Aktualności
Zapraszamy do zapoznania się z aktualną promocją na wybrane produkty marki Tetra. Wśród…
Zapraszamy do obejrzenia akwarum 80x35x45cm nawożonego preparatami QualDrop. Podłoże…
Miło nam poinformować iż nasza oferta roślin z uprawy in-vitro powiększa się. Aktualnie w…
Nowe recenzje
Ładowanie...
więcej
Online
W tej chwili stronę przegląda 2090 gości oraz 8 zalogowanych użytkowników.
|
Aktualności akwarystyczne
Profil autora:
Piotr Baszucki
Magazyn Akwarium nr 5/2013 (129)
Pierwszą i najważniejszą informacją, jaką mogę się już podzielić z Czytelnikami jest to, że kolejne numery naszych akwarystycznych pism poprowadzi już dr Paweł Czapczyk. Naszego nowego Redaktora Naczelnego poznałam osobiście podczas poznańskich targów Aquazoo w 2011 roku. Od razu wiedziałam, że to ktoś wyjątkowy, posiadający dużą wiedzę i wrażliwość. Z wykształcenia jest doktorem nauk humanistycznych i ma przy tym duże doświadczenie w pracy redakcyjnej.
Jest autorem licznych publikacji w dobrych czasopismach literackich, takich jak „Twórczość", „Nowe Książki", „Więź" i in., a także wielokrotnie wznawianej książki „Zwierzęta chronione w Polsce". Ale dla nas najważniejsze są Jego pasje – akwarystyka i terrarystyka. Mam takie przeczucie, że poprowadzi pisma w kierunku takim, jakim podążał założyciel MA, Darek Firlej.
Mnie się udało poprowadzić pięć kolejnych wydań. Kiedyś również angażowałam się w sprawy redakcyjno-wydawnicze, ale wówczas było na rynku tylko MA. Dziś to już trzy akwarystyczne tytuły i naprawdę łatwo nie było. Z opóźnieniami wydawniczymi jednak nie dałam sobie rady...
Trudność polegała głównie na tym, że każdy tekst poddawany był recenzji odrębnych specjalistów. W przeszłości opiekowałam się akwariami z różnymi zwierzętami (rybami, krewetkami, ślimakami)i towarzyszyłam Darkowi Firlejowi w Jego podróżach akwarystycznych, ale nie posiadam na tyle rozległej wiedzy, aby nazywać się akwarystką. Stąd konieczność sprawdzania tekstów przez innych. To bardzo wydłużało proces składania pism.
Kiedy tworzyliśmy ten numer, jedna rzecz nie dawała mi spokoju. Nie wywiązałam się z obietnicy danej jednemu z Czytelników, że opublikujemy materiał o tworzeniu dużego zbiornika. I znów z pomocą przyszedł mi Wojciech Tomanik. Od dawna przygotowywał swoją relację z wykonania projektu „Amazonarium" i właśnie zdążył ją ukończyć. Mam więc cudowne poczucie spełnienia, tak potrzebne każdemu człowiekowi.
Polecam okładkowy artykuł Wojciecha Sierakowskiego o Protomelas taeniolatus Boadzulu Red oraz, jak zwykle pięknie napisany, artykuł Pawła Zarzyńskiego o nietypowych sumach. Konrad Mączka tym razem wprowadzi nas w temat odczynu wody, a Grzegorz Soszka przybliży problem blaknięcia koralowców.
Na koniec – kolejny felieton Aleksandra Bielskiego. Wiem, że poprzedni spotkał się z bardzo różnymi recenzjami. To rubryka, którą zaplanowałam jako rodzaj krzywego zwierciadła, kontynuację rozpoczętej kiedyś dyskusji pod hasłem „Kim jest akwarysta?". Tym razem nie zgadzam się z poglądami Autora, ale cenię je i jestem zdania, że, jeśli prowadzą do mądrej polemiki, w Magazynie powinny być przedstawiane.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie w czasie ostatnich miesięcy. Nie żegnam się jednak. Nadal będę zajmować się sprawami wydawniczymi i prowadzić prace korektorskie. Nadal jestem do Waszej dyspozycji.
