Polecamy

Produkty Tetra do akwarium

Lista artykułów


Recenzja Zeszytu Akwarystycznego nr 41


Wstęp

Z uwagi iż aktualne wydanie zeszytu porusza tematykę bliską działalności naszego Serwisu chcielibyśmy przekazać uwagi oraz sprostować kilka błędnych informacji zawartych w aktualnym numerze.

Na łamach naszego Serwisu wielokrotnie zachęcaliśmy do lektury prasy tematycznej a w szczególności Magazynu Akwarium charakteryzując go jako fachowe i rzetelne źródło wiedzy - tym razem zobligowani jesteśmy do rzetelnego stwierdzenia faktu, że wyszło troszkę gorzej i skorygowania błędów, które tego wymagają.

Niestety aktualny zeszyt akwarystyczny nie spełnia wymogów stawianych wcześniejszym wydaniom opracowywanym przez znanych autorów i daleko mu do opracowań takich jak "Łowcy roślin z Brazylii" czy "Mchy wodne". Mamy wrażenie iż Redakcja Magazynu z uwagi na ciężki okres wydawniczy idąc na łatwiznę opublikowała dodatek bez rzetelnej pracy recenzenta. Możliwe, że przyczyniła się do tego także mnogość dodatków - być może jedno mocne pismo byłoby korzystniejszą formą i pozwoliłoby skupić uwagę Redakcji na poprawności prezentowanych zagadnień. Wiemy iż nie jest to zadanie łatwe i dlatego żywimy nadzieję iż nasze wskazówki będą pomocne w poprawieniu jakości pisma i poruszanych w nim tematów przyczyniając się do dalszych sukcesów Magazynu i popularyzacji wiedzy nt. akwarystyki wśród Społeczeństwa.


Korekta i dyskusja

Opracowanie na niemal każdej stronie posiada szereg błędów, postaramy się wymienić kilka kluczowych i sprostować błędne informacje, tak aby stanowiły poprawną wartość merytoryczną dla Czytelników pisma.



Str 4:

"Przez wiele lat akwarystyka nature ewoluowała dzięki kreatywności i wyczuciu estetyki swoich twórców. Obecnie akwaria tego typu przeradzają się w małe dzieła sztuki przedstawiające naturalne pejzaże przeniesione do akwarium, a także w wręcz futurystyczne dzieła powstałe w wyobraźni twórców i oddające cały kunszt i wiedzę, jaką posiadają. Dzieła te doskonale wpisują się w dalekowschodnią filozofię twórcy tego stylu z jego znamiennym mottem: Poznać matkę naturę, to kochać jej najmniejsze dzieła."


"Futurystyczne dzieła", które obserwowaliśmy na etapie ostatnich kilku lat, odwzorowywane w akwariach w większości wypadków nie powstają w wyobraźni akwarystów lecz są przeniesieniem gotowych motywów występujących w sztuce 
filmowej lub fotograficznej. Wielokrotnie było to poruszane na łamach naszego Serwisu. Niestety w żaden sposób nie wpisują się one w dalekowschodnią filozofię jak sugerują autorzy. Bo co wspólnego z ogrodami ZEN ma motyw lataj


Błędnie przetłumaczono także główną dewizę Takashiego Amano, którą często przytacza w wielu japońskojęzycznych materiałach literaturowych. W anglojęzycznym oryginale brzmi ona: "One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature".

Więcej fachowych wskazówek nt. stylu aranżacji akwarium autorstwa Pana Takashi Amano można znaleźć w tym artykule.

 



"Str 4
Takashi Amano, który rozpropagował ten styl akwarystyki na całym świecie, urodził się 18 lipca 1954 r w Japonii. (...) W 1982 roku stworzył firmę Aqua Design Amano znaną na całym świecie jako ADA."


