Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


Belka DIY power led akwarium 200l



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



Jednak po dłuższym namyśle postanowiłem łączyć elementy przy pomocy śrub + gwintowania otworów, śruby M3, pleksa zamocowana przy pomocy kątowników. Przeglądając dostępne profile i kształtowniki w pobliskim sklepie na "C" stworzyłem dwie koncepcje. Pierwsza to rama zrobiona z rur kwadratowych 15x15x1,5mm, pozwoli zniwelować ewentualną konieczność uszczelniania otworów ze śrubami, ponieważ wszystkie będą w zamkniętym profilu. Druga opcja to ceownik 20x10x1,5mm, pozwoli schować część kabli w ceowniku, jednak przy takiej plątaninie, która mi się zapewne wytworzy przy tylu diodach to jest bez większego znaczenia. Zastanawiam się, czy 1,5cm przestrzeni wewnątrz, pomiędzy podstawą z ledami a pleksą nie będzie zbyt mało? Jeśli tak to zdecyduję się na ceownik, zawsze to 0,5cm więcej luzu



Qwasir
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 26 gru 2021, 12:21

Zdecydowałem się na rury kwadratowe 15x15x1,5.

Przeprowadzę małą relację z budowy mojego oświetlenia. Może być trochę rozciągnięta w czasie, bo mało czasu po pracy.

Pierwszy etap, to pozbycie się farby proszkowej z części pokrywy, do której będą przyklejane diody. Jeśli ktoś będzie chciał coś takiego robić to z góry mówię- ręcznie nie ma to najmniejszego sensu.

Wkrętarka, założony papier- listki gradacji 120 i taki efekt po pół godzinie. Dalej po zerwaniu całości w planie mam polerowanie papierem na rzep do gradacji 2500. Sam jestem ciekaw jak to wyjdzie.





Wysłane z SM-A325F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Qwasir
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 26 gru 2021, 12:21

No to czekamy na dalszy ciąg relacji :-)

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2490
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Jednak mam jeszcze jedną nierozwiązaną zagwozdkę. Ilu watowe muszą być rezystory 1,8 omh, do tego zestawu? 1/2W, 1W, 2W, 3W? Nie mam zielonego pojęcia jakie? :oops: :roll:

Qwasir
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 26 gru 2021, 12:21

Na rezystorze wydzieli się 0,87W. Teoretycznie 1W styknie ale będzie ciepły. Rozmiar 1W i 2W nie jest radykalnie różny więc sugerowałbym 2W (3W jest wyraźnie większy)

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Wszystkie klocki zamówione, czekam aż dotrą.
W tym czasie skończyłem szlifować pokrywę. Pięknie nie wygląda ale skończyłem na krążku 2000 i jest gładko. Lustro bym uzyskał ale polerowanie z pastą to już byłby przerost formy nad treścią moim zdaniem :)
Po niedzieli docinanie rur, wiercenia, gwintowania

Wysłane z SM-A325F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Qwasir
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 26 gru 2021, 12:21

Qwasir napisał(a):Wszystkie klocki zamówione, czekam aż dotrą.
W tym czasie skończyłem szlifować pokrywę. Pięknie nie wygląda ale skończyłem na krążku 2000 i jest gładko. Lustro bym uzyskał ale polerowanie z pastą to już byłby przerost formy nad treścią moim zdaniem :)
Po niedzieli docinanie rur, wiercenia, gwintowania
20220527_191509.jpg


Wysłane z SM-A325F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl


A ta pokrywa to aluminium?
Jeśli tak, wkrótce i tak poryje się warstwą tlenku...

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2490
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Tak aluminium. Zdaję sobie z tego sprawę, jednak część zeszlifowana będzie i tak wewnątrz obudowy. Natomiast co do profili, które będą miały kontakt z wilgocią i powietrzem, to może w późniejszym czasie pójdzie jakaś farba w sprayu.

