Galerie

Dave Chow - warsztaty aquascapingu

Zapraszamy do obejrzenia relacji z warsztatów akwarystycznych, podczas których Dave Chow…

112l - Paweł

Zapraszamy do obejrzenia akwarium Pawła. Zbiornik o standardowych wymiarach 80x35x40cm…

1280l - Marcin Masłowski

Zapraszamy do obejrzenia akwarium o wymiarach 200x80x80cm, które funkcjonuje w szpitalu.…

Akademia Magazynu Akwarium 2019 - nagranie

Zapraszamy do obejrzenia pełnej 4-godzinnej wideorelacji z Akademii Magazynu Akwarium,…

Konkurs Aqua Show Live Rockscaping Contest 2019

Zapraszamy do zagłosowania na najlepsze akwarium konkursu Rockscaping, który odbył się…

Rośliny akwariowe XXI wieku

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji Mariusza Pożogi z Laboratorium 313, który opowie Wam o…

Zakładanie akwarium o długości 180cm

Zapraszamy do obejrzenia filmu pokazowego, prezentującego krok po kroku proces zakładania…

Wyniki 3 edycji konkrsu Aquael

Trzecia edycja Konkursu AQUAEL Aquarium Contest już za nami! W Konkursie wzięło udział 13…

064l - The flow - fifiok

Zapraszamy do obejrzenia kostki o wymiarach 40x40x40cm nawożonej metodą Estimative Index.…

Relacja z Animals Days w Nadarzynie

Tych z Was, którzy nie mogli uczestniczych w spotkaniach akwarystycznych w Nadarzynie -…

 

Online

Serwis przegląda 6111 gości oraz 37 zalogowanych użytkowników.

Aktualności akwarystyczne


Magazyn Akwarium (125)

Magazyn Akwarium (125)

Magazyn Akwarium nr 1/2013 (125)

 
Szanowni Państwo,

od stycznia br. przestałem pełnić obowiązki redaktora naczelnego Magazynu Akwarium, Akwarium oraz Zeszytów Akwarystycznych. Prowadzenie przez ponad półtora roku tych periodyków było dla mnie wyzwaniem, ale również pasjonującą, niezapomnianą przygodą. Chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim Czytelnikom oraz Autorom tych pism za wspaniałą współpracę, liczne wyrazy sympatii, jak również za szczerą i twórczą krytykę. Jestem przekonany, że pozostaną oni wierni MA, zaś samemu magazynowi życzę w nowym roku wszelkiej pomyślności i wielu ciekawych materiałów.

Paweł Zarzyński

 


Drodzy Czytelnicy,

Bieżące wydanie Magazynu Akwarium wydaliśmy pod moim kierunkiem, ale przy ogromnym wsparciu Redaktora Pawła Zarzyńskiego, a także Redaktora Pawła Czapczyka. Bardzo dziękuję za pomoc.

Redaktor Paweł Zarzyński prowadził nasze pisma akwarystyczne od czerwca 2011 roku, ale w redakcji pracuje od ponad dziesięciu lat. Zawsze był głównym Autorem pisma i jego wielką podporą. Darek Firlej bardzo cenił Jego umiejętności i wiedzę. Ja również i dlatego nie było mi łatwo podjąć decyzję o zmianie. Zadecydowały względy finansowe.

Bardzo dziękuję Redaktorowi Pawłowi Zarzyńskiemu za prowadzenie pism do tej pory, ale nie żegnamy się. Redaktor pozostanie naszym Autorem, jak dawniej i, mam nadzieję, że jak dawniej, będę mogła na Niego liczyć.

Osobiście jestem bardzo wdzięczna Państwu Joannie i Pawłowi Zarzyńskim za pomoc i empatię, jaką okazali w ostatnich tygodniach życia Darka Firleja. I nie mówię o „dobrym słowie”, a konkretnych działaniach, takich jak przetłumaczenie badań, skontaktowanie z dobrą niemiecką kliniką i znakomitymi lekarzami.Tego nigdy nie zapomnę.

