
Fot: Mariusz Sawicki (MarioMarina)
Prezentowane akwarium zajęło 406 miejsce w tegorocznym konkursie IAPLC
Akwarium: 90x45x45cm (objętość: 182l) ze szkła OptiWhite
Filtracja: filtr zewnętrzne: Eheim 2217 + EHEIM 2226
Oświetlenie: lampa ADA Grand Solar 2x36W + HQI 150W
Podłoże: granulat ADA Amazonia I + ADA Amazonia NEW (wzniesienia uzyskane za pomocą siatek z keramzytem)
Technika CO2: zestaw z butlą 6l i elektrozaworem + Aqua Medic Reactor 1000
Nawożenie: początkowo pełna linia ADA po około 6 miesiącach sole
Parametry wody: pH: 6.8; KH: 5; NO3: 5mg/l
Podmiany wody: co 7 dni 60l z filtra RO (odwróconej osmozy)
Rośliny: Anubias nana, Staurogyne sp., Hydrocotyle tripartita 'Japan', Glossostigma elatinoides, Riccia fluitans, różne gatunki mchów
Zwierzęta: zwinnik blehera, krewetki amano, otoski
Komentarz autora:
Cóż mogę powiedzieć o tym zbiorniku. Hm...było to akwarium które okazało się być najdłużej utrzymanym przezemnie zbiornikiem. Wytrzymaliśmy ze sobą ponad rok :) Likwidacja nastąpiła dopiero po kontuzji której się nabawiłem i o której pewnie wiecie.
Po drodze borykałem się w zasadzie tylko z dwoma glonowymi problemami. Pierwszy to wysyp sinic, który pokonałem szybko dzięki kuracji z CHemiClean i przejściu na sole. Drugi to towarzyszące mi przez cały okres drobne krasnorosty. Nowy dla mnie glon który pojawia się wszędzie tam gdzie zastosuję Amazonie New.
Parę słów należało by dodać tu o oświetleniu. ADA Grand Solar I. Gdy stałem się posiadaczem tego światełka mój zachwyt szybko minął gdy w pierwszych prowadzonych na nim zbiornikach roślinki nie do końca rosły tak jak przyzwyczaiłem się do tego przy świetle T5.
Początki tej aranżacji to także bardzo powolny wzrost z którego nie byłem zadowolony. Ale ...........w dłuższej perspektywie uważam , że to właśnie dzięki temu oświetleniu połączonemu z umiarkowanym nawożeniem możliwe jest stabilne prowadzenie zbiornika w dłuższej perspektywie czasowej. Rośliny rosną w umiarkowanym tempie ale są zdrowe i pięknie zielone co dodatkowo potęgowane jest żarnikiem green.
To tyle i do zobaczenia na IAPLC 2014.
Autor: Mariusz Sawicki (MarioMarina)
Ładowanie...