Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Mały filtr zewnętrzny do 25l



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



17 lis 2017, 13:26 Mały filtr zewnętrzny do 25l  (#1)  

Temat jakich wiele czyli jaki filtr zewnętrzny do 25l jednak nie do końca ponieważ mam kilka istotnych ograniczeń i sprecyzowane wymagania co do filtra.
Więc tak, filtr ma chodzić w akwarium 25l z dużą ilością roślin oraz bedę chciał na nim zamontować reaktor CO2, być może jakąś grzałkę przepływową aby ograniczyć ilość gratów w akwarium do minimum. Ponad to bedzie stał w niskiej szafce - 37cm wysokości, 18cm szerokośi czyli około 40 cm poniżej akwarium, w sumie powinien wtłoczyć wodę na 65cm więc to nie powinno być wyzwaniem dla żadnego filtra zewnętrznego.
Typy tak naprawdę mam dwa:

1. Multikani 800 - wszystko super, cicha wydajna pompa, możliwość rozbudowy, małe wymiary (14x18cm), łatwe czyszczenie i odpinanie węży, w cenie 140 PLN jest wszystko łącznie z wkładami. Tylko jedno ALE - węże o niestandardowej średnicy 14mm/18mm więc będzie problem z montażem dodatkowych akcesorii jak rurki, reaktor CO2 szklane. dochodzi zabawa w niestandardową redukcję do 12mm bo zmiana węża bez redukcji może być ryzykowna.

2. Hydor Prime 10 - filtr niby totalnie bezgłośny, wydajność aż nadto dla 25l, zawory ułatwiające czyszczenie, w zestawie komplet wkładów no i węże o standardowej średnicy 12/16mm pozwalające na montażdowolnych akcesoriów. I to wszystko jedynie za 180 PLN. Wątpliwości jakie mam co do tego filtra to praktycznie brak na jego temat opinii i kilka uwag co do głośności ale ta jest ponoć spowodowana powietrzem, ułożeniem węży itp.


Który z powyższych byście doradzili? Od razu dodam, że ma byćto filtr do zbiornika 25l. Jeśli bedę stawiał większe akwarium to wtedy będzie większy filtr więc nie szukam tu uniwersalnego rozwiązania. Wiem, że jest jeszcze Eheim 2211 który gabarytowo też by mi teoretycznie pasował ale doliczając zawory, wkłady to wychodzi cena około 400 PLN a czy jest dwa razy lepszy??

sarar
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 06 lis 2017, 23:42

Ja wybrałbym Hydora, może mało znany na naszym rynku ale to duża firma popularna na zachodzie europy.
Co do Multikan napisałeś:
cicha wydajna pompa

Może i tak, ale obejrzyj ten filmik, filtr inny ale też zewnętrzna pompa i ten sam producent:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Moim zdaniem w takim litrażu bardzo dużą rolę odgrywa biologia , więc ja wybrałbym ten który oferuje największą pojemność. Sam w swoich akwariach używam tylko eheimów Classic 2213 (jakiś taki sentyment mam do tego modelu) . Akwaria na chwilę obecną to 2 x Mini M , kostka 10l i Dennerle scapers tank 35l. Dzięki zaworom przepływy można wyregulować żeby nie było "pralki" . Wszystkie filtry kupiłem jako używane i za żaden nie zapłaciłem więcej niż 150 zł .

Avatar użytkownika
Pawelwaw
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 27 cze 2017, 13:29

Witam,
Ja w swoim akwarium, kostce 25x25x25cm, używam taniego i póki co spełniającego doskonale rolę filtra zewnętrznego, biologicznego HW-603B 400l/h 6W 30-100L kupionego na znanej aukcji. Do dołączonych wkładów gąbkowych dołożyłem trochę keramzytu.
Pozdrawiam
Załączniki
Zrzut ekranu (5).png
(197.64 KiB) Pobrane 2917 razy

jarek859
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 05 sty 2015, 22:18
Miasto: Warszawa

To jeszcze ja dorzucę swoje 3 grosze ;). Akwa 18l, dziura na sprzęt ma około 30 cm szerokości 40 głębokości całość zajmuje jakieś 40-45 cm wysokości i wygląda tak. Filtr eheim 2013, reaktor co2 z grzałką i butla co2 :D.
20171118_205057.jpg
(40.01 KiB) Pobrane 2883 razy

Avatar użytkownika
dimmus
Stały bywalec

Posty: 461
Dołączył: 09 lis 2006, 23:26
Miasto: okolice Opola

sarar napisał(a):
1. Multikani 800 (...) Tylko jedno ALE - węże o niestandardowej średnicy 14mm/18mm więc będzie problem z montażem dodatkowych akcesorii jak rurki, reaktor CO2 szklane. dochodzi zabawa w niestandardową redukcję do 12mm bo zmiana węża bez redukcji może być ryzykowna.

