Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Krasnorosty w akwarium - co robić dalej



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Jakieś 8lat temu. Pojawiły się pierwsze krasnale w moim 300l baniaku.
Do dziś je mam;) plaga była jak u kolegi. Mimo masy restartów przez te lata. Trzech przeprowadzkach,słuchaniu głupot wywal to i to i zostaw samo szkło ;D
Masz piękne korzenie zostaw nie oddawaj, nie wyrzucaj. Czyszczenie zawsze wskazane. Baw sie jak masz czas;)

Stosunki trzeba utrzymywać, ale czytając temat od pierwszej strony . koledzy zasypali cię wiedzą różnorodną do tego strzępami. Tu Ca tam K a może jeszcze Mg.
Nie czepiając wpisów prot - bo jego czytam z wywalonym jęzorem;) I standardowo dobrze pisze.(moim zdaniem)
I moja odp:
Krasnala trzymam dzięki famanga algen stop general. Zgodnie z opisem na butli.
A po kasacji wysypu trzymam profilaktykę. Mało tego część roślin po femandze ma się lepiej. Ale są i wady. Kasacja azotu i nie wszystkim to służy.Trzeba uzupełniać.

Najważniejsze!
Krasnal przy famandze nie znika od JUŻ! Ale jest zachamowany rozrorost. Więc co zniknie nowe nie dojdzie. Odpuszczę famange. Robi się widoczny:DDD

Ja trafiłem na odmianę nie na restart a na kasacje akwarystyki. 6miecha zarodniki mogą siedzieć w ukryciu.Tak opisują. (BEZ WODY!)

Przez 7miecha (w czasie remontu) akwa stało zalane wodą bez światła filtracji itp.
Z 30 odmian roślin przetrwało 5 a anubiasy tak świetnie nigdy nie wyglądały:D
Krasnale oczywiście przetrwały mimo że przy ponownym odpalaniu akwa nawet kępki nie dojrzałem. ledwo światło odpaliło po miesiącu pierwsze drobiny zaczęły nieśmiało wyłazić hehe
Nie kasuj ich a naucz sie trzymać w ryzach. Inaczej za pare miecha wystawisz wsio na olx.
Oczywiście jeśli masz ten sam krasnal co ja;) A więc krasnorost:DD jak zaczniesz pytać o rodzaj to dostaniesz na każdym forum odp jak stosunek chemii do chemii ;D - odpuść
Jak już o stosunkach:
To wszystko zaczyna się od Ca. nie znane Ca nie ma mowy (dla mnie) o ustawieniu ppm w akwarium
Wapno 40ppm(50ppm) / potas 40ppm / magnez 10ppm / azot 10ppm / fosfor 1ppm - te niby dobre
Ja testuje Wapno 40ppm(50ppm) / potas 40ppm / magnez 20ppm / azot 20ppm / fosfor 2ppm (kilka lat)
Mam co2 z butli i głodzenie roślin bokiem mi i krasnalem;)
pół na pół kran z ro
micro wedle obserwacji.lepiej mniej codzien jak konkret raz w tygodniu.
Niezależnie od zmian stosunków bez femangi nic trwale z krasnalem sie nie zmieniało(za mało czasu żeby utrzymać)

prot - fajnie tu opisuje stosunek żelazo do (a se poczytać od 1str;D) Ja zaczynam podważać stosowanie samego żelaza. Przechodziłem na samo fe gdy zielone wywalało

Bo gdy przy micro zaczyna zielone wywalać to oznacza ze cos z macro spadło a nie samo żelazo lać. Jak samo żelazo to sensowne ze zaraz micro nawali a tu ciężko uzupełnić. I na kolana akwarysto.Na rynku mnogo i co wybrać... a rad.......

