Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Troszkę nowości odnośnie nawożenia



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Hej

Chciałbym się z wami podzielić paroma rzeczami o których się otatnio dowiedziałem bądź które przetestowałem w swoim zbiorniku. Ostatnio na Aquatic plants mailing list była dyskusja nt. negatywnego wpływu wysokiego poziomu potasu na wzrost niektórych gatunków roślin. Ta sprawa jak na razie nie jest rozstrzygnięta. Przy okazji zauważono jednak, że w przypadku podawania nawozów mikroelementowych zawierających potas (np. TMG) oraz KNO3 i KH2PO4 sumaryczna dawka potasu jest w zupełności wystarczająca i nie zachodzi konieczność dodatkowego podawania K2SO4. KNO3 dostarcza bowiem znacznie więcej potasu w stosunku do azotu niż wynoszą potrzeby roślin. Jeżeli jednak nie dozuje się azotanów ze względu na znaczną obsadę ryb lub żyzną wodę kranową to dodatek siarczanu potasu jest jak najbardziej wskazany. Pozostaje to w zgodzie z moimi obserwacjami, jak dotąd nie udało mi się bowiem zaobserwować żadnych wyraźnych korzyści (jeżeli już, to raczej negatywne skutki) z podawania K2SO4, a próbowałem już kilka razy. Zaznaczam jednak, że w sumie podaję ok. 10ppm K tygodniowo.

Kolejna sprawa dotyczy proporcji między wapniem a magnezem. Parę tygodni temu przestałem dodawać magnez to TMG żeby sprawdzić jak wpłynie to na stabilność chelatów, nie podawałem już również wówczas magnezu oddzielnie. W ramach eksperymentów ostatnio zacząłem podawać płaską łyżeczkę MgSO4x7H2O (ok. 5g) raz w tygodniu. PO 2 tygodniach widać wyraźne korzyści, poprawił się kolor młodszych liści anubiasów (zaobserwowałem to już wczesniej), kabomba zaczęła znacznie lepiej wyglądać (wcześniej zawijały się jej młode liście) poprawił się również wzrost Rotala macrandra. Moja kranówa ma proporcję Ca:Mg wynoszącą ok. 12:1 wygląda na to, że przy takiej wartości podawanie magnezu ma już sens. Trudno jednak powiedzieć jaka jest graniczna wartość tej proporcji, powyżej której jest to wskazane.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

20 sty 2004, 00:47   (#2)  

Z potasem to rzeczywiscie ciekawa rzecz. Sa rosliny- zwlaszcza szybko rosnace: hygrophila, valisneria, ktore przy silnym oswietleniu bardzo reaguja na brak K i staja sie roslinami "problemowymi" :!: - widywalem to juz. Ale z drugiej strony zaobserwowalem kiedys u siebie dziwne zjawisko: zrzucanie lisci przez- jedna tylko- brazowa odmiane Cryptocoryne wendtii (prawdopodobnie jest to Mi Oya). Z poczatku nie moglem zrozumiec o co chodzi, az stwierdzilem, ze nastepuje to po dodaniu K2SO4 (fakt, ze czasem uzywalem sporych dawek walczac z niedoborami, ale ostatnio zauwazylem taka sama reakcje przy znacznie skromniejszej porcji), co prawda za jakis czas odrastaja, ale... Cos jest "na rzeczy".
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

20 sty 2004, 12:27   (#3)  

Mogę prosić o wskazanie gdzie znajdę informacje jak ustalić stosunek Ca do Mg ?
Z góry dziękuję.

Dormio
PS
Większość roślin przy poprzedniej "aranżacji" wykazywało lekki niedobór Mg przy ciągle spadającej wartości TwW (około 1' na kwartał).

Dormio
Poznaje temat

Posty: 71
Dołączył: 04 lip 2003, 12:06
Miasto: Warszawa

20 sty 2004, 12:36   (#4)  

Musisz zdobyć informacje o zawartości Ca i Mg w wodzie kranowej.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

20 sty 2004, 15:01   (#5)  

Marcin - nadal uzywasz podrabianego TMG :?:
Bo w przypadku symfoni dodatek Mg bylby chyba zbedny przeciez zawiera ona az 10% tego pierwiastka.
Ponadto ostatnio zastanawialem sie jakie sa obiawy nadmiaru makroelementow jak K i SO4- podajac duze ilosci K2SO4 nawet 6.5 ppm dziennie nie zauwazylem zadnej poprawy a wrecz pogarszanie sytulacji - chloraza mlodych lisci tenellusa (chociaz ostatnio sie dowiedzialem ze to moze byc sagitara minima lub e.latifolius)

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

20 sty 2004, 21:48   (#6)  

Symfonia wcale nie ma tak dużo magnezu, gdyby sporządzić rozcieńczenie, w którym stężenie Fe było by takie samo jak w TMG to symfonia miała by tylko o 50% więcej Mg. W moim przypadku sama symfonia nie wystarczyła by do podniesienia Mg o jakąś większą wartość. Tak jak wcześniej zaznaczyłem konieczność podawania magnezu dotyczy przypadków gdy jest go bardzo mało w stosunku do wapnia.