Błędnie podano datę założenia firmy Aqua Design Amano, prawidłowe daty wraz z całym kalendarium historii firmy można odnaleźć w tym artykule: 20 lat firmy ADA - infografika. W rzeczywistości firmy Aqua Design Amano powstała w 1992r a jedną z ciekawszych dat jest 1984r w którym Pan Takashi Amano otworzył swój pierwszy sklep akwarystyczny pod szyldem "Aqua Design Amano". W zeszłym roku odbyła się inauguracja 20lecia istnienia firmy o czym szumnie informowano na łamach stron branżowych, z tej okazji wyprodukowano także partię produktów opatrzonych znakiem symbolizującym rocznice istnienia firmy.




Str 5:

"W roku 2001 ADA zorganizowała pierwszy międzynarodowy konkurs International Aquatic Plants Layont Contest, w skrócie IAPLC, odbywający się od tej pory systematycznie co roku."


Prawidłowa nazwa konkursu to The International Aquatic Plants Layout Contest.
Jest to pierwszy konkurs organizowany w ramach działalności firmy ADA, ale nie jest on pierwszym międzynarodowym konkursem fotograficznym jak sugeruje treść.

 

Str 11:

Możemy jeszcze powiedzieć o mieszaniu stylów, dzięki czemu powstają tzw. hardscapes.

Błędnie użyto także określenia "hardscape", który definiuje etap projektowania aranżacji "na sucho" przed zalaniem wodą a nie efekt mieszania "stylów" jak błędnie sugerują autorzy.



Str 11:

Rośliny o drobnym systemie korzeniowym będą źle tolerowały podłoże gruboziarniste i, analogicznie, rośliny o mocno rozbudowanym systemie korzeniowym słabo zniosą zbite, drobne podłoże.

Błędna jest informacja iż rośliny o mocno rozbudowanym systemie korzeniowym słabo zniosą zbite drobne podłoże. Zignorowano tu całą grupę roślin błotnych, która jest najliczniejsza jeśli chodzi o reprentantów roślin wodnych w naszych akwariach. Gatunki z rodzaju Cryptocoryne, które posiadają rozbudowane systemy korzeniowe wręcz preferują zwarte błotniste podłoże oparte na kwaśnej ziemi z dodatkiem lub piasku z gliną. Doskonale też rosną w obfitej warstwie detrytusu.

 

Str 16:

MIKROELEMETNY tj. pierwiastki śladowe (np. bor, żelazo, magnez, cynk, miedź itp.)
 

Magnez nie jest i nigdy nie był mikroelementem w odniesieniu do roślin.

Zgodnie z wiedzą z zakresu biologii roślin, magnez jest jednym z makroelementów roślinnych. Więcej na temat pierwiastków w organizmach roślinnych oraz ich listę można odnaleźć w tym artykule: Objawy niedoborów mineralnych.



Str 20
Obecnie najczęściej oferowane są rośliny z hodowli emersyjnych, in vitro lub pochodzące z przycinki od akwarystów.


Hodowla in-vitro jest także hodowlą emersyjną - autorom chodziło zapewne o hodowle szklarniowe.
Nieprawdziwa jest także informacja iż najczęstszymi formami handlowymi roślin oferowanymi akwarystom są rośliny in-vitro lub z przycinki. Szczególnie te ostatnie formy sumbersyjne, czyli tzw. "rośliny z wody" stanowią w kraju nadal incydentalną formę sprzedaży ograniczoną do małych specjalistycznych sklepów zaprzyjaźnionych ze swoimi Klientami.

Natomiast krajowa oferta roślin in-vitro stanowi zaledwie mały ułamek ponad 300 gatunków i odmian roślin oferowanych w koszyczkach, czyli z uprawy szklarniowej. To główna handlowa forma roślin oferowana przez największe europejskie plantacje takie jak Tropica, Dennerle, Songrow czy Karel Rataj.

