W dniach 19-30 lipca pracownicy firmy przebywają na urlopie.

Promocja na czas urlopu: -10% na wszystko! Realizacja po 30.07

Wpisz w koszyku kod rabatowy: urlop10

     
Rośliny akwariowe - baza wiedzy

Fotorelacja z V Sympozjum akwarystycznego w ŻychlinieW dniu 27-28.06.2015 w Żychlinie w budynku Urzędu Gminy odbyło się piąte jubileuszowe Sympozjum Akwarystyczne.

Było to jedna z najlepiej udanych (jeśli nie jedyna) impreza akwarystyczna zorganizowana w tym roku, której towarzyszyła wspaniała rodzinna atmosfera i ciekawe prelekcje akwarystyczne.

W imieniu redakcji Serwisu roslinyakwariowe.pl serdecznie dziękujemy Państwu Tomaszewskim ze sklepu internetowego OYA.pl za zaproszenie, świetną organizację imprezy oraz gościnę w trakcie trwania Sympozjum.

Dzięki swojej postawie i ogromnemu zaangażowaniu są Państwo wzorem do naśladowania dla innych podmiotów branży akwarystycznej.


Zapraszamy na stronę internetową Andrzeja Kociołkowskiego, na której znajdziecie najciekawsze fotorelacje z miejsc i wydarzeń
akwarystycznych: http://akwa-mania.mud.pl W dniu 27-28.06.2015 w Żychlinie w budynku Urzędu Gminy odbyło się piąte jubileuszowe Sympozjum Akwarystyczne. Przybyłych gości powitali Agnieszka i Krzysztof Tomaszewscy właściciele Sklepu Internetowego OYA.pl, którzy są organizatorami tej imprezy odbywającej się w Żychlinie po raz piąty. 
 
Na wstępie organizatorzy podziękowali przede wszystkim sponsorom oraz patronatom za wsparcie, rozwój oraz promocję Sympozjum.:
  • Patronat honorowy objął Wojewoda Łódzki oraz Płocki i Warszawski Ogród Zoologiczny. 
  • Patronami medialnymi tej imprezy były: Magazyn Akwarium, Rynek Zoologiczny, TVP Łódź, e-Kutno.pl oraz akwa-mania.mud.pl 
  • Sponsorami sympozjum byli: JUWEL, Tönsmeier, Vision, MPTrans, Masarnia Zduny, Piekarnia Krośniewice, Zoo-Fokus, ZOOLEK, Hagen 
Wszystkie poprzednie spotkania miały charakter imprezy jednodniowej. Piąte sympozjum trwające dwa dni odbyło się pod hasłem "Rośliny kontra ryby". Pierwszy dzień poświecono tematyce roślinnej natomiast w niedzielę królowały zagadnienia dotyczące ryb nie tylko akwariowych.
 Żychlińska akwarystyka ma swoją małą historię, co zostało wspomniane, albowiem w latach osiemdziesiątych powstaje tam Oddział Polskiego Związku Akwarystów, którego byli członkowie uczestniczyli w tamtejszych spotkaniach i wystawach oraz są nadal czynnymi akwarystami i przybyli także na spotkanie obecnie organizowane. 
Organizatorzy postanowili że w czasie trwania imprezy podziękują w szczególny sposób gościom, którzy wspierali to sympozjum od początku jego istnienia. Jako pierwsi otrzymali takowe podziękowanie Państwo Jadwiga i Krzysztof Kelmanowie oraz akwa-mania. 
Pierwsza prelekcja była poświęcona roślinom pływającym. Błażej Berner omówił wpływ roślin pływających na ryby i środowisko w akwarium. Przybliżył takie rośliny jak: Rzęsa, Salwinia, Paprotnica, Limnobium i Pistia.Drugie wystąpienie dotyczyło budynku Akwarium w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Przedstawił je Grzegorz Czarnecki, omawiając krótką historię budynku akwarium oraz plan i przebudowę do dnia dzisiejszego.
Okazuje się że obecnie w akwarium będzie wyeksponowanych tylko sześć zbiorników wystawowych z czego trzy morskie. Zbiorniki słodkowodne to istniejące już wcześniej paludarium w którym mieszkają Arapaimy, zbiornik dla płaszczek, które będzie można obserwować z góry oraz trzeci największy zbiornik o wymiarach 1100 x 100 x 170 cm jako akwarium roślinne z rybami kąsaczowatymi z Ameryki Południowej. Ponadto trzy zbiorniki morskie z rafą koralową, błazenkami oraz konikami morskimi. Planowany termin otwarcia ekspozycji to wrzesień 2015. 
Czy akwarium może być dziełem sztuki to temat, którym zajął się Ryszard Kamiński z Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego. 
Pan Ryszard Kamiński poprzez omówienie różnego rodzaju stylów panujących w akwarystyce, przedstawił w jaki sposób zmieniają się sposoby kreowania wnętrza zbiornika akwariowego na przestrzeni kilkunastu lat. Omówił on zbiorniki "biotopowe", środowiskowe, holenderskie, japońskie - iwagumi, ryboku i mizube, doszukując się elementów dzieła sztuki albowiem jak się okazuje z definicji takowymi są. W przerwie między wykładami kolejne podziękowania dla firm oraz osób wspierających sympozjum. Przedstawiciel firmy JUWEL odebrał takowe podziękowanie.Pan Roman Pawlak, który we wszystkich sympozjach brał udział jako prelegent. Podziękowanie dla Pani Hani Stepnowskiej, wydawcy Magazynu Akwarium oraz Zeszytów Akwarystycznych Podczas przerw można było otrzymać darmowe egzemplarze czasopism: Magazynu Akwarium oraz Zeszytów AkwarystycznychKontynuując tematykę roślinną Przemek Bożek omówił nowości roślin in vitro firmy Masta. Przedstawił on kilka gatunków Ludwigi, Rotali, Amani, Hygrophili, Bacopy oraz innych roślin, które obecnie są rozmnażane i wprowadzane do sprzedaży w firmie Masta. Kolejne podziękowanie dla Burmistrza miasta Żychlina. Witając wszystkich, burmistrz wyraził zadowolenie z pobytu właśnie w Żychlinie tylu wspaniałych gości. 


