Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Technika CO2


Ocena zestawu CO2



Nawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposoby na wydajne rozpuszczanie gazu. Pomiar w wodzie.



28 lip 2017, 13:50 Ocena zestawu CO2  (#1)  

Witam! Po przestudiowaniu kilku artykułów na temat roślinności w akwarium, a także obejrzeniu filmu "CO2 przez 30 dni" doszedłem do wniosku, że chciałbym u siebie zamontować zestaw CO2. Kompletnie się na tym nie znam i nie wiem co jest dodatkiem, a co jest niezbędne (chociaż z tego co się zorientowałem, to elektrozawór przez dużą ilość osób uważany jest za zbędny koszt).
Z braku wiedzy postanowiłem kupić takowy zestaw na allegro, ale wolę to przed zakupem skonsultować z osobami ze stażem.
Czy ten zestaw wydaje się być wart zakupu?
Posiadam akwarium 160L i okolo 0,45W/L.

Z góry dziękuję za pomoc! :)
Załączniki
zestaw.png
butla CO2 3,3kg/ 5l, zawór GCE, reduktor CO2, metalowe nyple CAMOZZI G1/8 - G1/8, włoski zaworek dławiący CAMOZZI, włoski elektrozawór ACL, programator czasowy, szybkozłączki CAMOZZI G 1/8" 6/4 mm, wężyk PU 3m, szklany zaworek zwrotny, szklany licznik bąbelków, nano dyfuzor ze spiekiem ceramicznym 20 mm, szklane kolanko
zestaw.png (134.59 KiB) Przeglądane 4842 razy
Ostatnio edytowano 28 lip 2017, 14:33 przez Chass, łącznie edytowano 1 raz

Chass
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 28 lip 2017, 13:43

28 lip 2017, 14:22 Re: Ocena zestawu  (#2)  

Mam coś podobnego, jest ok. Ale kilka moich uwag (ogólnie, a nie do tego konkretnego zestawu) Butlę dostajesz nową i ładną ale jak zaniesiesz do wymiany to dostaniesz starą i poobijaną (chyba że masz w okolicy punkt w którym możesz nabić a nie tylko wymienić butlę) Dyfuzorek szklany pierwszy poszedł do wymiany, tak samo licznik bąbelków (są dość delikatne). Jeden nie dawał rady a drugi połamał się przy montażu, podobnie zresztą jak kolanko szklane. Teraz podaję gaz przez dyfuzor narurowy z licznikiem bąbelków i zaworkiem zwrotnym. Elektrozaworu nie używam więc i elektrozawór i programator są mi zbędne. Zaworek precyzyjny jest ok, chociaż ja miałem identyczny (RFU 483-1/8) który po kilku miesiącach przestał działać. Kupiłem więc też Camozzi ale RFO 383-1/8 i na razie jest ok. Podsumowując: teraz nie kupiłbym całego zestawu tylko potrzebne elementy osobno, a butlę poszukałbym używaną. Wyszło by mi dużo taniej :wink:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

28 lip 2017, 14:39 Re: Ocena zestawu CO2  (#3)  

Dzięki za szybką odpowiedź. :)
Przy wyborze między gotowym zestawem, a pojedynczymi elementami kierowałem się (oprócz lenistwa) przekonaniem, że gotowe i nowe zestawy są bezpieczniejsze niż używane. Trochę mnie nakierunkowałeś na dobranie własnego zestawu, może faktycznie bardziej można przyoszczędzić. Jeszcze z kwestii praktycznych - 5L butla do 160L akwarium jest opłacalna? Czy lepiej brać mniejsze?

Chass
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 28 lip 2017, 13:43

28 lip 2017, 15:36 Re: Ocena zestawu CO2  (#4)  

Chass im większa butla tym lepiej- rzadziej będziesz musiał o niej "myśleć".
Zależy też, tak jak Astar ci pisał, czy będziesz wymieniał czy nabijał- ja za samo nabicie płacę 30zł bez względu na pojemność a butla 2,5l w moich 96l wystarcza mi na niecałe 2mc. Wiadomo że większa butla to większy wydatek na zakup ale z czasem bardziej opłacalny. I tak jak Astar ci napisał- elektrozawór na początek to zbędny wydatek, te szklane dyfuzory to jest porażka- zaraz będziesz szukał innych rozwiązań dystrybucji CO2, także na początek polecam ci zwykłą lipę w strzykawce:)
Wszelakie szklane kolanka też raczej są zbędne.
Także na "dzień dobry" potrzebujesz butlę z reduktorem- im większa pojemność tym lepiej, z tym podwójnym zegarem najlepiej bo na jednym masz podgląd na ciśnienie w butli a na drugim ustawiasz ciśnienie na zaworek precyzyjny; zaworek precyzyjny- camozzi myślę że jest ok, ze 2-3m wężyka, zaworek zwrotny i kilka przyssawek żeby wężyk ładnie można było ułożyć bez dodatkowych kolanek no i jakiś dyfuzor.

