Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Podłoże


Składy firmowych podłoży dla roślin



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



W tym poście będziemy podsumowywać informacje nt. składów najpopularniejszych podłoży dla roślin przeznaczonych do akwarystyki.

Analiza składników podłoży ADA zrobiona przez niemców:
viewtopic.php?t=26309
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

17 gru 2009, 20:20   (#2)  

Jbl aqua Basis plus???? jest to dobre ??

Avatar użytkownika
redscorpio22
Początkujący

Posty: 38
Dołączył: 25 lis 2009, 22:51
Miasto: Katowice

12 gru 2010, 16:17   (#3)  

Ja lecę na JBL i mogę napisać,że jest spoko

Avatar użytkownika
gogi509
Aktywny użytkownik

Posty: 732
Dołączył: 23 mar 2010, 22:51
Miasto: Międzyrzecz/Dublin

02 lut 2011, 12:38 JBL Amado  (#4)  

W sklepie namówili mnie na JBL Amado, że niby tani i dobry. Więc kupiłem ale okazał się totalną porażką! Zatwardza wodę i to znacznie mimo robienia podmian, jest całkowicie jałowy, nie ma w sobie żadnych minerałów, rośliny rosną bardzo słabo mimo nawożenia. To było 2 miesiące temu. Teraz kupiłem Aqua Art Aquasubstrate II+ i różnica jest kolosalna. Roślinki zieloniutkie,ładnie rosną i zero glonów. AII+ trochę droższy od Amado ale warto

gregor396
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 10 lis 2010, 09:03
Miasto: Radom

06 lip 2011, 22:33   (#5)  

Przyłączę się do opinii przedmówcy na temat JBL Manado. Strasznie się zawiodłem na tym podłożu. Po 3 miesiącach walki o wzrost roślin na tym podłożu za sprawą linii Easy Life po prostu się poddałem. Kupiłem Amazonie I i to był strzał w 10. Mimo początkowych problemów z pyleniem podłoże odwdzięczyło mi się intensywnym wzrostem zdrowych roślin. Teraz zakładam nową kostkę na Amazonii New i zobaczymy jak ona się spisze. Na razie zauważyłem brak pylenia i krystalicznie czystą wodę już po paru dniach. Zobaczymy jak będzie z rośnięciem w niej roślin ale myślę, że się nie zawiodę :)

Avatar użytkownika
bandzior85
Zainteresowany tematem

Posty: 257
Dołączył: 01 sty 2011, 22:47

06 lip 2011, 23:25   (#6)  

bandzior85 napisał(a):Przyłączę się do opinii przedmówcy na temat JBL Manado. Strasznie się zawiodłem na tym podłożu. Po 3 miesiącach walki o wzrost roślin na tym podłożu za sprawą linii Easy Life po prostu się poddałem. Kupiłem Amazonie I i to był strzał w 10. Mimo początkowych problemów z pyleniem podłoże odwdzięczyło mi się intensywnym wzrostem zdrowych roślin. Teraz zakładam nową kostkę na Amazonii New i zobaczymy jak ona się spisze. Na razie zauważyłem brak pylenia i krystalicznie czystą wodę już po paru dniach. Zobaczymy jak będzie z rośnięciem w niej roślin ale myślę, że się nie zawiodę :)


A czego sie spodziewałeś JBL manado to jałowy substrat i jego rola jest zgoła inna min :
dzięki swej porowatości wspomaga wzrost i ukorzenienie się roślin, struktura absorbuje nadwyżki związków mineralnych ze słupa wody i tworzy ich długoterminowy rezerwuar w podłozu, jest doskonałem substratem dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnych oraz nie wpływa na parametry wody itd.
I to tyle i aż tyle dlaczego rośliny kiepsko Ci rośły na manado bez innych wspomagaczy.

Avatar użytkownika
Artur Wrocław
Aktywny użytkownik

Posty: 577
Dołączył: 01 lis 2010, 00:06
Miasto: Wrocław

07 lip 2011, 07:07   (#7)  

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat, żeby nie zakładać nowego, mam tylko jedno krótkie pytanie: czy składy podłoży, nawozów nie są objęte tajemnicą handlową? Czy mogę oznaczyć zawartość buteleczki od tego czy innego producenta i opublikować na forum, albo gdzie mi się podoba?

qzn
Zainteresowany tematem

Posty: 192
Dołączył: 28 kwi 2011, 20:20

07 lip 2011, 10:07   (#8)  

Skoro producent podaje te składy na swoich orginalnych opakowaniach to w tym zakresie nie jest to już tajemnica.