W samym Magazynie nastąpią zmiany zapowiadane już w artykule wstępnym w numerze grudniowym, ale też i nowe, widoczne już w tym wydaniu. Pojawił niewielki dział „Poczytaj dziecku”. To odpowiedź na zapotrzebowanie akwarystów, którzy czytują nasze pismo „rodzinnie”, ale nie tylko. To będzie miejsce prezentacji pięknych zdjęć Jacka Klonowicza.

Inną zmianą, którą wprowadzam niejako eksperymentalnie, będzie przeniesienie relacji z lokalnych wydarzeń akwarystycznych do „małego” Akwarium. To pismo w ostatnim czasie pozyskało liczbę Czytelników porównywalną z MA (tu również podziękowania dla Redaktora Pawła Zarzyńskiego) i w przeszłości było przekaźnikiem informacji ze środowiska akwarystów. W Magazynie nadal pozostaną informacje wyprzedzające takie wydarzenia - ich zapowiedzi.

Zapraszam do lektury obszernego artykułu o zbrojnikach, a także kolejnej relacji z wyprawy HeikoBlehera, opracowań o gurami, jelcu i zebrasomach.

Serdecznie witam naszych nowych Autorów: Panią Katarzynę Palarską oraz Panów Mateusza Mazurka i Wojciecha Golianka. Mamy już prawie 50 stałych współpracowników!

Pomimo wielu zawirowań, a może właśnie dlatego, że były, jestem ogromnie szczęśliwa, że udało się opanować kryzys i dalej wydawać wszystkie pisma. Numer MA 124 dla nas na szczęście nie okazał się być tym fatalnym i najgorsze już za nami. Pojawiło się wielu nowych, obiecujących autorów i, co również bardzo ważne, nowi reklamodawcy. W prenumeracie i sprzedaży także zauważam progres. To dobre sygnały dla akwarystyki. Mam nadzieję, że to pierwsze jaskółki wiosny…

Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego

Spis treści

 • Heiko Bleher: Kalimantan Tengah, cz. 1
 • Katarzyna Palarska: Zanim kupisz zbrojnika
 • Mateusz Mazurek, Wojtek Golianek: Zebrasomy, kolorowe krówki na rafie
 • Szymon Nagy: Gurami - azjatyckie ciekawostki
 • Maksymilian Przybylski: Jelec - żywe srebro naszych rzek
 • Jacek Klonowicz: Gupik, czyli ikona światowej akwarystyki

 
Magazyn Akwarium (125)

 

Akwarium nr 1/2013 (151)

Szanowni Czytelnicy,

151 numer „Akwarium” otwiera nowy etap w rozwoju pisma. Redaktor Paweł Zarzyński zakończył prowadzenie dwumiesięcznika na 150 jubileuszowym numerze. To zmiana wymuszona realiami obecnego kryzysu i koniecznością ograniczania kosztów. Jest tym bardziej trudna, że nasz mały tytuł w czasie prowadzenia go przez Redaktora Pawła Zarzyńskiego zyskał wielu Czytelników i bardzo dobre recenzje. Sądzę, że był „oczkiem w głowie” Redaktora. To pismo w przeszłości w Polsce przez dłuższy czas stanowiło jedyne źródło wiedzy o akwarystyce i było też podstawową lekturą, jak sądzę, również dra Pawła Zarzyńskiego, a potem – prawdziwym wyzwaniem. Z całą pewnością mu sprostał. Bardzo dziękuję Panu Redaktorowi za ponowne, bardzo udane wprowadzenie pisma na rynek akwarystyczny.

W bieżącym numerze znajdziecie Państwo sześć artykułów oraz relacje z wydarzeń. Polecam materiał młodego, ale już dobrze postrzeganego Autora, Pawła Pomiana, o babkach Stiphodon sp. oraz artykuł o oryginalnym ślimaku zwanym potocznie Black Devil Łukasza Skomoruchy. Warto również przypomnieć sobie, jakie rośliny hodowano dawniej w akwariach – o tym artykuł z serii „Zapomniane a godne polecenia rośliny akwariowe” autorstwa Krzysztofa Bieleckiego. Będzie to bliźniaczy do poznanego już cyklu o „Mało znanych a godnych polecenia roślinach akwariowych”.