Błędne jest także zdanie dotyczące roślin sprzedawanych w w formie in-vitro "w przeciwieństwie do roślin w koszyczku można uzyskać większą ilość roślin z pojedynczej sadzonki" - z jednej sadzonki otrzymamy taką samą ilość roślin potomnych bez względu na to czy pochodzi z uprawy in-vitro, szklarniowej czy spod wody. Autorom chodziło zapewne o większy stosunek ilości sadzonek do ceny.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Aranżacja jak z klocków LEGO - użycie roślin in-vitro



Str 21 "Obecnie akwaryści z powodzeniem wykorzystują dziesiątki a nawet setki gatunków roślin takich jak mchy, wątrobowce, rośliny łodygowe trawy i wiele innych."
 

Niestety żadna z wymienionych form nie spełnia definicji gatunku i nim nie jest.
Nie są to gatunki lecz gromady (dawniej klasa - w przypadku wątrobowców) lub formy morfologiczne w przypadku roślin łodygowych czy rozetowych.

Definicję gatunku poznajemy na poziomie szkoły podstawowej, warto uczulać na takie kwestie szczególnie na łamach prasy akwarystycznej nierozłącznie związanej z przyrodą.

 

Podsumowanie

Niestety opracowanie jest dalekie od ideału a jego autorzy nie odrobili pracy domowej usilnie powołując się na "zachodnie serwisy internetowe" przez co całość sprawia wrażenie kreowania się na siłę i lekkiego kiczu. Nie dziwi w tym przypadku brak podanych źródeł.

Nie raziło by to tak mocno, gdyby nie fakt, że zeszyt stanowi równocześnie materiał reklamowy uznanej japońskiej firmy. Od opracowań z zapleczem tej uznanej marki wymaga się jednak więcej. Mamy nadzieję iż błędy w doborze partnerów nie przyczynią się do dalszego spadku zainteresowania działalnością firmy ADA w Polsce, co widać wyraźnie po drastycznym spadku ilości zgłoszeń z kraju na konkurs IAPLC od kiedy pojawili się nowi, mało profesjonalni partnerzy firmy.

Omawiany numer Zeszytu Akwarystycznego można zakupić online w cenie 4zł zakładając konto w serwisie e-kiosk.pl:
http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=issue&id_issue=32922


Redakcja roslinyakwariowe.pl
 


Przeczytaj także

064l - pbalus
064l - pbalus
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o wymiarach 60x30x36cm forumowicza pbalus. Zbiornik został założony na podłożu Yokuchi, oświetlony jest...
Konkurs The International Aquatic Plants Layout Contest 2024
Konkurs The International Aquatic Plants Layout Contest 2024
Firma Aqua Design Amano ogłosiła rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do tegorocznego konkursu na najładniejsze akwarium roślinne, który...
Pokarmy i preparaty ReptiZoo dla gadów i płazów
Pokarmy i preparaty ReptiZoo dla gadów i płazów
Miło nam poinformować, że od oferty sklepu dołączyły pokarmy i prearaty dla gadów i płazów marki ReptiZoo. Jako lider w branży...
Zestawy Bio-CO2 marki Fluval
Zestawy Bio-CO2 marki Fluval
Do folderu produktów marki Fluval, znanej z niezawodych filtrów zewnętrznych, dołączyły zestawy Bio-CO2. Całkowicie nowy system Fluval Bio-...
Tutorial ADA 120x50x50cm
Tutorial ADA 120x50x50cm
Zapraszamy do obejrzenia tutoriala z zakładania akwarium roślinnego o wymiarach 120x50x50cm w siedzibie ADA. Mimo użycia mało efektownych ska...
2214 - nowy model filtra Eheim z serii Classic
2214 - nowy model filtra Eheim z serii Classic
Miło nam poinformować o wprowadzeniu do oferty najnowszego modelu filtra Eheim z serii Classic o kodzie 2214. Innowacyjny rozwój sprawdzonej...
Chris Lukhaup: Nanoakwarium słodkowodne
Chris Lukhaup: Nanoakwarium słodkowodne
Miło nam poinformować o pojawieniu się na rynku kolejnej ciekawej pozycji książkowej. Nakładem wydawnictwa Pet Publications (wydawcy...
Kaskady Aquael FZN PRO
Kaskady Aquael FZN PRO
Do rodziny filtrów kaskadowych FZN dołączyła nowa seria o dumnie brzmiącym przyrostku PRO. Cechą charakterystyczną tych modeli jest niskie...
085l - Studium w Szkarłacie
085l - Studium w Szkarłacie
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Forumowicza bloodraven. Zbiornik o pojemności 85l i wymiarach 70x35x35cm został zaaranżowany na podłoż...
Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition
Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition
Obecnie znanych jest kilka metod nawożenia akwariów roślinnych, jednak to GEN (Growthive Excellent Nutrition) jako metoda nawożenia, wyróż...
Bacopa salzmannii Purple
Bacopa salzmannii Purple
Bacopa salzmanniii "Purple" ma wyraziste purpurowe liście osadzony na jasnozielonych łodygach co tworzy efektowny i oryginalny kontrast wizualny...
Wielki Atlas Roślin akwariowych w języku polskim
Wielki Atlas Roślin akwariowych w języku polskim
Miło nam poinformować o pojawieniu się w druku polskojęzycznego wydania znanej biblii miłośników roślin wodnych - "Aquarienpflanzen"...

