Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Narurowiec - filtr narurowy do akwarium



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witam

Ostatnio wymyśliłem aby stworzyć w swoim baniaku 300 litrow narurowca. Przejrzałem już cały portal filmowy i wszystkie związane z nim filmy jak i pół internetu i nigdzie nie mogę znaleść odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Na forum po wpisaniu w wyszukiwarkę cisza głucha nic nie widzę wiec zapytam bezpośrednio.
Obecnie w akwarium pracuje unimax 700 z lampa uv i chciałbym to utrzymać a jednocześnie stworzyć filtr narurowy. Jak to połączyć jedno z drugim?? Szeregowo, rownolegle czy może osobno???? Do narurowca będzie potrzebna pompa i stad moje pytanie czy nie zaszkodzi to pompie w filtrze przy podłączeniu razem. Z uwagi na fakt iż unimax ma dwa wloty i wyloty trosze się zakręciłem jak to podłączyć aby ograniczyć trosze ilość wlotów i wylotów. Dodatkowo ograniczają mnie tez wzmocnienia w akwa bo mieszczę się tylko obok się w każdym z rogów 2 rurki 1/2".
Zamysł jest taki aby wykorzystać około 8 korpusów filtru narurowego w 2 sekcjach po 4 z bypassem.
Pierwsze 4 przed pompa (filtracja mechaniczna na filtrze sznurkowy i gąbka ) kolejne 4 za pompa ( filtracja bio z purigenem i matrixem od Seachem )A unimax'a gdzie wcisnąć??? Jak?? I czy zostawić tylko jako.... No właśnie jako co??? Bio??? Mechaniczny??? Chciałbym do niego jak najmniej zaglądać.
Ktoś jakiś pomysł??? Może macie doświadczenia z tym związane??

pypsior
Poznaje temat

Posty: 117
Dołączył: 15 gru 2016, 15:18

https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 70694.html

https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71300.html

A druga połowa Internetu, której nie odwiedziłeś to f.malawi gdzie narurowiec rozpracowano w każdym szczególe.
30L na przetrwanie

delTORO
Poznaje temat

Posty: 141
Dołączył: 19 sty 2006, 13:11
Miasto: Słupsk

Wspieram stronę kontem Premium

Dziwne bo jak wpisuje w wyszukiwarkę na apce forum to cisza glucha

pypsior
Poznaje temat

Posty: 117
Dołączył: 15 gru 2016, 15:18

delTORO napisał(a):https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/545l-akwarium-roslinne-puszczone-samopas-concrete-cap-70694.html

https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71300.html

A druga połowa Internetu, której nie odwiedziłeś to f.malawi gdzie narurowiec rozpracowano w każdym szczególe.


Żaden z powyższych tematów nie rozwiązał mojego problemu.

pypsior
Poznaje temat

Posty: 117
Dołączył: 15 gru 2016, 15:18

Nie mów, że już forum malawi przejrzałeś.

Jeżeli chcesz połączyć kubeł z narurowcem to w przypadku szeregu wyciąga sie wirnik z kubła. Ale wydaje mi się że sam narurowiec da radę ogarnąć mechanicznie i biologicznie Twoje 300l nawet na rura 1/2 cala. Tym bardziej że chcesz mieć 8 korpusow.
30L na przetrwanie

delTORO
Poznaje temat

Posty: 141
Dołączył: 19 sty 2006, 13:11
Miasto: Słupsk

Wspieram stronę kontem Premium

A w przypadku podłączenia równoległego?

pypsior
Poznaje temat

Posty: 117
Dołączył: 15 gru 2016, 15:18

pypsior napisał(a):A w przypadku podłączenia równoległego?

W sumie równoległe podpięcie to rozumiem, że na wejściu (przy mechanicznych) i przed wspólnym wylotem (za biologią) lub do baypassa - ale to wg mnie mija się z celem - jedyny zysk to mniej we/wy, a w sumie nie zyskujemy zbyt wiele (w stosunku do 8 korpusów).

