Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Rośliny


Prośba o pomoc przy identyfikacji mchów



Biologia roślin i problemy z konkretnymi gatunkami roślin.



Witajcie,

nie tak dawno, bo trzy miesiące temu kupiłem na znanym portalu aukcyjnym mchy. Miały to być: mini java i weeping. Przesłane gałązki nie pozwalały na szybką identyfikację zaraz po przesłaniu. Aktualnie szukałem trochę i nie jestem pewien co do poprawności przysłanych gatunków. Weeping mi nie przypomina weepinga, a mini java zależy od zdjęcia... Bardzo proszę szanowne forum o pomoc w identyfikacji.

mech1.jpg
sprzedany jako 'mini java'
(883.58 KiB) Pobrane 835 razy


mech2.jpg
sprzedany jako weeping
(738.29 KiB) Pobrane 835 razy


Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam wszystkich, Marcin.

Avatar użytkownika
ckm
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 30 sie 2005, 14:20

Jeśli chodzi o mchy i inne rośliny to ciężka sprawa. Dużo zależy od warunków w jakich są trzymane, kształt liści i ich odległość na łodydze zależy od czynników takich jak, ilość światła, jakość wody. Mchy ogólnie nie są zbyt wymagające lecz mimo to ich wygląd może się różnić.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Racja :D

Mchy znajdują się w akwarium 200l (50 cm wysokości, netto około 165l). 'Mini java' jest eksponowany na pełne światło (jakieś 15 cm pod powierzchnią), 'weeping' ukryty w cieniu zaraz nad dnem.

O akwarium:

Podłoże: ADA Amazonia Light
Oświetlenie: 4x15W paski LED: 45W 6000K + 15W 4500K, około 9h/dobę

Parametry mierzone(NO3, PO4, Fe, CO2 - testy JBL; TwO, TwW, pH - testy Zoolek):
NO3: 10-15ppm
PO4: 1ppm
Fe: 0.1ppm
TwO: 5-6
TwW: 2
pH: 6.4-6.5
CO2: około 20ppm (test stały)

Nawożenie:
AquaArt MacroGreen i Fe około 2ml/dzień, Mg~2ppm/tydzień w dwóch dawkach. PO4 Blue-line około 0.6ppm/dzień (Amazonia wychwytuje).

Podmiany: 1x tydzień 45l RO, uzdatnianej mineralizatorem AquaArt.

Testy wykonuję od święta, raczej bazuję na kondycji roślin. Te są dzisiejsze.

Avatar użytkownika
ckm
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 30 sie 2005, 14:20

Cześć pierwszy ciężko określić więc się nie wypowiem natomiast drugi to według mnie na pewno peacock moss :-)

biskup
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 28 gru 2012, 19:16
Miasto: potwo

Heh. Dzięki Biskup. Faktycznie, pooglądałem nieco zdjęć i łeb w łeb wygląda jak peacoc :). Zatem ta zagadka wydaje się rozwiązana. :)

A co do pierwszego zaczynam zastanawiać się, czy to nie jest spiky... Przeglądając zdjęcia wyszukane przez wujka Google znalazłem kilka przypominających specyficzne ułożenie gałązek, szczególnie w akwariach, gdzie mech jest dość mocno eksponowany na światło (np. zdjęcie adresowane przez google z aquaessentials.co.uk, belio .pl, shrimpfarm-frankfurt.de). Mech u mnie dość gęsto rośnie i wyrwane gałązki do zdjęcia są mocno poszarpane, stąd mogą wprowadzać nieco zamieszania... Ale to tylko moje domysły...

Avatar użytkownika
ckm
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 30 sie 2005, 14:20











Powiązane tematy
  • Pomoc w identyfikacji rośliny - wgraj zdjęcie

    Temat dedykowany identyfikacji gatunków roślin wodnych.

    Wyświetlenia: 362321 | Odpowiedzi: 2125 czytaj więcej...

  • Dlaczego moja roślina bieleje proszę o pomoc

    Hej, ostatnio borykam się z problemem słabego wzrostu Hemianthus Cube, listy bieleją i roślina znika. Po wsadzeniu sadzonki invitro, po 4 dniach listki robią się białe. Parametry wody po4: 1.9 No3: ...

    Wyświetlenia: 459 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prośba o identyfikację niedoboru.

    Jakiś czas temu z sukcesem walczyłem z glonami nitkowymi. Ustabilizowałem nawożenie i dosadziłem rośli. Wszystko szło pięknie i pojawiły się pierwsze niedobor więc proszę o pomoc. Moim zdaniem to nied...

    Wyświetlenia: 4284 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Problem z rośliną prośba o pomoc - prawdopodobne braki

    Cześć, Na wstępie chciałem się przywitać na forum, do tej pory czytelnik ale sytuacja zmusiła mnie do aktywnego udziału w forum. Mianowicie mam problem z rośliną (niestety nie pamiętam jej nazwy). Na ...

    Wyświetlenia: 454 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Rośliny dobrze rosnące przy 15 stopni gh

    Witam w wodociągach co drugi miesiąc zmieniają ujęcie wody ,raz miękka raz twarda nawet do18 gh ,Zastanawiam sie by posadzić roślinki lubiące taka twardość ,nie bardzo wiem jakie wytrzymają taka waru...

    Wyświetlenia: 861 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Prośba o identyfikację problemu

    Witam, Mam problem w moim 112: - substrat Tropica Plant Growth + żwir kwarcowy 1-3mm - aquael ultramax 1000 (gąbka, ceramika, ceramika, wata) - oświetlenie samoróbka z modułów. 30W, ok. 3700 lumenów ...

    Wyświetlenia: 1014 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Chloroza czy nekroza ? Proszę o pomoc.

    Cześć wszystkim, Mam pewne problemy z moim pierwszym akwarium, chyba na pierwsze to zbyt zaawansowane :) Od początku. Akwarium 60x40x30 - 72 l netto, 55 l brutto. Podłoże to Lava Soil od Aquaforest ...

    Wyświetlenia: 790 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Prośba o pomoc w doborze rośliny trzecioplanowej

    Witam. Piszę z prośbą o pomoc w doborze jakiejś rośliny na trzeci plan do mojej kostki 10l, którą chciałbym posadzić w prawym tylnym rogu akwarium (w miejscu gdzie jest wlot filtra). Szukałem czegoś,...

    Wyświetlenia: 1189 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Pomoc w doborze roślin

    Witam, będę zakładał zbiornik zdecydowałem sie na zestaw Aquaela OptiSet 200 litrów. Są tam dwie świetlówki ledowe po 14W. Koncepcja akwarium jest taka, ze bedzie to Low tech na ziemii z piaskiem. Mam...

    Wyświetlenia: 1096 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Pomóc w doborze roślin do LowTech

    Witam serdecznie planuje założenia akwarium Lowtech akwarium to 200L na ziemi ogrodowej przykryty żwirkiem oraz plaże z piasku kwarcowego oświetlenie mam power led własnego projektu Moc sterowana komp...

    Wyświetlenia: 1543 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 179 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.