Siarczany są raczej nieszkodliwe nawet w bardzo wysokich stężeniach. Czytałem o osobie która miała bodajrze 200ppm w kranie i wszystko rosło dobrze. Co do potasu to zdania są podzielone, czy jego wysoki poziom jest szkodliwy czy nie. Część osób zauważyło skręcanie się młodych liści u takich roślin jak ammania czy eusteralis, inni nic takiego nie zanotowali. Wedłóg wielu źródeł nadmiar potasu może spowodować niedobór magnezu oraz ewentualnie wapnia, czasem wymieniany jest również niedobór boru.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

22 sty 2004, 14:33   (#7)  

Grzegorz Guzik napisał(a):Z potasem to rzeczywiscie ciekawa rzecz. Sa rosliny- zwlaszcza szybko rosnace: hygrophila, valisneria, ktore przy silnym oswietleniu bardzo reaguja na brak K i staja sie roslinami "problemowymi" :!: - widywalem to juz. Ale z drugiej strony zaobserwowalem kiedys u siebie dziwne zjawisko: zrzucanie lisci przez- jedna tylko- brazowa odmiane Cryptocoryne wendtii (prawdopodobnie jest to Mi Oya). Z poczatku nie moglem zrozumiec o co chodzi, az stwierdzilem, ze nastepuje to po dodaniu K2SO4 (fakt, ze czasem uzywalem sporych dawek walczac z niedoborami, ale ostatnio zauwazylem taka sama reakcje przy znacznie skromniejszej porcji), co prawda za jakis czas odrastaja, ale... Cos jest "na rzeczy".

Coś w tym jest. Właśnie ostatnio miałem podobne obserwacje.
Po przegłodzeniu roślin brakiem K i mikroelementów, podałem jednorazowo na zbiornik KH2CO3 odpowiednio do 20ppm oraz mikro. Padająca poprzednio Hygrophila polysperma 'Rosanervig' , Limnophilla aromatica, Eusteralis stellata zaczęły z powrotem rosnąć. Jednak właśnie Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya' straciła praktycznie wszystkie liście. Również Cryptocoryne wendtii 'Tropica' straciła połysk z liści, stały się wiotkie, jakby się szybko zestarzały. Jednak rosnące młode liście Tropic’i są już błyszczące. Natomiast Cryptocoryne x willisii "lucens" nie zareagowała w widoczny sposób na tą zmianę.

Grzegorz Zbieć


23 sty 2004, 13:00   (#8)  

Marcinie, a jak sprawa wyglada z molibdenem i borem?
W listopadzie pisałeś:
"Ostatnio analizowałem skład różnych nawozów oraz stężenia poszczególnych pierwiastków w uprawach hydroponicznych i wychodzi mi że TMG ma w stosunku do nich znacznie mniejszy udział cynku, boru i molibenu. Konieczności zwiększenia zawartości cynku jestem juz prawie pewien, w następnej kolejności spróbuję z molibdenem i borem. Sam musiałem jeszcze zwiększyć ilośc podawanego żelaza, może więc zajść taka koniecznośc również w przypadku podawanego przezemnie rozcieńczenia symfonii."

Próbowałeś? Jakie wnioski?
Pozdrawiam

deepblue

deepblue
Poznaje temat

Posty: 57
Dołączył: 04 wrz 2003, 12:13
Miasto: Kościerzyna (pomorskie)

23 sty 2004, 13:16   (#9)  

Marcinie jeżeli można Cię o to prosić przedstaw skład swojego TMG o ile zmodyfikowałeś skład. Myśle że wiele osób chciało by to porównać. Mnie interesuje o ile zwiększyłeś dawkę Zn, Fe i Mg o którym niedawno również pisałeś.

