z ducha opowieść Michała Kika o akwariach ogrodu zoologicznego w Ostrawie. Placówka ta nie jest usytuowana daleko od naszych granic i warto ją przy nadarzającej się okazji odwiedzić – ja w każdym razie w bliżej nieokreślonej przyszłości tam się wybieram.

Jakie prędkości osiągają żaglice? Ile zaś kosztują tuńczyki błękitnopłetwe? – na te i inne pytania próbuje znaleźć bystrą odpowiedź Zbigniew Strzelecki. Przebojowo zapowiada się też materiał Marcina Chyły, wielkiego pasjonata i hodowcy, o rybach z rodzaju Parosphromenus. Pan Marcin dał do zrozumienia, że na tym obszernym wstępie nie poprzestanie – możemy się zatem spodziewać kolejnej odsłony sumatrzaków w następnym numerze magazynu.

Z kolei Marcin Szuchnik, znany już Czytelnikom z cyklu o „małej Azji”, opowiada o chowie i rozmnażaniu maleństwa żyjącego w ogromnej rzece Mekong, czyli o Rasbora borapetensis. Wreszcie coś, co szczególnie gorąco polecam wszystkim: szczery i mądry, bo ufundowany na wiedzy i doświadczeniu, zapis miłości do akwarystyki morskiej. Tak można przecież nazwać swoisty raport Brunona Waligóry, odnoszący się do własnego zbiornika rafowego. Artykułem Pana Brunona inicjujemy cykl „Moje Akwarium” i tą drogą apelujemy do Was o nadsyłanie swoich propozycji.

Na koniec zaś coś dla pretendentów stania się mistrzami obiektywu – czyli Jacek Klonowicz, który tym razem pisze o dziedzinie fotografii przez siebie ulubionej, to znaczy o portrecie. 


Zapraszam do lektury!
Paweł Czapczyk Redaktor Naczelny
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spis treści

  • Michał Kik: Akwaria ogrodu zoologicznego w Ostrawie
  • Marcin Chyła: Wstęp do ryb z rodzaju Parosphromenus
  • Wojciech Górecki: Serce i wątroba jako składniki diety ryb
  • Mikołaj Szostek: Zagrzebka Guenthera
  • Dr Maja Prusińska: Ciemna strona akwarystyki
  • Paweł Zarzyński: Sorubim lima: groteskowy olbrzym
  • Katarzyna Palarska: Zasady żywienia zbrojników
  • Dr Grzegorz Soszka: Ławice
  • Rafał Kozera: Kwarantanna nowych ryb
  • Jacek Klonowicz: Szkoła fotografii akwarystycznej (3): Światło – klucz do sukcesu, część 2
  • Alek Bielski: Sledzik białostocki: Nie da się


Magazyn Akwarium nr 10/2013 (133)

Akwarium nr 5/2013 (155)

Drodzy Czytelnicy!

„Podróże kształcą" – maksyma ta w dawnych czasach towarzyszyła ludziom młodym, którzy wyruszali na europejskie szlaki i jeszcze dalej, aby poznawać świat. Celem, jak zawsze, był powrót. Oto wciąż jeszcze młodzi, ale nieco już starsi, wracali w rodzinne strony, by patrzeć na życie okiem bardziej dojrzałym i odpowiedzialnym. My, akwaryści, możemy ową starą i szlachetną maksymę strawestować i powiedzieć, że „podróże kształcą, owszem, ale podróże akwarystyczne kształcą szczególnie".

Jedną z odmian tego typu ekskursji są wyjazdy do profesjonalnych zagranicznych hodowli. O owocnym pobycie w jednej z takich właśnie placówek, usytuowanej w bawarskiej miejscowości Schwalbweg, zaświadcza w obecnym numerze małego „Akwarium" znakomity popularyzator i pasjonat, Andrzej Sierakowski, notabene prezes zaprzyjaźnionego z naszą redakcją Klubu Malawi.

