Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Preparaty do czystej wody a krewetki



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



Cześć,
Chciałem zapytać Was o preparaty pomagające uzyskać "krystalicznie czystą wodę" w zbiornikach z krewetkami.
Zakupiłem Tetra Crystal Water i jakie było moje zdziwienie w domu, gdy pod głównymi naklejkami na butelce znalazłem informację, żeby nie stosować tego w zbiornikach ze skorupiakami/ślimakami.
I tutaj pytanie do Was, czy kojarzycie może jakieś preparaty tego typu (czyt. wiązania mniejszych cząsteczek w większe, i przez to łatwiejsze wyłapywanie ich w filtrze) dla zbiorników z krewetkami?
Nie mam jakiejś mocno brudnej wody w akwarium, ale chciałem zobaczyć czy widziałbym różnicę po zastosowaniu takiego preparatu.
Wiele osób pisało, że stosowało dokładnie ten preparat i było wszystko ok, ale jakoś wolę przestrzegać zaleceń producenta w tej sprawie.

KarolGda
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 05 cze 2022, 10:45

Używam Qualdrop ultraclar w zbiorniku z crystal black i blue velvet, wszystko ok.

Wysłane z POCO F2 Pro przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

tomto1
Poznaje temat

Posty: 118
Dołączył: 21 mar 2010, 13:43
Miasto: Bielsko-Biała

Dzięki za odpowiedź, producent na stronie podanego przez Ciebie preparatu napisał:
"Nie stosować w typowych zbiornikach z krewetkami caridina tzw. krewetkariach oraz akwariach morskich."
Zastanawiam się jak taki preparat może zaszkodzić krewetkom, a że jestem bardzo początkujący w temacie krewetek, to wolę zapytać niż żałować.
W tej chwili w moim akwarium jest 8 krewetek amano.

KarolGda
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 05 cze 2022, 10:45

Nie lej chemii...
Jeśli już koniecznie musisz mieć super krystaliczną wodę, zastosuj Purigen, Masterlie Purity lub inny, podobnie działający wkład do filtra...

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2490
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Nie znam żadnego krewetkomaniaka który lał by takie cuda do zbiornika.

Krystaliczna woda to efekt dobrej filtracji a nie lania chemii.


Sam też tego nie stosuje i na jakość wody nje narzekam.

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Wydaje mi się, że rozwialiście moje wątpliwości :). Sam chciałem to zastosować, żeby sprawdzić, czy zobaczę różnicę, ale chciałem sprawdzić czy tylko ja podchodzę do tego tematu zbyt ostrożnie.
Z czystej ciekawości - co się może stać krewetkom po takich specyfikach? Chodzi o wiązanie pierwiastków potrzebnych do budowania pancerza? Czy po prostu o możliwość zatrucia?

KarolGda
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 05 cze 2022, 10:45

Jak dla mnie nie ma znaczenia, jaka jest zasada działania środka...
Ważne jest, że skorupiaki i ślimaki mocno reagują na niektóre substancje...
Aha, na etykiecie Tetry widzę następujące zdanie: może powodować korozję metali.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2490
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Pytam o zasadę działania tego środka na krewetki/ślimaki, bo jak weźmiemy na przykład alkohol - dla dorosłego człowieka w umiarkowanych ilościach to nie problem, ale u dzieci sprawa wygląda zupełnie inaczej.
Dlatego jak np ten środek głównie by wpływał na małe osobniki, to biorąc pod uwagę, że mam krewetki amano, które i tak się nie rozmnażają w słodkiej wodzie, to ten problem by mnie nie dotyczył.

KarolGda
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 05 cze 2022, 10:45

Yyy....
Kolego albo źle rozumujesz albo braki w wiedzy.
Jeśli sądzisz ze alkohol w "umiarkowanych" ilościach nie robi nic złego dorosłemu człowiekowi to jesteś w wielkim błędzie.

Każda dawka alkoholu wyrządza w ludzkim organizmie jakieś szkody. Z tym że u jednego ujawni się to szybciej u innego później... A może i wcale.

Nie ma tu znaczenia duży czy mały.

A co do tych środków to jak nie poznasz ich składu chemicznego to nie poznasz zasady działania i jaki neg. wpływ mają na skorupiaki i mięczaki......