Patryk Wiśniowski omówił w jaki sposób zakłada się nano akwarium na bazie artykułów firmy Dennerle. Wywiązana dyskusja po tej prezentacji miała dużo krytycznych uwag co do stosowania tego rodzaju oraz sposobu ich użycia artykułów w nano akwarystyce. 
W pierwszym dniu cześć nagród rozlosowano według numerów z listy obecności. Pula nagród przygotowanych przez sponsorów była dość duża. Sponsorami nagród byli JUWEL, ZOOLEK, ZOO-FOKUS, HAGEN, W pierwszej wersji ogłoszono konkurs jednak z braku chętnych postanowiono przekazać akwarium JUWEL vio40 wraz z częścią preparatów do przedszkola w Żychlinie. Swoją pomoc w założeniu i opiece nad tym akwarium zaoferował Krzysztof Tomaszewski. W przerwach można było zobaczyć nowości firm które wystawiły swoje stoiska. Sklep oya.pl zaprezentował produkty firmy JUWEL. Naturalną reklamą firmy było akwarium w którym pływały ryby z Jeziora Wiktorii. Pundamilia nyererei Kolejne stoisko to firma Hagen.Właściciel firmy ZOO-FOKUS - Cezary Skatulski, zaprezentował szereg artykułów SACHEM, które przeznaczone są do opieki nad akwarium słodkowodnym jak i morskim
Po wykładzie na przerwie natychmiast wzrosło zainteresowanie artykułami firmy SACHEM. Obsługa stoiska firmy ZOO-FOKUS miała więc pracowite przerwy. Choroby krewetek akwariowych z rodzaju Caridina i Neocaridina. Temat ten przedstawił Rafał Maciaszek. Artykuł ten można przeczytać także w najnowszym numerze Magazynu Akwarium.Wszyscy prelegenci otrzymali pisemne podziękowanie oraz upominek od sponsorów. 
Kolejna pula nagród trafiła do tych którzy byli tylko w sobotę. 

Wspólne zdjęcie zakończyło część oficjalną pierwszego dnia sympozjum. 