Postanowiłam również, że, ponieważ będziemy zamieszczać na łamach „Akwarium” sprawozdania ze spotkań środowiskowych, będę również informować Czytelników o najbliższych imprezach ważnych dla akwarystyki, a zwłaszcza dla hodowców. W najbliższym czasie czekają nas więc następujące wydarzenia:

 

 • 9-17 lutego: Wystawa Ryb Akwariowych (Vystava Akvarijnich Ryb) z udziałem polskich wystawców – Hradec Kralove, Czechy
 • 22-24 lutego: Targi Zoologiczne Animal Market w Poznaniu,
 • 1-3 marca: IV Zlot Morszczaków w Milówce
 • 9-10 marca: Targi Zoo-Park w Lublinie
 • 23-24 marca: Brytyjska Wystawa Dyskowców (British Discus Show 2013) z udziałem polskich wystawców – Doncaster, Wielka Brytania.

 

Serdecznie zapraszam zarówno do odwiedzania wystaw i innych imprez akwarystycznych, jak również do lektury nowego wydania Akwarium.

Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego

Spis treści

 • Paweł Pomian - Babki Stiphodon sp.
 • Adam Kostrzembski - Erythrinus erythrinus, czyli „ryba-wilk” w akwarium
 • Łukasz Skomorucha - Faunus ater w akwarium
 • Łukasz Sobeczko - Hodowla żywych pokarmów w domu, część 1: Artemia, czyli solowiec
 • Zbigniew Strzelecki - Temperatura ciała ryb
 • Andrzej Kociołkowski - II Sympozjum Akwarystyczne w Żychlinie
 • Andrzej Kociołkowski - Wystawa Warszawskiego Zrzeszenia Akwarystów
 • Krzysztof Bielecki - Zapomniane a godne polecenia rośliny akwariowe

 


 

 

Magazyn Akwarium (125)

Pielęgnice z Ameryki Środkowej

Wstęp

Kiedy moja przyszła żona zobaczyła pierwsze pielęgnice amerykańskie w okazałym akwarium wystawowym, zakrzyknęła z zachwytem: „Jakie one mądre! I duże, i piękne. Też chcemy takie mieć, prawda?”. Uśmiechnąłem się pod nosem. Wiedziałem, że to początek wspólnej, pełnej przygód i fascynacji hodowli. Wkrótce potem para pielęgnic nikaraguańskich (Hypsophrys nicaraguensis) zagościła w największym z naszych zbiorników. Pielęgnice zebry (Amatitlania nigrofasciata) szykowały się w tym czasie już do tarła, demolując wystrój pieczołowicie zaaranżowanego wnętrza zbiornika. Z kolei strachliwe dotąd, naraz zaś jakby większe pielęgnice meeki (Thorichthys meeki), otoczone chmarą narybku i przyobleczone w intensywną czerwień, imponująco rozwierały pokrywy skrzelowe, atakując wszystko, co tylko mogłoby zagrozić ich rodzinie. Nie powiem, że to pielęgnice scementowały nasz związek, ale…

Rejon Ameryki Środkowej, wyodrębniony jako przesmyk między dwoma kontynentami, obfituje w rozmaite typy wód, które są znakomitymi siedliskami ryb słodkowodnych. Z grubsza można tam wyróżnić mniejsze i większe rzeki, biorące swój początek w górzystych lasach deszczowych oraz duże skupiska wody stojącej o kamienistym, żwirowym i/lub piaszczystym dnie. Dwa największe akweny wody stojącej to Jezioro Nikaraguańskie (o powierzchni 8026 km2) i Jezioro Managuańskie (mające 1035 km2 powierzchni). Dochodzą do tego liczne górskie strumienie i potoki, okresowo zalewane niziny, mętne błota i muliste namorzyny, a także napełnione wodą kratery po wygasłych wulkanach. Wielkie jeziora są w całych bez mała podwodnych strefach pozbawione roślin (gdzieniegdzie można tylko dojrzeć skupiska skąpej roślinności) – za to pełno w nich zatopionych głazów, mających rysy i szczeliny, a gdzieniegdzie pni i korzeni. Rzeki z kolei – raz rwące i opadające na skały z wielką siłą, raz zaś tworzące spokojne zatoki i żyzne, życiodajne rozlewiska – obfitują w maksymalnie urozmaicone biotopy. To m.in. z tego rejonu świata pochodzą tak cenione przez akwarystów i ichtiologów sumy, żyworódki i pielęgnice. Te ostatnie tym się różnią od swoich kuzynek z Ameryki Południowej, że – mówiąc w pewnym uproszczeniu – wymagają wody nie miękkiej i kwaśnej ani też przesadnie bogatej w garbniki czy związki humusowe, lecz umiarkowanie twardej i zasadowej. Zresztą parametry fizykochemiczne wody nie odgrywają często decydującej roli i ryby te z reguły doskonale odnajdują się w polskiej kranówce. W akwarium ze środkowoamerykańskimi pielęgnicami należy natomiast zadbać przede wszystkim o wydajną filtrację biologiczną (tzw. nadfiltracja), która uniemożliwi wzrost stężenia związku azotowych i toksyn. Nie wolno przy tym stosować filtrów dennych i systemów podżwirowych, gdyż pielęgnice to ryby silnie kopiące.