Dodatkowo pomyśl nad jednym korpusem w nitce biologii, który ma kranik spustowy, który można wykorzystać do podawania CO2 (odpadają dodatkowe kombinacje).
Odnośnie pompy to domyślam się, że patrzysz na alpha2 Grundfossa. Poczytaj także o IBO Beta 25-40 lub nawet 25-60 (mocy nigdy za wiele, a ma 3 stopnie regulacji).
30L na przetrwanie

delTORO
Poznaje temat

Posty: 141
Dołączył: 19 sty 2006, 13:11
Miasto: Słupsk

Wspieram stronę kontem Premium

Z tego co przejrzałem to znaczna cześć przystanku z grundfossa wiec i moje oczy się tam skierowały.
A w jaki sposób wyglądało by to połączenie z CO2??
Czyli wychodzi na to ze lepiej się wyzbyć unimaxa i nawet jeszcze zwiększyć ilość korpusów. Tylko tak jak mówię mam w unimaxie lampe uv i chciałbym ją utrzymać. Jest możliwość montażu na zewnątrz, co prawda, jednak takie rozwiązanie już przerabiałem i wolałbym już nie wstawać w nocy bo się leje. A tak jest w środku filtru i z głowy. Chyba ze podłączyć go szeregowo bez wirnika z jako mechaniczny z uv.

pypsior
Poznaje temat

Posty: 117
Dołączył: 15 gru 2016, 15:18

A jaka jest kultura pracy tego grundfossa. Cicho to pracuje?? W porównaniu do kubełka??

pypsior
Poznaje temat

Posty: 117
Dołączył: 15 gru 2016, 15:18

pypsior napisał(a):Z tego co przejrzałem to znaczna cześć przystanku z grundfossa wiec i moje oczy się tam skierowały.
A w jaki sposób wyglądało by to połączenie z CO2??
Czyli wychodzi na to ze lepiej się wyzbyć unimaxa i nawet jeszcze zwiększyć ilość korpusów. Tylko tak jak mówię mam w unimaxie lampe uv i chciałbym ją utrzymać. Jest możliwość montażu na zewnątrz, co prawda, jednak takie rozwiązanie już przerabiałem i wolałbym już nie wstawać w nocy bo się leje. A tak jest w środku filtru i z głowy. Chyba ze podłączyć go szeregowo bez wirnika z jako mechaniczny z uv.


Tutaj masz filmik jednego z malawistów - ale kubełek jest raczej osobno połączony
https://www.youtube.com/watch?v=dCmuMVoJraw
Ciężko tak na szybko coś znaleźć - na pewno są filmiki na ut bo sam tego się naoglądałem jak zbierałem informacje do swojego narurowca - no i polecam czytać malawi, dział diy - kopalnia wiedzy.

Co do korpusu z kranikiem spustowym to wpisz w googla bo za linka mogę oberwać :) a do tego podsunięto mi pomysł jeszcze z szybkozłączką pneumatyczną
http://sklep-pneumatyczny.pl/zlaczki-wt ... d-8mm.html
(ja sam jestem w trakcie składania całej graciarni - zmieniłem lokal i są możliwości na większą bańkę - a narurowiec leży w piwnicy w częściach :) )
Jak sam zauważyłeś chcąc korzystać z wbudowanej lampy UV lepiej wpiąć kubełek bez wirnika w obieg - tak myślę, że bez wirnika i bez wypełnienia można go wykorzystać na baypasie a z wypełnieniem zamiast jednego z korpusów (lepiej po stronie biologii bo nie będzie się zapychał brudami).

Odnośnie kultury pracy to pompy co biją na głowę kubły.
30L na przetrwanie

delTORO
Poznaje temat

Posty: 141
Dołączył: 19 sty 2006, 13:11
Miasto: Słupsk

Wspieram stronę kontem Premium

Masz 300L ,a filtracje planujesz jak do 1500L. Mam od dawna w 240L narurowca. I po koleji dwa równolegle ze sznurkami 100 mikronów ,później pompa i szeregowo dwa biologi i na koncu jeden do rozpuszczania CO2 i to wszystko. Pompę mam ta mniejsza
25/40 chyba tak sie nazywa. Taki zestaw w zupełności mi wystarcza. Odkąd to zrobiłem ponad dwa lata biologi nie ruszałem sznurki zmieniam co 3-4 tygodnie. Jak układ odpowietrzony to pompy nie słychać nawet jak ucho do niej przystawisz. Pobór prądu jak dobrze pamiętam 22W. Sprzedaj kubełek zrób narurowca i juz. Jak juz bardzo chcesz laczyc to z kubełka zrób biologa ,a przed nim daj sznurki bez pompy jak dasz druga pompę to jedna będzie tłumiła druga.Jeżeli pompa z kubełka będzie słabsza od drugiej pompy to ta będzie wytwarzać w kubelku podciśnienie i zrobi sie kawitacja. Jak odwrotnie to druga pompa będzie tłumiła przepływ.
Załączniki
product-1287.jpg
(15.73 KiB) Pobrane 4052 razy