Natomiast Andrzej Kociołkowski, który wszystkie warte obejrzenia miejsca, wystawy i plenery odwiedza i przemierza od lat – nie muszę oczywiście dodawać, że z nieodłącznym aparatem w dłoni – i potem utrwala to wszystko w swoich poczytnych reportażach i fotorelacjach, zdaje tym razem na naszych łamach sprawę z odwiedzin w inspirującym arboretum w Bolestraszycach, w którym rosną m.in. szczególnie nas interesujące rośliny wodne i bagienne.

Z kolei Łukasz Sobeczko w ramach cyklu o hodowli żywej karmówki pisze w obecnym wydaniu „Akwarium" o widłonogach, zaś Bartosz Strzała dzieli się swym niemałym doświadczeniem akwarystycznym i opowiada o trwałości, prostocie działania i wielofunkcyjności, a także o kilku innych zaletach filtra hamburskiego. Wreszcie coś o tęczance Boesemana. Wydaje się, że moda na te bajeczne ryby z antypodów przeminęła doszczętnie. Jednak nie. Choć nie cieszą się one już tak wielką popularnością jak przed dekadą lub dwoma, to wciąż są eksponowane na wystawach i prezentowane w domach hobbystów. Rzeczony gatunek tęczanki przypomina dziś Paweł Soja z Kujawsko-Pomorskiego Forum Akwarystów.

Paweł Czapczyk Redaktor Naczelny
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spis treści

  • Wojciech Sierakowski - Wizyta w hodowli Cichlidenstadl
  • Łukasz Sobeczko - Hodowla widłonogów – prostsze niż się wydaje
  • Paweł Soja - Tęczanka Boesemana
  • Bartosz Strzała - Filtr hamburski – genialny w swojej prostocie
  • Andrzej Kociołkowski - Arboretum w Bolestraszycach


Artykuł jest wynikiemj współpracy z firmą Pet Publications, wydawcą miesięcznika Magazyn Akwarium.
Firmy zainteresowane promocją zapraszamy do działu: Reklama oraz Współpraca 



Przeczytaj także

064l - pbalus
064l - pbalus
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o wymiarach 60x30x36cm forumowicza pbalus. Zbiornik został założony na podłożu Yokuchi, oświetlony jest...
Konkurs The International Aquatic Plants Layout Contest 2024
Konkurs The International Aquatic Plants Layout Contest 2024
Firma Aqua Design Amano ogłosiła rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do tegorocznego konkursu na najładniejsze akwarium roślinne, który...
Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition
Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition
Obecnie znanych jest kilka metod nawożenia akwariów roślinnych, jednak to GEN (Growthive Excellent Nutrition) jako metoda nawożenia, wyróż...
Bacopa salzmannii Purple
Bacopa salzmannii Purple
Bacopa salzmanniii "Purple" ma wyraziste purpurowe liście osadzony na jasnozielonych łodygach co tworzy efektowny i oryginalny kontrast wizualny...
Wielki Atlas Roślin akwariowych w języku polskim
Wielki Atlas Roślin akwariowych w języku polskim
Miło nam poinformować o pojawieniu się w druku polskojęzycznego wydania znanej biblii miłośników roślin wodnych - "Aquarienpflanzen"...
Reduktor CO2 Aqua-art do butli SodaStream
Reduktor CO2 Aqua-art do butli SodaStream
Miło nam poinformować o wprowadzeniu do oferty kolejnych nowości marki Aqua-art, wśród nich znalazł się m.in. redkuktor CO2 bo butli...
Aquael Hypermax 4500T w wersji bluetooth
Aquael Hypermax 4500T w wersji bluetooth
Miło nam poinformować o trafieniu do sprzedaży długo wyczekiwaniej wersji filtra Aquael Hypermax z obsługą z poziomu aplikacji mobilnej....
Nowe wkłady Aquael
Nowe wkłady Aquael
Miło nam poinformować o wprowadzeniu do oferty sklepu najnowszych wkładów rodzimej firmy Aquael. Wśród nich szczególnie dwa zasługują na...
Zakładanie akwarium z czarną lawą
Zakładanie akwarium z czarną lawą
Zapraszamy do obejrzenia pokazu zakładania akwarium o wymiarach 90x45x45cm. W zbiorniku wykorzystano korzeń i czarną lawę wulkaniczną......
Zmiany technologiczne w filtrach OASE
Zmiany technologiczne w filtrach OASE
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami forumowicza Ciechan dotyczącymi zmian technologicznych w nowych filtrach marki OASE... Ostatnio...
Gotowe zestawy materiałów dekoracyjnych w ofercie sklepu
Gotowe zestawy materiałów dekoracyjnych w ofercie sklepu
Często pytacie nas ile skał i korzeni wybrać pod konkretny rozmiar akwarium. Wychodząc naprzeciw najczęściej zadawanym pytaniom przygotowali...
Projekt OASE: The scapers
Projekt OASE: The scapers
Zapraszamy do śledzenia serii filmów OASE, w których trzech najlepszych aquascaperów branży rywalizuje w unikalnym wyzwaniu, w którym całe...

