Darmowa dostawa od 299zł. |  Nawet 20 rat 0%.  |  Rabaty dla stałych Klientów     sklep internetowy
     

Lista artykułów


Kolejni forumowicze odwiedzają Lizbonę

Odwiedziny w Oceanarium w Lizbonie

Pochwalić się Wam wszystkim muszę, że również i ja wraz z kolegą Rafałem (RAFIIIS4) mieliśmy w ostatni weekend okazję, odwiedzić to magiczne miejsce jakim jest lizbońskie oceanarium i niesamowita wystawa pt. Florestas Submersas ze zbiornikiem zaaranżowanym przez Pana Amano i jego zespół.
 

Pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenia to: szok, zachwyt, niedowierzanie………"zupełny odlot" :)
 
Nie będę się jednak powtarzał w relacjach, bo dużo już zostało o tym akwarium napisane i jeszcze więcej pięknych zdjęć zostało pokazanych. Skupię się więc na drobnych sprawach organizacyjnych które być może pomogą komuś z Was zorganizować i zaplanować podróż do Portugali celem obejrzenia tego niesamowitego zbiornika. Na koniec kilka ciekawych jak myślę spostrzeżeń.
 

Dojazd, hotel, wyżywienie

Na podróż przeznaczyliśmy 3 dni startując z lotniska w Warszawie. Połączenie lotnicze jest właśnie elementem który w całym tym przedsięwzięciu jest chyba największym mankamentem. :( 
Po pierwsze jest stosunkowo drogie - ok 1100 zł/os, po drugie konieczna jest z przesiadka w Pradze lub Wiedniu. My wybraliśmy wariant z Wiedniem.
 
Sam lot trwa ok 1h15min Warszawa-Vien plus 3h15min Vien-Lis. Dość długo niestety trwają czasy oczekiwania na kolejne samoloty. W drodze do, jest to 2,5h w drodze powrotnej 4,5h.
Suma summarum czas podróży „do” i „z” zabiera w zasadzie po jednym pełnym dniu.
 
Na miejscu wybraliśmy zakwaterowanie w hotelu IBIS który zlokalizowany jest jedyne 15-20 min spokojnego marszu nadbrzeżnym pasażem do oceanarium.
Koszty pobytu w hotelu, w dwu osobowym pokoju za dwie doby wynoszą 584 zł, śniadania niestety nie są wliczone w cenę więc wydatkiem będzie to kolejne 6,5euro/os/dzień.
 
Do hotelu z lotniska dotarliśmy taksówką w cenie ok 9 euro (ok 4km). ( transport taxi ogólnie jest dość tani, do centralnego punktu lizbońskiej starówki dotrzemy również w tej cenie.)
 

Godziny otwarcia oceanarium

Pod oceanarium zameldowaliśmy się grubo przed godz. 10 czyli godziną jego otwarcia. Oceanarium czynne jest w godzinach 10:00 - 20:00 z tym, że ostatnie wejście możliwe jest do godziny 19:00 

Pamiętajmy o cofnięciu zegarków o godzinę w stosunku do czasu w Polsce!
 
Wejściówka kosztuje 17 euro za osobę dorosłą. 
 
Polecam wizytę równo w godzinie otwarcia. Cała stojąca w kolejce grupa ludzi ruszyła prosto do morskiej części kompleksu a my odbiliśmy od grupy kierując się na II piętro pierwszego budynku. Dało nam to ok 30 minut w trakcie których przy akwa pojawiały się jedynie pojedyncze osoby i możliwe były do wykonania fajne fotografie całej panoramy zbiornika. Ok godz. 11:00 ruch zrobił się już zdecydowanie większy i skupić się można już było tylko na fotografowaniu detali.
 
Część morska nie zrobiła na mnie, aż tak dużego wrażenia (np. oceanarium w tureckiej Antaliy IMHO jest zdecydowanie atrakcyjniejsze).Centralnym punktem jest okrągły zbiornik oceaniczny możliwy do oglądania w kilkunastu punktach na dwóch poziomach.
 
Na miejscu w kwocie 12,50 serwowany jest „zestaw dnia” z zupką, drugim daniem, piciem i deserem. Po takim jedzonku można z powodzeniem po raz drugi udać się do „naszego roślinniaka”. Polecam takie ponowne odwiedziny bo wówczas dopiero można rzeczywiście zauważyć interesujące detale.
Pierwsze wejście ……….przytłacza.
 

Moje spostrzeżenia

Kilka spostrzeżeń i przemyśleń po obejrzeniu zbiornika:
 • jest duży, naprawdę duży. Może nawet zbyt duży. Nie daje to możliwości całościowego „ogarnięcia” zbiornika. I tak naprawdę w głowie nie da się go odtworzyć, inaczej niż np. akwaria w Tokyo Sumida które tworzą jakąś taką spójną jednolitą kompozycję
   
 • z wielką ulgą przyjęliśmy fakt, iż nawet w tak niesamowitym akwarium gdy się mu dokładnie przyjrzeć, można zobaczyć ,ż po części borykają się tam z tymi samymi problemami które spotykamy w naszych domowych zbiornikach.