Hania Stepnowska Wydawca, p. o. Redaktora Naczelnego
Spis treści
- Wojciech Sierakowski: Protomelas taeniolatus "Boadzulu Red"
- Paweł Zarzyński: Ariopsis seemani niezwykły sum z oceanu
- Konrad Mączka: Odczyn wody, cz. 1
- dr Grzegorz Soszka: Symbioza organizmów morskich cz. 2: Koralowce izooksantelle
- Wojciech Tomanik: Projekt Amazonarium
- Alek Bielski: Sledzik białostocki: Polszczyzna akwarystyczna
Akwarium nr 3/2013 (153)
Szanowni Czytelnicy,
Z pewną nostalgią rozstaję się z Wami. To małe pismo jest moim oczkiem w głowie. Ta tradycja, która za nim stoi, i pewna historyczna ciągłość świadczą o niezmiennym dążeniu człowieka do samorealizacji, do rozwijania w sobie pasji i doskonalenia jej. Przyszedł jednak już ten „najwyższy czas", w którym pałeczkę musi przejąć prawdziwy akwarysta z krwi i kości.
Od kolejnego numeru (lipcowego) nasz dwumiesięcznik poprowadzi dr Paweł Czapczyk: z wykształcenia – doktor nauk humanistycznych, z zamiłowania – akwarysta i terrarysta. Myślę, że to najlepsze z możliwych połączeń, zwłaszcza, że nasz nowy redaktor naczelny ma za sobą również praktykę redakcyjną. Na pewno Czytelnicy zauważyli Jego wcześniejsze publikacje w naszych czasopismach i mogą potwierdzić, że zostały napisane ze znawstwem, poczuciem odpowiedzialności i wielką dbałością o szczegóły.
Obecne wydanie otwiera artykuł dra Huberta Zientka, znanego hodowcy i autora, o głowaczyku barwnym. Dalej mamy obszerne opracowanie Zbigniewa Strzeleckiegoo funkcjach płetw u ryb, i za nim, znakomity materiał naszego nowego, młodego Autora Mikołaja Szostka o pięknej zagrzebce Rachowa. Kolejny artykuł dra Pawła Czapczyka o pielęgnicy sajika wprowadza w tajniki hodowli tej niezwykłej ryby.
Na koniec zwykle prezentowaliśmy materiał o roślinie. Tym razem jednak związane z roślinami zagadni nie techniczne – materiał Grzegorza Ścibora o nożyczkach do ich przycinania.
W czerwcu, po V Śląskim Weekendzie Akwarystycznym w pierwszej dekadzie czerwca, na Śląsku odbędą się Pasjonaty – nowa impreza w katowickim „Spodku" zaplanowana na 2223 czerwca dla hobbystów z różnych dziedzin, m. in. i akwarystyki.
Drodzy Czytelnicy, życzę Wam pięknych, akwarystycznych wakacji, odpoczynku od pracy i wytchnienia od nauki. Nie zapominajcie jednak o nas. Nasz mały, akwarystyczny dwumiesięcznik świetnie pasuje do kieszeni czy torby plażowej.
Hania Stepnowska p.o. Redaktora Naczelnego
Spis treści
- dr Hubert Zientek: Głowaczyk barwny (Tateurndina ocellicauda) – chów i rozmnażanie wakwarium
- Zbigniew Strzelecki: Budowa i funkcje płetw u ryb
- Mikołaj Szostek: Afrykańskie piękności
- Paweł Czapczyk: Sajika, moja miłość, czyli chów i rozród pielęgnicy Cryptoheros sajica (Bussing, 1974)
- Grzegorz Ścibior: Jak wybrać nożyczki wysokiej jakości
Zeszyt Akwarystyczny nr 41
Nature Aquarium - piękno natury w domowym zaciszu Artur Meier, Aleksander Snopek
Przyroda inspiracją dla akwarysty. Głównym założeniem twórcy stylu nature aquarium, Takashiego Amano, było oddanie i zatrzymanie piękna natury w zamkniętej przestrzeni akwarium. Zdefiniowanie pojęcia „akwarystyka w stylu nature" jest trudne. Sugerując się dosłownym znaczeniem nazwy stylu, można byłoby przypuszczać, że chodzi o akwarystykę odwzorowującą naturalne biotopy.
