Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Wymiana złoża w filtrze zewnętrznym



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Posiadam filtr Eheim Classic 150 zasypany lawą. Rzecz w tym, że ta lawa strasznie podnosi mi KH - z tygodnia na tydzien mam coraz wyższą wartość, pomimo robienia podmianek z czystej RO. Chciałbym wymienic ten wkład na Matrixa. Niestety nie mam innego filtra poza starym zdekompletowanym patem mini. mam więc pytaniA
1. Czy mozna tego matrixa wsypać do obciętej plastikowej butelki 5l zalać wodą z akwarium+ wycisk z gąbki+bakterie (mam akurat AZOO Super-Bakteria) i do tego wrzucic tego pata, zeby mieszał wodę?
2. Jak długo takie zaszczepienie by trwało?
3. W tym eheimie od początku pracuje wkład gąbkowy i wata - te bym zostawił w filtrze i zasypał namoczonym w bakteriach matrixie - kiedy mogę taką operacje najwczesniej zrobic?

pit73
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 12 maja 2019, 16:41

pit73 napisał(a):Posiadam filtr Eheim Classic 150 zasypany lawą. Rzecz w tym, że ta lawa strasznie podnosi mi KH - z tygodnia na tydzien mam coraz wyższą wartość, pomimo robienia podmianek z czystej RO. Chciałbym wymienic ten wkład na Matrixa. Niestety nie mam innego filtra poza starym zdekompletowanym patem mini. mam więc pytaniA
1. Czy mozna tego matrixa wsypać do obciętej plastikowej butelki 5l zalać wodą z akwarium+ wycisk z gąbki+bakterie (mam akurat AZOO Super-Bakteria) i do tego wrzucic tego pata, zeby mieszał wodę?
2. Jak długo takie zaszczepienie by trwało?
3. W tym eheimie od początku pracuje wkład gąbkowy i wata - te bym zostawił w filtrze i zasypał namoczonym w bakteriach matrixie - kiedy mogę taką operacje najwczesniej zrobic?
Ile czasu ma obecnie akwarium?
Bakterie nie żyją jedynie w filtrze ...

Majkel82
Aktywny użytkownik

Posty: 626
Dołączył: 05 paź 2017, 09:54

Wymień połowę ławy na matrixa a za dwa tygodnie/miesiącu drugą połowę. Jak masz obawy to podziel na trzy etapy.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Ja mam lawe i ceramikę nie narzekam u kumpla widziałem zwykły rozdrobniony pumeks i mówił ze lepszego złoża nie miał jakoś nie wierze w magiczne matrixsy w USA jest na to moda.

Avatar użytkownika
szopcio2008
Aktywny użytkownik

Posty: 502
Dołączył: 10 lis 2015, 13:54
Miasto: Biłgoraj

Tu nie chodzi o mode. Mogę założyć tylko gąbkę i też będzie funkcjonowało ale nie świadczy to o tym że będzie na niej tak samo rozwinięta biologia jak np na matrixie. Kwestia potrzeb i ile tej biologi w filtrze chcemy mieć. Biologia to też akwarium a zwłaszcza podłoże. W zbiorniku w którym tej biologi trzeba więcej pumeks czy lawa mogłyby nie wystarczyć. Chodzi o mikro pory o tyle. Jedne mają więcej a inne mniej.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Ja wychodzę z założenia ze lawa i ceramika wystarczy mam 0,5 l lawy i około 1l ceramiki ale znam takich ze dają ponad 1l matrixa na pewno krzywdy nikt tym nie zrobi jedynie to kieszeń będzie lżejsza pozdrawiam.

Avatar użytkownika
szopcio2008
Aktywny użytkownik

Posty: 502
Dołączył: 10 lis 2015, 13:54
Miasto: Biłgoraj

O ile w filtrze gdzie jest sporo miejsca a akwarium stosunkowo małe można sobie pozwolić na wiele bo mamy zapas . Mając filtr na styk lub nawet mniej może to mieć znaczenie. Skoro się sprawdza matrixa nie ma sensu kupować ale nie oznacza to, że nie oferuje więcej niż ława czy pumeks.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Wniosek taki aby nie kupować filtra na styk.