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Znając mnie - pewnie braki wiedzy :). Wiem, że upojenie alkoholowe to lekkie podtrucie ale skądś kojarzyłem, że np lampka wina raz na jakiś czas, z jednej strony negatywnie wpływa na wątrobę ale pozytywnie na układ krwionośny... ale nie zamierzałem z tego zrobić główny temat tego wątku.
Natomiast w kontekście składu chemicznego - tutaj niestety pewnie jeszcze bardziej by wyszedł mój brak wiedzy, ponieważ wątpię, żebym był w stanie powiedzieć, która substancja w składzie ma negatywny wpływ na skorupiaki i jaki.
W przypadku produktu tetry, ani na butelce ani na stronie producenta nie widzę składu, więc tym trudniej mi jako laikowi zrozumieć jak to działa na bezkręgowce.
Jeżeli możecie mnie skierować do źródła, w którym znajdę więcej na ten temat, bądź wyjaśnić dokładniej o co chodzi, to będę wdzięczny - bo cały czas chcę uzupełniać swoją wiedzę.
W przypadku jakiegoś środka na glony, który kupiłem na początku zakładania akwarium wyczytałem, że wiąże on związki potrzebne do budowy pancerza chitynowego. Ale tutaj nie jestem w stanie znaleźć informacji w jaki sposób to szkodzi.

KarolGda
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 05 cze 2022, 10:45

Rozumiem ze jesteś ciekawy ale ja konkretnego źródła ci nie wskaże ....
Raz ze trzeba by szukać badań naukowych ,dwa producenci takich cudów nie podają składu .
Co do środków na glony o których wspomniałeś i głównym składnikiem jest MIEDŹ .... a miedź to silna trucizna .W pierwszej kolejności na jej stężenie reagują skorupiaki ,mięczaki ...

Podejrzewam ze w tych Klarujących cudach też jest miedź ...

Druga sprawa to marketing i unikanie,omijanie prawa przez producenta

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Dzięki wielkie za odpowiedź, teraz przynajmniej mam potwierdzone, że to nie jest jakaś oczywista informacja, której tylko ja nie znam :D.
Stosowanie preparatu odpuszczę, bo tak jak mówiłem - bardziej mi chodziło o sprawdzenie czy zauważę różnicę, niż żebym miał teraz jakieś większe problemy z akwarium.

KarolGda
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 05 cze 2022, 10:45

akwaAmator napisał(a):Co do środków na glony o których wspomniałeś i głównym składnikiem jest MIEDŹ .... a miedź to silna trucizna

Podejrzewam ze w tych Klarujących cudach też jest miedź ...



Nie wszystkie środki na glony są oparte o miedź, np. Femanga algen stop jest oparta o kwas salicylowy i jest on nieszkodliwy dla krewetek (sprawdziłem na Amano, i Bloody Mary) - krewetki pięknie rosną i się rozmnażają. A w klarujacych jest chyba coś innego niż miedź, bardziej są to środki koagulujące, choć też mogą być szkodliwe dla krewetek.

Wysłane z SM-A415F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

marcinox
Poznaje temat

Posty: 136
Dołączył: 10 sty 2012, 20:20

No tu bym mocno polemizował co do tego specyfiku (femanga alge stop)

Sam mam złe doświadczenia z tym preparatem i z mojego doświadczenia wynika że zawiera miedź o czym przekonały się moje krewety i otoski .

Na internecie też sporo opinii że to słaby środek na glony, ale dobry na kiryski, glonojady i krewety .


Być może teraz ma inny skład i działanie.


Raz się dałem namówić dla testu tego preparatu bo niby takie cuda działa, dawkując zgodnie z zaleceniami po tygodniu zaczęły padać mi zwierzaki....

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Też uważam że femanga zawiera siarczan miedzi
Jeżeli się pzedawkuje to liście robią się białe i odpadają tak działa miedz
Przy zerowych fosforanach działa to oczywiście szybciej

Można dla czystej wody użyć tego specyfiku
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/azoo- ... 27213.html

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2011
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Jeśli jest tak, jak pisze kolega prot i femanga zawiera siarczan miedzi to... D-U-P-A...
W ogrodnictwie i sadownictwie stosuje się siarczan miedzi do zapobiegania pleśnieniu, odkażaniu, czy likwidacji ślimaków, których plaga potrafi skutecznie zniszczyć plony...

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2490
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

W każdym nawozie mikro jest miedz
gdyż jej min ilosci są potrzebne rośliną .Femanga to kuracja na 4 tygodnie czyli utrzymywanie zwiększonego poziomu miedzi( w dopuszczalnych stężeniach) przez dłuższy czas
Rośliny się obronią bo mają korzenie i fosfor.zblokuje miedz w korzeniu
Glony czy mchy nie mają korzeni dlatego po pewnym czasie umierają

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2011
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

"Miedź" zawierała stara femanga i wtedy działała na glony. Nowa jak wspomniał @marcinox o kwas salicylowy stąd działanie dużo gorsze.
Oczywiście na opakowaniach nie ma tego napisanego i tak naprawdę nie wiadomo co człowiek kupuje.