Niektóre z aranżacji mogłyby za takie uchodzić. Jednak, w przeciwieństwie do akwariów biotopowych, akwarystyka nature nie kieruje się sztywnymi zasadami, w procesie tworzenia aranżacji wykorzystując naturalne tworzywa pochodzące z wielu różnych zakątków świata.To zasadnicza różnica pomiędzy akwarium w stylu nature, a zbiornikiem biotopowym, który stanowi odwzorowanie konkretnego miejsca czy środowiska. [W koncepcji akwarium w stylu nature nie chodzi więc o wierne odwzorowanie przyrody, a raczej o wykreowanie podwodnego pejzażu przypominającego warunki naturalne – przyp. red.]
Przez wiele lat akwarystyka nature ewoluowała dzięki kreatywności i wyczuciu estetyki swoich twórców. Obecnie akwaria tego typu przeradzają się w małe dzieła sztuki przedstawiające naturalne pejzaże przeniesione do akwarium, a także w wręcz futurystyczne dzieła powstałe w wyobraźni twórców i oddające cały kunszt i wiedzę, jaką posiadają. Dzieła te doskonale wpisują się w dalekowschodnią filozofię twórcy tego stylu z jego znamiennym mottem: Poznać matkę naturę, to kochać jej najmniejsze dzieła.
Przeczytaj recenzję Z uwagi iż aktualne wydanie zeszytu porusza tematykę bliską działalności naszego Serwisu redakcja roslinyakwariowe.pl chciałaby sprostować kilka rażących błędów merytorycznych oraz informacji zawartych w aktualnym numerze. Zapraszamy do lektury recenzji w tym artykule: Recenzja Zeszytu Akwarystycznego nr 41 "Nature Aquarium"

Zeszyty Terrarystyczne nr 2/2013 (07)
Szanowne Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!
Jak już pewnie zauważyliście, staramy się tak układać zawartość kolejnych numerów pisma, by każdy z Was, niezależnie od preferencji i upodobań hodowlanych, znalazł coś interesującego dla siebie. W tym na przykład zeszycie nie zapomnieliśmy o grupie adeptów naszego nietuzinkowego hobby.
Specjalnie im dedykowany jest artykuł nowej znakomitej autorki ZT, Alicji Papiór. Zresztą do redakcji napłynęło wiele ciekawych materiałów o gadach i, niestety, nie starczyło tym razem miejsca dla miłośników płazów, do których notabene i ja się zaliczam. Obiecuję, że nadrobimy to, być może nawet z nawiązką, w kolejnym zeszycie. Tymczasem polecam uwadze Czytelników pozostałe artykuły. W pierwszym Joanna Winkler daje wyczerpujący wgląd w praktyczną hodowlę gekona orzęsionego. Samej autorki ani coraz bardziej popularnego w Polsce „orzęska” nie trzeba chyba rodzimym miłośnikom gekonów przedstawiać. W drugim tekście Albert Janota wprowadza nas w świat roślin mięsożernych. Nie pomylę się chyba, gdy powiem, że każdy z nas uprawiał lub pragnął uprawiać w domu rosiczki, muchołówki, dzbaneczniki...
Krótko mówiąc: tekst Alberta Janoty należy przeczytać. Natomiast nasz stały autor, Łukasz Skomorucha, interesująco prezentuje tym razem żółwia wonnego. Wreszcie na Czytelników bieżącego numeru ZT czeka nie lada gratka: pierwsza część monografii Piotra Piliczewskiego poświęcona wężom z rodzaju Lampropeltis. I – co już się stało naszą małą tradycją – Bartosz Strzała zwięźle opisuje drobną karmówkę, biorąc tym razem pod lupę tropikalne stonogi. Na sam koniec proponuję od siebie słowo o motylach...
I, jak zawsze, gorąco zachęcam wszystkich do przejrzenia całej zawartości
dr Paweł Czapczyk Redaktor Naczelny Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Spis treści
- Joanna Winkler: Gekon orzęsiony
- Alicja Papiór: Zanim kupisz jaszczurkę
- Albert Janota: Rośliny mięsożerne
- Łukasz Skomorucha: Żółw wonny
- Piotr Piliczewski: Węże z rodzaju Lampropeltis
{PAGINATION}
{PAGE_NUMBER}
Nie rozpoczęto jeszcze dyskusji związanej z tym artykułem.
Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!