Avatar użytkownika
szopcio2008
Aktywny użytkownik

Posty: 502
Dołączył: 10 lis 2015, 13:54
Miasto: Biłgoraj

W życiu różnie bywa. Zmieniając aranżacje , obsadę, kupując filtr w zestawie okazać się może że filtr nie daje rady. Może taniej wyjść zakup złoża niż filtra. Nie wszytko da się przewidzieć. Lepiej jeśli jest jakaś opcja na rynku a nie każdy musi z niej korzystać.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów











Powiązane tematy
  • Przepływ wody w filtrze

    Witam czy ma ktoś używa filtrów Ikola Classic. Interesują mnie jeden z dwóch 250 lub 350 bardziej 350, tylko chodzi, o realny przepływ wody wiem, nieraz były tematy poruszane itd. ale chodzi o te dw...

    Wyświetlenia: 463 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Filtr Sera UVC-Xtreme 800 wymiana wirnika/zaworu/naprawa

    Dzień dobry. Czy ktoś z forumowiczów posiada filtr sera Uvc xtreme 800 lub 1200? Przy czyszczeniu filtra uszkodził się wirnik, a w zasadzie odpiął się pierścień zabezpieczający jego oś. Czy ktoś miał...

    Wyświetlenia: 587 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Jak poprawić przepływ w filtrze hw 302.

    Może się komuś przyda, a może już było, takie spostrzeżenie. Co o tym sądzicie? https://youtu.be/M3n0W_soJxc Wysłane z MI 8 Lite przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

    Wyświetlenia: 1375 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Zapchane wężyki od napowietrzania w filtrze wewnętrznym

    Mam ostatnio problem z filtrami wewnętrznymi i to kilka typów. Mają od zawsze podłączone wężyki napowietrzające na wylocie. Już powiększałem otwory, myłem filtry i wężyki i po kilku dniach mam zarośni...

    Wyświetlenia: 975 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Wymiana filtra ?

    Witam Posiadam obecnie z 7 letniego Eheima 2075 :shock: od około pół roku wirnik zaczął odzywać się :( Pytanie czy bawić się w wymianę wirnika czy np. wymienić na inny filtr nowy OASE BIOMASTER...

    Wyświetlenia: 2653 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak często wymieniać wkłady biologiczne w filtrze?

    Cześć, zastanawiam się czy złoże biologiczne w filtrze w zbiorniku roślinnym trzeba co jakiś czas wymieniać? Czy pory mogą się zatykać? Wydaje mi się, że spotkałem się z takim zaleceniem producenta w ...

    Wyświetlenia: 9402 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Zeolit w filtrze

    Cześć, czy wielkość zeolitu ma znaczenie w filtrze kubełkowym? Widzę że są różne średnice u tych samych sprzedawców i zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem jest jakiś mix - żeby dokładnie koszyk b...

    Wyświetlenia: 2931 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Wymiana filtra wewn. na kubełek - media

    Mam w akwarium filtr wewnętrzny Aquael Turbo 1500. W nim gąbka i ceramika w koszyczku. Dzisiaj podłączyłem filtr Hw-304a który docelowo ma zmienić ten wewnętrzny. Pytanko co do mediów filtracyjnych....

    Wyświetlenia: 2562 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Ada es 600.Wymiana pompy.

    Witam Dzisiaj podłączyłem nowy filtr Ady kupiony od osoby prywatnej i rozczarowała mnie głośność pompy. Testowany bez wkładów był cichy. Obecnie trzy gąbki od Eheim Clasic 600 i litr matrixa. Filtr s...

    Wyświetlenia: 6601 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Ratować Tetrę EX600 Plus czy wymiana?

    Witajcie, to mój pierwszy temat na forum więc może na początek szybko się przedstawię: jestem Przemek, 100% amator akwarystyczny, piszę z Katowic. A teraz do pierwszej sprawy i zarazem od razu proble...

    Wyświetlenia: 2289 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 260 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.