Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Dający do myślenia eksperyment. Filtracja biologiczna



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Jeżeli komuś nie chce się czytać całości (a warto), można przejść do ostatniej strony:

https://www.golias.net/akvaristika/expe ... cation.php

Żeby zachęcić Was do nurkowania dodam, że filtr bez jakichkolwiek mediów wykazał identyczną zdolność do przekształcania amoniaku, jak ten z innymi mediami (próbom poddawane są m.in. seachem matrix, pumeks ogrodniczy, czy biobale). Mówimy tutaj o stężeniach amoniaku na poziomie 30ppm :D Absolutnym rekordzistą w teście, zdolnym rozłożyć stężenie 70ppm (!) amoniaku w 24 godziny, okazał się...filtr gąbkowy napędzany pompką powietrza...Także tego. Mam nadzieję, że zachęciłem Was do ciekawej dyskusji.

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1631
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Bardzo ciekawa lektura. Po raz kolejny stwierdzam fakt , że marketing to 3/4 sukcesu.

Avatar użytkownika
nuendo
Stały bywalec

Posty: 328
Dołączył: 10 lis 2015, 20:02
Miasto: Wrocław

Bardzo fajnie i prosto opisane .
Rola amoniaku i wpływ pH na jego zawartość co często było poruszane na forum
Z artykułu można też wyciągnąć wniosek aby nie pchać na siłę i nie ugniatać media w koszach aby weszło jak najwięcej bo może to powodować zatrzymywanie materii organicznej co powoduje dodatkowa produkcję amoniaku
Jeżeli chodzi o wkłady to niektórzy wiedzą że matrix to zwyczajny pumeks ogrodniczy Jest nawet gorszy bo zawiera więcej kamieni
Akwaryści zamiast mediów z powodzeniem stosują gąbki w formie nie tylko wkładów ale takze kawałków różnej wielkości i się sprawdza
Mamy wolny wybór co do mediów i faktycznie nie trzeba płacić dużych pieniedzy aby filtracja była na odpowiednim poziomie
Ważne jest dobre natlenienie filtra to podstawa





Sent from my POT-LX1 using Akwarium mobile app

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2043
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Mnie zaciekawił najbardziej filtr „na pusto” :) Swoją drogą-siedzę w hobby (z paroletnią przerwą) w zasadzie od szczeniaka. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się napotkać problemu „niedostatecznej filtracji biologicznej”. Nieważne czy była to mała gąbka w 200L, czy dwa kubły z ceramiką w 128L. Co innego filtracja mechaniczna.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1631
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Ja właśnie przywiązują dużą wagę do prefiltra aby media były w miarę jak najczystsze


Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2043
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

CZyli np sumpy ze wzgledu na duże mozliwości filtracji biologicznej to przerost formy?

Swoją drogą już jakiś czas temu doszedłem (w praktyce) do wniosku że w roślinnym zbiorniku wystarczy jakiś cyrkulator i po sprawie ...

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 800
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Powszechnie przyjęło się że te pożyteczne bakterie filtracyjne to są tylko w filtrze ale tak naprawdę to one są chyba wszędzie w żwirku dekoracjach itp a rośliny to żywy filtr .Dowodem na to są wspomniane filtry brzeczykowe które dawno temu w zupełności wystarczały ,podobnie jak za oświetlenie robiła zwykła żarówka .Współczesne filtry to moim zdaniem tylko lepsza filtracja mechaniczna

Wysłane z LG-M200 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 509
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz

Przy mojej starszej aranżacji, kiedy ultramax zaczął się sypać, w pewnym momencie odłączyłem kubeł całkowicie i zamiast niego włożyłem głowicę aquaszuta. Wiecie co się stało? Nic. Akwarium pracowało tak jeszcze przez 3 czy 4 miesiące (do restartu). Po przeczytaniu badania na temat wpływu chloru na bakterie nitryfikacyjne, odszedłem już całkowicie od płukania gąbek w wodzie z akwarium. W kranie nie ma stężeń, które mogłyby wyrządzić bakteriom jakieś szkody (chyba że potrzymacie je w takiej wodzie przez kilka godzin a stężenie chloru się nie zmniejszy) Jadę ostro pod kranem :) Jakby coś, wspomniany artykuł znajdziecie w moim starym wątku poświęconym faktom i mitom:

https://roslinyakwariowe.pl/dyskusje/fo ... 80483.html

Co do wspomnianego wyżej sumpa, uważam że w przypadku np. pawiookich, czy innych gigantów, największe kubły mogłyby mechanicznie nie uciągnąć (częste czyszczenia). Wypychanie natomiast sumpa, czy kubła ceramiką pod parapet, w świetle aktualnego tematu wydaje się być bezcelowe. Sprzyja za to marketingowi i kupowaniu na potęgę coraz wydajniejszych mediów biologicznych. Użytkownik nie ma nawet jak sprawdzić tych danych które podaje producent, także mogą nawet napisać, że jedna granulka ma powierzchnię filtracyjną równą powierzchni ziemi.