Multikani ma pompkę MK800 i jest na standardowe węże 16/22. Pompka cicha (mam - pompkę, nie multikani). Owszem, po rozebraniu do wyczyszczenia potrafi przez kilka godzin poterkotać ale potem robi się niesłyszalna. Patent na terkotanie - wyłączyć na chwilę i włączyć.
Pozdrawiam!
Quark-t

Avatar użytkownika
Quark-t
Zainteresowany tematem

Posty: 186
Dołączył: 23 kwi 2017, 23:03
Miasto: Będzin

Tetra ex400

speed_k
Stały bywalec

Posty: 385
Dołączył: 27 mar 2010, 08:23

W końcu zakupiłenm HYDOR PRIME 10. Po montażu zdam realcję jak się spisuje, czy generuje jakiś hałas i jaką ma wydajność.

Czy dodawać jakiśwkład ponad to co jest obecnie w filtrze (w zestawie są gąbki i ceramika)?
Myślałem o zeolicie albo Nitromax PRO co by zapobiec w przyszłości pladze glonów - dobry pomysł?
Teraz co do wymiany filtra - jak to dobrze zrobić? Wystarczy, że zaleję nowy wodą z akwarium i stary wyrzucę? Czy może powinien pochodzić chwilę w wiadrze na wodzie z wymiany? Czy też obydwa powinny chodzić równolegle w akwa, jeśli tak to przez jakiś czas?
Dodam, że mój obecny filtr - jakiś Aquael z zestawu ma mizerną wydajność.

sarar
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 06 lis 2017, 23:42

Mimo wszystko lepiej żeby dwa naraz pochodziły tydzień.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Jeśli chodzi o filtr Hydor to jest cichy.Do twojego akwa będzie dobry.Odnośnie wkładów-gąbka plus lawa,może Matrix.

Avatar użytkownika
Boczowro
Zainteresowany tematem

Posty: 224
Dołączył: 01 maja 2017, 09:56
Miasto: Wrocław-Oleśnica

Hej, osobiście wybrał bym Hydora(sam posiadam filtr tej marki w swojej kostce, a dokładnie Hydor 150) i jestem z niego bardzo zadowolony, zero problemów z czymkolwiek.
Niestety dla testów zakupiłem do ojca akwarium filtr chinczyk, HW-302 i tutaj po roku użytkowania jest różnica odczuwalna, chińczyk jest głośniejszy, i są problemy z odpowietrzeniem. Wiec z racji jakiegoś doświadczenia, jak to bywa, lepiej wydać ciut więcej na pewną markę, niż oszczędzać na czym się da :)
Zdecydowanie Hydor!

mm87pl
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 07 lip 2017, 14:11

sarar napisał(a):Wystarczy, że zaleję nowy wodą z akwarium i stary wyrzucę?

Ja coś takiego niedawno zrobiłem, filtr wprawdzie ten sam ale wymieniłem komplet wkładów. Filtr Eheim 2217 kupiłem z samymi gąbkami w komplecie, później dokupiłem zestaw wypełnień Eheim Media Set. Dałem do filtra nową ceramikę, Substrat Pro i włókninę, jedna gąbka została z poprzedniego wypełnienia. Teoria mówi że nie powinno się tak robić, ale nie mam drugiego filtra i zaryzykowałem. I kompletnie nic się nie wydarzyło, tylko woda jest bardziej czysta :D Wydaje się że przy stabilnym i stosunkowo dużym zbiorniku takie postępowanie jest dopuszczalne. W małym akwarium może tak łatwo nie być. Lepiej niech przez jakiś czas pracują obydwa filtry.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Sam posiadam Aquael Multikani z pompą zewnętrzną i uważam, że jest to jeden z najcichszych filtrów.
Oczywiście prawdą jest, że pompa rezonuje (zresztą chyba jak każda) ale jak niczego nie dotyka jest właściwie niesłyszalna. Czasami w nocy musiałem dotknąć albo przyłożyć ucho bo wydawało mi się, że nie chodzi.
Dodatkowo uważam, ze autor filmu testowego, źle zamontował pompę ponieważ kierunek przepływu powinien być wtłaczający do filtra wtedy pompa pracuje zupełnie inaczej.