Po 10 latach ten stosunek mi najbardziej wiarygodny sie wydaje,temu pisze na szacownym forum.
Może za rok zmienię zdania bo doświadczenie będzie nowe. akwarystyka hehe

Mi zawsze najlepiej rosło gdy pod korzeniem było i w wodzie. Coś zachwiało to coś
zdechło.Krasnal korzystał.
POMOCNICY
Otosek,glonojad,babka, ślimaki helmet corona (helmet to jaja wszędzie) kreweta amano.I ryby co glon lubią
kosiarka na wypasie (na glony nitkowate)ale u mnie zero - gubiki
ŻADNE Z WYŻEJ WYMIENIONYCH OPISANE JAKO POGROMCY GLONÓW nigdy pogromu krasnala nie wykonały w moim baniaku,ale z pewności swój wkład każdego dnia wnoszą.
dzieciom nie dam a femange kupie;DDD
Chciałem krótko ale o krasnalu nie da się krótko. Jeśli szczerze.
Temat rzeka
Dopóki nie wybierzesz nie zmiennej linni obrony. krasnal te wojne będzie wygrywał. Bo on lubi zmiany a rośliny nie.
Pozdrawiam
Paweł
Obecny zbiornik 117/50/50.

borek 81
Początkujący

Posty: 27
Dołączył: 20 lis 2022, 20:41

Przerabiałem temat krasnych w jednym ze zbiorników. Fakt, femanga trzymała je w ryzach. Obniżenie kh i podbicie potasu trochę pomogło, ale nie zniknęły do końca. Na szczęście po restarcie nie wróciły, ale ze starej aranżacji został tylko zbiornik

Avatar użytkownika
nuendo
Stały bywalec

Posty: 328
Dołączył: 10 lis 2015, 20:02
Miasto: Wrocław

Youtuba podpowiedziała mi taki filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=flm-PR0V3xY
gość testuje jak młoda Kosiarka zjada krasnorosty. I faktycznie efekt jest obiecujący. Niestety wg komentarzy pod filmem dorosłe Kosiarki już tak chętnie nie jedzą krasnali.
Ciekawe czy są jeszcze jakieś inne mniejsze ryby, które jedzą to paskudztwo? Kosiarki pomimo że są sympatyczne to jednak rosną spore i nie do każdego zbiornika się nadają

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 462
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

Ślimak clithon corona podobno zjada krasne ale nie sprawdzałem u siebie, chociaż mam zamiar.

W prawdzie mam 6 szt tych ślimaków w 29l i robią robotę jeśli chodzi o czyszczenie kamieni .
Spisują się dużo lepiej niz helmety

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Te wszytskie zwierzęta nie zaltawia problemu jeżeli warunki będą na tyle korzystne że krsny będzie rósł....
Zawsze coś pomogą... Ale... To nie rozwiązanie problemu.

Wysłane z SM-A528B przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
MixEEr
Zainteresowany tematem

Posty: 285
Dołączył: 31 sty 2013, 00:56
Miasto: Myślenice

Owszem nie załatwią problemu całkowicie, ale czasami zwierzaki pozwolą pomóc wyeliminować niedobitki glona - wolałbym żeby ryba zjadła małe zalążki glona niż np. stosować CO2 w płynie

Avatar użytkownika
Totik
Stały bywalec

Posty: 462
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów

Totik napisał(a):Owszem nie załatwią problemu całkowicie, ale czasami zwierzaki pozwolą pomóc wyeliminować niedobitki glona - wolałbym żeby ryba zjadła małe zalążki glona niż np. stosować CO2 w płynie
Jeżeli nasz tyle że musisz ratować się carbo . . . To ryby czy ślimaki Cię tego nie zjedzą przynajmniej nie w takim stopniu żebyś widział jakikolwiek efekt...

Wysłane z SM-A528B przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
MixEEr
Zainteresowany tematem

Posty: 285
Dołączył: 31 sty 2013, 00:56
Miasto: Myślenice

Krasnorosty są za twarde aby były jedzone
Jedynie chlorki i potas może je rozmiękczyć i z czasem rozpuścić
W tedy może rybki będą skubać
Nadmiar chlorków jest niebezpieczny bo rozpuści także rośliny.
Każde podniesienie potasu zwiększa szanse pozbycia się krasnorostów

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2038
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Ślimak Corona to u mnie czyści wszystko z brunatnego glona. Na wylewkę od kaskady schodzi mu cały dzień ale wyszorowana lepiej niż ja bym to szczotką zrobił. Teraz upodobał sobie czyszczenie filtra w środku.