Avatar użytkownika
Artur Wrocław
Aktywny użytkownik

Posty: 577
Dołączył: 01 lis 2010, 00:06
Miasto: Wrocław

07 lip 2011, 12:14   (#9)  

Nie wiem jak w innych nawozach, ale mam serię aqua artu i zapisane są tylko zasadniczo składniki, i to opisane jakościowo, a nie ilościowo. Też tak jak w pierwszym poście tematu, nie było by chyba specjalnym odkryciem podanie składu podłoży ADA jeśli były by one napisane na opakowaniu :)

qzn
Zainteresowany tematem

Posty: 192
Dołączył: 28 kwi 2011, 20:20

Czy zna ktoś może dokładny skład Rataja Glonobijcy jeśli chodzi o Mg i Mo? Pisałem do Rataja, ale nie dostałem odpowiedzi, a w RA niestety nie wiedzą :(

kruker
Poznaje temat

Posty: 107
Dołączył: 26 kwi 2011, 22:58

Nie rozumiem jak można od Manado czyli jałowego podłoża wymagać tego samego co od podłoża aktywnego.
Aby rośliny ładnie rosły na Manado należy użyć pod nim substrat co jasno i klarownie sugeruje producent JBL i proponuje swój produkt Aquabasis plus.
Ja w swoim zbiorniku mam Manado, a pod nim wspomniany substrat i rośliny ładnie rosną i nie maiłem żadnych problemów z glonami i to jest właśnie jego zaleta bo nie wydziela do wody żadnych składników.
Nie jest to rozwiązanie wysokich lotów ale na pewno bezpieczniejsze niż podłoże aktywne. Do tego Manado jest nieśmiertelne, a Aquabasis działa minimum 3 lata.

Avatar użytkownika
dust
Aktywny użytkownik

Posty: 515
Dołączył: 27 paź 2012, 16:59
Miasto: Konin/Poznań

Jeżeli chodzi o Manado to jest wiele informacji w sieci.
-samo manado to podłoże jałowe, poprzez swoją porowatość sprzyja rozwojowi korzeni roślin oraz zasiedlaniu bakterii nitryfikacyjnych. W pierwszej fazie zatwardza wodę i chcąc wystartować od pierwszego dnia na bardziej wymagających roślinach trzeba to kontrolować. Zatwardzanie powinno mijać po min 3 miesiącach. Jest wiele opinii że jest ono lekkie i ciężko się sadzi w nim rośliny lecz z tym bym się nie zgodził, po prostu trzeba użyć pęsety. (wielu początkujących akwarystów zakładając swoje szkła wybiera do obsady ryby kopiące typu kiryśniki i kirysy, a te ryby po prostu do tego podłoża się nie nadają - przynajmniej nie przez okres ukorzeniania roślin).
Kolor - kwestia gustu. Jeżeli komuś nie pasuje można zakupić JBL Sansibar, ponoć to samo tylko w kolorze czarnym, jednak droższe.
Chcąc mieć w swoim zbiorniku bardziej wymagające rośliny, niezbędne będzie zastosowanie podsypki Aquabasis.

W temacie Prosoil Aquatic Natur, a właśnie takowe podłoże posiadam w swoim szkle mogę powiedzieć tylko jedno PODŁOŻE ZAGADKA. Przez pierwsze 6 miesięcy znacząco obniża Kh i Gh. Jeżeli nie ingerujemy w skład wody i jej nie podmieniamy to już po dwóch tygodniach Kh-0, Gh-0, całe makro NPK-0. (było to doświadczenie na baniaku 54l z obsadą 5 milinezji, roslinność d.heniek, lobela, mikrosorium pteroptus mini - rosliny rosły).
Oprócz obniżania twardości pochłania potężne ilości PO4. Z tym makro jest huśtawka kosmiczna. Obecnie rozgryzam nawożenie KH2PO4.
Więcej nic nie mogę napisać na temat tego podłoża. Nie wiem czy po prostu zwiększać dawki PO4 tak aby test wskazywał 1ppm, co wiązało by się z podawaniem ponad 10ppm/tygodniowo czy ustalić tak, aby dawki dzienne były na właściwych poziomach NPK względem siebie, bo wtedy to co w słupie wody na pewno nie będzie na właściwych poziomach.
Z moich obserwacji wynika że jeżeli ustawię nawożenie NO3:PO4:K z zamiarem uzyskania po tygodniu NO3_10,PO4_1, K15 to na pewno podanie w tygodniu takich ilości w ppm nie da nam PO4 na poziomie 1 tylko 0,2, więc lać mega ilości PO4 czy nie? jeżeli wątek się rozwinie to może się dowiem :) Liczę na Was.