dr Paweł Czapczyk

Zobacz także

Akademia Magazynu Akwarium 2019 - nagranieAkademia Magazynu Akwarium 2019 - nagranie
Zapraszamy do obejrzenia pełnej 4-godzinnej wideorelacji z Akademii Magazynu Akwarium, która odbyła się podczas tegorocznych targó...
Magazyn AquaJournal 272Magazyn AquaJournal 272
Zapraszamy do lektury nowego numeru anglojęzycznej wersji japońskiego pisma AquaJournal wydawanego przez firmę Aqua Design Amano. W aktualnym...
Artykuł RA w Magazynie AkwariumArtykuł RA w Magazynie Akwarium
Zapraszamy do sięgnięcia po najnowszy numer "Magazynu Akwarium". Znajdziecie w nim nasz artykuł nt. roślin do paletkarium. W...
Magazyn Akwarium nr 162Magazyn Akwarium nr 162
Zapraszamy do zapoznania się z informacją o najbliższym numerze dwumiesięcznika "Magazyn Akwarium". Redakcja zapowiedziała spore...
Magazyn Akwarium jednak nie umarłMagazyn Akwarium jednak nie umarł
W wyniku sprzecznych i niepełnych informacji portale społecznościowe zdążyły już pogrzebać jedyne akwarystyczne pismo jakim jest "...
Magazyn Akwarium nr 153Magazyn Akwarium nr 153
Zapraszamy do zapoznania się z treścią aktualnego numeru Magazynu Akwarium (z nowym Redaktorem Naczelnym), zeszytów terrarystycznych i...
Magazyn Akwarium nr 151Magazyn Akwarium nr 151
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem Magazynu Akwarium, Zeszytu Akwarystycznego i pozostałych publikacji Pet Publications. Jak...
Magazyn Akwarium nr 150Magazyn Akwarium nr 150
Zapraszamy do zapoznania się z wakacyjną edycją miesięcznika "Magazyn Akwarium". Jak zwykle zaznaczyliśmy dla Was na zielono...
Magazyn Akwarium nr 149Magazyn Akwarium nr 149
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi numerami Magazynu Akwariów, Zeszytów Akwarystycznych, Zeszytów Terrarystycznych i...
Magazyn Akwarium nr 148Magazyn Akwarium nr 148
Zapraszamy do zapoznania się z treścią najnowszego numeru Magazynu Akwarium, Zeszytu Akwarystycznego oraz pozostałych wydawnictw Pet Publications...
Magazyn Akwarium nr 145Magazyn Akwarium nr 145
Zapraszamy do zapoznania się z treścią aktualnego numeru Magazynu Akwarium. Miłośników akwarystyki roślinnej z pewnością zainteresuje...
Magazyn Akwarium nr 141Magazyn Akwarium nr 141
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydaniami magazynów Pet Publications. Artykuły, które mogą Was zainteresować dotyczą skał w...

Sklep

Ładowanie...


Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki z wysyłką w 24 godziny lub odbiorem osobistym w Krakowie po wcześniejszej rezerwacji przez internet.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


Sklep akwarystyczny

 

 
Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.