Wysłane z M2102J20SG przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

TenOdTego
Stały bywalec

Posty: 454
Dołączył: 17 lut 2022, 23:54

Czytam ostatnio sporo o tych krasnkrostach i powiem ze jeden opis przeczy drugiemu.

Jedni piszą że podniesienie potasu eliminuje glon i zalecają K:N 15:1 i wyżej... ..


Znowu w innym opracowaniu pada stwierdzenie że krasnorosty rosną przy wysokim potasie....


Masło maślane..
Niby glon nie lubi miękkiej wody i co2.. A w nowo założonym zbiorniku na wodzie ro gh 6 kh 3 co2 24/24 i rośnie sobie w najlepsze.

Stosowanie carbo to też dokarmianie krasnych bo to węgiel organiczny czyli DOC... Działa jedynie przedawkowanie 3-5 krotne ale to już niebezpieczne dla obsady bo taki otosek odlatuje.


Co ze ślimakiem clithon corona czy faktycznie je krasne czy to tylko marketingowa papka.

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

U mnie najlepszy efekt przyniosło podniesienie K, ale nie w stosunku do no3 a do mg, tak jak @prot radził stosunek K:Mg:Ca (3:1:4) staram się trzymać i jest efekt.

Aktualnie trzymam takie parametry:

No3 5
Mg 9
Ca 55
K 20
KH 5
Gh 9
Tds w akwarium 150-180
Temp 28 (Altumy)
pH 6,6

Miałem raz nawrót krasnych, okazało się że było dobrze, i dwie podmiany zapomniałem dodawać K2SO4 do wody z podmiana, K spadlo i krasne wróciły, teraz regularnie dodaje i tematu nie ma.

Z tym że carbo dodaje cały czas - ok 150% zalecanej dawki.

Zauważyłem że też dość duży wpływ u mnie na powrót krasnych ma:
-przesadzenie z MIKRO - zaprzestałem dozowania, dopiero od ok tygodnia dozuje jakieś 5% zalecanej dawki, na razie jest spokój.
-jak zbliża się wymiana węgla (wymieniam 1l węgla raz na 2/3tyg, na 1500l wody)

Co do ślimaków Corona i krewetek Amano, zauważyłem że jedzą krasne ale tylko te świeże - widać było u mnie to że jak krasne zaczęły się na piasku pojawiać - takie mini mini widziane z 1/2cm przy szybie to krewetki i ślimaki rozchodziły się na plażę, a takto ich praktycznie nie widać.

Z innych zmian które na pewno dają efekt:
-przy każdej podmianę odmulanie liści, krzaków itd. (podłoże mniej, na tyle mam drobny żwir, i mała warstwę że nie siedzi w tym syf, gorzej w gąszczu anubiasow i bucek)
-1x na 2/3 podmiany czyszczenie gąbek w sumpie i odmulanie sumpa (zbiera się na dnieasa detrytusu).
-no i klasyka - konsekwencja - regularne podmiany - chyba najważniejszy czynnik!

Pozdro!

Wysłane z SM-A528B przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
MixEEr
Zainteresowany tematem

Posty: 285
Dołączył: 31 sty 2013, 00:56
Miasto: Myślenice

Raz Kozie śmierć ... co ma być to będzie
@MixEEr
Parametry wody mam bliźniacze jak u ciebie dzisiaj podniosłem K do 30-35ppm (K2SO4) przy Mg9 ,Ca 60 .Będę takie K (30-45ppm) utrzymywał przez najbliższe tyg zobaczymy co będzie .

No3-5
PO4-0.25
Fe-0.25
K-15 (podniesione dzisiaj do 35ppm)
GH-10
KH-6
Ca-60
Mg-9
uS-420


Podawałem też Carbo od QD 15ml na 300l wody przez 2 tyg co mogę powiedzieć to przez pierwszy tydzien krasne zmieniły kolor czyli carbo działało ,ale w kolejnym jak by odżyły . Dla tego odstawiam carbo

Podmiany co tydzień 80l RO , sprzątanie ,wegiel w filtrze wszystko jest jak należy w tej kwestii .
Nowe przyrosty na roślinach są ,najgorzej sprawa wygląda na froncie gdzie jest trawnik z monte carlo i Marsilea hirsuta oraz na skałach (lawa)

Nie wiem czy ta lawa to nie problem bo była w poprzedniej aranżacji w której miałem krasne na korzeniach ... ale to takie gdybanie .