marho760816
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 09 mar 2012, 23:42
Miasto: Białystok

Pytanie po co podłoze dla roślin przy EI ? skoro nawożac stale w odpowiednich ilosciach rośliny rosna pieknie i szybko.

krisppl
Zainteresowany tematem

Posty: 256
Dołączył: 21 paź 2012, 11:26
Miasto: Mysłowice

krisppl napisał(a):Pytanie po co podłoze dla roślin przy EI ? skoro nawożac stale w odpowiednich ilosciach rośliny rosna pieknie i szybko.


Po pierwsze po to by te piękne rośliny nie znajdowały się w pozycji horyzontalnej :wink:,

po drugie po to by zapewnić im składniki odżywcze pobierane przez system korzeniowy ponieważ nie wszystkie rośliny czerpią je przez liście,

po trzecie po to by część z tych składników zapewniało podłoże co przejawia się większą ekonomią, tyczy się to zarówno podłoży bardzo żyznych jak i tych które kumulują w sobie to co podajemy do słupa wody nawozami w płynie i oddają to w pózniejszym okresie.

po czwarte w końcu, rola podłoża jest bardzo istotna nawet przez wzgląd na dużą powierzchnię dla rozwoju bakterii

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

aj, zapomniałem dodać ze tak samo ładnie rosną w żwirku najzwyklejszym....

krisppl
Zainteresowany tematem

Posty: 256
Dołączył: 21 paź 2012, 11:26
Miasto: Mysłowice

krisppl napisał(a):aj, zapomniałem dodać ze tak samo ładnie rosną w żwirku najzwyklejszym....


Ładnie i dobrze rosną, to pojęcia względne. Również posiadałem zbiorniki na zwykłym żwirze i z kondycji roślin byłem bardzo zadowolony. Jednak to są oceny subiektywne w zależności od tego co w danym momencie posiadamy i co uważamy za sukces. Nie stawiałbym na równi granulatu (nawet zupełnie jałowego) i żwiru. Granulaty cechuje inna specyfika zachowania się przy nawożeniu słupa wody w stosunku do zwykłego żwiru. W zależności jakie rośliny posiadamy "zwykły żwirek" predzej czy pózniej wymusza stosowanie pałeczek nawozowych, kapsułek itp.
Oczywiście raz jeszcze podkreślę, że wszystko zależy od tego jaka kondycja roślin, ich przyrosty, kształt i wygląd jest dla nas "ładny" i zadowalający.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Ok,
W zależności jakie rośliny posiadamy "zwykły żwirek" predzej czy pózniej wymusza stosowanie pałeczek nawozowych, kapsułek itp.


W takiej sytuacji nie wiemy co sie za chwile stanie. Do słupa wody uwolni sie za duzo związków i bedzie bum... począwszy od nitek skonczywszy tylko na pyle na szybie.
Załóżmy: przy roślinach szybko rosnących typu rotala, czy hygrophila corymbosa lub erectus podłoże może byc jałowe. Przynajmniej to jest moje zdanie bo nie zauważyłem różnicy z podłożem firmowym. W firmowym wkurza jedno ze poziomy związków się kumulują nie wiadomo do jakiego czasu. bywa miesiac,dwa... czasami krócej.

O wiele chyba jest łatwiej do jałowego podłoża lac do słupa wody tyle ile tego rosliny potrzebują ? niz myslec ile czego sie uwalnia z podłoża.... ?

krisppl
Zainteresowany tematem

Posty: 256
Dołączył: 21 paź 2012, 11:26
Miasto: Mysłowice

krisppl napisał(a):
W takiej sytuacji nie wiemy co sie za chwile stanie. Do słupa wody uwolni sie za duzo związków i bedzie bum... począwszy od nitek skonczywszy tylko na pyle na szybie.


krisppl napisał(a): W firmowym wkurza jedno ze poziomy związków się kumulują nie wiadomo do jakiego czasu. bywa miesiac,dwa... czasami krócej.


Dlatego jako bufor bezpieczeństwa stosuje się regularne podmiany wody, obserwuje stan zbiornika/roślin, oraz w razie potrzeby wykonuje się odpowiednie testy. Po drugie nie demonizowałbym tej ilości uwalnianych substancji, to nie bomba nie przesadzajmy :wink: .
Przy regularnych podmianach i tak taka potencjalnie "ekstremalna" sytuacja nie wystąpi.

krisppl napisał(a):Załóżmy: przy roślinach szybko rosnących typu rotala, czy hygrophila corymbosa lub erectus podłoże może byc jałowe. Przynajmniej to jest moje zdanie bo nie zauważyłem różnicy z podłożem firmowym.


