Świeża dostawa Roślin z wysyłką w 24h     ZOBACZ KATALOG
     

Lista artykułów

Ostatnie nowości

Nowy filtr tlenowy AquaNova MAXBIO-200L
XII Śląski Weekend Akwarystyczny
Nowości marki GT aqua - Booster BACTO oraz…
Lampa Skylight entriq Skylight ENTRIQ - lampy LED z opcją montażu pod…
Dozownik Samudra DoserXs Samudra Doser Xs - młodszy brat pompy dozującej

Popularne nowości

Wielki Atlas Roślin akwariowych w języku polskim
Reduktor CO2 Aqua-art do butli SodaStream
Aquael Hypermax 4500T w wersji bluetooth
Kaskady Aquael FZN PRO Kaskady Aquael FZN PRO
Zestawy Bio-CO2 marki Fluval

Aktualny numer Magazynu Akwarium

Szanowni Państwo,

mamy koniec roku i pora na pewne podsumowania. W ciągu ostatnich kilku tygodni otrzymaliśmy od Czytelników wiele listów zawierających uwagi dotyczące składu tematycznego Magazynu Akwarium oraz liczne propozycje zmian. Część z nich została opublikowana na kilku forach internetowych, inne zamieściliśmy na naszym profilu na FB, co wywołało dalszą, ożywioną dyskusję.

Fragmenty listów oraz najciekawsze uwagi prezentujemy w dziale „Listy”. Powyższa korespondencja skłoniła mnie do przeprowadzenia dokładnej analizy tematycznej MA (jej wyniki również przedstawiamy w dziale „Listy”) oraz długiej debaty w gronie redakcyjnym. W ich następstwie, począwszy od styczniowego numeru czasopisma, postanowiliśmy wprowadzić w nim DUŻE ZMIANY.

Po pierwsze, w kolejnych numerach MA pojawi się więcej fotografii. Wiele osób zarzucało nam bowiem, że ilustracje są zbyt małe i jest ich niewiele w stosunku do tekstu. Nie oznacza to bynajmniej, że pismo zamieni się w „komiks”, ale na pewno będzie bardziej kolorowe.

Po drugie, zmieni się udział poszczególnych tematów i pojawią się nowe działy. Zmniejszymy nieco ilość relacji z podróży (choć tutaj akurat zdania Czytelników były bardzo podzielone). Dotychczas publikowaliśmy obszerny fotoreportaż podróżniczy niemal w każdym numerze, od stycznia znajdzie się on w co drugim wydaniu MA.
Jeżeli zwiększy się udział prenumeraty w ogólnej wielkości sprzedaży MA – rozważymy przygotowywanie dla Prenumeratorów pogrubionych wydań z dodatkowym artykułem podróżniczym.

Zmniejszy się też, co już zapowiadałem, udział tematów dotyczących pielęgnic z Malawi i Tanganiki. Obszerniejsze materiały na ich temat będą pojawiały się również nie częściej niż w co drugim numerze czasopisma. Zwiększy się za to ilość artykułów na tematy, których w ciągu ostatnich miesięcy nieco brakowało: będzie dużo monografii ryb oraz roślin akwariowych i to możliwie szczegółowych, uwzględniających wszystkie aspekty ich biologii i pielęgnacji w akwarium.

Będziemy też sporo pisać o skorupiakach słodkowodnych, żywieniu ryb i chemii wody.

Pojawią się wreszcie zupełnie nowe działy - w tym: „Technika: Zrób to sam”, przeznaczony dla akwarystycznych majsterkowiczów (pierwszy artykuł z tej serii o diodach LED publikujemy już w tym numerze).

Udało się nam również nawiązać kontakt ze specjalistami praktykami w dziedzinie leczenia chorób ryb i już wkrótce na łamach MA zagoszczą ich fachowe teksty. Bez zmian pozostanie natomiast dział poświęcony relacjom z imprez akwarystycznych. Będą one traktowane dość skrótowo (zwłaszcza pod względem ilustracyjnym), ale przy każdej z nich znajdzie się link do strony internetowej z obszernym materiałem fotograficznym.

Podobnie bez zmian pozostanie dział odpowiedzi na listy Czytelników. Zmianom ulegnie natomiast dział ciekawostek, w którym pojawi się więcej fotografii. Jestem przekonany, że te wszystkie zmiany uczynią MA w 2013 r. bardziej atrakcyjnym i lepiej odpowiadającym potrzebom akwarystów.