Avatar użytkownika
Biegronka
Zaawansowany użytkownik

Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

28 lip 2017, 21:02 Re: Ocena zestawu CO2  (#5)  

Beatko, a gdzie to tacy zdzierusy, że każą płacić 30 pln za 2kg butla :shock:
Ja za 6kg butla płaciłem 15 pln. A było to rok temu. I tak teraz się zastanawiam czy mi ten gaz dobrze leci. Bo już rok minął, a ciśnienie w butli jeszcze przeszło 40 barów :roll:

Chass tak jak Ci już wyżej koleżanki i koledzy radzili, lepiej samemu wszystko skompletować.
Ja też zakupiłem zestaw, a potem musiałem i tak wymieniać zaworek precyzyjny, bo się rozpier....
ten dyfuzor to też badziew, lepsza już zwykła strzykawa i lipa w sensie lipy :mrgreen:
Z całego zestawu został tylko reduktor, licznik bąbelków i wężyk :D
Butla też wymieniona, bo z tą 2kg za często brakowało gazu, a przeważnie była to sobota wieczór a poniedziałek wolny, albo coś w tym stylu :mrgreen:
Pozdrawiam
Artur

Avatar użytkownika
Utul
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 24 lut 2015, 21:01
Miasto: Marklowice

07 sie 2017, 20:38 Re: Ocena zestawu CO2  (#6)  

U mnie nabicie butli 2 kg 10 zł. Oddajesz i dostajesz swoją minus ten, że tak góra 2-3 dni jesteś bez co2, ale to nie problem jak chcesz zawsze swoją "nową"

butla+ http://www.twistman.eu/userdata/gfx/a39 ... 137043.jpg taki reduktor z zaworkiem iglicowym+ wężyk+ zaworek przeciwzwrotny+ szklane kolanko+ dyfuzor jadę na takim zestawie 7 lat i nie mam do niczego zastrzeżeń.

Przed wyjściem do pracy mam obcykany zawór iglicowy 1/4 całego pokrętła i wieczorem przed spaniem, zakręcam. Całość zajmuje mi 10 sek. opcjonalnie licznik bąbelków, ale nawet z tego zrezygnowałem jak ma się wprawę ;)

Avatar użytkownika
87Brad87
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2167
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska











Powiązane tematy
  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 234538 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • SODASTREAM Reduktor CO2

    Witam, mam butle SODASTREAM, podłączoną pod reduktor od ISTA CO2-foto 1. przez przejściówke TR 21*4, 5/8-18UNF, foto 2. I teraz pytanie? 1- co byście mi za reduktor polecili jakiś inny do tej butli. ...

    Wyświetlenia: 1048 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Nowość Aqua-art - reduktor CO2 do butli SodaSystem

    sodastream1.jpg Zapraszam do zapoznania się z nowością w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/reduktor-butli-sodasystem-p-49196.html Kto z Was używa systemu SodaStream z butlą 500g? Jesteśc...

    Wyświetlenia: 752 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Generator CO2 Ziss II - regulacja

    Nie wiem, czy ktoś tu miał generator CO2 Ziss na kwasku cytrynowym? Chodzi mi o regulację tego urządzenia. Producent pisze, że kropelka ma spadać raz na 11 minut. Zastanawiam się, czy mogę przepływ wy...

    Wyświetlenia: 981 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • CO2 na drożdżach w wersji Dennerle

    Całkiem zgrabnie to wygląda. https://www.youtube.com/watch?v=nTgWr8I3gPM

    Wyświetlenia: 316 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ARKA CO2

    https://www.youtube.com/watch?v=R9WX0GBm6cA Link do opisu w sklepie: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?keywords=Zestaw+CO2+ARKA&search_in_description=0&inc_subcat...

    Wyświetlenia: 311 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Trudność w ustawieniu stałej ilości podawanego CO2

    Cześć, od dłuższego czasu walczę z ustawieniem odpowiedniej ilości Co2. Wcześniej wymieniałem już na gwarancji reduktor - okazało się, że uciekał gaz na zegarach i wymienili mi na nowy. Teraz mam wraż...

    Wyświetlenia: 504 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak sprawdzić instalację CO2 czy jest szczelna?

    Witam Jakie macie sposoby na sprawdzenie szczelności instalacji CO2? Wczoraj nabiłem butlę a dzisiaj jest pusta. Zastanawiam jak sprawdzić reduktor bo mam podejrzenia że to na nim się ulatnia gaz. Jes...

    Wyświetlenia: 2375 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Kupić CO2 czy oświetlenie

    Cześć, mam pytanie otóż mam w akwarium rośliny wymagające, i zastanawiam się czy najpierw kupić butle Co2 czy zrobić lampe DIY dla roślin. Oświetlenie aktualne to dwie tuby jedna Biała druga z światł...

    Wyświetlenia: 686 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomoc w złożeniu zestawu co2

    Mam butlę CO2 6kg, mam Reduktor XRS 150 bar 2 zegary butla-CO2-duza.jpg reduktor.jpg i mam to (elektrozawór?) 4.jpg czy dobrze myślę że jedyne co mi brakuje to zaworek precyzyny? Oczywiści...

    Wyświetlenia: 1308 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 341 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.