Kolejny etap, profile docięte, spasowane z pleksą. Jak na ręczną docinkę to jestem mimo wszystko zadowolony. Brakuje idealnych kątów i wymiarów, które łatwo osiągnąć przy odpowiednich narzędziach, ale mimo zastosowania brzeszczota i pilnika cieszy mnie efekt, myślałem, że będzie gorzej

Kolejnym etapem będzie otworowanie i gwintowanie. Tego jestem najbardziej ciekaw jak wyjdzie przy zastosowaniu tylko wkrętarki i ręcznego gwintownika, ale jestem też dobrej myśli



Wysłane z SM-A325F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Qwasir
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 26 gru 2021, 12:21

Gęba mi się uśmiecha za każdym razem gdy mogę podziwiać kogoś, kto postanowił zrobić coś sam, a nie kupować gotowca. :-) Na gotowce zawsze przyjdzie czas. :-)
Malowanie aluminium to nie takie hop-siup. Mycie, odtłuszczanie, specjalna farba. Ale jeśli się zdecydujesz, czekam na relację.

PS
Pierwszy raz uczyłem się gwintować w piwnicznym "warsztacie" mojego dziadka. Był ślusarzem precyzyjnym.
Później, już chyba w liceum na ZPTach też się gwintowało :-)

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2490
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Jak już nagwintujesz to nie baw się w wkręcanie i wykręcanie, bo aluminium jest miękkie i łatwo gwint zerwać.

MacGyver
Stały bywalec

Posty: 316
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

Niestety, jak policzy się poświęcony czas i pieniądze to wyjdzie na to, że lepiej było kupić gotowca.

TenOdTego
Stały bywalec

Posty: 447
Dołączył: 17 lut 2022, 23:54

TenOdTego napisał(a):Niestety, jak policzy się poświęcony czas i pieniądze to wyjdzie na to, że lepiej było kupić gotowca.


Uprzejmie przypominam, że akwarystyka to hobby i pasja co z definicji wyklucza przeliczanie poświęconego czasu na pieniądze.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2490
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

TenOdTego napisał(a):Niestety, jak policzy się poświęcony czas i pieniądze to wyjdzie na to, że lepiej było kupić gotowca.
Co do kosztów to hmm, mam policzoną w zestawieniu każdą złotówkę za każdą śrubkę.
W moim przypadku odszedł koszt sterownika, który już posiadałem i radiatora, bo wykorzystałem pokrywę. Mogę udostępnić również kosztorys dla ciekawych. Tak jak wspominałem staram się robić wszystko jak najmniejszym kosztem.

Jeśli chodzi o poświęcony czas, to akurat sama przyjemność zrobić coś swoimi rękoma, a jeśli to będzie działało to już w ogóle. Daje to dużo satysfakcji.
Nie mam za dużo czasu po pracy więc tak się to rozciąga w czasie, jednak gdybym miał 3 dni wolne to by było ogarnięte w 3 dni.

BTW zapewne, żeby kupić firmową lampę o podobnych parametrach to musiałbym zainwestować pewnie około 1000zł jak nie lepiej. W tym przypadku zredukowałem koszty mniej więcej o połowę

Wysłane z SM-A325F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Qwasir
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 26 gru 2021, 12:21

Odnośnie kosztów to w lampie DYI nawet jak nie wyjdzie taniej niż kupna to trzeba uwzględnić fakt taniej naprawy czy modernizacji każdego elementu lampy Pomijam już satysfakcję z własnej roboty która jak wiadomo jest bezcenna

Wysłane z LG-M200 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

andrzejkowac
Aktywny użytkownik

Posty: 508
Dołączył: 17 gru 2006, 20:34
Miasto: Bydgoszcz

Otwory nawiercone, rury skręcone z pokrywą. Jednak 2mm pokrywa jest trochę za cienka na gwintowanie przez co nie mogłem mocniej sfazować otworów i śruby lekko wystają. No i przez małą grubość pokrywy trochę krzywo się nagwintowało. Mimo to, trzyma się mocno.

