Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Syf, kurz, pyl, brudna woda.



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Pył przedostający się z dna do wody nie tylko szpeci, ale też powoduje wzrost substancji organicznych w wodzie, a no to czekają glony. Harcowanie kirysów można porównać z grzebaniem w podłożu przez akwarystę. Nie bez powodu wszyscy powtarzają, że po takiej czynności należy podmieniać wodę.

Dostałeś od wielu osób kilka sugestii i teraz rób jak uważasz.

DavyJones


Większych problemów z glonami nie mam, odpukać, a kiryski są w akwarium już od roku.
Kiryski to znowu nie są jakieś niszowe ryby. Wiele osób je trzyma i nie każdy ma glony. Zgodzę się jedynie że kiryski na granulacie to kiepski pomysl, ale przypomnę że ja mam żwir.

Syf u mnie w akwarium od początku plywal w toni. Ostatnio dokupilem unimaxa 250 i wypelnilem go wkladami czysto mechanicznymi z nadzieją że pozbędę się tego syfu. Tak się jednak nie stalo.
Zalożylem ten temat żeby uzyskać informację czy jest to normalne przy kiryskach, pomimo dobrej filtracji.
Gdyby pojawily sie glosy że tak nie powiinno być, szukal bym przyczyny. Jednak wychodzi na to że jest to zjawisko normalne i że oprócz eksmisji rybek nic się nie da zrobić (glowica z watą jako rozwiązanie stale odpada).
Cóż więcej dodać. Albo rybki, albo akwarium.

Dzięki wszystkim za wypowiedzi.

Macias


Może ty masz zakwity? Pierwotniaki, jednokomórkowe glony (niektóre są cudzożywne), bakterie? Też miewałem mętną wodę. Lampa UV uwolniła mnie od tego definitywnie.

DavyJones


Tyle że ja nie mam mętnej wody. W pierwszym poście masz film pokazujący problem. (na filmie woda jest nieco mętna bo tego dnia podalem bakterie)
Są to tylko i wylacznie syfy z dna.

Macias


Ten korzeń w twoim zbiorniku to grabina?

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

O ile Grab i Grabina to to samo, to tak :)

Macias


Mi grab zawsze się podobał ładne korzenie mają w hurtowni na Norwida ale walczyłem z jednym ponad rok i strasznie mi wodę barwił i odpuściłem.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Niestety brudzi jak diabli. Po tygodniu mam BW.
Pobrudzi i przestanie, a że twarde drewno to będzie na lata.

Macias


Macias napisał(a):Niestety brudzi jak diabli. Po tygodniu mam BW.
Pobrudzi i przestanie, a że twarde drewno to będzie na lata.


Nie przestanie mówię Ci grab posiada piękne korzenie ale garbnik wytraca latami.Ja przez kilka miesięcy moczyłem kilka razy gotowałem w soli potem bez soli i znowu 2 miesiące w wodzie.Po włożeniu do zbiornika jak piszesz po tygodniu lekka zupa. Poddałem się korzeń obecnie stoi na meblach jako ozdoba.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

W malym akwarium też mam Grab i nie brudzi, tyle że kupiony byl jako preparowany. Także kiedyś w końcu nawet Grab przestaje barwić (chyba że granulat chlonie garbniki?)
Duży korzeń moczylem przez tydzień, codziennie zmieniając wodę na wrzątek. Moczyl się w akwarium 126l. Pierwszego dnia nie bylo nic widać przez glębokość akwarium (35cm), ostatniego woda byla brązowa, ale przejrzysta. Wydaję mi się że dość sporo garbników usunąlem. Tak czy siak nie poddam się, Grab jest zbyt ladny żeby odpuścic :)

Żeby tylko te farfocle nie plywaly...

Macias


Odkopie troche temat.

Czy poradziles sobie z tym pylem w wodzie?

U siebie na dnie mam podloze HELP, akwa 215L, dwa Unimaxy 250 i ciagle mam pyl w wodzie. Kiryskow sie pozbylem ale nic to nie zmienilo.

Avatar użytkownika
mihow1979
Zainteresowany tematem

Posty: 259
Dołączył: 19 kwi 2016, 17:29

Odkopię po raz kolejny.