Kokedama/Wabikusa by MarioMarinaWitam, chciałem przedstawić taki minimalistyczny projekcik, łączący "style" kokedama i wabikusa. Kulka z mchu weeping wzbogacona... |
Kokedama - aranżacja z Modeling SoilKońcówka lata skłoniła nas do zrobienia kilku zielonych dzieł przy użyciu japońskiego produktu Modeling Soil. Jest to oryginalny japo... |
240l - Nature - MarcinZapraszamy do obejrzenia akwarium roślinnego o wymiarach 120x40x50cm opartego na podłożu i nawozach ADA. Serce zbiornika stanowi filtr Oase... |
073l - Cukierek - Sławek TrojanowskiZapraszamy do obejrzenia akwarium Sławka (Krecik89) - jest to jego pierwsza prezentacja akwarium na łamach Forum - zatem zachęcamy do motywują... |
16L - Number 19 - Mateusz SalawaZapraszamy do obejrzenia kolejnej aranżacji Mateusza Salawy z grupy Aquascaping Team Poland. Tym razem zbiornik z naciskiem na rośliny...... |
350l - Two Worlds of Plants - Patryk JonakAkwarium Patryka Jonaka (pj007) o wymiarach 120x60x49cm i pojemności 350l. Serce zbiornika spełnia stosunkowo mało popularny filtr Ikola. W... |
065l - PAC 2017 - Marcin ZającZapraszamy do obejrzenia akwarium Marcina Zająca, które zwyciężyło w zeszłorocznym konkursie PAC. Autor prezentuje w swoim blogu... |
098l - Tomasz MielniczekZapraszamy do obejrzenia akwarium o wymiarach 80x35x35cm. Zbiornik o pojemności niespełna 100 litrów został zaaranżowany na styl... |
Pogostemon yatabeanusWielkością oraz kształtem liści przypomina nieco Pogostemon stellatus. Roślina zachowuje swój piękny odcień zieloności nawet przy...
Mayaca Santarem red Obecnie w handlu zaczynają się pojawiać zupełnie nieznane gatunki roślin wodnych, które dzięki staraniom doświadczonych akwaryst&...
Aponogeton madagascariensisAponogeton madagascariensis pochodzi z Madagaskaru (Afryka). To popularna ciekawostka botaniczna prezentowana w ogrodach botanicznych na całym Ś...
Marsilea crenataMarsilea crenata to paproć pochodząca z Azji, gdzie w naturze rośnie na polach ryżowych. Jej liście są bardzo małe i rzadko przekraczają...
Myriophyllum mattogrossenseMyriophyllum matogrossense pochodzi z dystryktu Mato Grosso w Brazylii. Posiada dekoracyjne jasnozielone liście o szerokości 5cm i czerwonawe ł...
Glossostigma elatinoidesGlossostigma elatinoides pochodzi z Nowej Zelandii, moda na wykorzystanie tego gatunku w aranżacji akwarium rozpoczęła się wraz z rozkwitem...
Limnophila aromaticaJest kilka odmian tej rośliny. Roślina proponowana przez plantację Tropica pochodzi z Malezji. Charakteryzuje się wąskimi, zielonymi liścmi...
Rotala Bonsai (Ammania Bonsai) Rotala Bonsai znana pod nazwą Ammania bonsai to kompaktowa forma podobna do Bacopy caroliniany charakteryzująca się atrakcyjnym wyglądem, mał...
Lilaeopsis mauritianaLilaeopsis mauritiana jest mniej wymagająca pod względem oświetlenia od Lilaeopsis brasiliensis. Została odkryta przez Holdera Windelov (zało...
Rotala Bonsai (Ammania Bonsai)Rotala Bonsai to kompaktowa forma podobna do Bacopy caroliniany charakteryzująca się atrakcyjnym wyglądem, małymi rozmiarami i wolnym tempem...
Marsilea hirsutaMarsilea hirsuta to roślina trwawnikowa pochodząca z Australii. Jej liście przypominają wyglądem czterolistną koniczynę (forma emersyjna),...
Hemianthus callitrichoides CubaHemianthus callitrichoides Cuba to jedna z najmniejszych roślin akwariowych, odkrta na Kubie na zachód od Hawany. Jej liście posiadają...
Rotala macrandraRotala macrandra jest niezwykle piękną ale równocześnie bardzo wymagającą rośliną akwariową. Potrzebuje mocnego oświetlenia...
Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowie sklep internetowy
|
|