Świeża dostawa Roślin z wysyłką w 24h     ZOBACZ KATALOG
     

Lista artykułów

Ostatnie nowości

Nowy filtr tlenowy AquaNova MAXBIO-200L
XII Śląski Weekend Akwarystyczny
Nowości marki GT aqua - Booster BACTO oraz…
Lampa Skylight entriq Skylight ENTRIQ - lampy LED z opcją montażu pod…
Dozownik Samudra DoserXs Samudra Doser Xs - młodszy brat pompy dozującej

Popularne nowości

Wielki Atlas Roślin akwariowych w języku polskim
Reduktor CO2 Aqua-art do butli SodaStream
Aquael Hypermax 4500T w wersji bluetooth
Kaskady Aquael FZN PRO Kaskady Aquael FZN PRO
Zestawy Bio-CO2 marki Fluval
Magazyn Akwarium nr 10/2012 z artykułem nawiązującym do akwarystyki roślinnej

Magazyn Akwarium nr 10/2012 (122)

Przed miesiącem obiecałem Państwu, że – po dwóch nieco pesymistycznych „wstępniakach” – październikowy edytorial będzie o wiele bardziej pogodny. I tak właśnie będzie, i to z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim, piszę te słowa w kilkanaście godzin po zakończeniu XI edycji targów ZOOBOTANICA, która – jak zwykle – okazała się wielkim świętem polskiej akwarystyki z udziałem około 20 organizacji zrzeszających hobbystów z całego kraju. Tak licznej delegacji stowarzyszeń nie pamiętam na żadnej wcześniejszej imprezie. Nic więc dziwnego, że – w duchu zdrowej rywalizacji – na ich stoiskach powstało mnóstwo wspaniałych zbiorników, od których wprost trudno było oderwać wzrok. A do tego te wystawy i konkursy: krewetek karłowatych, krewetek morskich, nanoakwariów, ryb dennych (to znaczy pływających przy dnie ), nie wspominając o pająkach, gadach, ptakach, gryzoniach, fretkach, kotach i innej nieakwarystycznej nierogaciźnie. Publiczność też dopisała – wystawę odwiedziło ok. 18 000 osób. Jednym słowem – sukces. Więcej na ten temat można znaleźć w bieżącym numerze MA w fotorelacji przygotowanej przez organizatorów targów oraz przez niezawodnego Andrzeja Kociołkowskiego.

Redakcja Magazynu Akwarium również miała przyjemność uczestniczyć w targach ZOOBOTANICA 2012. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko (a osób tych było naprawdę bardzo wiele), dziękujemy również za wszystkie uwagi i sugestie dotyczące naszych wydawnictw, za które jesteśmy bardzo wdzięczni. Mieliśmy wreszcie okazję spotkać się z wieloma naszymi Autorami, a niektórych z nich – znanych dotąd tylko z maili i telefonów – poznać osobiście. W toku rozmów z nimi narodziło się wiele ciekawych pomysłów, które już wkrótce znajdą odzwierciedlenie w kolejnych numerach MA, Akwarium i Zeszytów Akwarystycznych.

Podczas targów wręczyliśmy również – a może przede wszystkim – statuetki w drugiej edycji Nagród im. Darka Firleja. W tym roku otrzymali je: Andrzej Nowicki, Marian Wojtaszek i Paweł Szewczak. Wręczeniu nagród towarzyszyło mnóstwo emocji – nie obyło się bez wzruszeń, a nawet łez. Dla nas – jako redakcji i zarazem kapituły tej nagrody – również była to wyjątkowo podniosła chwila, która na bardzo długo pozostanie w naszej pamięci. Już za miesiąc na łamach MA opublikujemy krótkie akwarystyczne życiorysy wszystkich trzech laureatów. Jednocześnie dziękujemy Czytelnikom Magazynu, bowiem to właśnie Państwo – nadsyłając swoje propozycje – wydatnie pomogli nam w wyłonieniu nagrodzonych w tym roku postaci.