Na zakończenie pozostał mi jeszcze jeden niezmiernie przyjemny przywilej wynikający z faktu bycia redaktorem naczelnym MA. Mamy grudzień, więc w imieniu całej Redakcji i swoim własnym chciałbym złożyć wszystkim Czytelnikom, Prenumeratorom, Reklamodawcom, Partnerom, Współpracownikom i Sympatykom naszego czasopisma najserdeczniejsze bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia. Oby ten wyjątkowy czas sprawił, że w przyszłym roku wszyscy będziemy szczęśliwsi, pełni optymizmu i sympatyczniejsi dla siebie nawzajem.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny

Spis treści aktualnego numeru (124)

  • W krainie brzanek, cz. 2
  • Diody LED – jak samodzielnie zbudować od podstaw nowoczesne oświetlenie akwarium
  • Pseudomugil – ciekawe ryby do niedużych zbiorników
  • Cyathopharynx – pierzastopłetwi królowie z jeziora Tanganika
  • Tropheus – niezwykłe pielęgnice z jeziora Tanganika, cz. 4


Zeszyt akwarystyczny "Mięczaki w akwarium morskim"

Aktualny numer Magazynu Akwarium

Od redakcji

W jednym z czasopism biznesowych przeczytałem ostatnio, że na jednego akwarystę morskiego przypada dziesięciu słodkowodnych. Niestety, brakowało źródła tej kalkulacji, a szkoda, bo bardzo mnie ona zainteresowała. Nie wiem, czy dane te są adekwatne do rzeczywistości, ale, jakby na to nie patrzeć, miłośnicy „posolonej wody” są w Polsce coraz liczniejsi i stanowią już liczącą się rzeszę hobbystów.

Za wzrostem ich liczby nie nadąża natomiast z pewnością krajowa literatura dotycząca akwarystyki morskiej. Wszystkie pozycje książkowe z tego zakresu, jakie ukazały się w naszym kraju, można by wymienić na palcach jednej ręki. Ponieważ akwarystyka morska rozwija się bardzo szybko, w tej chwili brak aktualnej pozycji książkowej dla początkujących wydaje się być bardzo widoczny. Znacznie bardziej dotkliwy jest jednak brak porządnego atlasu morskich zwierząt akwariowych. Nic takiego jak dotąd w Polsce się nie ukazało (pomijam kilka mało profesjonalnych prób umieszczenia w niedużej, kolorowej książeczce kilkudziesięciu przypadkowo zebranych ryb słodkowodnych i morskich wrzuconych do jednego worka) i, z racji obecnego zastoju na rynku księgarskim, w najbliższym czasie raczej się nie ukaże.

Stąd właśnie nasz cykl mini atlasów zwierzaków morskich, który, mam taką nadzieję, może stanowić przynajmniej namiastkę takowej publikacji. W tym zeszycie przedstawiamy wybrane gatunki mięczaków, zwierząt o tyle oryginalnych, co niezwykle różnorodnych, których przedstawiciele mogą stanowić wspaniałe uzupełnienie praktycznie każdego zbiornika morskiego o pojemności od kilku do kilku tysięcy litrów.

W tym miejscu chciałbym zwrócić się z gorącą prośbą do wszystkich doświadczonych pasjonatów „morszczyzny”, którym niestraszne jest zasiąść przed komputerem i podzielić się z  innymi swoją wiedzą. Jak pewnie Państwo zauważyli, niemal wszystkie zeszyty o tematyce morskiej są pióra dwóch tych samych autorów. Zdecydowanie nie jest to dla mnie sytuacja komfortowa. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich potencjalnych autorów chętnych do przelania swej wiedzy na karty kolejnych zeszytów akwarystycznych. W zamian oferujemy honorarium autorskie (lub powierzchnię reklamową) oraz… satysfakcję z możliwości ujrzenia swego nazwiska na okładce naszego periodyku.

Na zakończenie wszystkim sympatykom Zeszytów Akwarystycznych, tak morskich jak i słodkowodnych, chciałbym w imieniu Redakcji i swoim własnym złożyć najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne. Niech rok 2013 będzie dla Państwa szczęśliwy, udany i obfitujący w nie tylko akwarystyczne atrakcje, emocje i wzruszenia.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny

 


Mięczaki w akwarium morskim
Łukasz Kur, Paweł Zarzyński

Mięczaki (Mollusca) stanowią niezwykle liczny typ zwierząt, drugi po stawonogach pod względem ilości  gatunków. Malakolodzy (badacze zajmujący się mięczakami) szacują ich ilość na co najmniej 130 tysięcy. Jest to przy tym typ niesłychanie zróżnicowany pod względem form, rozmiarów i stopnia zaawansowania budowy ciała. Wystarczy wspomnieć, że tylko w morzu można zetknąć się z prymitywnymi ślimakami osiągającymi zaledwie kilka milimetrów długości, poprzez olbrzymie małże, skończywszy na gigantycznych głowonogach, których mózg i układ nerwowy – pod względem stopnia zaawansowania – śmiało mogą iść w zawody z analogicznymi narządami spotykanymi u wyższych kręgowców.

Owa niezwykła bioróżnorodność przejawia się również w ofercie sklepów z akwarystyką morską. W słonowodnym zbiorniku z powodzeniem możemy hodować rozmaite ślimaki, małże, a nawet ośmiornice i mątwy, choć te ostatnie wymagają od akwarysty olbrzymiej wiedzy i sporego doświadczenia. W bieżącym numerze ZA przedstawimy wybrane gatunki mięczaków spotykane w ofercie polskich sklepów zoologicznych oraz doradzimy, co należy im zapewnić, aby doskonale czuły się w naszym akwarium.