Hydor 10 uważam, że jest świetnym filtrem z bogatym wyposażeniem ale słuchałem go kiedyś w sklepie i był dość słyszalny. Posiadam też Eheim 2213 i też buczy i trzeba kłaść na niego coś ciężkiego aby to zniwelować.

Avatar użytkownika
dust
Aktywny użytkownik

Posty: 515
Dołączył: 27 paź 2012, 16:59
Miasto: Konin/Poznań

sarar napisał(a):Czy dodawać jakiś wkład ponad to co jest obecnie w filtrze (w zestawie są gąbki i ceramika)?

Co prawda nie wiem jaka jest oryginalna ceramika w tym filtrze ale jeśli jest kiepska to polecam SERA siporax.
sarar napisał(a):Teraz co do wymiany filtra - jak to dobrze zrobić? Wystarczy, że zaleję nowy wodą z akwarium i stary wyrzucę? Czy może powinien pochodzić chwilę w wiadrze na wodzie z wymiany? Czy też obydwa powinny chodzić równolegle w akwa, jeśli tak to przez jakiś czas?

Zdecydowanie najlepiej aby obydwa chodziły razem w akwarium, min. z tydzień a optymalnie ze dwa tygodnie.

Avatar użytkownika
faN
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 18 wrz 2016, 09:47
Miasto: Łódź

Powiedzcie mi jeszcze jak odpalić ten filtr. Zgodnie z instrukcją zalewam go wodą, otwieram zawory, podłączam do sieci i powinien automatycznie się zalać. Jednak jak go podłączam to słychać pompę i nic się nie dzieje, wody nie zaciąga. Coś źle robię?

sarar
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 06 lis 2017, 23:42

Zalać filtr tzn. mając wlot w akwarium zaciągnąć wodę ustami przez wlot wodę jak przez słomke by wypelnil się woda uważając by się nie napić. Jak wodę będziesz miał w wylocie to powinien już pracować. Początkowo może się jeszcze odpowietrzac i terkotac.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

zmijka85 napisał(a):Zalać filtr tzn. mając wlot w akwarium zaciągnąć wodę ustami przez wlot wodę jak przez słomke by wypelnil się woda uważając by się nie napić. Jak wodę będziesz miał w wylocie to powinien już pracować. Początkowo może się jeszcze odpowietrzac i terkotac.

Wg instrukcji to jest samozalewajacy filtr. A powinno działać to tak, że wlewam do filtra dedykowanym otworem szklankę wody, uruchamiam go i teoretycznie powinien już sam zaciągnąć wodę.

sarar
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 06 lis 2017, 23:42

Ja miałem taki sposób, że stawiałem sobie na ziemi pojemnik 2 litrowy i rurkę wylotową do niego. Wtedy wszystkie rury się szybko zalewają i szybciej się odpowietrza.

Avatar użytkownika
dust
Aktywny użytkownik

Posty: 515
Dołączył: 27 paź 2012, 16:59
Miasto: Konin/Poznań

sarar napisał(a):Wg instrukcji to jest samozalewajacy filtr. A powinno działać to tak, że wlewam do filtra dedykowanym otworem szklankę wody, uruchamiam go i teoretycznie powinien już sam zaciągnąć wodę.

Wydaje mi się że powinieneś do filtra wlać tyle wody ile się zmieści, a nie tylko szklankę :wink:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Obiecałem, że napiszę kilka słów na temat filtra po jego uruchomieniu - mowa Hydor Prime 10. Filtruje on akwarium 25l. Na wstępie dodam, że jest to pierwszy filtr zewnętrzny z jakim mam do czynienia a przed nim miałem jedynie wewnętrzny Aquael ASAP 300.

Pierwsze wrażenie
Filtr sprawia wrażenie solidnie wykonanego. Obudowa z grubego i niezbyt twardego plastiku, budzi zaufanie aczkolwiek testu na upadek z 2m wysokości nie robiłem :) Mocowanie głowicy/zaczepy chodzą perfekcyjnie, nie ma tu miejsca na wyciek wody dopóki uszczelka nie puści. Jeden koszyk na wkłady o pojemności 1,5l, w zestaie jest gąbka, wata i ceramika. Zawory wyglądają na solidne i dzięki nim można nieco skręcić filtr. Aczkolwiek pomimo zaworów przy zdejmowaniu węża poleci nieco wody ale to są śladowe ilości. Jedyna rzecz która mi się nie podoba i co na pewno wymienię to rurki wlotowe - duże topotne i zajebiście mało dyskretne w 25l.