Inna sprawa ze prawie 2 tyg zbiornik był bez lampy bo była na gwarancji to swoje ucierpiał ,lampa wróciła kilka dni temu i teraz mozolne prostowanie wszystkiego .Wczoraj dosadziłem rośliny które nie przetrwały tego okresu . Zobaczymy ,ale ile bym dał aby mieć glony zielone a nie to pędzelkowe cholerstwo .....

Krewetki amano mam ok 15 sztuk ,zastanawiałem się nad tymi ślimakami Clithon corona w ilości 20-30 sztuk co by te martwe krasne zjadały ..

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

A dozujesz micro/macro?
czy uS to przewodność - TDS? - jeśli tak to masz bardzo wysoko, więc może za dużo jakiś micro?

U mnie nawet 4krotna ilość carbo dozowana do tafli nie powodowała zmiany w kolorze krasnych, jedynie bezpośrednie aplikacja na nie.

Wysłane z SM-A528B przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
MixEEr
Zainteresowany tematem

Posty: 285
Dołączył: 31 sty 2013, 00:56
Miasto: Myślenice

@akwaAmator
Przy Ca 60 jak podniosłeś potas do tych 35-40 to nic złego nie powinno się stać
@mixEEr
420 mikroS to ok 270 ppm
1ppm --- 1,56 mikroS

Podawałem już kiedyś jakieś przykłady ale biorąc np firmowy nawóz AF mikro i makro to tygodniowa dawka według producenta makro 2 x 5 ml i mikro 1 x 4 ml na 100 litrów wody daje
K --- 16
Mg--2
Mamy stosunek 8-1
W razie problemów trzeba szukać innych przyczyn a nie to że winny jest potas



Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2038
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

MixEEr napisał(a):A dozujesz micro/macro?
czy uS to przewodność - TDS? - jeśli tak to masz bardzo wysoko, więc może za dużo jakiś micro?

U mnie nawet 4krotna ilość carbo dozowana do tafli nie powodowała zmiany w kolorze krasnych, jedynie bezpośrednie aplikacja na nie.

Wysłane z SM-A528B przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl


Tak daje mikro teraz testuje qualdrop basic grow... Spoko opcja ale do małych litraż .
Więc chyba się przeproszę z solami :)



Carbo już kilka razy przedawkowałem w zbiornikach i po raz kolejny nie chce tego robić bo przykro się patrzy jak ryby padają w meczeniach.
Także narwzie opcaj z potasem na 3-4tyg zobaczymy co się będzie dziać.

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Sproboj wyłączyć micro do 0, z dnia na dzień powinno być widać zaprzestanie rozwoju krasnych.

Potem zwiększać do momentu aż zaczną rosnąć i wtedy Mnijeszac do dawki gdzie było ok
...

Wysłane z SM-A528B przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
MixEEr
Zainteresowany tematem

Posty: 285
Dołączył: 31 sty 2013, 00:56
Miasto: Myślenice

MixEEr napisał(a):Sproboj wyłączyć micro do 0, z dnia na dzień powinno być widać zaprzestanie rozwoju krasnych.

Potem zwiększać do momentu aż zaczną rosnąć i wtedy Mnijeszac do dawki gdzie było ok
...

Wysłane z SM-A528B przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Mogę to zrobić ,chociaż tego mikro to i tak podaje tyle co kot napłakał bo 4kliki Basic Forte Fe dziennie na 300l
Ale ok odstawiamy :)

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

akwaAmator napisał(a):
MixEEr napisał(a):Sproboj wyłączyć micro do 0, z dnia na dzień powinno być widać zaprzestanie rozwoju krasnych.

