Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


temp barwy żródła swiatła



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



27 lis 2003, 10:10 temp barwy żródła swiatła  (#1)  

czesc :)
moje pytanie: czy ilosc kelvinow decyduje o jakosci swietlowki i czym wicej K to lepsze jest oddawanie barwy w swietlowce? przykładowo sylvani aquastar -widmo swiatla tropikalnego 10.000K a swietlowki sery tropikalne swiatlo 4700K Przeczytalam ze barwa zrodla swiatla np swiatlo dzienne ma barwę 3000 - 6000K

Ania


27 lis 2003, 12:49   (#2)  

Oj... pomieszałaś wszystko najwyraźniej ;)

Ilość kelvinów mówi o temperaturze barwowej źródła światła (niezależnie od jego typu - np. dzieli się w ten sposób gwiazdy). Oddawanie barw nie ma nic wspólnego z temperaturą barwową - kelvinami.
Światło dzienne, słoneczne, to w zależności od zachmurzenia od 5000 do 6000'K. Przy czym należy zaznaczyć, że temperatury niższe (np. 3000'K) określają źródło światła o przewadze "ciepłych" kolorów - przewaga pasm czerwieni, a temperatury wyższe (np. 10000'K) określają źródła o przewadze "chłodnych" kolorów - przewaga pasm niebieskich.

Oddawanie barw oznacza wierność w pokazywaniu rzeczywistych kolorów i określa się je współczynnikiem Ra. Za zadowalające oddawanie barw w akwarystyce przyjmuje się Ra~80, a zalecane jest Ra>90. Innymi słowy im wyższe Ra tym wierniejsze (naturalnym) kolory ryb i roślin.

Nie można przy tym zapomnieć, że na kolorystykę flory i fauny w akwarium będzie miało również rozmieszczenie źródeł światła. Zaleca się aby źródła o jak najwyższym Ra i barwie zbliżonej do dziennej znajdowały się jak najbliżej obserwatora. W większości wypadków nie mówi się o przyczynach dla, których się zaleca takie ustawienie. Ja podam dwie. Podstawową przyczyną - widzimy najlepiej w oświetleniu maksymalnie zbliżonym do słonecznego (temperatura barwowa Słońca w tabelach astronomicznych określana jest na 5400'K). Drugą przyczyną jest to, że widzimy zasadniczo światło odbite (kolory) więc im wierniejsze będzie padać na oświatlany obiekt tym lepiej.

Pytaj jak masz jeszcze jakieś wątpliwości... :)

Dormio

Dormio
Poznaje temat

Posty: 71
Dołączył: 04 lip 2003, 12:06
Miasto: Warszawa

27 lis 2003, 20:19   (#3)  

:) dobrze a skąd mam wiedzic ile swietlowka ma ~`Ra~ :?: ? i czy lepsza jest barwa cieplejsza czy chlodniejsza i ktorą swietlowke powinnam kupic z mniej czy wiecej ~K~? :) :?:

wogole to ci bardzo dziekje za odpowiedz :)

Ania


27 lis 2003, 21:59   (#4)  

Wlasnie tutaj jest najwiekszy problem. Ty musisz sam zadecydowac jakie swietlowki zastosujesz. W wielu przypadkach najlepiej kupic jakies dobre Osramy albo Philipsy. Kosztuja mniej kasy niz tzw. swietlowki typowo akwarystyczne a spelniaja doskonale swoje zadanie. Temat swiatla przewija sie ciagle na wszylkiegomrodzaju grupach. Dlatego poszperaj i znajdziesz naprawde sporo informacji na ten temat.
Pozdrawiam
Arek
Juz nie holender ale moze jeszcze powroce...

Arcadio
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 11 wrz 2003, 15:41

28 lis 2003, 14:11   (#5)  

Jak już kolega napisał powinnaś sama podjąć decyzję, czy lepiej jest kupować specjalizowane świetlówki, czy może zwykłe produkowane przez np. Osrama i Philipsa. Świetlówki tych producentów na szczęście są doskonale opisane i łatwo rozpoznać, czy dana się nadaje.
Opis typu świetlówki zawiera ciąg znaków np. świetlówka Philips TL'D 18W/965 - ten ciąg oznacza typową świetlówkę liniową o mocy świetlnej 18 watt, Ra>~90 i temperaturze barwowej 6500'K.
Podobnie oznaczone są świetlówki Osrama.

Natomiast na drugie Twoje pytanie odpowiedź znajduje się w Twoim akwarium. Mam nadzieję, że już podjęłaś decyzję co będzie pływać i rosnąć w Twoim akwarium. Jeżeli wybrałaś rybki których ulubionym menu są roślinki to zrozumiałe, że roślin dużo mieć nie będziesz. Nie jest wtedy Ci potrzebne światło, które pozwala na zrównoważony rozwój roślin. W takim wypadku wybierasz tak byś Ty miała największy komfort oglądając akwarium (kolorystyka i moc świetlówki).
Natomiast jeżeli zdecydowałaś, że będzie to akwarium roślinne... no cóż, wielu o tym pisało i wielu napisze, ja napiszę jedynie, że każdy ma swój pomysł na to jak dostarczyć odpowiedniego oświetlenia roślinom. Proponuję żebyś poczytała o oświetleniu na www.roslinyakwariowe.pl bo właśnie chyba tam dowiesz się najwięcej ile i jakiego światła potrzebują rosliny.

