Lista działów » Pielęgnacja » Glony

Zielenice i czy za silne światło?

Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.

Jak dla mnie lampa przede wszystkim na zielony zakwit wody lub zakwit pierwotniaków. Pamiętaj, że w wodzie też unoszą się dobre bakterie zanim się gdzieś osiedlą, lub gdy urywają się z mediów i podróżują dalej by znaleźć nowy dom. Kiedy lampa pracuje w trybie ciągłym, wszystkie te przepływające swobodnie dobre bakterie też uśmiercasz. Nie mówię, że musi to osłabić biologię w sposób znaczący, jednak zawsze to swego rodzaju ingerencja w biologię. Gdybyś miał bardzo dużo porowatego podłoża i ogromny filtr. Do tego sporo roślin i małą obsadę, to może i ta lampa by tam nie szkodziła, ale tak to ja bym nie włączał w trybie ciągłym. Pomijam już kwestię częstszej wymiany żarnika, który już przy 40-50% swojej sprawności znacząco gorzej działa.

BATERIA
Aktywny użytkownik

Miasto: Poznań

Jak nie spróbuje to chyba się nie przekonam. Włącze tą lampe UV i będe obserwował. Roślin jak na mój litraż mam sporo natomiast gorzej z obsadą którą mam 15 sztuk. Na szczęście są to głównie małe ryby które nie wydalają tak dużo odchodów tak jak to robią np. duże pielęgnice.
pozdr

duszek

duszek
Zainteresowany tematem

Miasto: Łódź

W każdym razie dzięki za porade.
pozdr

duszek

duszek
Zainteresowany tematem

Witam

Zauważyłem że ruszyły mi rośliny jeśli chodzi o wzrost. Tą lampe UV co pisałem będe włączał tylko na jedną dobe w tygodniu. Pozatym mam pytanie. Bo mam podłoże aktywne Controsoil i hoduje niewymagające gatunki roślin. Czy w związku z tym musze lać nawozy w płynie?? Chyba wystarczy to co biorą korzeniami. Zamierzam i tak robie podawać węgiel organiczny czyli aldehyd ale w normalnych ilościach(Aqua Art 2 psiknięcia dziennie).
pozdr

duszek

duszek
Zainteresowany tematem

Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny pobierają większość składników poprzez korzenie. Zorientuj się jak to jest z tym co masz u siebie. Jeżeli przed podmianą nie obserwujesz jakiś mocnych spadków substancji odżywczych, to nie musisz podawać nawozów, jednak pamiętaj o Potasie który z odchodów ryb się nie wytworzy. Skoro to niewymagające rośliny i nie chcesz lać nawozów, to nie lej też tego Carbo. Ja u siebie zauważyłem zmniejszenie pylenia na szybach po odstawieniu właśnie carbo już dawno temu. Nie jestem fanem lania tego preparatu tak po prostu do akwarium "jako nawóz". Moim zdaniem to preparat na glony i tyle. Nie mówię, że nie nadaje się do niczego, ale nieumiejętne używanie może zaszkodzić.
Ostatnio edytowano 06 mar 2024, 14:51 przez BATERIA, łącznie edytowano 1 raz

BATERIA
Aktywny użytkownik

A skąd wiesz że nie mam pylenia na szybach? Bo nie przypominam sobie abym wklejał jakieś zdjęcia.
pozdr

duszek

duszek
Zainteresowany tematem

post wcześniej edytowany wkradła się literówka. Miało być u "siebie" zamiast "ciebie"

BATERIA
Aktywny użytkownik

No ok ale ja tylko jeszcze dodam że carbo teraz zacząłem stosować bo ostatni raz jeśli mnie pamięć nie myli to stosowałem jakieś 2-3 lata temu i teraz wpadłem na pomysł aby wrócić. Te 2-3 lata temu było w miare ok po carbo.
pozdr

duszek

duszek
Zainteresowany tematem

Powiązane tematy
  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

Wyświetlenia: 837 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

• Czy to glon, pleśn czy jakieś bakterie?

Czy czarna lub szaroczarna plecha, która tworzy się na korzeniu tylko głównie pod spodem i w zacienionych miejscach to jest jakaś pleśn, bakteria czy glon? Uniosłem korzeń lekko do góry, żeby zrobić z...

Wyświetlenia: 619 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

• Zielenice punktowe

Witam. Mam problem z zielenicami punktowymi jest ich sporo na liścich roślin które na bierząco usuwam. Są też codziennie na szybach, tu już działam skrobakiem. Mój baniak to standard 240l oświetlany 8...

Wyświetlenia: 2006 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

• Czy to są glony? Okrzemki?

Witam, Akwarium zalane 25/11. Dodawane Seachem Stability według instrukcji. Czyli ma prawie 2 tyg. Zauważyłem na roślinach i korzeniu takie brązowe coś. Światło dzienne 6h, potem zachód 50% (plus n...

Wyświetlenia: 1209 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

• Czy można stosować Purigen podczas kuracji Blue Exit?

Witam! Walcze z sinicami i innymi glonami, mam tez podwyzszomny poziom azotu. Chcialem uzyc Purigen https://sklep.roslinyakwariowe.pl/seachem-purigen-100ml-woreczku-p-6386.html , pyt...

Wyświetlenia: 637 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

• Czy to oznaki ze zaraz pojawi się sinica?

Witam czy takie zabarwienie kamienia to sinica? Był czysty a teraz zaczyna zielenic się z jakiegoś powodu.. w zbiorniku brak glonów. IMG_4538.JPG Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej ...

Wyświetlenia: 2717 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

• Zakwit wody czy potrzebuje lampy UV?

Akwarium 182l, w zamierzeniu roślinne, wystartowało 2 listopada na podłożu Tropica Soil i wg intrukcji Tropica. Prowadziło się bezproblemowo od samego początku, aż do 1,5 tygodnia temu kiedy pojawił s...

Wyświetlenia: 3707 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

• Czarne glony, których nie da się pokonać (zielenice?)

Witam. Nie mogę pozbyć się z akwarium czarno - brunatnego osadu, który wyniszcza mi rośliny. Zakładam że są to zielenice. Co mógłbym zrobić żeby się tego pozbyć, biorąc pod uwagę, że próbowałem już ...

Wyświetlenia: 11639 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

• Akwarium 200L zielenice

Witam serdecznie Prowadze sobie od 3 msc akwarium rosline praktycznie do 2 msc było bez problemów od msc mam problem z zielenicami punktowymi, akwarium jest prowadzone ala lowtech beż co2 i nawozów j...

Wyświetlenia: 4524 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

• Zielenice punktowe i krótkie nitki - uporczywy problem

Od ok dwóch miesięcy nie mogę ustabilizować kwestii zielonych glonów w zbiorniku. Nie mam na szczęście żadnej plagi, ale zielenice upierdliwie pojawiają się i ustępują, chociaż z grubsza nic nie zmien...

Wyświetlenia: 3790 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, MacGyver, tomasz bracki i 478 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.