To jest dokładnie to o czym pisałem wcześniej. Potrzeba żyzności podłoża zależy od gatunków roślin które chcemy posiadać

krisppl napisał(a):
O wiele chyba jest łatwiej do jałowego podłoża lac do słupa wody tyle ile tego rosliny potrzebują ? niz myslec ile czego sie uwalnia z podłoża.... ?


To zależy co komu wygodniej, w obydwóch przypadkach i tak wykonuje się podmiany wody. :wink:

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

witam.mam manado w swoim 112l akwarium od 3miesiecy.Ostatnio gnija w nim rosliny.Wszystkie liscie odpadaja.Co moze byc tego przyczyna?

beti24
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 04 sty 2014, 11:46

Witam!

Spotkał się może ktoś z Was z takim substratem jak Argo Substrate firmy Aqua Szut? Dobry jest?
Bo mam okazję tanio kupić.

Jarus4u
Początkujący

Posty: 11
Dołączył: 19 gru 2013, 21:31











Powiązane tematy
  • Kilka rodzajów podłoży jaka kolejność i ile tego dać.

    Hej zsinspirowalem się pewnym akwarium. Człowiek który je aranżował użył takich podłozy -piasek kwarcowy 1,3 mm -Rotala maflora light -Aquaforest lava soil black -Substrat jbl aqua basis plus Probl...

    Wyświetlenia: 1113 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Nowe akwa LT dla Laika

    Czesc wszystkim, zakupilem komplet juwel rio 125 i chce tam stworzyc cos ala iwagumi przy uzyciu trawnika monte carlo i do tego jakies najmniej wymagajace rosliny z racji ze nie mam pojecia o akwaryst...

    Wyświetlenia: 473 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże do kostki 30l dla bojownika

    Czy ktoś z was używa podłoża Rotala Maflora Light Powder albo Controsoil Powder? Widzę, że kilka osób o nich wspomniało o nich na forum, ale jednoznacznej opinii nie będącej recenzją producenta nie zn...

    Wyświetlenia: 1181 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Eksperyment - najlepsze podłoże dla roślin akwariowych

    https://www.youtube.com/watch?v=awbC9AkUd6A

    Wyświetlenia: 1203 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Alternatywa dla białego piasku

    Od ponad pół roku mam przód akwarium i boki podsypane białym piaskiem, nie ma tu roślin, tylko walory wizualne, powiem szczerze, że trochę juz mam dosyć jak wieczorem wszystko odmulam a rano i tak syf...

    Wyświetlenia: 2938 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Ciężkość/lekkość aktywnych podłoży.

    Tak jak w temacie, czy w tym aspekcie są różnice między producentami? Obecnie mam Platinium Soil i ogólnie jestem z niego zadowolony, lecz sadzenie drobnicy jak np. małe sadzonki blyxy, gwiazdy krypty...

    Wyświetlenia: 3533 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Podłoże dla mało wymagających roślin

    Witam Proszę o poradę w temacie podłoża do zbiornika z mało wymagającymi roślinami tj. anubiasy microsoria, oświetleni 20 lm/l. Żwir rzeczny, odpada ze względu na krzemiany. Podłoże aktywne np: SEAC...

    Wyświetlenia: 6194 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Jakie podłoże dla krewetek

    Cześć, jakie jest godne polecenia podłoże dla krewetek "red cherry" Czy niżej wymienione podłoża będą dla nich "dobre"? *ADVANCED SOIL ORIGINAL *ADVANCED SOIL SHRIMP *Aquatic Nat...

    Wyświetlenia: 3823 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Podłoże dla początkujacego

    Jakie podłoże byście zaproponowali dla początkującego. Posiadam kostke o wymiarze 29x29x35 obecnie mam aqua substrate II + ale cos mi sie dzieje z roslinkami wiec przegladajac forum czytajac posty zas...

    Wyświetlenia: 5408 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Twinstar - lampy LED dla profesjonalistów

    https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-fp-lampy-twinstar-1(1)-4b9d84359bdf08ed14fd9b6228437486.jpg Miło nam poinformować o wprowadzeniu do sprzedaży lamp LED marki Twinstar. S...

    Wyświetlenia: 0 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 181 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.