Dormio

Dormio
Poznaje temat

Posty: 71
Dołączył: 04 lip 2003, 12:06
Miasto: Warszawa

30 mar 2009, 18:23   (#6)  

Dormio napisał(a):Opis typu świetlówki zawiera ciąg znaków np. świetlówka Philips TL'D 18W/965 - ten ciąg oznacza typową świetlówkę liniową o mocy świetlnej 18 watt, Ra>~90 i temperaturze barwowej 6500'K.
Podobnie oznaczone są świetlówki Osrama.
Dormio


A czy ktoś może wie jak to wygląda w przypadku świetlówek Hagena, tzn Ra i temperatura barwowa?? Chodzi mi o SUN-GLO, AQUA-GLO, POWER-GLO, FLORA-GLO, LIFE-GLO II. Nigdzie nie udało mi się trafić na takie informacje

grzesiekodm
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 06 mar 2009, 15:55

21 gru 2009, 16:56   (#7)  

LAMPY FIRMY "HAGEN":

LIFE GLO 2
Spektrum poludniowego slonca dla akwarii, terarii i wiwarii

POWER-GLO
Wzmacnia rozwoj korali, bezkregowcow i roslin

AQUA-GLO
Uintensywnia kolory ryb i wzmacnia rozwoj roslin

FLORA-GLO
Optymalizuje rozwoj roslin

MARINE-GLO
Wplywa korzystnie na zycie "rafowo-morskie"

SUN-GLO
Lampa akwariowa powrzechnego uzytku

POWER-GLO
temperatura barwowa 15000K

Aqua-Glo
temperatura barwowa 18000K

SUN-GLO
temperatura barwowa 4200K

FLORA-GLO
temperatura barwowa- 4000k
JaroW

Avatar użytkownika
JaroW
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 01 lut 2004, 18:59











Powiązane tematy
  • Belka LED z regulacją barwy przez WiFi/BT - 112L

    Cześć, zakładam nowe akwarium, będę hodować mało wymagające rośliny na trawniku + obsada. Rośliny Eleocharis parvul na 3 planie oraz jako trawnik bazowy Micranthemum „Monte Carlo”. Pojemność akwarium ...

    Wyświetlenia: 4163 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Aquael leddy tube i sterownik światła

    Cześć Mam świetlówki led aquael leddy tube 10w. Czy jest jakiś sposób, żeby podłączyć je do sterownika światła? Chciałbym imitować wschody, zachody i światło księżyca w nocy...

    Wyświetlenia: 1022 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Dołożenie światła LED do pokrywy

    Cześć, aktualnie w pokrywie 120x40 mam 2xAquael retro Fit Plant pokrywa została przerobiona i w środku są zaczepy jak w zestawach glossy. Mam jeszcze miejsce na dwa retrofity lub coś podobnego. Kiedyś...

    Wyświetlenia: 1083 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Mniej światła czy więcej?

    Witam, moje akwarium 128l ma ponad miesiąc, do tej pory oświetlałem go 2x24 (10000k i PLANT). Masa roślinna jest raczej średniej wielkości, praktycznie same gatunki epifityczne, cryptocoryny i mchy. C...

    Wyświetlenia: 927 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Ilość światła w akwarium?

    Witam, mam pytanie czy 10000-11000 Lux na dnie akwarium (55cm od lampy do substratu) jest wartością wystarczają dla roślin trawnikowych? Lampy LED 5730, Dzieki

    Wyświetlenia: 1227 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Kontroler światła do ledów

    Cześć! Mam 2 LEDY Aqasyncro GT8-30W (rozświetlająca biała) i GT8-30R (czerwona/niebieska/zielona) czy da się do nich podłączyć jakiś kontroler światła ? tylko żeby był bezpieczny bo jedna 195 zł kosz...

    Wyświetlenia: 784 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Ile ja właściwie mam światła ?

    Cześć. Mam akwarium 72l, 60x30x40h. Zrobiłem belkę z paskami led zakupionymi na allegro. Profil 60x16. Użyłem pasków: - 0.5m - 5630, 8500K, 7.5W, ok. 852 lm; - 1m - 5630, 6500K, 14.5W, ok. 1600 lm; ...

    Wyświetlenia: 2653 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Pomoc w doborze barwy światla

    Witam . Potrzebuje rady co do oswietlenia Posiadam zbiornik 450l ( 60cm wysoki )z duzą ilością roślin . Moje oświetlenie to : -sylvania grolux 8500K 54W x1szt -PLANT PRO 54W x2szt -freshwater pro 6600...

    Wyświetlenia: 580 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Aqualighter 1 - ile mam światła?

    Cześć Mam akwa 60x30x30 (54l). Aktualnie odejmując wypełnienie będzie nie wiecej niż 45l. Używam lamy Aqualigter 1 60cm (18W). Jak przeliczyć ilośc W na litr przy tej lampie LED? Czy mam wystarczając...

    Wyświetlenia: 1341 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Wybarwienie ryb a barwa światła

    Witam, chciałbym zapytać jaki wpływ ma barwa światła na wybarwienie rybek. Czy przy świetle o spektrum bardziej niebieskim, niebieskie rybki jak neon inessa, gupiki japan blue czy ramirezy electry będ...

    Wyświetlenia: 1315 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 241 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.