Czy ktoś miał taką sytuację i poradził sobie ?
Męczę się z tym już 4 miesiąc i nic...

k0zz
Poznaje temat

Posty: 105
Dołączył: 21 mar 2016, 18:42

Miałem wcześniej w 180l filtr Tetra Ex 800 plus z fabrycznymi wkładami. Woda była czysta, coś tam zawsze pływało ale ogólnie byłem zadowolony. Ze względu na słabą cyrkulację zmieniłem filtr na Eheim 2217 i woda zniknęła! Jeszcze takiej czystej wody w akwarium nie miałem. W filtrze jest ceramika i biobale z Tetry plus gąbki.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Dumałem nad zakupem drugiego filtra Eheim professional do 600L akwarium... ale nie mam 100% pewności, że to rozwiąże temat.
Baniak 375 filtrów a filtracja jak do 1000 litrów...

k0zz
Poznaje temat

Posty: 105
Dołączył: 21 mar 2016, 18:42











Powiązane tematy
  • Po zmianie filtra zewnętrznego woda śmierdzi

    Witam, ostatnio zmieniłem filtr z Jbl e-1502 na aquela ultramax 2000, ze starego przełożyłem ceramikę i dołożyłem nowej, dodałem bakterie nitrifikacyjne na start nowego. Od 2 tygodni woda zaczęła śmie...

    Wyświetlenia: 498 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Kurz/pył w wodzie, nic nie pomaga.

    Walczę z kurzem/pyłem w wodzie już od kilku dni. Nie wiem co to jest, czy coś wypyliło od lawy czy to jakaś pozostałość po pierwotniakach a może śluzowce zaczynają się rozpadać. Woda jako tako jest c...

    Wyświetlenia: 8074 | Odpowiedzi: 84 czytaj więcej...

  • Problem z mleczną wodą,

    Hej, piszę tutaj ponieważ nie mogę sobie poradzić z mleczną wodą w moim zbiorniku, powoli tracę cierpliwość już, a więc kilka słów o moim zbiorku. Gdy wleje Tetra Crystal Water woda klaruję się na 1 d...

    Wyświetlenia: 5541 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...

  • Seachem purigen - mleczna woda

    Dzisiaj włożyłem 100ml purigen do filtra w celu pozbycia się zabarwionej wody od korzenia. Co mnie zszokowalo to 30 min po włożeniu purigenu woda w akwarium mleko!. Wkład przepłukany przed wło...

    Wyświetlenia: 3496 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Woda z zmiękczacza do stałej podmiany

    Witam, mam pytanie czy woda z domowego zmiękczacza np. Aquahome 20 nadaje się do stałej podmiany wody w akwarium? Tj. Mam taki plan. Buduje akwarium 1500 litów Mam podprowadzona wodę pod akwarium i...

    Wyświetlenia: 6326 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Woda przezroczysta

    Witam wszystkich, mam akwarium od miesiąca co zrobić żeby woda byla przezroczysta ? Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

    Wyświetlenia: 2610 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • Mętna woda

    Witam chciałbym się poradzić 2 tygodnie temu założyłem nowe akwarium 72l. I od tego czasu zrobiłem 2 razy podmianę jakieś 20% i przy podmianie podałem Tropical Antychlor i Tropical Bacto-Active i ...

    Wyświetlenia: 2744 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Mętna woda

    Witajcie mam mały problem . Chyba już ok miesiąc. Wyjazd z rodzinka weekend w tym czasie nie było prądu nie działał filtr..... Wróciłem w nocy wszystko działało po powrocie z pracy woda mętna jak by...

    Wyświetlenia: 1548 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Mętna woda

    Witam. Mam problem związany z wodą. Jakiś czas temu miałem awarię prądu. Nie było prawie 2 dni pradu. Akurat tego samego dnia co wymieniłem wodę wyłączyli mi prąd. I od tamtej pory mam problem z wod...

    Wyświetlenia: 2906 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Woda ze zmiekczacza domowego

    Witam, Szukam kogoś kto ma w domu zmiękczacz wody, taki którego główną rolą jest zmiękczenie wody w domu a nie w akwarium. Z tego co wiem to taka woda nie bardzo się nadaje do akwarium, nawet po uzdat...

    Wyświetlenia: 1217 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 437 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.