Potem zwiększać do momentu aż zaczną rosnąć i wtedy Mnijeszac do dawki gdzie było ok
...

Wysłane z SM-A528B przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Mogę to zrobić ,chociaż tego mikro to i tak podaje tyle co kot napłakał bo 4kliki Basic Forte Fe dziennie na 300l
Ale ok odstawiamy :)
Na moje akwarium zaleca dawka wynosiła 32ml (ei), ja dozowalem 8ml i krasne rosły...
Teraz zacząłem od 1ml. . .

Wysłane z SM-A528B przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
MixEEr
Zainteresowany tematem

Posty: 285
Dołączył: 31 sty 2013, 00:56
Miasto: Myślenice

Na jednym z for znalazłem ciekawy temat o barwie / pasmach światła i wpływie na rośliny oraz glony... W tym krasnorosty.

Nie wiem czy forum z automatu nje podmieni linka na RA dla tego dam narwzie tylko skrina.

Temat jest z budowy lamp diy n a power kedach.

Co o tym sądzicie?

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

akwaAmator napisał(a):Na jednym z for znalazłem ciekawy temat o barwie / pasmach światła i wpływie na rośliny oraz glony... W tym krasnorosty.

Nie wiem czy forum z automatu nje podmieni linka na RA dla tego dam narwzie tylko skrina.

Temat jest z budowy lamp diy n a power kedach.

Co o tym sądzicie?
Screenshot_2023-02-01-13-22-30-290_com.android.chrome.jpeg
Hmmm, może coś w tym jest, temat pojawił się po ok 3/4 używania lampy - która kupiłem już 2 letnia... Obecnie sama lampa ma 8 lat.

Czy to możliwe że diody się wypaliły i "przekłamują" zakładane widmo?

Jednna że zmian było również zmniejszenia ilości światła żółtego na rzecz niebieskiego - mam kanał A i B - bardziej niebieski i bardziej żółty, ale w obydwu są diody białe zimne.
Lampa to Maxpect Razor 8k.

Niestety wydatek na nową lampę to już musiał bym być prawie 100% pewny że to to, a nie że zmienię i zobaczymy co będzie

Wysłane z SM-A528B przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
MixEEr
Zainteresowany tematem

Posty: 285
Dołączył: 31 sty 2013, 00:56
Miasto: Myślenice











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1070 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 831 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 582 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1161 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4420 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Glony w 4-tygodniowym akwarium

    Dzień dobry, proszę o pomoc w identyfikacji glonów i sposób na walkę z nimi. Akwarium założone niecałe 4 tygodnie temu. Glony w formie drobnych nitek - bardzo szybko rosnących, głównie w oświetlonej ...

    Wyświetlenia: 1855 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Glony w nowym akwarium [poczatkujacy]

    Drodzy Państwo To moje pierwsze akwarium. Odpaliłem je dwa tygodnie temu wiec tylko pytam czy to normalne zjawisko. I co to jest tak naprawdę (algi)? Dodam jeszcze ze swiece 12h na dobę i przez ten c...

    Wyświetlenia: 2053 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Krasnorosty na mchu

    Witam,mam problem z krasnorostami na mchu. Znacie jakieś metody zwalczania go bez uszkodzenia mchu? Ręczne usuwanie nie wchodzi w grę. Lać carbo na niego i czekać, aż mech urośnie żeby wyciąć go, czy...

    Wyświetlenia: 2082 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Prośba o pomoc - niedobory w akwarium

    Witam, mam problem z glonami. Moglibyście mi pomóc? Glony to głównie zielenice punktowe, Oedogonium na liściach głównie hygrophili pinnatifida, trochę krasnorostów, które ostatnio potraktowałem wodą u...

    Wyświetlenia: 2146 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Rozwalona biologia w akwarium?

    Witam, Kilka tygodni temu pojawił się problem z wodą w moim akwarium. Nie było mnie w domu przez 2 tyg. i poprosiłem brata o wyczyszczenia prefiltra w moim filtrze Oase 350. Niestety chyba dla mnie o...

    Wyświetlenia: 793 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: hyniks, silent60 i 182 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.