Waldemar Żak


23 sty 2004, 13:43   (#10)  

Bor poprawił nieco kondycję rotal, ale bez rewelacji. Nie zauważyłem by molibden przyniósł jakieś efekty. Co do cynku to na początku zwiększyłem do 2x w stosunku do TMG. Nastąpiła wyrażna poprawa, nietety po jakimś czasie znowu zaczęły pojawiać się chlorozy. Zwiększyłem więc Zn do 3x co znowu dało krótkotrwała poprawę. Podejrzewam, że zaczęło brakować czegoś innego, obecnie znowu zwiększyłem dawke Fe, aktualnie jest 0,6ppm na tydzień niemniej jeszcze za wcześnie na wnioski. Nie chcę podawać składu swojego nawozu ponieważ nie mam pewności co do tego, że jest dobry, lepiej więc żeby inni się tym nie sugerowali. Co prawda w ostatnich miesiącach udało mi sie znacząco poprawić kondycję roślin, jednak wciąż jeszcze nie jest to to o co mi chodzi. Mój cel to niezakłucony wzrost i świetny wygląd WSZYSTKICH gatunków. Chociaż nie jestem do końca pewien czy jest to możliwe. Jeżeli chodzi o dodatkowe dawki magnezu to zauważyłem zanikanie objawów na starych liściach ludwigii (brązowe, plamki przechodzące w nekrozy i opadanie liści) oraz znaczącą poprawę wyglądu kabomby i bardziej zielony kolor liści anubiasa.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok











Powiązane tematy
  • Dobór nawożenia

    Czołem wróciłem do akwarystyki po ładnych 15 latach przerwy. Coś tam sobie powoli przypominam, coś odświeżam ale mam prośbę o pomoc w doborze czy to linii nawozowej czy to konkretnego produktu do moje...

    Wyświetlenia: 362 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jaki mineralizator RO? Dobór nawożenia po mineralizacji.

    Cześć, Po kilku dziwnych przygodach z glonami i niepewną kranówką postanowiłem kupić filtr RO. W związku z tym mam masę pytań, ale najpierw opis akwarium: 27l - kostka 30cm Oświetlenie led 5630 12W...

    Wyświetlenia: 3130 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Rezygnacja z nawożenia Makro

    Leję do akwarium kranówkę. W kranówce mam NO3 – 20 mg/l ; PO4 – 1,5 mg/l. Oprócz tego podaję 1 ml dziennie nawozu NPK oraz 1 ml K. Zastanawiam się czy przy takich parametrach wody z kranu jest potrzeb...

    Wyświetlenia: 1018 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba o pomoc w ustaleniu nawożenia

    Cześć wszystkim. Proszę o pomoc w dobraniu właściwych dawek nawozów. Przegapiłem pojawienie się niedoborów i trochę się nakomplikowało w zbiorniku. Akwarium: 130x60x65cm ok. 400l netto. Oświetlenie:...

    Wyświetlenia: 1730 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nawożenia solami

    Witam co oznacza nawożenie solami CSM+B od nawożenia solami mikroelementami ?

    Wyświetlenia: 759 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Pora nawożenia na podłożu aktywnym.

    Witam . Pytanie czysto teoretyczne . Czy macie jakieś określone pory nawożenia NPK na podłożu aktywnym. Pytam się gdyż wychodzę z domu o 6 rano a światło odpala się o 10 tak więc nawozy podaje przed...

    Wyświetlenia: 1965 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nadmiar żelaza bez nawożenia

    Cześć, tydzień temu pojawił się w moim akwarium problem z żelazem. Testy aktualnie wskazują na ok. 1,25 mg/l, co jest bardzo dziwną sytuacją, bo praktycznie na nawożę żelaza, a już nie w ostatnich 2 t...

    Wyświetlenia: 6502 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

  • Zerowe NO3 w akwarium mimo nawożenia

    Witam, jestem początkującym akwarystom i mam spory problem z brakiem azotu w akwarium. Mimo nawożenia azotem tygodniowo nawet 15mg/l, ten ciągle wynosi równe 0. Pierwsze swoje akwarium założyłem 8 mi...

    Wyświetlenia: 9124 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Zasady nawożenia

    Załóżmy, że obserwuje na roślinie niedobory mikro i makro. Czy istnieją jakieś reguły, że najpierw powinno uzupełnić się np. Makro a potem dopiero mikro albo odwrotnie? Czy w przypadku wystąpienia ...

    Wyświetlenia: 1421 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nowości Aquaforest

    Kilka nowości ze stajni Aquaforest - zapewne zainteresują sympatyków marki.

    Wyświetlenia: 999 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: maker i 200 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.