Na zakończenie dnia właściciele sklepu OYA.pl Agnieszka i Krzysztof Tomaszewscy zaprosili gości na kolacje. 
Wszyscy chcieli zobaczyć nowe akwarium Krzysztofa, które ma 3 tysiące litrów wody.
Wspólna kolacja przeciągnęła się przy rozmowach akwarystycznych do późnych godzin wieczorowych. Dla gości podano kiełbaskę i kaszaneczkę z grilla oraz wyśmienitą zalewajkę. Tak właśnie spędziliśmy wieczór w ciepłej i rodzinnej atmosferze.
Jako pierwszy prelegent w niedzielny ranek wystąpił Krzysztof Kazuń z Towarzystwa Naukowego Branży Zoologicznej "Animalian" Omówił on tematykę profilaktyki w akwarystyce. 
Kolejny prelegent Wojciech Górecki również z Towarzystwa "Animalian" omówił stymulatory odpornościowe stosowane w profilaktyce chorób ryb. 
Najmłodsi uczestnicy sympozjum otrzymali prezenty.
Po najmłodszych przyszedł czas na najstarszych albowiem zostali poproszeni mieszkańcy Żychlina.
Wśród akwarystów z Żychlina znaleźli się właśnie tacy, którzy byli członkami Polskiego Związku Akwarystów i brali czynny udział w rozwoju akwarystyki w Żychlinie. 
Roman Pawlak omówił temat "Embriogeneza endemicznych pielęgnic z Jeziora Malawi" 
Dyrektor Płockiego Ogrodu Zoologicznego - Krzysztof Kelman przybliżył wszystkim plany oraz stan realizacji ekspozycji akwarystycznej"Wody Świata" Wymieniona ekspozycja to szereg zbiorników akwariowych ukazujących ryby ze wszystkich zakątków świata. Rozpoczynać będzie się na rybach naszych wód a kończyć na zbiorniku morskim z rekinami. Prace nad nowym akwarium rozpoczęły się w 2014 a termin zakończenia robót budowlanych to kwiecień 2016 roku. Ekspozycja powinna być udostępniona dla publiczności we wrześniu 2016 r. 
W drugiej części swojego wystąpienia Krzysztof Kelman, zapoznał wszystkich z wieloma mało znanymi rybami z rodziny Godeidae oraz czynną ochroną ryb żyworódkowatych w Polsce i na Świecie. 
Jak zbudować ekonomiczny zbiornik 3000 litrów ? 
Krzysztof Tomaszewski omówił w jaki sposób został zrealizowany jego plan postawienia dużego zbiornika dla dużych ryb. 
Omawiany zbiornik o pojemności 3000 litrów ma wymiary wewnętrzne 412 x 100 x 80cm. W zbiorniku zastosowano filtrację wewnętrzną. Jest to sześć filtrów JUWEL XL (JUMBO), które rozmieszczone są po trzy na krótszych bokach. Dodatkowo zastosowano dwa falowniki w celu lepszej cyrkulacji wody. Jako dekoracje zastosowano jeden centralny duży korzeń, kilka mniejszych oraz żwir i większe kamienie. Oświetlenie tego akwarium to cztery lampy 20W (diody mocy LEED CREE) Oświetlenie tego akwarium to cztery lampy 20W (diody mocy LEED CREE) Lampy są zamocowane w pokrywach a ich rozmieszczenie rozplanowano w ten sposób aby ryby miały strefy jasne oraz strefy cienia. Boki zbiornika są przyciemnione aby zastosowane filtry wewnętrzne pozostawały w ukryciu. Oświetlenie ma zastosowany system sztucznego świtu i zmroku. 
Właśnie kolejny wykład był poświęcony oświetleniu akwarium diodami Leed. Omówione zostały także lampy zastosowane w akwarium 3000 litrów.Na temat odłowu ryb w Urugwaju opowiedział Piotr Jędrychowski. Sprawozdanie z wyprawy oraz szereg zdjęć można zobaczyć na forum Cichlidae w wątku: Urugwaj - jakieś 13 000 km od domu: http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1210Wszyscy uczestnicy sympozjum otrzymali prezenty. 

Andrzej Nowicki zaprezentował nam swoje dyskowce dzikie oraz hodowlane. Omówił ich środowisko naturalne, poszczególne gatunki i formy barwne oraz opiekę nad nimi i ich rozmnażanie. W ostatniej prelekcji Grzegorz Czarnecki z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego postarał się odpowiedzieć na pytanie czy możliwa jest hodowla rekinów w akwariach domowych. Okazuje się że niektóre gatunki możemy bez problemu mieć w swoich domach. 
Podziękowanie dla firmy ZOOLEK, która była jednym z fundatorów nagród.
Andrzej Nowicki podarował Agnieszce i Krzysztofowi Tomaszewskim książkę swojego autorstwa o dyskowcach.
Wspólne zdjęcie zakończyło V jubileuszowe sympozjum akwarystyczne w Żychlinie. 
 


Komentarze


Przeczytaj także2

V Jubileuszowe Sympozjum akwarystyczne w Żychlinie V Jubileuszowe Sympozjum akwarystyczne w Żychlinie
Zapraszamy do wzięcia udziału V Jubileuszowym sypozjum akwarystycznym w Żychlinie. Na spotkaniu odbędzie się wiele ciekawych wykładów...
Fotorelacja z III Sympozjum Akwarystycznego w Żychlinie Fotorelacja z III Sympozjum Akwarystycznego w Żychlinie
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Andrzeja Kociołkowskiego z III Sympozjum Akwarystycznego w Żychlinie. Jednym z punktów spotkania był pokaz...
3 Sympozjum Akwarystyczne w Żychlinie 3 Sympozjum Akwarystyczne w Żychlinie
W niedzielę 16 czerwca odbędzie się kolejne Sympozjum Akwarystyczne w Żychlinie...

RecenzjeBaza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 

 

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje zamówienie).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5


Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 

 
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login