Odpuściłem gwintowanie wszystkich otworów. Kątowniki z rurami skręcam bezpośrednio wkręcając śruby m3 w otwory fi2,5. Aluminium je na tyle miękkie, że same otwory się gwintują w czasie ostrożnego wkręcania

Wysłane z SM-A325F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Qwasir
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 26 gru 2021, 12:21

-wpuszczenie łba nie ma zwiazku z gwintem - blacha 2mm pozwala całkowicie schować typowe wkręty 2,5 - 3mm
- wykonywanie gwintów w aluminium jest obarczone kilkoma restrykcjami np.
mniejsza średnica otworu niż wynika z tabeli gwintów , unikania gwintowania na sucho a także w gwintowaniu blachy 2mm unikanie gwintowania ręcznego .
Oddzielnym problemem jest wykonywanie gwintów w cienkich blachach - zamiana gwintownika na wygniatak jest rekomendowane

Poprawnie wykonany gwint w profilu aluminiowym pozwala na wielokrotne wkręcanie/wykręcanie bez utraty jakości połączenia

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Na pewno sposób wykonania tego przeze mnie dalece odbiega od poprawnej technologii. Mimo wszystko jak na pierwszy raz, jestem i tak zadowolony, że wyszło to nie najgorzej :) Natomiast ta wiedza, przyda się może innym, którzy chcieliby też sami coś zrobić :)

Diody poklejone, jeszcze lutowanie, klejenie lm317, podłączenie pod sterownik, testy, skręcanie i uszczelnianie. Myślę, że do końca weekendu będzie wisiała nad akwarium :)

Wysłane z SM-A325F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Qwasir
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 26 gru 2021, 12:21

Polutowane, o dziwo za pierwszym razem ożyło:D

Teraz tylko uporządkować kable, zrobić podłączenie do wtyczki podłączyć sterownik, skręcić i gitara :D




Wysłane z SM-A325F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Qwasir
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 26 gru 2021, 12:21

Wracam po kilku dniach urlopu i widzę, że lampa już praktycznie gotowa! :-)
Jesteś w stanie pomierzyć temperaturę na LM'ach / rezystorach / ledach / pokrywie?

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2490
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Tez jestem ciekaw jakie temperatury będą się wytwarzać, ale niestety nie mam żadnego sprzętu, żeby je pomierzyć

Wysłane z SM-A325F przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Qwasir
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 26 gru 2021, 12:21











Powiązane tematy
  • DIY podświetlane tło z pleksi 6mm

    Cześć, Od jakiegoś czasu chodził za mną projekt podświetlanego tła z pleksi. Chciałem uzyskać efekt rozjaśnienia od dołu, bez rozświetlania całej powierzchni równomiernie. Do zbudowania tła użyłem: ...

    Wyświetlenia: 4474 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Tuba led

    Ave Obecnie tuba LED 12w 50cm standardowa lampa pokrywy diversa. Czy wymiana na wrgb przyspieszy rozrost roślinek w 60l akwarium bez CO2 ? Roślinki ponoć proste nie wymagające: Sagittaria Subulata E...

    Wyświetlenia: 541 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Belka LED, rozterki

    Witam Na horyzoncie belka Led która kiedyś chciałem robić a ostatecznie nie doszło do skutku. 1. Zasilacz 24V 2. Palabras leddimmer v6 3. Diody każda grupa danego spectrum jako osobna sekcja do ...

    Wyświetlenia: 2504 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 658 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 444 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 724 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Oswietelnie LED do 90x45x40 OW

    Hej, Na wstępie napisze, że wracam po kilku latach, chyba 6-7lat do akwarystyki i dużo się pozmieniało jeśli chodzi o oświetlenie, wypadłem z obiegu i potrzebuje dobrych rad. Szukam oświetlenia d...

    Wyświetlenia: 616 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 78704 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Belka diy sterowanie

    Witam. Wpadłem na pomysł zbudowania belki 120cm. Diody 1w EPISTAR lub EPILED 45mil 1. 50x 1W biała zimna, 6000-6500K 2. 25x 1W fullspectrum, 380-840nm 3. 15x 1W zielona 520nm 4. 10x 1W ROYAL BLUE, 440...

    Wyświetlenia: 970 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Oświetlenie - akwarium holenderskie 530l - Aqualed

    Cześć, Muszę zmodernizować oświetlenie w 530 litrowym akwarium (160cm dł, 60cm wys, 55cm gł). Do tej pory miałem 4x 80W T5. Akwarium holenderskie, gęsto obsadzone, CO2, nawożenie, itp. Akwarium ma z...

    Wyświetlenia: 551 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Totik i 531 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.