Komentarze na forum

REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Przeczytaj także
Akwarium 40x40x40cm - projekt hardscape
Akwarium 40x40x40cm - projekt hardscape
Kolejny projekt przygotowany w naszym Studiu Aranżacji Akwarium, tym razem dla Klienta ze zbiornikiem o wymiarach 40x40x40cm, w którym potrzebny...
Nowy filtr tlenowy AquaNova MAXBIO-200L
Nowy filtr tlenowy AquaNova MAXBIO-200L
Nowość w ofercie producenta AquaNova - filtr tlenowy dedykowany do dużych akwariów z dodatkowymi zasobnikami na media filtracyjne... Nowo...
Microsorum minor thin leaves
Microsorum minor thin leaves
Microsorum minor to roślina bardzo wytrzymała i łatwa w pielęgnacji, przez co jest idealnym wyborem dla początkujących oraz tych, któ...
Wyniki konkursu IAPLC 2024
Wyniki konkursu IAPLC 2024
Zapraszamy do obejrzenia najlepszych prac tegorocznej edycji konkursu International Aquatic Plants Layout Contest organizowanego przez firmę ADA...
Nowości marki GT aqua - Booster BACTO oraz Booster CRYSTAL
Nowości marki GT aqua - Booster BACTO oraz Booster CRYSTAL
Zapraszamy do zapoznania się z nowościami ze stajni GT aqua - preparatem bakteryjnym Booster Bacto oraz eliminatorem zmętnienia wody - Booster...
240l - Kamil Andrzejewski
240l - Kamil Andrzejewski
Zapraszamy do obejrzenia akwarium forumowicza Ciechan. Zbiornik o wymiarach 100x40x60cm to akwarium ze zwykłego szkła float z sercem w postaci...
Hygrophila odora
Hygrophila odora
Hygrophila odora to mniej znany gatunek rośliny akwariowej, który pochodzi z terenów zachodniej Afryki. W akwarystyce była pierwotnie znana...
Hygrophila serpyllum
Hygrophila serpyllum
Hygrophila serpyllum to wyjątkowy gatunek nadwódki, który nadaje się na pierwszy plan akwarium, na którym rośnie w postaci zwartej maty...
Tutorial zakładania akwarium 180x60x60cm w galerii ADA
Tutorial zakładania akwarium 180x60x60cm w galerii ADA
Zapraszamy do obejrzenia procesu przygotowania aranżacji wraz z efektem finalnym w akwarium o wymiarach 180x60x60cm na podłożu ADA Amazonia...
Rotala rotundifolia Blood red
Rotala rotundifolia Blood red
Blood Red to najintensywniej czerwona odmiana Rotala rotundifolia. Jest to roślina łatwa w uprawie, która może rozwijać się nawet w...
Rodzaj Aponogeton - przegląd najpopularniejszych aponogetonów
Rodzaj Aponogeton - przegląd najpopularniejszych aponogetonów
Przegląd najpopularniejszych gatunków roślin z rodzaju Aponogeton przeznaczonych na tylny plan akwarium. Kilka z nich wyróżnia się ciekawymi...
Kalkulator nawożenia metodą Estimative Index
Kalkulator nawożenia metodą Estimative Index
Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI, służacy do obliczania składu nawozu i jego dozowania... Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI,...

Powiązanerośliny akwariowe
Microsorum minor thin leavesMicrosorum minor thin leaves
Microsorum minor to roślina bardzo wytrzymała i łatwa w pielęgnacji, przez co jest idealnym wyborem dla początkujących oraz tych, któ...
Hygrophila odora Hygrophila odora
Hygrophila odora to mniej znany gatunek rośliny akwariowej, który pochodzi z terenów zachodniej Afryki. W akwarystyce była pierwotnie znana...
Zobacz inspiracje
240l - Kamil Andrzejewski240l - Kamil Andrzejewski
Zapraszamy do obejrzenia akwarium forumowicza Ciechan. Zbiornik o wymiarach 100x40x60cm to akwarium ze zwykłego szkła float z sercem w postaci...
063l - columns - Andrzej_Turczynowicz063l - columns - Andrzej_Turczynowicz
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Andrzeja Turczynowicza o rozmiarach 60x30x35cm. Ten niedużej wielkości zbiorniczek dzięki zastosowaniu...
064l - pbalus064l - pbalus
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o wymiarach 60x30x36cm forumowicza pbalus. Zbiornik został założony na podłożu Yokuchi, oświetlony jest...
085l - Studium w Szkarłacie085l - Studium w Szkarłacie
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Forumowicza bloodraven. Zbiornik o pojemności 85l i wymiarach 70x35x35cm został zaaranżowany na podłoż...
182l - Iwaguni - Marcin182l - Iwaguni - Marcin
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Marcina. Zbiornik o klasycznych wymiarach 90x45x45cm oświetlony jest lampą LED Skylight Intense a podłoże...
Czy agama brodata może mieszkać w akwarium?Czy agama brodata może mieszkać w akwarium?
Agama brodata to jedna z najpopularniejszych jaszczurek hodowanych w polskich domach. Charakteryzuje się unikalnym wyglądem, a jej pielęgnacja...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login