Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Podłoże

Aquabase pod Amazonię

Dobór podłoża. Granulaty, żwiry, piaski, substraty i podsypki. + nowy temat

15 lut 2021, 08:31 Aquabase pod Amazonię  (#1)  

Czy stosował ktoś Ferka Aquabase pod Amazonię?

Czy ADA Power Sand jest ekwiwalentem Aquabase, tzn. czy stosując Aquabase mogę pominąć Power Sand?

Pozdrawiam

piotrale
Zainteresowany tematem

Miasto: Gdynia

15 lut 2021, 22:36 Re: Aquabase pod Amazonię  (#2)  

Aquabase jest akwarystycznym majstersztykiem, niestety rzadko stosowanym, bo drogim. Rzecz jasna możesz pominąć stosowanie nawet jakiejkolwiek bazy, ale używając Power Sand lub niedrogiego pumeksu z allegro zapewnisz przepływ wody pod podłożem, dodatkowo PS zawiera torf, więc imho tej mieszanki użyć warto szczególnie dodając podsypki od ADA.

rafau
Znający temat

Miasto: Gdańsk

17 lut 2021, 22:47 Re: Aquabase pod Amazonię  (#3)  

Dobra będzie ten Aquabase, potem Power Sand i Amazonia...:-)

Kilka pytań...

1. Czy można ustawić aranżację i wsypać to wszystko, po czym zostawić to ustawione na kilka dni zanim posadzi się rośliny i zaleje zbiornik? Czy też kwestia wilgotności substratów i Amazonii jest tu istotna?

2. Nitripro - bakterie... stosował to ktoś z Was? Ile tego należy wsypać na dno zbiornika 60/45 i na którą warstwę?

Pozdrawiam

piotrale
Zainteresowany tematem

18 lut 2021, 22:59 Re: Aquabase pod Amazonię  (#4)  

aaaaa i nikt zupełnie?;-)

piotrale
Zainteresowany tematem

18 lut 2021, 23:13 Re: Aquabase pod Amazonię  (#5)  

1. możesz.
2. Nitripro pod podłoże ?

rafau
Znający temat

Miasto: Gdańsk

18 lut 2021, 23:15 Re: Aquabase pod Amazonię  (#6)  

piotrale napisał(a):Dobra będzie ten Aquabase, potem Power Sand i Amazonia...:-)

Kilka pytań...

1. Czy można ustawić aranżację i wsypać to wszystko, po czym zostawić to ustawione na kilka dni zanim posadzi się rośliny i zaleje zbiornik? Czy też kwestia wilgotności substratów i Amazonii jest tu istotna?

2. Nitripro - bakterie... stosował to ktoś z Was? Ile tego należy wsypać na dno zbiornika 60/45 i na którą warstwę?

Pozdrawiam
Ja bym najpierw rozsypał power sand/pumeks, na to aquabase i bakterie a dopiero na to wszystko podłoże aktywne.
Bakterii posyp tak by zrobić cienką warstwę na całej powierzchni power sand/pumeksu, aquabase. Jeśli będzie plaża, to w tym miejscu nie dawałbym żadnej podsypki, tylko sam piasek.
"In a very real sense, we are all aliens on a strange planet. We spend most of our lives reaching out and trying to communicate. If during our whole lifetime, we could reach out and really communicate with just two people, we are indeed very fortunate."
Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

19 lut 2021, 00:51 Re: Aquabase pod Amazonię  (#7)  

Do nowego powersanda nie trzeba już bakterii dodawać.
Ja go stosuję pod inne aktywne i twierdzę że się sprawdza. To znaczy rośliny rosną to musi działać, no w końcu tanie to to nie jest.

Akaruz
Zaawansowany użytkownik

Miasto: Kraków

19 lut 2021, 01:07 Re: Aquabase pod Amazonię  (#8)  

Akaruz napisał(a):Do nowego powersanda nie trzeba już bakterii dodawać.
Ja go stosuję pod inne aktywne i twierdzę że się sprawdza. To znaczy rośliny rosną to musi działać, no w końcu tanie to to nie jest.
To już nie tylko Power Sand Advance ma te wszystkie domieszki?
Wygląda na to że jestem do tyłu.
"In a very real sense, we are all aliens on a strange planet. We spend most of our lives reaching out and trying to communicate. If during our whole lifetime, we could reach out and really communicate with just two people, we are indeed very fortunate."
Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

23 lut 2021, 11:52 Re: Aquabase pod Amazonię  (#9)  

Cześć...

Postanowiłem położyć lawę wulkaniczną pod Amazonie w miejscach, gdzie chcę znacznie podnieść podłoże.
Niestety przy płukaniu okazało się, że pierwsze kilka kropel wody i wszystko zabarwiło się na brązowo. Sądzę, że dalsze płukanie nie ma większego sensu bo lawa ma tendencję do kruszenia się i ten pył będzie pojawiał się na nowo. Mam obawy, że po zalaniu zbiornika zrobi mi się tam błoto...
Miał ktoś podobny problem? A może powinienem zastosować coś innego?

piotrale
Zainteresowany tematem

23 lut 2021, 12:44 Re: Aquabase pod Amazonię  (#10)  

Użyj pumeksu. Do kupienia w sklepach ogrodniczych. Jak coś, odezwij się na priv, to podrzucę Ci link.

AquaMolitor
Aktywny użytkownik

23 lut 2021, 12:48 Re: Aquabase pod Amazonię  (#11)  

AquaMolitor napisał(a):Użyj pumeksu. Do kupienia w sklepach ogrodniczych. Jak coś, odezwij się na priv, to podrzucę Ci link.

Mam tej lawy tyle, że mógłbym ulepić wulkan..., więc chyba zaryzykuję. Wypłukałem z tego muł tyle ile się dało i barwi dużo mniej. Myślę, że jeśli przykryję to soil'em i nie będę tego ruszać, to powinno być ok.

piotrale
Zainteresowany tematem

Powiązane tematy

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.