Pierwsze uruchomienie.
Mimo trudności wynikających z totalnego braku doświadczenia z tego typu urzdzeniami oraz niedoczytaną do końca instrukcją start filtra okazuje się banalnie prosty - wlewasz do filtra szklankę do dwóch wody, wkładasz węże do akwarium i po chwili filtr sam się zalewa. Odpowietrzenie trwa chwilę, nie mierzyłem tego z zegarkiem w ręku ale po godzinie filtr był już praktycznie bezgłośny. Jak na takie maleństwo to naprawdę jest moc. Producent podaje wydajność na poziomie 300l/h, na początku pracy kiedy się jeszcze nie do końca odpowietrzył wyszedł mi przepływ na poziomie 250l/h.

Wrażenia po kilku pierwszych dniach
Filtr działa bezproblemowo, jest bezgłośny a wody praktycznie nie widać - takiej czystej w akwa jeszcze nie miałem. A to wszystko na wkładach z zestawu.
Końcówka wylotowa jest tak skonsruowana, że jeśli umieszczona będzie w akwarium zgodnie z instrukcją to gwarantuje konkretne napowietrzanie i przy okazji konkretny chlupot wody - wystaczny głębiej zanuczyć wlot albo użyć nieco silikonu żeby się pozbyć tego efektu.

Podsumowując jestem mega zadowolony, jeśli filtr nadal będzie się sprawował bezproblemowo to jest to naprawdę rewelacyjny produkt. No i cena będzie ciężka do pobicia w kategorii filtrów do nano akwarii - 160 zl za filtr z wkładami i zaworami.

sarar
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 06 lis 2017, 23:42











Powiązane tematy
  • filtr narurowy

    Cześć Potrzebuje porady w temacie filtra narurowego. Jestem na etapie zmiany akwarium z 240l na 450l. Myślę nad zrobieniem filtra narurowego z grzałką ze spustem i dopuszczaniem wody. Czy jest ktoś na...

    Wyświetlenia: 765 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Ankieta: jakiej firmy filtr posiadamy w naszych akwariach

    Na forum bardzo często padają pytania jakiej firmy filtry są godne polecenia. Pomóżmy początkującym oddając głos w ankiecie nt. marek posiadanych przez nas filtrów. Ponieważ wielu z nas posiada wię...

    Wyświetlenia: 32492 | Odpowiedzi: 62 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny do 43l (spośród najpopularniejszych ma

    Cześć. Stoję przed wyborem filtra do nowo zakładanego akwarium. Powiedzmy, że koszt nie gra roli, ale musiałbym wyrobić się do 500 zł ;) Do takiego akwarium pasują chyba najmniejsze filtry z serii ró...

    Wyświetlenia: 835 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15332 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1242 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Aquael Turbo Mini - nowy filtr wewnętrzny Aquaela

    aquael-turbo-mini-news.jpg Zapraszam do zapoznania się z opisem nowości Aquaela: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/aquael-turbo-mini-320l/h-filtr-wewnetrzny-akwarium-1080l-p-49327.html

    Wyświetlenia: 434 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Aquael HYPERMAX - nowy filtr zewnętrzny

    hypermax.jpg Wątek w którym będziemy zbierać informacje o nowym modelu filtra: Aquael Hypermax. Link do sklepu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr-aquael-hypermax-4500-przedsprzedaz-p-47006...

    Wyświetlenia: 20914 | Odpowiedzi: 60 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny

    Witam wszystkich , jaki polecacie filtr zewnętrzny do akwarium , żeby był wydajny a nie głośny ? Mam akwarium 100l . Dziękuje za odpowiedzi Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslin...

    Wyświetlenia: 892 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Filtr Aquael turbo 500 a włóknina.

    Witam, Mam sporo pylkow w wodzie, zwłaszcza jak dotknę roślin to się tego dużo wydobywa z podloza. Mam aktywne a na nim żwirek choć przez dosadzanie to wylazł aktywny trochę na zewnątrz. Mam filtr A...

    Wyświetlenia: 313 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtr zewnętrzny do 125L

    Witam! Jaki filtr zewnętrzny polecacie do akwarium 125L? Posiadam Juwel Rio 125L. Chciałbym do niego również podpiąć sterylizator EHEIM UV Reeflex 500. Posiadam z poprzedniego akwarium Tetra 1000 E...

    Wyświetlenia: 728 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 386 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.