Poznaj opisy roślin
Fissidens splachnobryoidesFissidens splachnobryoides
Jest uważany za najmniejszego Fissidensa na świecie. Wprowadzony do akwarium wiele lat temu, przybył z Azji. Znane zdjęcia z pewnego sklepu...
Hydrocotyle tripartitaHydrocotyle tripartita
Hydrocotyle tripartita Japan to pochodząca z Azji, szybkorosnąca roślina o jasno-zielonych liściach - idealna na trawnik lub sadzenia między...
Staurogyne repensStaurogyne repens
Staurogyne repens to jasnozielona i wytrzymała roślina na przód akwarium. Odnaleziono ją w naturze w rzecze Rio Cristalino w poł...
Cladophora aegagropila (gałęzatka)Cladophora aegagropila (gałęzatka)
Cladophora aegagropila jest w rzeczywistości reprezentantem glonów. Nie porasta jednak innych roślin ani szyb akwarium czy urządzeń...
Echinodorus latifoliusEchinodorus latifolius
Echinodorus latifolius to bardzo ładna żabienica na środkowy plan akwarium. Jej wygląd jest dość nietypowy, w swej formie podwodnej...
Hygrophila pinnatifidaHygrophila pinnatifida
Hygrophila pinnatifida pochodzi z Indii. Posiada charakterystyczne brązowe liście z przebarwieniami zieleni i bordowym spodem blaszki liściowej...
Vesicularia dubyana (Christmas moss)Vesicularia dubyana (Christmas moss)
Mech pochodzi z Brazylii. Pokrojem układu gałązek przypomina drzewo iglaste (stąd odniesienie w potocznej nazwie do drzewka świątecznego)....
Cryptocoryne undulatus RedCryptocoryne undulatus Red
Czerwona odmiana Cryptocoryne undulatus rosnąca w naturze w dorzeczach Sri Lanki. Jest prosta w uprawie i bardzo tolerancyjna na różne...
Eleocharis montevidensisEleocharis montevidensis
Eleocharis montevidensis to największa forma popularnego ponikła spotykanego w akwaria roślinnych. Jej liście sięgają 30cm długości i...
Micranthemum Monte CarloMicranthemum Monte Carlo
Micranthemum Monte Carlo to kolejna roślina, która możemy wykorzystać na trawnik w akwarium. Dorasta do 2-3cm wysokości a jej jasnozielone li...
Microsorum pteropus TridentMicrosorum pteropus Trident
Microsorum trident to trzepiękna odmiana Microsorum pteropus o charakterystycznie powycinanych, najczęściej 'trójpalczastych"...

Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowiesklep internetowy

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login