To nie wszystko – przed kilkoma dniami powrócił z Amazonii zwycięzca Konkursu Wiedzy Akwarystycznej AQUAEL PRIMUS INTER PARES 2011 Pan Michał Babiński. MA był patronem medialnym tej imprezy. Już za miesiąc na naszych łamach obszerna fotorelacja z tej niezwykłej podróży (patrz: Zapowiedzi).

I – na koniec – jeszcze jedno. Zaledwie przed miesiącem w tym samym miejscu narzekałem, że na polskim akwarystycznym rynku księgarskim panuje posucha. A tu proszę – właśnie ukazała się nowa publikacja (w bieżącym numerze MA znajduje się jej recenzja) skierowana głównie do początkujących akwarystów. Co prawda, pod względem objętościowym, jest ona raczej niewielka, ale może to dobry prognostyk świadczący o zbliżającym się końcu kryzysu? Z dobrze poinformowanych źródeł wiem też, że już w przyszłym roku pasjonaci akwarystyki mogą spodziewać się co najmniej dwóch książkowych niespodzianek i to wyjątkowo ciekawych. Oczywiście, w stosownym czasie zdradzimy więcej i opiszemy je szczegółowo na łamach Magazynu Akwarium.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny

Spis treści

  • W krainie brzanek
  • Neon Innesa
  • Tropheus – niezwykłe pielęgnicez jeziora Tanganika
  • Raczki z rodzaju Cambarellus
  • Wpływ filozofii Dalekiego Wschodu na akwarystykę roślinną
  • Makroelementy w wodzie akwariowej
  • Japonia okiem akwarysty-podróżnika

Magazyn Akwarium nr 10/2012 z artykułem nawiązującym do akwarystyki roślinnej


Zeszyt Akwarystyczny - Makroglony w akwarium morskim

Od redakcji

Glony… znacznie więcej akwarystów traktuje je bardziej jak dopust Boży i przysłowiową plagę egipską niż jak dekoracyjny element wystroju swojego zbiornika. A jednak od reguły tej są wyjątki. Jednym z nich jest Pan Paweł Korzec – doświadczony akwarysta o niepospolitej wiedzy (przypomnijmy, że trzykrotnie plasował się w pierwszej trójce Konkursu Wiedzy Akwarystycznej AQUAEL PRIMUS INTER PARES, a w 2010 r. został jego zwycięzcą). W bieżącym wydaniu Zeszytów Akwarystycznych dzieli się z nami swoją pasją, jaką jest uprawa w akwarium morskim makroglonów. Co to są makroglony? Czy nadają się do każdego akwarium morskiego oraz jakie warunki należy im zapewnić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo właśnie w tym Zeszycie.

A skoro już mówimy o pasji i dzieleniu się nią z innymi, to nie mogę powstrzymać się od refleksji, że w dzisiejszych czasach powinna to być jedna z najważniejszych misji każdego prawdziwego akwarysty. Im bowiem będzie nas więcej, tym bogatsza i ciekawsza stanie się oferta sklepów akwarystycznych, będzie się ukazywać więcej interesujących publikacji oraz zwiększy się ilość i jakość wystaw, targów i innych imprez akwarystycznych. W tym celu powinniśmy „zarażać” akwarystyką i zaszczepiać to hobby zwłaszcza wśród najmłodszych. Trzeba uświadomić rodziców, że akwarium może stanowić nieocenione narzędzie edukacyjne. Młody człowiek, który połknął na dobre bakcyla akwarystyki zaczyna bowiem szukać odpowiedzi na pojawiające się przed nim niczym grzyby po deszczu pytania, zgłębiając różnorodne dziedziny wiedzy i to nie tylko czysto biologicznej. Aby obliczyć pojemność akwarium czy odpowiednio dobrać ilość światła, chcąc nie chcąc, musi sięgnąć po matematykę. Żeby zrozumieć i skorygować parametry wody potrzebne stają mu się wiadomości z dziedziny chemii. Poznając różnorodne widma światła czy zasadę działania sterylizatora UV, styka się z elementarnymi zasadami fizyki. Jeżdżąc palcem po mapie w poszukiwaniu miejsc, z których pochodzą hodowane przez niego rośliny i ryby, zapoznaje się z geografią. Kompletując sprzęt akwarystyczny i dokonując jego choćby najprostszych modyfikacji, rozwija w sobie umiejętność majsterkowania. Do tego dochodzi wreszcie ogrom wiedzy zdobytej podczas obserwacji naturalnych zachowań stworzeń zamieszkujących akwarium, nauka rozróżniania gatunków, płci, poznawanie sposobów ich hodowli. Mało tego, w poszukiwaniu nowych źródeł wiedzy może sięgnąć po publikacje obcojęzyczne i zyskać dodatkowy impuls do nauki języków. A gdy dodamy do tego, że akwarium uczy malucha samodzielności i odpowiedzialności za powierzone mu zwierzaki oraz świetnie absorbuje jego czas, odciągając go od telewizora czy gier komputerowych, uzyskamy obraz wręcz idealnego środka edukacyjno-wychowawczego. Nie twierdzę oczywiście, że szklany zbiornik z rybkami może w jakikolwiek sposób zastąpić dziecku codzienny kontakt z rodzicami i rówieśnikami, ale z pewnością wielostronnie i znacząco wpłynie na kształtowanie się jego osobowości.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny

Paweł Korzec: Makroglony w akwarium morskim

Jaskrawozielone, półprzezroczyste, płaskie niczym kartka papieru. Kulkowate, o połyskującej powierzchni, wypełnione ciemną substancją. Krwistoczerwone, palczasto rozgałęzione, rosnące jeden obok drugiego. Twarde, w dzień ciemnozielone, w nocy blade. Gąbczaste, okryte tysiącem „włosków” barwy zgniłej zieleni. Różowe dywany, zakrywające wielkimi połaciami olbrzymie obszary. Długie, brązowe taśmy, ciągnące się od dna oceanu aż na powierzchnię…

Witajcie w świecie morskich roślin. Witajcie w świecie makroglonów.

W słonowodnym akwarium obserwujemy niezliczone grupy zwierząt: ryby, koralowce, ukwiały, mięczaki, skorupiaki, szkarłupnie i mnóstwo innych. Tymczasem rośliny traktowane są przez większość „morszczuków” jak rzecz niepożądana, której należy się jak najszybciej pozbyć z obawy, że będzie szpecić zbiornik lub zarośnie koralowce. O ile mikroglony rzeczywiście nie należą do zbyt ozdobnych organizmów, o tyle makroglony potrafią swoją obecnością wprowadzić do akwarium w którym rosną dużo piękna.

 

Dyskusja


Komentarze na forum

REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Przeczytaj także
Nowy filtr tlenowy AquaNova MAXBIO-200L
Nowy filtr tlenowy AquaNova MAXBIO-200L
Nowość w ofercie producenta AquaNova - filtr tlenowy dedykowany do dużych akwariów z dodatkowymi zasobnikami na media filtracyjne... Nowo...
Wyniki konkursu IAPLC 2024
Wyniki konkursu IAPLC 2024
Zapraszamy do obejrzenia najlepszych prac tegorocznej edycji konkursu International Aquatic Plants Layout Contest organizowanego przez firmę ADA...
240l - Kamil Andrzejewski
240l - Kamil Andrzejewski
Zapraszamy do obejrzenia akwarium forumowicza Ciechan. Zbiornik o wymiarach 100x40x60cm to akwarium ze zwykłego szkła float z sercem w postaci...
Hygrophila serpyllum
Hygrophila serpyllum
Hygrophila serpyllum to wyjątkowy gatunek nadwódki, który nadaje się na pierwszy plan akwarium, na którym rośnie w postaci zwartej maty...
Tutorial zakładania akwarium 180x60x60cm w galerii ADA
Tutorial zakładania akwarium 180x60x60cm w galerii ADA
Zapraszamy do obejrzenia procesu przygotowania aranżacji wraz z efektem finalnym w akwarium o wymiarach 180x60x60cm na podłożu ADA Amazonia...
Rodzaj Aponogeton - przegląd najpopularniejszych aponogetonów
Rodzaj Aponogeton - przegląd najpopularniejszych aponogetonów
Przegląd najpopularniejszych gatunków roślin z rodzaju Aponogeton przeznaczonych na tylny plan akwarium. Kilka z nich wyróżnia się ciekawymi...
Kalkulator nawożenia metodą Estimative Index
Kalkulator nawożenia metodą Estimative Index
Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI, służacy do obliczania składu nawozu i jego dozowania... Poniżej do ściągnięcia kalkulator EI,...
Jaka pinceta jest najlepsza do sadzenia roślin w akwarium?
Jaka pinceta jest najlepsza do sadzenia roślin w akwarium?
Jak dobrać pincetę do akwarium? Czy długość i rodzaj ma znaczenie przy sadzenia różnych gatunków roślin akwariowych? Spróbujmy...
Tutorial ADA 120cm (300l)
Tutorial ADA 120cm (300l)
Zapraszamy do obejrzenia wideoprezentacji zakładania akwarium roślinnego o wymiarach 120x50x50cm i pojemności 300l. W zbiorniku użyto sporej...
063l - columns - Andrzej_Turczynowicz
063l - columns - Andrzej_Turczynowicz
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Andrzeja Turczynowicza o rozmiarach 60x30x35cm. Ten niedużej wielkości zbiorniczek dzięki zastosowaniu...
Samudra Doser Xs - młodszy brat pompy dozującej
Samudra Doser Xs - młodszy brat pompy dozującej
Firma Aquatrend, producent automatycznych dozowników nawozów serii DoserX zapowiedziała premierę młodszego brata bazującego na 3 pompach...
064l - pbalus
064l - pbalus
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o wymiarach 60x30x36cm forumowicza pbalus. Zbiornik został założony na podłożu Yokuchi, oświetlony jest...