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Tak myśle właśnie żeby go wpiąć jako ostatni bez wirnika i wkładów tylko z lampa uv.

pypsior
Poznaje temat

Posty: 117
Dołączył: 15 gru 2016, 15:18

grzeniu 73 napisał(a):Masz 300L ,a filtracje planujesz jak do 1500L. Mam od dawna w 240L narurowca. I po koleji dwa równolegle ze sznurkami 100 mikronów ,później pompa i szeregowo dwa biologi i na koncu jeden do rozpuszczania CO2 i to wszystko. Pompę mam ta mniejsza
25/40 chyba tak sie nazywa. Taki zestaw w zupełności mi wystarcza. Odkąd to zrobiłem ponad dwa lata biologi nie ruszałem sznurki zmieniam co 3-4 tygodnie. Jak układ odpowietrzony to pompy nie słychać nawet jak ucho do niej przystawisz. Pobór prądu jak dobrze pamiętam 22W. Sprzedaj kubełek zrób narurowca i juz. Jak juz bardzo chcesz laczyc to z kubełka zrób biologa ,a przed nim daj sznurki bez pompy jak dasz druga pompę to jedna będzie tłumiła druga.Jeżeli pompa z kubełka będzie słabsza od drugiej pompy to ta będzie wytwarzać w kubelku podciśnienie i zrobi sie kawitacja. Jak odwrotnie to druga pompa będzie tłumiła przepływ.

A możesz pokazać jak to u ciebie wyglada??

Mówisz ze za dużo korpusów?? Wiesz mam takie zboczenie po żółwiu tyle ze rak starczyła lampa uv i kubeł mechaniczny o dużej wydajności. Trochę mi szkoda unimaxa bo mam go już z 10 lat.

Myśle ze użyłbym do tego przedsięwzięcia rur 3/4 " do tego 3-4 korpusy mechaniczne potem pompa i 3-4 biologiczne. Wszystko w układzie 4 rownolegle, pompa, 4 rownolegle potem unimax jako bio z lampa uv i do akwa.
Muszę z tym cełodwa jeszcze przyczaić sprawę.

pypsior
Poznaje temat

Posty: 117
Dołączył: 15 gru 2016, 15:18

No nie mogę. Nie jestem w pobliżu akwarium i przez dłuższy czas nie będę.:) Jednak nie rożni sie to za bardzo tym co jest w necie.W sumie ciezko cos innego wymyslec:)
Pamiętaj,ze ten filtr zajmuje kupe miejsca.Ja mam razem 5 i do szafki sie wszystko nie zmieściło.Ty masz wielkość podobna a chcesz dwa razy więcej narurowcow i jeszcze spory kubełek.
3/4 rury klejone powinny byc OK ja dałem 3/4 zgrzewane i moim zdaniem maja za mały przekrój.Byc może kiedyś wymienię. Pamiętaj ,ze nadgorliwość gorsza od faszyzmu :).

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Bo ja jestem taki ze wróg o mnie zawsze mówi :"mają rozmach, @&)&@€"
A tak na poważnie to chce to zrobić w dwóch rzędach góra i dół bo mam mega wysoka szafkę pod akwa. 2 korpusy jeden pod drugim wchodzą na miękko

pypsior
Poznaje temat

Posty: 117
Dołączył: 15 gru 2016, 15:18

A dasz rade wymieniac walki?