Avatar użytkownika
Akaruz
Znający temat

Posty: 1142
Dołączył: 08 kwi 2017, 16:36
Miasto: Kraków

Może tak być nie wiem
Po drugie może to być mieszanka kwasu i miedzi bo miedz wzmaga działanie kwasu

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2011
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Akaruz napisał(a):"Miedź" zawierała stara femanga i wtedy działała na glony. Nowa jak wspomniał @marcinox o kwas salicylowy stąd działanie dużo gorsze.
Oczywiście na opakowaniach nie ma tego napisanego i tak naprawdę nie wiadomo co człowiek kupuje.


Na stronie Femangi jest napisane: "Wirkstoff Salicylsäure 20 mg/100 ml"
Przekładając na nasze: substancja czynna kwas salicylowy.
Jednak co więcej, nie wiadomo...

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2490
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12











Powiązane tematy
  • Zjedzone krewetki

    Witam. Posiadam akwarium 30l. Obsada to 10 neonow, 7 krewetek yellow, 2 kiryski i 3 slimaki. Wiem już, że w zoologicznym źle mi doradzili odnośnie kirysków w takim litrażu. Od jakiegoś czasu znajduję...

    Wyświetlenia: 1829 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Krewetki w 8L "akwarium"?

    Czy w zbiorniku 20X20X20 mogę trzymać krewetki? A jeśli tak, to ile? Zastanawiam się nad restartem mojego zbiornika 72L, w którym mam ze 25-35 krewetek i szukam im "tymczasowego domu". Tak s...

    Wyświetlenia: 301 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Krewetki zbite na dnie

    Hej, Prośba o pomoc. Moje krewetki, wszystkie, ścisnęły się w rogach akwarium i siedzą bez ruchu, część młodych zdechła. Zbite są na dnie w rogu w niemal jedną masę, część jeszcze żyje. :cry: Para...

    Wyświetlenia: 1590 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Krewetki w filtrze a światło

    Dzień dobry, W akwarium, w którym są krewetki z reguły zakłada się gąbkę jako prefiltr. Chciałbym stworzyć akwarium, które poza dolewaniem wody i karmieniem nie wymaga zupełnie opieki. To czy prefi...

    Wyświetlenia: 594 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • [Ankieta] Czy krewetki Amano jedzą rośliny?

    Akwarium ma kilkanaście dni, 125 l, gęsto obsadzone. Są w nim 4 wyrośnięte krewetki amano i zeżarły już bardzo dużo Staurogyne repens + kilka Rotal green posadzonych z in vitro. Zacząłem dokarmiać tab...

    Wyświetlenia: 38022 | Odpowiedzi: 104 czytaj więcej...

  • Parametry wody

    Witam wszystkich użytkowników forum. Jestem tu nowy i pierwszy raz na forum. Akwarium zajmuje się hobbistycznie od 20lat Obsada : 3 skalary , ok 15 rodostomusów, 2 bocje wspaniałe, 2 glonojady , ...

    Wyświetlenia: 1496 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Znikające krewetki

    Witam, Trzy dni temu dokonałem zakupu 40 sztuk krewetek 10 green jade 10 sakura Orange 10 crysral black 10 crysral red. Trzymam je w 1 akwarium i po 2 dniach zauważyłem że zaczynają znikać nie wiem w ...

    Wyświetlenia: 1365 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Powrót do akwarystyki po 13 latach zajawka na krewetki

    Witam Przygodę z akwarystyką zakończyłem po powodzi w 2010 roku miałem dość wody :x Do powrotu namówił mnie mój wnuk 4 letni, zamarzyły mu się rybki miałem stare małe akwarium 30*30*35 które do...

    Wyświetlenia: 990 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Ryby i krewetki-problem

    Potrzebuję pomocy mam akwarium 240 l temperatura 23º c pH 7 gh 20 Akwarium ma 120 cm długości 50 cm wysokości i 40 cm szerokość Mam 20 neonów czerwonych 6 żałowników 3 piskorki 10 ampularii 5 kiryskó...

    Wyświetlenia: 710 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Agresywne krewetki?

    Witam, Mam pytanie czy krewetki mogą się nawzajem atakować? Bo zaobserwowałem dzisiaj że 2 krewetki się tak jakby zaatakowały tymi szczypcami. Czy jest to możliwe czy tylko mi się wydawało.

    Wyświetlenia: 612 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 529 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.