  A to rotalki nie są do końca wybarwione, a to anubiasy gdzie niegdzie zaatakowane są przez zielenice czy wreszcie pojedyncze liście lotosów wykazują braki objawiające się dziurami. Są to jednak szczegóły absolutnie nie wpływające na ogólny odbiór zbiornika, ginące w masie wody która je otacza.

  Rozmawialiśmy o tym, iż gdyby takie pojedyncze fragmenty zamknąć w szkiełku o wielkości 100-200 litrów było by to znacznie bardziej rzucające się w oczy i spędzało by nam sen z powiek.

  Ogólnie jednak rzecz biorąc za kondycję roślin przyznać trzeba 9,5 pkt na 10. 
   
 • bardzo zastanawiająca jest natomiast sytuacja z mchami, które w tym zbiorniku absolutnie się nie przyjęły. Jak widać na materiałach video z zakładania akwarium, pierwotna koncepcja na pewno je przewidywała, ale na dzień dzisiejszy mchy porastają ledwie kilka miejsc - natomiast widoczne są całe konary które były nimi zaszczepione i na których pozostały jedynie nitki i obumarłe resztki.

  Nie potrafiliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co może być tego przyczyną.
   
 • kontynuując wątek roślin zastanawiające było również to czy dostępne dla nas rośliny są na pewno tymi które zastosowano w tym zbiorniku.

  Skąd to pytanie? Otóż rośliny które tam widzieliśmy były wręcz monstrualnych rozmiarów!

  Liście lotosu wielkością odpowiadały liściom rabarbaru a jeden taki listek zakrył by z pewnością całą taflę, choćby w moim domowym 180-litrowym akwarium. Żabienice o wysokości 1,5 m i Microsoria z 50 centymetrowymi liśćmi . W życiu się czegoś takiego nie spodziewałem. 
   
 • na duży plus zasługuje fakt, iż przycinka roślin w zbiorniku odbywa się w sposób cykliczny. To znaczy np. w trakcie naszej wizyty po cięciu były jedynie częściowo rotale green i hydrocotyle. Robi się tak zapewne aby oszczędzić zwiedzającym widoku „łysego” zbiornika.
   
 • wg. Informacji z ulotki ryb jest w akwarium 10.000 szt. ale w ogóle tego nie widać.

  Zresztą podtrzymuję opinię, że można było zastosować jakieś większe gatunki nie będące zagrożeniem dla roślin.

  Krewetek Amano jest za to multum! :)
 
To chyba na tyle. OBRIGADO :)  Szczerze zachęcam do wizyty.

001
011
010
002
003
004
005
006
007
008
009

Komentarze na forum

REKLAMA
Lampa Chihiros do akwarium

Przeczytaj także
Fotorelacja Andrzeja Kociołkowskiego z wizyty w Lizbonie
Fotorelacja Andrzeja Kociołkowskiego z wizyty w Lizbonie
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej fotorelacji z wyprawy akwarystycznej, którą podzielił się z nami Andrzej Kociołkowski (kocan1 z Forum)....
Aktualne zdjęcia z ekspozycji Takashiego Amano w Lizbonie
Aktualne zdjęcia z ekspozycji Takashiego Amano w Lizbonie
Forumowicz Grandthe odwiedził ekspozycję Florestas Submersas w Lizbonie. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć prezentujących najwię...
Fotorelacja z wycieczki do Lizbony
Fotorelacja z wycieczki do Lizbony
Fotorelacja forumowicza Jusko z wycieczki do Lizbony, podczas której odwiedził on Oceanarium z największą ekspozycją akwarium roś...
Podcast o ekspozycji Florestas Submersas
Podcast o ekspozycji Florestas Submersas
Kolejna edycja popularnego podcastu dla aquascaperów. W epizodzie 39 poruszana jest tematyka ekspozycja Takashiego Amano - Florestast...
Muzyka z oceanarium w Lizbonie
Muzyka z oceanarium w Lizbonie
Zapraszamy do posłuchania utworów muzycznych Rodrigo Leao skomponowanych dla ekspozycji największego akwarium roślinnego na Świecie...
Wizyta redakcji w Oceanarium w Lizbonie
Wizyta redakcji w Oceanarium w Lizbonie
Oglądamy największe na świecie akwarium roślinne w Oceanario de Lisboa. Ekspozycja zatytułowana jest Florestas Submersas czyli podwodne lasy...
Fotorelacja z Lizbony
Fotorelacja z Lizbony
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Oceanarium w Lizbonie, gdzie znajduje się największe akwarium roślinne na Świecie... Pod koniec...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login