Poznaj opisy roślin
Vesicularia dubyana (Christmas moss)Vesicularia dubyana (Christmas moss)
Mech pochodzi z Brazylii. Pokrojem układu gałązek przypomina drzewo iglaste (stąd odniesienie w potocznej nazwie do drzewka świątecznego)....
Echinodorus aquarticaEchinodorus aquartica
Cechą charakterystyczną odmiany Echinodorus ‘Aquartica’ są okrągłe, jasnozielone liście. Barwa zachowywana jest bez potrzeby...
Aponogeton madagascariensisAponogeton madagascariensis
Aponogeton madagascariensis pochodzi z Madagaskaru (Afryka). To popularna ciekawostka botaniczna prezentowana w ogrodach botanicznych na całym Ś...
Phyllanthus fluitansPhyllanthus fluitans
Phyllanthus fluitans to roślina pływająca o charakterystycznych czerwonych korzeniach. Podobnie jak inne gatunki pływające o duzychc...
Sphaerocaryum malaccense Sphaerocaryum malaccense
Zapraszamy do zapoznania się z opisem azjatyckiej rośliny Sphaerocaryum malaccense na materiale filmowym przygotowanym przez Forumowicza...
Hygroryza aristata - roślina pływającaHygroryza aristata - roślina pływająca
Hygroryza aristata to kolejna roślina pływająca, która możemy wykorzystać w naszych akwariach. Posiada ona bardzo duże zdolności...
Pogostemon yatabeanusPogostemon yatabeanus
Wielkością oraz kształtem liści przypomina nieco Pogostemon stellatus. Roślina zachowuje swój piękny odcień zieloności nawet przy...
Mayaca Santarem red Mayaca Santarem red
Obecnie w handlu zaczynają się pojawiać zupełnie nieznane gatunki roślin wodnych, które dzięki staraniom doświadczonych akwaryst&...
Marsilea crenataMarsilea crenata
Marsilea crenata to paproć pochodząca z Azji, gdzie w naturze rośnie na polach ryżowych. Jej liście są bardzo małe i rzadko przekraczają...
Myriophyllum mattogrossenseMyriophyllum mattogrossense
Myriophyllum matogrossense pochodzi z dystryktu Mato Grosso w Brazylii. Posiada dekoracyjne jasnozielone liście o szerokości 5cm i czerwonawe ł...
Glossostigma elatinoidesGlossostigma elatinoides
Glossostigma elatinoides pochodzi z Nowej Zelandii, moda na wykorzystanie tego gatunku w aranżacji akwarium rozpoczęła się wraz z rozkwitem...
Limnophila aromaticaLimnophila aromatica
Jest kilka odmian tej rośliny. Roślina proponowana przez plantację Tropica pochodzi z Malezji. Charakteryzuje się wąskimi, zielonymi liścmi...
Ammania BonsaiAmmania Bonsai
Rotala Bonsai znana pod nazwą Ammania bonsai to kompaktowa forma podobna do Bacopy caroliniany charakteryzująca się atrakcyjnym wyglądem, mał...
Lilaeopsis mauritianaLilaeopsis mauritiana
Lilaeopsis mauritiana jest mniej wymagająca pod względem oświetlenia od Lilaeopsis brasiliensis. Została odkryta przez Holdera Windelov (zało...

Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowiesklep internetowy

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login