Recenzja filtra

     

Nowe artykuły

VIMI kontra Seachem - dwie…

VIMI i Seachem to firmy produkujące nawozy do akwarium roślinnych. Proponują one dwa odmienne systemy nawożenia - jeden…

Stosunki Potas, Wapń, Magnez i…

Przez lata utarła się opinia iż potas jest bardzo ciężko przedawkować w akwarium i nawet jego wysokie stężenie nie ma…

Amazonia a problemy z potasem

Pojawiły się doniesienia nt. problemów z poziomem potasu w wodzie akwariów, w których zastosowano podłoże ADA Amazonia.…

Recenzje

Ładowanie...

Czytaj więcej...
Online

W tej chwili Serwis przegląda 6602 gości oraz 27 zalogowanych użytkowników.

roslinyakwariowe.pl - Profesjonalna Akwarystyka Roślinna

Nawożenie podłoża - pałeczki osmocote

Nawożenie podłoża - pałeczki osmocote

Nawozy ogrodnicze do akwarium

Skoro w akwarium używamy nawozów rolniczych w postaci soli, to dlaczego nie skorzystać z tego, co wykorzystujemy w domu?
 
Ze względu na duża ilość pytań postanowiłem przygotować artykuł, w którym opiszę pałeczki nawozowe używane w naszych domach, a z powodzeniem wykorzystane w moim akwarium.
 
Każdy z Nas ma kwiaty doniczkowe, a wiadomo, że te również trzeba czymś nawozić, aby cieszyć się ładnym i zdrowym wyglądem naszych roślin. Tu z pomocą przychodzą pałeczki nawozowe, które wtyka się pod roślinę. Tak samo odbywa się to w akwarium, zasilamy podłoże, skąd rośliny, poprzez system korzeniowy, czerpią składniki odżywcze.

Pałeczki nawozowe

Pałeczki bez problemu można kupić w każdym markecie - odpowiedni dział.

Używałem dwóch firm - "Zielony dom" oraz "Substral" - akurat tylko te były dostępne w moim mieście. Myślę, że bez problemu można używać nawozów innych firm, które nieznacznie różnią składem oraz proporcjami.

Przykładowy skład

  • Nawóz WE NPK 10-6-8 (2) + mikroelementy
  • Azot (N) całkowity 10,7%,
  • Pięciotlenek fosforu (P2O5) 6,4%,
  • Tlenek potasu (K2O) 8,6%,
  • Tlenek magnezu (MgO) 2,4%"

Sposób dozowania

Podłoże: żwirek kwarcowy 1-3 mm, dawkowanie na przykładzie Eleocharis parvula.
 
Pałeczka jest długości pudełka zapałek, ja dzieliłem ją na trzy/cztery części - potrzebne będą mocne nożyczki (opcja dla kobiet ;) )
 
Gęstość i głębokość rozmieszczenia jest uzależniona od rodzaju roślin - w  wypadku trawnika co 4-5 cm, a głębokość to około 3 cm. Odległość i głębokość aplikacji nawozu można zwiększyć w wypadku innych roślin. Pałeczki najlepiej uzupełniać podczas podmiany wody. Wg. moich obserwacji zasilają podłoże przez około dwa miesiące
 

Ryzyko wystąpienia glonów

W okresie, kiedy były stosowane pałeczki, jednocześnie stosowałem również nawozy podawane do słupa wody ( sole, mikro + makro ), aldehyd glutarowy, CO2.
 
Glony były w normie, a jeśli już to kilka zielonych kropek na szybach, czy liściach anubiasa ;) Plagi nigdy nie było. Zasługą takiego stanu była też duża masa roślinna. Uważam, że warto zastosować nawóz też punktowo, pod rośliny "chimeryczne", które nie mogły wyłapać któregoś ze składników z wody.
 
Nawożenie tym alternatywnym nawozem, nie różni się znacząco od preparatów pod-żwirowych marek typowo akwarystycznych. Pamiętajmy, że jest to dodatkowy sposób na nawożenie. Na piękny i zdrowy wygląd naszych roślin wpływa tez wiele innych czynników, o których powinniśmy pamiętać.
 

Galeria zdjęć

Na podstawie Ludwigii Repens oraz Rotali Macrandra - miałem problem z karłowaceniem stożków wzrostu oraz wybarwieniem ich na czerwono - efekty widać na zdjęciu.
 
Poniżej zdjęcia moich zbiorników wspomaganych w/w nawozem:

ss1
s2
s3
s4

Zobacz także

Ładowanie...


Forum Dyskusyjne
Podobne akwaria
225l - kolarztn1 225l - kolarztn1
Zapraszamy do obejrzenia akwarium roślinnego o wymiarach 100x45x50cm. Na uwagę zasługuje własnoręcznie przygotowywany nawóz oraz...
432l - Klasyka Iwagumi Sazon - buszmen20 432l - Klasyka Iwagumi Sazon - buszmen20
Witajcie, dawno nie pokazywałem nic nowego więc najwyższy czas aby to zmienić. Tym razem mam do zaprezentowania klasyczne Iwagumi Sanzon. Jest...

Serwis roslinyakwariowe.pl


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszyn doświadczeniem.
 

zamów nowości na e-mail

Salon firmowy w Krakowie

Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu i galerii
akwariów w Krakowie przy ul. Wielickiej 42a.

Poniedziałek-piątek: 12:00-18:00
Sobota: 10:00-14:00

mapa dojazdu