Powiązanerośliny akwariowe
Bacopa salzmanni PurpleBacopa salzmanni Purple
Bacopa salzmanniii "Purple" ma wyraziste purpurowe liście osadzony na jasnozielonych łodygach co tworzy efektowny i oryginalny kontrast wizualny...
Vesicularia dubyana (Christmas moss)Vesicularia dubyana (Christmas moss)
Mech pochodzi z Brazylii. Pokrojem układu gałązek przypomina drzewo iglaste (stąd odniesienie w potocznej nazwie do drzewka świątecznego)....
Echinodorus aquarticaEchinodorus aquartica
Cechą charakterystyczną odmiany Echinodorus ‘Aquartica’ są okrągłe, jasnozielone liście. Barwa zachowywana jest bez potrzeby...
Aponogeton madagascariensisAponogeton madagascariensis
Aponogeton madagascariensis pochodzi z Madagaskaru (Afryka). To popularna ciekawostka botaniczna prezentowana w ogrodach botanicznych na całym Ś...
Sphaerocaryum malaccense Sphaerocaryum malaccense
Zapraszamy do zapoznania się z opisem azjatyckiej rośliny Sphaerocaryum malaccense na materiale filmowym przygotowanym przez Forumowicza...
Pogostemon yatabeanusPogostemon yatabeanus
Wielkością oraz kształtem liści przypomina nieco Pogostemon stellatus. Roślina zachowuje swój piękny odcień zieloności nawet przy...
Zobacz inspiracje
182l - Iwaguni - Marcin182l - Iwaguni - Marcin
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Marcina. Zbiornik o klasycznych wymiarach 90x45x45cm oświetlony jest lampą LED Skylight Intense a podłoże...
Czy agama brodata może mieszkać w akwarium?Czy agama brodata może mieszkać w akwarium?
Agama brodata to jedna z najpopularniejszych jaszczurek hodowanych w polskich domach. Charakteryzuje się unikalnym wyglądem, a jej pielęgnacja...
272l - Jan Marsal (Tropica)272l - Jan Marsal (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 272l z aranżacją autorstwa Jana Marsala wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
64l - DouMing Mok (Tropica)64l - DouMing Mok (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 64l z aranżacją autorstwa DouMing Mok wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
24l - David Braun (Tropica)24l - David Braun (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia paludarium o pojemności 24l z aranżacją autorstwa Davida Brauna wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......
180l - Marc Svensson (Tropica)180l - Marc Svensson (Tropica)
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 180l z aranżacją autorstwa Marca Svenssona wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants......

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login