Chciałbym zobaczyć co stanie się z akwariami w Green Aqua po odpięciu tych srogich filtracji i wrzuceniu wewnętrznego mąciwody :)

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1631
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Dodam jeszcze że moje 270l wystartowało z kubłem filtrem wewnętrznym turbo 750 z dużą gąbką oraz hydroponika napędzana lat mini w doniczce oprócz keramzytu jest też sporo ceramiki woda była czysta optycznie .Później kubeł się zespół postanowiłem zostać tylko na hydroponice i wewnętrznym ,akwarium funkcjonowało dalej ale woda była bardziej mętna pływały jakieś drobne farfocle po ponownym podłączeniu kubła czystość znacznie się poprawiła a wewnętrzne chodzą dalej

Wysłane z LG-M200 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 509
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz











Powiązane tematy
  • Filtracja 200L

    Cześć posiadam akwarium ok 200L wymiary 100x 50x40 w panoramie. Niestety przegiąłem z karmieniem , dodatkowo ściągnąłem sobie chore ryby bez kwarantanny co spowodowałem armagedon w akwarium . Obsada...

    Wyświetlenia: 468 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtracja z UV

    Siemanko, ostatnio oglądałem film na YT o serwisie dużych akwarium, co zauważyłem, dość często stosowane jest tam UV, jakie jest wasze zdanie na ten temat w akwarium z Paletami, roślinami? Pomyślałem...

    Wyświetlenia: 641 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtracja do kostki 8L?

    Czołem. Mam problem z filtracją do miniaturowej kosteczki 20X20X20. Przez jakiś czas chodziła tam kaskada FZN-mini. Niestety albo mój egzemplarz jest wadliwy, albo robię coś nie tak, bo filtr wpada w ...

    Wyświetlenia: 746 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtracja

    Witam, Z góry sorki jeżeli jest taki temat a go nie widziałem. Pytanko mam, czy jest sens zrobic fiktracje w taki sposób: Prefiktr jako fiktr narurowy a następnie pompa co a za pompa przejście równ...

    Wyświetlenia: 531 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Filtracja SUMP w garażu oddalonym o 20m od zbiornika

    Witam wszystkich, jestem akwarysta od lat. Jak dotąd zbiorniki 50-100 roślinne HT. Buduje dom w , którym będzie stał już większy zbiornik w salonie około 500 l. Już na etapie wybierania projektu domu ...

    Wyświetlenia: 2038 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Filtracja do 300L - już jest Ultramax2000 ale czy wystarczy?

    Witajcie Posiadam akwarium 300L (wymiary zewnętrzne 120x50x50) - netto wyjdzie może z 260-270L. Akwarium średnio zarośnięte roślinami, ze dwa korzenie, kilka kamieni. Jako podłoże jest na dnie substr...

    Wyświetlenia: 613 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja w akwarium 63l

    Cześć. Posiadam akwarium roślinne wraz z rybami. Planuje zmienić mój obecny filtr kaskadowy Aquael FZN-2 na filtr kubełkowy. Chce uzyskać większą powierzchnię filtracyjną. Zależy mi na tym, aby filtr ...

    Wyświetlenia: 1050 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • filtracja do 240l.

    Dzień dobry, Po wielu latach przerwy od akwarystyki l, chciałbym ponownie założyć akwarium tym razem 240 litrów. Obsada mieszana, z większą ilością roślin. Proszę o pomoc w doborze pełnej filtracji. B...

    Wyświetlenia: 1455 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtracja 60l

    Witam, sprzedałem akwarium 112l aby kupic sobie mniejsze został mi filtr aquel turbo 500 500l/h i ma napowietrzacz więc oszczędziłoby to mi pieniądze na napowietrzacz i filtr sam filtr nie jest drogi ...

    Wyświetlenia: 1800 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtracja - jaki falownik do akwarium 450l

    Witam mam pytanie jaki kupić falownik do akwarjum 450l 150x50x60 żeby był cichy bo jvp102 to jakiś traktor Wysłane z SM-A515F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

    Wyświetlenia: 3026 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 295 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.