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Tak szafka jest około 110 cm dł podzielona na 3 segmenty po Ok 33 cm szer. Wysokość wewnątrz to całe 71 cm. Jutro wrzucę fotki jak coś.

pypsior
Poznaje temat

Posty: 117
Dołączył: 15 gru 2016, 15:18

Kolego ja miesiąc temu wystartowałem zbiornik 180z60x60 z filtracją narurową - 3 korpusy równolegle jako mechaniczna + unimax 700 jako biologia za pompą IBO 25/60. Do tego, równolegle do unimaxa dodatkowy korpus na wsadzenie jakiegoś medium dodatkowego aby nie ruszać unimaxa. Wszystko pięknie chodzi ale jeśli puszcze pompę na II bieg to unimax zaczyna troszkę przeciekać. Insralacja zrobiona na rurach 32mm

H2athor
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 paź 2012, 17:35
Miasto: Rotterdam

Czyli może cieknąć. Dało by radę żebyś jaja fotkę zapodał jak to u ciebie jest?? 32 mm to ile 1" czy 3/4"??

pypsior
Poznaje temat

Posty: 117
Dołączył: 15 gru 2016, 15:18

Wieczorem ci wyśle, ale z tym moim unimaxem i jego przeciekaniem może być jeszcze taka kwestia, że zanim został podłączony to przez rok stał w ogrodzie bo mial iść do kasacji. I może z uszczelką jest coś nie tak- zamówie nową i zobacze co bedzie. A z tym przeciekiem to dramatu nie ma , pod warunkiem, że unimax ma troszke przykręcony przepływ więc biologii to nie szkodzi , a wszystkie inne otwarte na max. Wówczas moge pompe puścić na II bieg . Na III nie włączam bo mi ta pompa robi pralke w baniaku

H2athor
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 paź 2012, 17:35
Miasto: Rotterdam











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3243 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 793 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Ankieta: jakiej firmy filtr posiadamy w naszych akwariach

    Na forum bardzo często padają pytania jakiej firmy filtry są godne polecenia. Pomóżmy początkującym oddając głos w ankiecie nt. marek posiadanych przez nas filtrów. Ponieważ wielu z nas posiada wię...

    Wyświetlenia: 32143 | Odpowiedzi: 61 czytaj więcej...

  • Aquael Turbo Mini - nowy filtr wewnętrzny Aquaela

    aquael-turbo-mini-news.jpg Zapraszam do zapoznania się z opisem nowości Aquaela: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/aquael-turbo-mini-320l/h-filtr-wewnetrzny-akwarium-1080l-p-49327.html

    Wyświetlenia: 375 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Aquael HYPERMAX - nowy filtr zewnętrzny

    hypermax.jpg Wątek w którym będziemy zbierać informacje o nowym modelu filtra: Aquael Hypermax. Link do sklepu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr-aquael-hypermax-4500-przedsprzedaz-p-47006...

    Wyświetlenia: 20630 | Odpowiedzi: 60 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny do 43l (spośród najpopularniejszych ma

    Cześć. Stoję przed wyborem filtra do nowo zakładanego akwarium. Powiedzmy, że koszt nie gra roli, ale musiałbym wyrobić się do 500 zł ;) Do takiego akwarium pasują chyba najmniejsze filtry z serii ró...

    Wyświetlenia: 694 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Ugięcie szyby w akwarium

    Witam Posiadam akwarium w wymiarze 130 cm (dł) x 50 cm (wys) i 43 cm (szer) o grubości szyby 10 mm ze szkła opti white bez wzmocnień wzdłużnych. Po zalaniu próbnym szczelności różnica pomiedzy zew...

    Wyświetlenia: 743 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny

    Witam wszystkich , jaki polecacie filtr zewnętrzny do akwarium , żeby był wydajny a nie głośny ? Mam akwarium 100l . Dziękuje za odpowiedzi Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslin...

    Wyświetlenia: 869 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Filtr Aquael turbo 500 a włóknina.

    Witam, Mam sporo pylkow w wodzie, zwłaszcza jak dotknę roślin to się tego dużo wydobywa z podloza. Mam aktywne a na nim żwirek choć przez dosadzanie to wylazł aktywny trochę na zewnątrz. Mam filtr A...

    Wyświetlenia: 292 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtr zewnętrzny do 125L

    Witam! Jaki filtr zewnętrzny polecacie do akwarium 125L? Posiadam Juwel Rio 125L. Chciałbym do niego również podpiąć sterylizator EHEIM UV Reeflex 500. Posiadam z poprzedniego akwarium Tetra 1000 E...

    Wyświetlenia: 712 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 509 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.